Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μονομερής αύξηση Cosmote και σπάσιμο συμβολαίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#526   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 15:25

Βάλτε και κανένα thanks όμως το παλικάρι

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#527   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 25/01/2012 - 15:26

Ακούτε και λίγο την νομική άποψη πάνω στην μονομερής αλλαγή μιας σύμβασης.

"Όταν κάποιος συμβαλλόμενος αλλάζει κάποιον από τους όρους της σύμβασης που είχε υπογράψει με τον 2ο, χωρίς να υπάρξει προηγούμενη συμφωνία και δήλωση βουλήσεως και των 2 μερών, τότε η σύμβαση γίνεται εν δυνάμει άκυρη. Αυτό σημαίνει πως οποιαδήποτε στιγμή ο αντισυμβαλλόμενος, που σε βάρος του έγινε η αλλαγή χωρίς να συμφωνήσει ποτέ σε αυτή, μπορεί να προσβάλλει την σύμβαση μέσω καταγγελίας. Σημαντικό σημείο είναι η μέρα της πληροφόρησης της αλλαγής. Αν παρόλο που πληροφορήθηκε ο 2ος την αλλαγή, αδράνησε και δεν κατήγγειλε την σύμβαση, αυτόματα νοείται πως συμφώνησε σιωπηρά σε αυτή την αλλαγή.

Το ότι ο ένας από τον συμβαλλόμενο βάζει προθεσμία στο δικαίωμα καταγγελίας είναι τελείως άτοπο και φυσικά δεν ισχύει. Υπερισχύει η πληροφόρηση του δεύτερου και η ημέρα που αυτή έγινε. "


#528   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 25/01/2012 - 15:47

Ακούτε και λίγο την νομική άποψη πάνω στην μονομερής αλλαγή μιας σύμβασης.

"Όταν κάποιος συμβαλλόμενος αλλάζει κάποιον από τους όρους της σύμβασης που είχε υπογράψει με τον 2ο, χωρίς να υπάρξει προηγούμενη συμφωνία και δήλωση βουλήσεως και των 2 μερών, τότε η σύμβαση γίνεται εν δυνάμει άκυρη. Αυτό σημαίνει πως οποιαδήποτε στιγμή ο αντισυμβαλλόμενος, που σε βάρος του έγινε η αλλαγή χωρίς να συμφωνήσει ποτέ σε αυτή, μπορεί να προσβάλλει την σύμβαση μέσω καταγγελίας. Σημαντικό σημείο είναι η μέρα της πληροφόρησης της αλλαγής. Αν παρόλο που πληροφορήθηκε ο 2ος την αλλαγή, αδράνησε και δεν κατήγγειλε την σύμβαση, αυτόματα νοείται πως συμφώνησε σιωπηρά σε αυτή την αλλαγή.

Το ότι ο ένας από τον συμβαλλόμενο βάζει προθεσμία στο δικαίωμα καταγγελίας είναι τελείως άτοπο και φυσικά δεν ισχύει. Υπερισχύει η πληροφόρηση του δεύτερου και η ημέρα που αυτή έγινε. "

Άρα ο πελάτης θεωρητικά έχει προθεσμία από την ημέρα που ενημερώνεται και όχι από την ημέρα της ανακοίνωσης που μπορεί να μην την δει.

Ναι αλλά πως αποδεικνύεις το πότε ενημερώθηκες?

Στην καλύτερη περίπτωση φαντάζομαι ότι σαν ημερομηνία πληροφόρησης του πελάτη μπορεί να θεωρηθεί η ημερομηνία που παραδίδεται ο λογαριασμός στο ταχυδρομείο...

#529   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2012 - 15:49

Update...
Μολις τελειωσα απο γερμανο.
Η κοπελα που ηταν στο ταμειο μου ειπε οτι γνωριζει τη διαδικασια, της εδωσα τον αριθμο και πηγε να μου κανει ΑΠΛΗ διακοπη. Ευτυχως που το καταλαβα και δεν υπεγραψα. Της εξηγω και εμεινε με ανοιχτο το στομα. Την Cosmote ομως δεν την επερνε τηλεφωνο.
Παιρνω ο ιδιος τηλεφωνο (11838) το ξαναδιευκρινιζω , το ΑΖΗΜΙΩΣ, λεγοντας οτι η κοπελα μου ειναι δικηγόρος κλπ κλπ
Εκει στρωνει η συζητηση με ρωταει αν θελω να παραμεινω στην cosmote σαν πελατης καρτοκινητης και μου ζηταει την υπαλληλο του γερμανου.
Που εν το μεταξυ εχει προχωρησει την ΑΠΛΗ διακοπη στο computer οταν εγω επερνα τηλεφωνο την cosmote.. ΧΑΜΟΣ.
Ευτυχως που δεν ειχα υπογραψει την αιτηση ακομα. Στο τελος της ειπαν απο την cosmote να γραψει πανω στην αιτηση ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΖΗΜΙΩΣ ΛΟΓΩ ΑΛΛΑΓΗΣ ΧΡΕΩΣΕΩΝ.
Υπεγραψα, πηρα φωτοτυπια και εφυγα. Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι γλιτώνω μεγαλο συμβολαιο (75ε) για ενα περιπου χρονο.Και μου μενει και το 4ς.


ακριβως τα ιδια περιεγραψα και εγω...
μου εκτυπωσαν να υπογραψω απλη διακοπη και ευτυχως που το διαβασα....!!
και μετα ξαναπηραν τηλεφωνο μπλα μπλα μπλα και το εκαναν χειρογραφα απο πανω το κειμενακι...και φυσικα, πηρα και φωτοτυπια!

#530   DeViLGR

DeViLGR

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 15:49

Ρε παιδιά διευκρινίστε λίγο τι γίνετε γιατί εχθές έκανα ανανέωση του συμβολαίου και πήρα την επιδότηση μπας και το διακόψω καπάκι και μου μείνει η επιδότηση γιατί μας έχουν τρελάνει στο κλέψιμο τόσα χρόνια.

#531   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2012 - 15:54

Ρε παιδιά διευκρινίστε λίγο τι γίνετε γιατί εχθές έκανα ανανέωση του συμβολαίου και πήρα την επιδότηση μπας και το διακόψω καπάκι και μου μείνει η επιδότηση γιατί μας έχουν τρελάνει στο κλέψιμο τόσα χρόνια.


νομιζω δεν μπορεις, ειναι γι αυτους που υπεγραψαν πριν την ανακοινωση νεων τιμολογιων στις 27/12/2011!
αλλα μπορεις να ρωτησεις αν πιανει και εσενα να ξερεις 100%

#532   DeViLGR

DeViLGR

    iPH newbie

  • 73 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 15:56

νομιζω δεν μπορεις, ειναι γι αυτους που υπεγραψαν πριν την ανακοινωση νεων τιμολογιων στις 27/12/2011!
αλλα μπορεις να ρωτησεις αν πιανει και εσενα να ξερεις 100%


Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση man.Θα το ψάξω μπας και γλυτώσουμε τίποτα.

#533   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2012 - 16:03

παρε τηλ και οτι μαθεις ενημερωσε παλι εδω να το δουν και τα παιδια που υπεγραψαν τον ιανουαριο.!
αυριο ληγει η προσθεσμια για τους 4 ψηφιους κωδικους.!

#534   sincer660

sincer660

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2012 - 16:16

ρε παιδια ο φιλος πιο πανω που του εδωσαν απλη διακοπη πως τα ξεχωριζεις γιατι θα στειλω αυριο τον πατερα μου να το κλεισει τι να του πω να προσεξει γιατι δεν θα παω και εγω

#535   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2012 - 16:21

ρε παιδια ο φιλος πιο πανω που του εδωσαν απλη διακοπη πως τα ξεχωριζεις γιατι θα στειλω αυριο τον πατερα μου να το κλεισει τι να του πω να προσεξει γιατι δεν θα παω και εγω


Να γράψει σε δελτίο παραπόνων το κειμενάκι που πόσταρα πριν 1-2 σελίδες.

#536   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2012 - 16:22

ρε παιδια ο φιλος πιο πανω που του εδωσαν απλη διακοπη πως τα ξεχωριζεις γιατι θα στειλω αυριο τον πατερα μου να το κλεισει τι να του πω να προσεξει γιατι δεν θα παω και εγω


η αιτηση που θα υπογραψεις πρεπει οπωσδηποτε να λεει πανω στο χαρτη οτι επιθυμεις διακοπη αζημιως λογω αυξησεω των τιμων κτλ κτλ..
προσοχη : αν δεν εκτυπωθει αυτοματα απο το μηχανημα στην σελιδα ετσι, τοτε πρεπει αν τους πεις να το γραψουν χειρογραφα..!
ετσι εγινε και με μενα, δνε εκτυπωθηκε και τους ειπα δεν υπογραφω αν δεν μπει χειρογραφα πανω στην αιτηση..!

#537   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2012 - 16:23

Να γράψει σε δελτίο παραπόνων το κειμενάκι που πόσταρα πριν 1-2 σελίδες.


εμενα δεν μου εδωσα τετοιο δελτιο παραπονων...
ισως αλλα εγγραφα εχει το cosmote shop απο τον γερμανο...χμμμ!

#538   sincer660

sincer660

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2012 - 16:27

ok ευχαριστω θα ενημερωσω οταν γινει!!!απλα το χαρτι πανω να γραφει αζημιος λογο αυξυση των χρεωσεων εγινε

#539   mankap

mankap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 25/01/2012 - 16:31

Οπωσδηποτε τηλεφωνο στην κοσμοτε. Πρέπει επίσης να κρατήσεις το όνομα του υπαλλήλου που σε διαβεβαίωσε απο την κοσμοτε ότι η διακοπή θα γίνει αζημιως. Οι συνομιλίες καταγράφονται και αποτελούν αποδεικτικά στοιχεία...

#540   sincer660

sincer660

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/01/2012 - 16:33

εγινε ευχαριστω ολους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες