Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μονομερής αύξηση Cosmote και σπάσιμο συμβολαίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#496   mankap

mankap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2012 - 11:17

Μην αργησεις... Ληγει η προθεσμια..

Ενημερωνω.
Πηρα τηλεφωνο την cosmote (13838)ζητησα διακοπη συμβολαιου για τους γνωστους λογους και αφου συζητησαμε λιγο για τα συμβολαια και τις χρεωσεις γενικα
(προσπαθουσε να μου πει οτι αν θελω το ιδιο νουμερο θα το πληρωσω πιο ακριβα λογω του οτι ειχα εκπτωση στο παγιο)
μου εδωσε τον αριθμο διακοπης και μου διευκρνισε το ΑΖΙΜΙΩΣ της ολης διαδικασιας.

Παω Γερμανο και ενημερωνω.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#497   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2012 - 11:31

Ενημερωνω.
Πηρα τηλεφωνο την cosmote (13838)ζητησα διακοπη συμβολαιου για τους γνωστους λογους και αφου συζητησαμε λιγο για τα συμβολαια και τις χρεωσεις γενικα
(προσπαθουσε να μου πει οτι αν θελω το ιδιο νουμερο θα το πληρωσω πιο ακριβα λογω του οτι ειχα εκπτωση στο παγιο)
μου εδωσε τον αριθμο διακοπης και μου διευκρνισε το ΑΖΙΜΙΩΣ της ολης διαδικασιας.

Παω Γερμανο και ενημερωνω.


μολις εκλεισα το τηλεφωνο και εγω!!!
ακριβως ακριβως τα ιδια μου ειπαν!!!
πηρα κωδικο και οδηγιες για τον καταστηματαρχη τι να κανει..!!
φευγω να το δωσω!

#498   surf80

surf80

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:01

Μολις γυρισα απο καταστημα cosmote και εχω παρει τον κωδικο για την διακοπη συμβολαιου αλλα δεν την εκανα γιατι δεν ξερω αν με συμφερει.
Εχω παρει το 4s με 500 ευρω επιδοτηση και 18μηνο συμβολαιο.Τους πρωτα 12 μηνες εχω cosmote 55 με 20ευρω εκπτωση δηλαδη πληρωνω 35 ευρω συνολο και τους αλλους 6 μηνες του συμφολαιου παω σε οποιο προγραμμα θελω με τους ισχυοντες τιμοκαταλογους.
Αν το γυρισω σε whats up για ενα μηνα και μετα κανω νεο συμβολαιο με την cosmote ρωτησα ενδεικτικα για το cosmote 25 και μου ειπαν οτι για iphone 4s η επιδοτηση θα ειναι 90 ευρω και μαλλον θα χρειαστουν και 150 ευρω εγγυηση.Και ρωτω εγω τωρα??Με συμφερει???Ακουω αποψεις.Thanks...

#499   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:20

Δεν ειναι αυριο η τελευταία μέρα ακούστηκε οτι έχει πάρει παράταση ως της 3 φεβρουαρίου και στα κεντρικά έτσι μου είπαν .
Ναι πολύ απλά φίλε χωρίς κανένα ενδιασμό . απλα ζήτα και εσύ γραπτή εγγυηση οτι δεν θα σου ζητηθεί το ποσό της επιδότησης για να καλύψεις τις αμφιβολίες σου


Παίδες μην χαλιέστε, γραπτή εγγύηση είναι η ίδια η ανακοίνωση της εταιρείας.
Από κει και πέρα μπορεί να σου αρνηθούν ξεχωριστό χαρτί μπας και φοβηθείς και το μετανιώσεις.

#500   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:27

Ευχαριστώ τον φίλο Retired που ανέβασε το θέμα. Προσωπικά είμαι στην Vodafone, αλλά μια εξαδέλφη μου είχε πάρει το iPhone με επιδότηση 400ευρώ στο Unlimited 55 η 60 δεν θυμάμαι για 24 μήνες και το έκανε και αυτή ύστερα από την προτροπή μου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#501   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:39

Λοιπόν παιδιά σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός στην wind και υποψιασμένος απο το συγκεκριμένο topic διάβασα τα μικρά γράμματα και είδα το εξής:
"Η WIND Ελλάς ανακοινώνει ότι απο 1 Φεβρουαρίου 2012 η χρέωση της κλήσης απο κινητό wind προς τους παρακάτω κωδικούς απο δωρεάν, διαμορφώνεται σε χρέωση φωνητικής κλήσης προς αριθμούς κινητής τηλεφωνίας. Η χρέωση διαμορφώνεται ανάλογα με το πακέτο σύνδεσης του συνδρομητή για όλους τους συνδρομητές συμβολαίου ή καρτοκινητής τηλεφωνίας wind.
1014 ΓΡΑΜΜΗ ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ-ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ
1154 EXPRESS SERVICE
11555 INTERSALONIKA οδική βοήθεια
1057 HELLAS SERVICE
1158 INTERAMERICAN
11556 INTERSALONIKA
Οι συνδρομητές λόγω της ανωτέρω αύξησης έχουν το δικαίωμα να καταγγείλλουν την σύμβαση τους ΑΖΗΜΙΩΣ εντός ενός μηνός απο την παρούσα ανακοίνωση οφείλοντας να προβούν στην εκπλήρωση των εκ του νόμου και της συμβάσεώς τους απορρεουσών υποχρεώσεών τους"

Πως σας φαίνεται κάτι τέτοιο, λέτε η τύχη να χαμογέλασε και σε εμάς???

#502   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.253 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:40

Περίπου σε πόσο χρόνο ενεργοποιήται σε Cosmocarta. Διότι έκανα χθές διακοπή και σήμερα δεν λειτουργούν οι γραμμές. Παρ'όλο που έχω ζητήση να γίνουν και τα τρία νούμερα κοσμοκάρτα. 😒😒


Sent from my iPhone4s using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 25/01/2012 - 12:44


#503   DooMDiveR

DooMDiveR

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Twitter:@Doomdiver
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:DooMDiveR

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:42

Περίπου σε πόσο χρόνο ενεργοποιήται σε Cosmocarta. Διότι έκανα χθέα διακοπή και σήμερα δεν λειτουργούν οι γραμμές. Παρ'όλο που έχω χητήση να γίνουν και τα τρία νούμερα κοσμοκάρτα. 😒😒


Sent from my iPhone4s using Tapatalk

την επομενη μερα

Λοιπόν παιδιά σήμερα μου ήρθε ο λογαριασμός στην wind και υποψιασμένος απο το συγκεκριμένο topic διάβασα τα μικρά γράμματα και είδα το εξής:
"Η WIND Ελλάς ανακοινώνει ότι απο 1 Φεβρουαρίου 2012 η χρέωση της κλήσης απο κινητό wind προς τους παρακάτω κωδικούς απο δωρεάν, διαμορφώνεται σε χρέωση φωνητικής κλήσης προς αριθμούς κινητής τηλεφωνίας. Η χρέωση διαμορφώνεται ανάλογα με το πακέτο σύνδεσης του συνδρομητή για όλους τους συνδρομητές συμβολαίου ή καρτοκινητής τηλεφωνίας wind.
1014 ΓΡΑΜΜΗ ΑΝΤΙΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΗΣ-ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ
1154 EXPRESS SERVICE
11555 INTERSALONIKA οδική βοήθεια
1057 HELLAS SERVICE
1158 INTERAMERICAN
11556 INTERSALONIKA
Οι συνδρομητές λόγω της ανωτέρω αύξησης έχουν το δικαίωμα να καταγγείλλουν την σύμβαση τους ΑΖΗΜΙΩΣ εντός ενός μηνός απο την παρούσα ανακοίνωση οφείλοντας να προβούν στην εκπλήρωση των εκ του νόμου και της συμβάσεώς τους απορρεουσών υποχρεώσεών τους"

Πως σας φαίνεται κάτι τέτοιο, λέτε η τύχη να χαμογέλασε και σε εμάς???


ψαξτο θα το λενε και στο site της wind!!! ΒΟΥΡΡΡΡΡ

#504   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10.183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/01/2012 - 12:43

Κάτι μου λέει πως θα γίνει και στην Wind το ίδιο με την Cosmote με αυτά που μας παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω.

Άντε ρε Vodafone κάνε την λαλακία κι εσύ :P
Once You Go Mac You Never Go Back

#505   Dev

Dev

    iPH Enthousiast

  • 401 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:deves000

Δημοσίευση 25/01/2012 - 13:01

Πήρα την wind και μου λέει οτι θα πρέπει να επιστρέψω την επιδότηση πίσω! τους ζήτησα να μου το στείλουν γραπτώς αυτό ή να κάνω καποια αίτηση για να το πάρω γραπτώς για περαιτέρω νομικές ενέργειες και μου είπαν πως ο όρος αζημίως δεν έχει την έννοια ότι δεν θα δώσω πίσω την επιδότησή μου! και μου είπαν οτι αυτό το έχω ήδη γραπτώς στο συμβόλαιό μου! Τι λέτε??

#506   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 25/01/2012 - 13:08

Επειδή ακούγονται κάποια πράγματα για εγγυήσεις σε περίπτωση που θες μετά να κάνεις νέο συμβόλαιο κλπ καλό είναι να πούμε τα εξής.

1. Την αλλαγή των όρων ή/και των τιμολογίων του συμβολαίου την έκανε η ίδια η εταιρεία κι όχι ο καταναλωτής. Ο καταναλωτής επέλεξε απλώς να απαντήσει προστατεύοντας τα συμφέροντά του. Αν δηλαδή το 1 min το έκανε 5 min τι έπρεπε να κάνουμε, μούγκα πάλι; Ας μην το άλλαζε, απλό είναι. Επέλεξε μόνη της και πληρώνει τις συνέπειες. Μήπως υπάρχει δυνατότητα στον καταναλωτή να το μετατρέψει από μόνος του το 1min σε 1/2min; Όχι φυσικά.
2. Αν κάποιος δικαιούται να ζητήσει εγγυήσεις από κάποιον είναι ο καταναλωτής από την εταιρεία από τη στιγμή μάλιστα που η ίδια δεν είναι συνεπής και αλλάζει κατά το δοκούν τους όρους και τα τιμολόγια.
3. Αν στο παρελθόν δεν έχεις δώσει δικαίωμα, είσαι τυπικός κλπ δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σου ζητήσουν εγγύηση καθώς πολύ εύκολα θα θεωρηθεί εκδικητική ή/και εκβιαστική. Δεν μπορούν να μου κάνουν συμβόλαιο π.χ. στις 01/11/2011 χωρίς εγγύηση, να τους πληρώνω κανονικά, να αλλάζουν τις χρεώσεις με το έτσι θέλω κι επειδή εγώ εξασκώ το δικαίωμά μου ως καταναλωτής και λύνω τη σύμβαση, την επόμενη φορά - μετά από 3 μήνες - να μου ζητούν εγγύηση!!! Πως να το πω ρε παιδιά αλλιώς, η χαρά του δικηγόρου είναι, τσάμπα παράσταση θα πάρει..!!!
4. Δεν υπάρχει καμία λογική στην εγγύηση αφού δεν είναι λεφτά που θα σου πάρουν και θα χάσεις, όταν λήξει το συμβόλαιο θα τα ξαναπάρεις πίσω. Και τώρα αν είχες δώσει εγγύηση με την λήξη της σύμβασης θα έπρεπε να στα δώσουν πίσω. Για αυτό λέω είναι εκδικητική συμπεριφορά χωρίς λογική...
4. Αν το τολμήσουν θα το τραβήξω (νομικά) στα άκρα, το υπόσχομαι! Για την ακρίβεια, θα το διασκεδάσω κιόλας...

#507   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 13:20

Πήρα την wind και μου λέει οτι θα πρέπει να επιστρέψω την επιδότηση πίσω! τους ζήτησα να μου το στείλουν γραπτώς αυτό ή να κάνω καποια αίτηση για να το πάρω γραπτώς για περαιτέρω νομικές ενέργειες και μου είπαν πως ο όρος αζημίως δεν έχει την έννοια ότι δεν θα δώσω πίσω την επιδότησή μου! και μου είπαν οτι αυτό το έχω ήδη γραπτώς στο συμβόλαιό μου! Τι λέτε??


Χωρίς να είμαι ειδικός πιστεύω πως πάνε να σε εξαπατήσουν. Ψάξτο ρώτα το ΙΝΚΑ κλπ

#508   aquadigio

aquadigio

    iPH Enthousiast

  • 392 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/01/2012 - 13:39

Κάτι μου λέει πως θα γίνει και στην Wind το ίδιο με την Cosmote με αυτά που μας παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω.

Άντε ρε Vodafone κάνε την λαλακία κι εσύ :P

Περιμενω, πως και πως... Με ανοικτες αγκαλες !!! ;)

#509   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 13:43

Πήρα την wind και μου λέει οτι θα πρέπει να επιστρέψω την επιδότηση πίσω! τους ζήτησα να μου το στείλουν γραπτώς αυτό ή να κάνω καποια αίτηση για να το πάρω γραπτώς για περαιτέρω νομικές ενέργειες και μου είπαν πως ο όρος αζημίως δεν έχει την έννοια ότι δεν θα δώσω πίσω την επιδότησή μου! και μου είπαν οτι αυτό το έχω ήδη γραπτώς στο συμβόλαιό μου! Τι λέτε??


Αζημίως σημαίνει αζημίως. Απαίτεισαί το το γραπτώς

#510   aquadigio

aquadigio

    iPH Enthousiast

  • 392 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 25/01/2012 - 13:45

Αζημίως σημαίνει αζημίως. Απαίτεισαί το το γραπτώς


Ετσι ειναι... Η wind ειναι γνωστη...

Γραπτως , ενημερωση INKA, και μετα θα δεις...(αν εχεις και κανα γνωστο δικηγορο να τους παρει η να πας απο εκει, ακομα καλυτερα...)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες