Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Μονομερής αύξηση Cosmote και σπάσιμο συμβολαίου


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#646   ximiole

ximiole

    iPH User

  • 115 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2012 - 13:28

Παρακολουθω την παραπανω συζητηση και αναρωτιεμαι γιατι να γινετε ολο αυτο το θεμα!μια εταιρεια κανει αυξηση των τιμων της και σου δινει το δικαιωμα αζημιως να φυγεις εαν δεν γουσταρεις...ο λογος που θα στειλει εξωδικα οπως λεει ο φιλος παραπανω ποιος ειναι!θα καταγγειλλει στα εξωδικα τι?την δικια της ανακοινωση?ή την δικια της πρωτοβουλια να ακυρωσει αζημιως οσους δεν γουσταρουν!εαν η εταιρεια ελεγε αζημιως αλλα με επιστροφη της επιδοτησης τοτε αναλογως θα κατευθυνομασταν και εμεις για να διακοψουμε ή οχι το συμβολαιο!τωρα λεει σκετο αζημιως!και καποιοι το εκμεταλλευτηκαν...φταινε?δεν νομιζω!ειναι γελοιο....εξαλλου παιδια μην γελιομαστε!το εκαναν 500 σε ολη την ελλαδα?να ειστε σιγουροι πως η εταιρεια τους εχει υπολογισει και τα σπασμενα θα τα βγαλει απο τους υπολοιπους που δεν πηραν χαμπαρι!

Τελευταία επεξεργασία από: ximiole, 27/01/2012 - 13:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#647   zapco

zapco

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2012 - 13:39

Για να μην υπάρχουν αντιπαράθεσης
σας ενημερώνω ότι η επιτροπή ανταγωνισμού έχει θέσει ως όρο 50% το ανώτατο όριο πελατών σε εταιρία κινητής
Και για όσους δεν ξέρουν η κοσμοτε έχει. 52%
Μετα απο αυτό μπορείτε να καταλάβετε τι πρόβλημα υπάρχει
Κάποιος πρέπει να διώξει πελατες

#648   mankap

mankap

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/01/2012 - 13:41

Παρακολουθω την παραπανω συζητηση και αναρωτιεμαι γιατι να γινετε ολο αυτο το θεμα!μια εταιρεια κανει αυξηση των τιμων της και σου δινει το δικαιωμα αζημιως να φυγεις εαν δεν γουσταρεις...ο λογος που θα στειλει εξωδικα οπως λεει ο φιλος παραπανω ποιος ειναι!θα καταγγειλλει στα εξωδικα τι?την δικια της ανακοινωση?ή την δικια της πρωτοβουλια να ακυρωσει αζημιως οσους δεν γουσταρουν!εαν η εταιρεια ελεγε αζημιως αλλα με επιστροφη της επιδοτησης τοτε αναλογως θα κατευθυνομασταν και εμεις για να διακοψουμε ή οχι το συμβολαιο!τωρα λεει σκετο αζημιως!και καποιοι το εκμεταλλευτηκαν...φταινε?δεν νομιζω!ειναι γελοιο....εξαλλου παιδια μην γελιομαστε!το εκαναν 500 σε ολη την ελλαδα?να ειστε σιγουροι πως η εταιρεια τους εχει υπολογισει και τα σπασμενα θα τα βγαλει απο τους υπολοιπους που δεν πηραν χαμπαρι!

Πες τα ρε φιλε γιατι θα τρελαθουμε με αυτα που ακουμε εδω μεσα. Απο κομπιναδοροι μεχρι και οτι εχουμε περιεργη νοοτροπια επειδη ασκουμε τα δικαιωματα μας. Δικαιωμα στο κατω κατω που στο δινει η ιδια η cosmote γιατι ξερει οτι θα το κανουν λιγοι. Ετσι κι αλιως δεν συμφερει ολο τον κοσμο. Ελεος δηλαδη.

Υ.Γ. αν διαβασετε τους ορους της κοσμοκαρτας θα δειτε οτι η οριζει σαν ελαχιστο χρονο χρεωσης τα 3 ευρω ,πολυ χειροτερα απο απο την αυξηση που εγινε ο ντορος. Ειναι πολυ σσχετικα ολα λοιπον αλλα ειναι δικαιωμα μου να απιλεγω με δικη μου βουληση καινα εκμεταλευομαι τις ευκαιριες εφοσον υπαρχουν..

#649   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 27/01/2012 - 13:44

Το ίδιο είναι αυτό που λες με τα 15 δευτερόλεπτα? (ναι δεν λέω να μην τους τα χαρίσουμε αλλα λεμε τώρα, όταν έχεις κάνει συμβόλαιο με δεν ξέρω και γω ΠΟΣΑ ΛΕΠΤΑ ΔΩΡΕΑΝ ΟΜΙΛΙΑΣ ΣΥΝ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΠΡΟΣ ΚΟΣΜΟΤΕ, ε σορρυ αλλα ΔΕ θα σου λειψουν τα 15 δευτερόλεπτα!!!)

Γιατί μη μου πεις οτι αυτοί που έχουν 70 και 100 ευρώ το μήνα πάγιο τα ξεπερνάνε αυτά (για τους περισσότερους μιλάμε) με τα πακέτα και το χρόνο ομιλιας πλέον, σε βαθμό ώστε να τους πειράξει το δευτερόλεπτο το παραπάνω.


Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και αυτό ακριβώς που λέει ο φίλος SEDDE απο πάνω.

Εγώ είχα συμβόλαιο με τρία νούμερα (οικογενειακό)με συνολικό πάγιο 100€. Με αυτό που μου έκανε υπολόγισα ότι μου αφαιρεί κατά μέσο όρο 40 κλήσεις τις οποίες θα έπρεπε να πληρώνω από την τσέπη μου. Επίσης επειδή θα μεγάλωνε ο λογαριασμός θα μεγάλωνε και ο φόρος κινητής που θα έπερνε το κράτος. Με λιτούς υπολογισμούς αυτό το κόστος ήταν περίπου 20€ τον μήνα. Μάλλον με την δική σου λογική θα έπρεπε να τα πληρώνω επειδή το αποφάσισε η Cosmote και όχι να ασκήσω το δικαίωμα μου σαν καταναλωτής να μην δεχτώ αυτήν την χρέωση.

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 27/01/2012 - 13:45


#650   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 27/01/2012 - 13:50

Εγώ είχα συμβόλαιο με τρία νούμερα (οικογενειακό)με συνολικό πάγιο 100€. Με αυτό που μου έκανε υπολόγισα ότι μου αφαιρεί κατά μέσο όρο 40 κλήσεις τις οποίες θα έπρεπε να πληρώνω από την τσέπη μου. Επίσης επειδή θα μεγάλωνε ο λογαριασμός θα μεγάλωνε και ο φόρος κινητής που θα έπερνε το κράτος. Με λιτούς υπολογισμούς αυτό το κόστος ήταν περίπου 20€ τον μήνα. Μάλλον με την δική σου λογική θα έπρεπε να τα πληρώνω επειδή το αποφάσισε η Cosmote και όχι να ασκήσω το δικαίωμα μου σαν καταναλωτής να μην δεχτώ αυτήν την χρέωση.



Και σου ξαναλέω πάλι.

Να ΜΗΝ τη δεχτείς τη λογική της Κοσμοτέ ούτε της κάθε εταιρίας που ναι κοιτάει πως να τη φέρει στον καταναλωτή.

Αλλά ΞΑΝΑΛΕΩ, η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ είναι λάθος, είναι το ΟΛΕ ΤΣΑΜΠΑ ΣΥΣΚΕΥΗ και όχι το να υπερασπιστούμε το συμφέρον μας που σωστά είναι το να μην μας τη φέρουν πλαγίως με τις χρεώσεις.

Καταλαβαίνεις τί εννοώ?


Και αν δεις κάπου ενδιάμεσα διάφορα ποστ του τύπου "πηγα κι έκανα άλλη σύνδεση και πήρα κι άλλη συσκευή", ή ακόμη και το άλλο που είδα προχτές που έλεγε "τελεια, θα πάω να κάνω κι άλλο συμβόλαιο και μετά θα το κόψω κι αυτό να μου ξαναμείνει επιδότηση", τότε μπορεί να καταλάβεις το ΤΙ εννοώ.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 27/01/2012 - 13:51

Whatsapp doc?

#651   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2012 - 13:56

iMarilina εμένα ζήλεια μου βγάζουν τα γραφόμενα σου....

Εννοείται ότι όποιος μπορεί διακόπτει το συμβόλαιο παίδες!

#652   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 27/01/2012 - 13:58

iMarilina εμένα ζήλεια μου βγάζουν τα γραφόμενα σου....

Εννοείται ότι όποιος μπορεί διακόπτει το συμβόλαιο παίδες!



Γιατί ζήλεια? Δεν έχω κανένα θέμα να κόψω το συμβόλαιό μου, έτσι κι αλλιώς δεν έχω κάνει ανανέωση αυτή τη στιγμή, οποτε θέλω το κατεβάζω κι οποτε θέλω το κόβω. Έχω αυτό που έχω, το οποίο παρότι όλη μέρα στα τηλέφωνα, δεν έχω περάσει ποτέ το όριό μου (μόνο σε SMS Κάθε μήνα περνάει παραπάνω).

Το να μου λες για ζήλεια είναι το λιγότερο παιδιάστικο (επίσης σύνηθες φαινόμενο λολ)

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 27/01/2012 - 13:59

Whatsapp doc?

#653   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 27/01/2012 - 14:01

Και σου ξαναλέω πάλι.

Να ΜΗΝ τη δεχτείς τη λογική της Κοσμοτέ ούτε της κάθε εταιρίας που ναι κοιτάει πως να τη φέρει στον καταναλωτή.

Αλλά ΞΑΝΑΛΕΩ, η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ είναι λάθος, είναι το ΟΛΕ ΤΣΑΜΠΑ ΣΥΣΚΕΥΗ και όχι το να υπερασπιστούμε το συμφέρον μας που σωστά είναι το να μην μας τη φέρουν πλαγίως με τις χρεώσεις.

Καταλαβαίνεις τί εννοώ?


Και αν δεις κάπου ενδιάμεσα διάφορα ποστ του τύπου "πηγα κι έκανα άλλη σύνδεση και πήρα κι άλλη συσκευή", ή ακόμη και το άλλο που είδα προχτές που έλεγε "τελεια, θα πάω να κάνω κι άλλο συμβόλαιο και μετά θα το κόψω κι αυτό να μου ξαναμείνει επιδότηση", τότε μπορεί να καταλάβεις το ΤΙ εννοώ.

Μα και η εταιρεία με την ίδια λογική το έκανε. Πως να τα πάρω από τον καταναλωτή. Δεν έστειλε ενημέρωση. Δεν με κάλεσε να υπογράψω νέο συμβόλαιο. Θεώρησε ότι εντάξει μωρέ ποιός θα το δει και ποιός θα το καταλάβει.


Sent from my iPhone4s using Tapatalk

#654   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2012 - 14:02

Γιατί ζήλεια? Δεν έχω κανένα θέμα να κόψω το συμβόλαιό μου, έτσι κι αλλιώς δεν έχω κάνει ανανέωση αυτή τη στιγμή, οποτε θέλω το κατεβάζω κι οποτε θέλω το κόβω. Έχω αυτό που έχω, το οποίο παρότι όλη μέρα στα τηλέφωνα, δεν έχω περάσει ποτέ το όριό μου (μόνο σε SMS Κάθε μήνα περνάει παραπάνω).

Το να μου λες για ζήλεια είναι το λιγότερο παιδιάστικο (επίσης σύνηθες φαινόμενο λολ)


λολ ξελολ έτσι φαίνεται... ;)

Τελευταία επεξεργασία από: boogieman, 27/01/2012 - 14:03


#655   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 27/01/2012 - 14:04

λολ ξελολ έτσι φαίνεται... ;)


Εγώ σου είπα.

Αν νομίζεις ότι έχω κάτι να ζηλέψω απο αυτούς που τρέχουν να ξεφορτωθούν 24μηνα συμβόλαια τη στιγμή που δεν είμαι κλειδωμένη σε συμβόλαιο τότε τί να πω, ναι εχω γίνει πράσινη :rolleyes:
Whatsapp doc?

#656   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2012 - 14:06

Όχι για το κόψιμο του συμβολαίου, για το τζάμπα iphone! λολα

Και σιγά μη το παραδεχτείς κιόλας...

#657   navajo

navajo

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2012 - 14:10

Και σου ξαναλέω πάλι.

Να ΜΗΝ τη δεχτείς τη λογική της Κοσμοτέ ούτε της κάθε εταιρίας που ναι κοιτάει πως να τη φέρει στον καταναλωτή.

Αλλά ΞΑΝΑΛΕΩ, η ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ είναι λάθος, είναι το ΟΛΕ ΤΣΑΜΠΑ ΣΥΣΚΕΥΗ και όχι το να υπερασπιστούμε το συμφέρον μας που σωστά είναι το να μην μας τη φέρουν πλαγίως με τις χρεώσεις.

Καταλαβαίνεις τί εννοώ?


Και αν δεις κάπου ενδιάμεσα διάφορα ποστ του τύπου "πηγα κι έκανα άλλη σύνδεση και πήρα κι άλλη συσκευή", ή ακόμη και το άλλο που είδα προχτές που έλεγε "τελεια, θα πάω να κάνω κι άλλο συμβόλαιο και μετά θα το κόψω κι αυτό να μου ξαναμείνει επιδότηση", τότε μπορεί να καταλάβεις το ΤΙ εννοώ.

ε υπερασπιζοντας το συμφερον σου παιρνεις και συσκευη δεν πιστευω να υπαρχει καποιος που τον χαλαει.. και καθε μερα να μπορουσα να ακυρωνα αζημιως τα συμβολαια και να επαιρνα καινουριες επιδοτησεις θα το εκανα γιατι πολυ απλα θα εκανα κατι που η κοσμοτε μου ανακοινωσε πως μπορω να κανω και εχω συμφερον...

#658   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 27/01/2012 - 14:10

Όχι για το κόψιμο του συμβολαίου, για το τζάμπα iphone! λολα

Και σιγά μη το παραδεχτείς κιόλας...



Ποιο τζάμπα iphone? To 4άρι μου το αγόρασε δώρο ο σύζυγος πέρισυ τα χριστούγεννα, και το έκανα σκάντζα με το 4s που πήρε ο πατέρας μου απο επιδότηση που τον βοήθησα να τη μεγαλώσει στην vodafone.

35 ευρώ το πήρε το iphone με οικογενειακό. Και τί έγινε λοιπόν?

Και το Ipad2 το πλήρωσα κανονικότατα απο multirama. Και δεν τα μετανιώνω τα λεφτά γιατί ειναι καλά μηχανήματα. Απο κει και πέρα, σιγά μην κάτσω να σκάσω επειδή κάποιοι (τους οποιους δεν γνωρίζω) καταφέρανε το συγκλονιστικό να τους μείνει το iphone δωρεάν ή με λιγότερα λεφτά λόγω καθαρής βλακείας της κοσμοτέ.

Μάλλον με έχεις πάρει λάθος, με μπέρδεψες με κάποιον άλλον αν νομίζεις οτι σκάω και ζηλεύω για το τί κάνει ο καθένας. :)

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 27/01/2012 - 14:11

Whatsapp doc?

#659   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/01/2012 - 14:13

Ποιο τζάμπα iphone? To 4άρι μου το αγόρασε δώρο ο σύζυγος πέρισυ τα χριστούγεννα, και το έκανα σκάντζα με το 4s που πήρε ο πατέρας μου απο επιδότηση που τον βοήθησα να τη μεγαλώσει στην vodafone.

35 ευρώ το πήρε το iphone με οικογενειακό. Και τί έγινε λοιπόν?

Και το Ipad2 το πλήρωσα κανονικότατα απο multirama. Και δεν τα μετανιώνω τα λεφτά γιατί ειναι καλά μηχανήματα. Απο κει και πέρα, σιγά μην κάτσω να σκάσω επειδή κάποιοι (τους οποιους δεν γνωρίζω) καταφέρανε το συγκλονιστικό να τους μείνει το iphone δωρεάν ή με λιγότερα λεφτά λόγω καθαρής βλακείας της κοσμοτέ.

Μάλλον με έχεις πάρει λάθος, με μπέρδεψες με κάποιον άλλον αν νομίζεις οτι σκάω και ζηλεύω για το τί κάνει ο καθένας. :)



Ναι αλλά του αντρός σου το 3gs το αγόρασες κανονικά εσύ!! χαχαχαχαχ (sorry αλλά έχουμε βαρεθεί να το διαβάζουμε!)

Μια χαρα σε θυμάμαι!

Άντε κανας mod να "καθαρίσει" το topic please....

Τελευταία επεξεργασία από: boogieman, 27/01/2012 - 14:13


#660   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 27/01/2012 - 14:18

Ναι αλλά του αντρός σου το 3gs το αγόρασες κανονικά εσύ!! χαχαχαχαχ (sorry αλλά έχουμε βαρεθεί να το διαβάζουμε!)

Μια χαρα σε θυμάμαι!

Άντε κανας mod να "καθαρίσει" το topic please....



Γιατί? Είμαστε off τοπικ? Το θέμα είναι η αύξηση της Κοσμοτέ και σπάσιμο συμβολαίου και επί αυτού γίνεται όλη η συζήτηση.

Εν πάσει περιπτώσει, τι να πω, αφού τα καταφέρνουνε οι εταιρίες να κάνουν αυτά τα ψιλά γράμματα, καλά κάνει κι ο κόσμος και κάνει ότι κάνει (οπως και με τις επιδοτήσεις).

Απλά στο μόνο που θα επιμείνω στην άποψή μου είναι οτι το όλο πάρτυ δε γίνεται για τα 15 δευτερόλεπτα (και πάλι όχι απο όλους), γίνεται ώστε να ενημερωθούν όλοι για να πάνε να κόψουν τα συμβόλαια κυρίως ώστε να λένε ότι πήρανε "τζαμπα" συσκευή.

Αυτό είναι το μόνο λάθος για μένα.

Αυτά και καλή συνέχεια σε όλους.
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 11

0 μέλη, 11 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες