Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Κλοπή Iphone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
28 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Swiftpanos

Swiftpanos

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 20:25

Δε γνωρίζω αν είναι στο σωστό μέρος αλλά δεν ήξερα που να το τοποθετήσω. Αν δεν είναι το topic σε λάθος μέρος ας μεριμνήσουν οι admins.
Δυστυχώς έπεσα θύμα διαρρηξης στο σπίτι μου όπου εκτός απο άλλα πολύτιμα πράγματα όπως κοσμήματα της μητέρας μου, λεφτά κλπ, κλέψνα και το iphone μου που ακόμα χρόνο δεν είχε κλείσει! Είμαι φαντάρος αυτή τη στιγμή και το είχα αφήσει σπίτι ώς πιο ασφαλές μέρος. Η ερώτηση μου είναι η εξης...
αφήσανε το κουτί με όλα τα κουτιά. Πήραν μόνο φορτιστή και το κινητό. Υπάρχει τρόπος να κλειδωθεί ώστε να αναγκαστεί όποιος το πάρει να κάνει restore με αποτέλεσμα να χαθούν όλα τα προσωπικά στοιχεία όπως φωτογραφίες, τηλέφωνα κλπ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 20:43

Φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις περάσει την εφαρμογή FindMyIphone. Αν ναι τότε μπορείς να το βρεις εύκολα το κινητό. Αν όχι δυστυχώς δεν γίνεται. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει τρόπος να διαγράψεις από μεγάλη απόσταση

Γι αυτό παιδιά καλού κακού εγκαθιστάτε την εφαρμογή FindMyIphone. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

#3   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 20:47

Δε γνωρίζω αν είναι στο σωστό μέρος αλλά δεν ήξερα που να το τοποθετήσω. Αν δεν είναι το topic σε λάθος μέρος ας μεριμνήσουν οι admins.
Δυστυχώς έπεσα θύμα διαρρηξης στο σπίτι μου όπου εκτός απο άλλα πολύτιμα πράγματα όπως κοσμήματα της μητέρας μου, λεφτά κλπ, κλέψνα και το iphone μου που ακόμα χρόνο δεν είχε κλείσει! Είμαι φαντάρος αυτή τη στιγμή και το είχα αφήσει σπίτι ώς πιο ασφαλές μέρος. Η ερώτηση μου είναι η εξης...
αφήσανε το κουτί με όλα τα κουτιά. Πήραν μόνο φορτιστή και το κινητό. Υπάρχει τρόπος να κλειδωθεί ώστε να αναγκαστεί όποιος το πάρει να κάνει restore με αποτέλεσμα να χαθούν όλα τα προσωπικά στοιχεία όπως φωτογραφίες, τηλέφωνα κλπ?


Καταρχην λυπαμαι για τα παραπανω...ειναι πολυ κριμα. Επι του θεματος ομως αν δεν εχεις λογαριασμο mobileme δεν γινετε κατι! το μονο που μπορεις εινα να δηλωσεις απωλεια στον παροχο σου και αν εχεις και το imei να κλειδωσουνε το κινητο γενικοτερα.(αν και δν γνωριζω κατα ποσο στεκει αυτο το εχω ακουσει οτι γινετε οποιος ξερει κατι παραπανω ας βοηθησουμε!)

#4   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 20:53

Φαντάζομαι ότι δεν θα έχεις περάσει την εφαρμογή FindMyIphone. Αν ναι τότε μπορείς να το βρεις εύκολα το κινητό. Αν όχι δυστυχώς δεν γίνεται. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει τρόπος να διαγράψεις από μεγάλη απόσταση

Γι αυτό παιδιά καλού κακού εγκαθιστάτε την εφαρμογή FindMyIphone. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

θα πρεπει να εχεις και την προωθηση ανοιχτη και ο συγκεκριμενος κλεφτης να ειναι σε wifi ή 3g.... ,στην ελλαδα δεν το βρισκεις ευκολα (παθών) :mad:
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις κωδικο ασφαλειας ωστε να εξασφαλισεις τα δεδομενα σου ..δυστυχως μονο αυτο.

#5   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/10/2009 - 21:05

Λυπάμαι που σου έκλεψαν το iphone. Πολύ κρίμα. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι που να μπορείς να κάνεις.

Αυτό το findmyiphone που το βρίσκουμε;;

Ok... Το βρήκα,μέσω mobileme.

Sorry αλλά δεν είναι πολλά 79 ευρώ για συνδρομή ενός χρόνου;; (αλλά θα το κάνω!)

Τελευταία επεξεργασία από: taitienitsa, 01/10/2009 - 21:12


#6   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 21:58

θα πρεπει να εχεις και την προωθηση ανοιχτη και ο συγκεκριμενος κλεφτης να ειναι σε wifi ή 3g.... ,στην ελλαδα δεν το βρισκεις ευκολα (παθών) :mad:
το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να εχεις κωδικο ασφαλειας ωστε να εξασφαλισεις τα δεδομενα σου ..δυστυχως μονο αυτο.


Ενός φίλου μου που το κλέψανε το ξαναβρήκε και συλλαβανε και τον κλέφτη. Είχε ανοιχτό internet στο σπίτι του! Είναι πολύ καλή εφαρμογή και το συνιστώ αν και τα 79 ευρω που λέει η ελένη ειναι πολλά μην ξεχνάτε ότι αξίζουν τα λεφτά του!

#7   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 01/10/2009 - 22:11

Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει τρόπος να διαγράψεις από μεγάλη απόσταση


Η εφαρμογή Cylay (μέσω Cydia) κάνει τα εξής από απόσταση:

source: http://app.ifonetec.com/cydia

1. Διαγραφή όλων των προσωπικών αρχείων του χρήστη (wipe)
2. Αποστολή μηνύματος στον κλέφτη
3. Κλείδωμα/ξεκλείδωμα του iPhone (passcode)
4. Ζωντανό tracking του iPhone μέσω Google Maps
5. Reboot/Respring στο iPhone
6. Αποστολή SMS στο iPhone
7. Αποστολή στοιχείων/sms σε 2ο εναλλακτικό αριθμό τηλεφώνου.

και άλλα πολλά.Από απόσταση. Μέσω push.

Η συνδρομή είναι περίπου 15€. Δοκίμασα το trial period, είναι άπαιχτο.

Δεν έχω δει το FindMyIphone, αλλά το Cylay απ'ότι είδα τα προσφέρει όλα αυτά.

Τελευταία επεξεργασία από: iWizard, 01/10/2009 - 22:15


#8   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 01/10/2009 - 22:23

Από το Control Panel του website που κάνεις track to Iphone :

Συνημμένα αρχεία



#9   taitienitsa

taitienitsa

    iPH Member

  • 208 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/10/2009 - 22:46

Χμ! :huh: Εντυπωσιακό φαίνεται κ το cylay...

#10   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 01/10/2009 - 22:51

....Σου έκλεψαν το κινητό και όλως τυχαίως έχεις pc μπροστά σου, όλως τυχαίως είχες ανοιχτό το wifi το 3G και το location services, και μετά τι; Αρχίζεις και τρέχεις ξέρω γω προς τη μεριά του κλέφτη ο οποίος μένει φυσικά στάσιμος και θαυμάζει το νέο του τηλέφωνο. Για μένα αν το χάσεις στο κλέψουν, τέλος.

#11   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 01/10/2009 - 22:58

Ο κλέφτης λογικά το πολύ πολύ να αλλάξει sim...τι γνώσεις αναμένεται να έχει πάνω στο iPhone? δεν θα είναι και ο saurik...άσε που μπορείς να βάλεις passcode από μακριά, και μετά ούτε restore δεν μπορείς να κάνεις.

Από εκεί και πέρα, και άλλη sim να έχει το τηλέφωνο, οι υπηρεσίες συνεχίζουν να δουλέυουν στο background.
Εν αγνοία του κλέφτη θα στέλνει τα push που χρειάζεται η εφαρμογή. Τώρα δεν βλέπω τον λόγο να έχεις κλειστά τα locations services εφόσον έχεις εκγαταστήσει μια τέτοια εφαρμογή και φοβάσαι μην στο κλέψουν...εγώ πάντως τα έχω πάντα ανοικτά...

όπως και να'χει, το να έχεις στίγμα στον χάρτη για το πού βρίσκεται το τηλέφωνο δεν νομίζω πως είναι και τόσο μάταιο...

όσο για το pc , βρίσκεις ένα και άμεσα μάλιστα , άμα στο κλέψουν...είμαι σίγουρος για αυτό.

(Δεν χρειάζεται wifi και 3g για push..) και με κλειστο 3G, με EDGE, δουλευει

#12   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 23:10

Τι κάνει το FindMyPhone?

#13   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 23:50

Βρισκει την τοποθεσια του iPhone μεσω του mobileme αλλα πρεπει στο κινητο να χεις ενεργοποιημενο dataplan gps το find my iphone και το push στα mail!

#14   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 23:51

δηλαδή μέσω του Η/Υ? από το Ίντερνετ?

#15   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2009 - 23:54

ναι απο το site me.com της apple

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες