Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Macbook or iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Exxxx

Exxxx

    X

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 10:48

Καλημέρα σε όλους .

Από ότι βλέπω εδώ στο φόρουμ πολύ χρήστες έχετε μακ και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις , όποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει .

Σκέφτομαι να πάω σε Mac Os X επειδή έχω ακούσει τόσα καλά πράγματα και έχω δοκιμάσει μερικά μακβοοκ φίλων χωρίς όμως να έχω μια πλήρη εικόνα των mac υπολογιστών γιατί άμα δεν το έχεις 2-3 μέρες να το δουλέψεις δεν μπορείς να ξέρεις περί το τί ακριβώς πρόκειται και όλα αυτά που λένε ότι σε καθημερινή χρήση είναι πολύ βολικός κτλπ κτλπ.

Ας πάμε τώρα στις ερωτήσεις που έχω να κάνω και να με διαφωτίσετε .

Δεν ξέρω σε ποιο μοντέλο πρεπει να κοιτάξω να πάρω . Όλα μου φαίνονται πολύ ωραία και τα iMac και τα macbook air/pro . Εγώ θέλω ένα μηχάνημα που να είναι τούμπανο με τα όσο λιγότερα λεφτά μπορώ δηλαδή από τα πιο φθηνά μοντέλα.
Επίσης δεν ξερω για το iMac άμα ειναι η 21,5 οθόνη μικρή , μιας και έχω συνηθίσει να δουλεύω με 27αρα που εχω και στο pc μου .

Το μακ το θέλω περισσότερο για επεξεργασία φωτογραφίας Adobe photoshop cs , Lightroom κτλπ και για επεξεργασία βίντεο ( Εδώ θα ήθελα να μου πείτε και τι προγράμματα πρέπει να βάλω μέσα στο μακ για βιντεο γιατί νομιζω είναι συγκεκριμένα ), Surfaring the internet , movies και να γράφω σε αυτό μέσω world ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα θα μου πρωτείνετε εσεις .

Επιπρόσθετα θα ήθελα να ρωτήσω άμα ξέρει κανείς άμα μπορώ να δώσω κάποια χρήματα πχ 500 ευρώ και τα υπόλοιπα με δόσεις . Αν ναι σε ποίο κατάστημα γίνεται ( έχω ακούσει για kotsovolo αλλά δεν έχει μεγάλη γκάμα μοντέλων)

Από αξεσουάρ θα πάρω οπως και δήποτε trackpad , έχω διαβάσει πολλά για αυτό και για τις δυνατότητες του και θα το χρειαστώ πάρα πολύ με την επεξεργασία φωτογραφίας .

το macbook το προ τώρα θέλω να μου πείτε την γνώμη σας .

Δεν ξέρω πιο να διαλέξω , αν και θα πάω απο multirama / plaisio να τα κοιτάξω και σήμερα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

EDIT : ξέχασα να αναφέρω ότι δεν βιαζομαι για την αγορά του , οπότε μπορώ να περιμένω καποιος μήνες για τα νέα μοντέλα με τους νέους επεξεργαστές της Intel τους Ivy bridge , αν και διάβασα κάπου ότι θα αλλάξουν στα μακβοοκ 15 και 17 και όχι στα 13αρια . Όποιος γνωρίζει περισσότερα ας το λάβει και αυτό υπ' όψιν του.

Τελευταία επεξεργασία από: Silencer, 24/01/2012 - 10:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/01/2012 - 10:53

Για εμενα φιλε πάρε MacBook Pro αν αγοράσεις Mac είναι ότι καλύτερο, εγώ έχω και τα δυο αλλα το μονο που χρησιμοποιώ είναι το laptopaki μου. Από την άλλη αν θες λίγο ποιο φτηνούτσικο mac πάρε τον iMac 21'' σαν το δικό μου αλλα το καλο με το laptop είναι ότι εργάζομαι σε οποιον χώρο εγώ θελήσω...

Τελευταία επεξεργασία από: mrdjgiorgis, 24/01/2012 - 10:54


#3   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:00

Εαν δεν εχεις παιδια θα σου προτεινα το iMac 27" (i5) 2.7GHz/4GB/1TB(1500eyro),πολυ ομορφο και με i5 επεξεργαστη.Αλλα μιλαμε για σταθερο καθαρα χωρις την δυνατοτητα να τον μεταφερεις.Εαν σκεφτεσαι και να το μεταφερεις τοτε πας για Apple MacBook Pro 17" 2.2GHz /4GB/750GB)(2500eyro :blink: ).Aπο μαγαζι γιατι οχι στον κοτσοβολο,δεν μπλεκεις μα καρτες απλα καθε μηνα πας και βαζεις την δοση.

#4   Exxxx

Exxxx

    X

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:04

vlad σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου
κοίτα το λινκ http://www.kotsovolo...jsp?catid=90802
αυτά ειναι όλα τα μοντέλα που εχει
ξερεις κανα αλλο μαγαζι που μπορω να κανω το ιδιο ?
τα λεφτα τα καταθετω καθε 1η του μηνος σε τραπεζα ?

#5   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:11

Φιλε η επιλογή για mac είναι καθαρά ή το θες για ''ΕΡΓΑΣΙΑ'' ή για ''ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ''....

Αρχικά δες τι ζητάς περισσότερο....

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 24/01/2012 - 11:38
size/color


#6   Exxxx

Exxxx

    X

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:12

Φιλε η επιλογή για mac είναι καθαρά ή το θες για ''ΕΡΓΑΣΙΑ'' ή για ''ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ''....

Αρχικά δες τι ζητάς περισσότερο....

''ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ'' , όπως γράφω και πάνω το μακ το θέλω περισσότερο για επεξεργασία φωτογραφίας Adobe photoshop cs , Lightroom κτλπ και για επεξεργασία βίντεο ( Εδώ θα ήθελα να μου πείτε και τι προγράμματα πρέπει να βάλω μέσα στο μακ για βιντεο γιατί νομιζω είναι συγκεκριμένα ), Surfaring the internet , movies και να γράφω σε αυτό μέσω world ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα θα μου πρωτείνετε εσεις .

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 24/01/2012 - 11:38


#7   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:25

παρε τηλ σε καποιο mall εεεε συγνωμη σε καποιο μεγαλο κοτσοβολο και ρωτα τους για οποιο μοντελο θες.Απλα στο σιτε δεν τα βαζουν ολα.Η ημερομηνια πληρωμης ξεκιναει απο τον επομενο μηνα και η ημερα καθοριζεται απο την ημερα που υπογραφεις.

#8   Exxxx

Exxxx

    X

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:27

εσύ θα μου πρώτεινες να πάω στο Apple MacBook Pro 17" 2.2GHz /4GB/750GB)(2500eyro :blink: ) ή να περιμένω τους νέους επεξεργαστές ?

#9   mamakossa

mamakossa

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:30

Αυτό που έχει την καλύτερη αναλογία τιμής/απόδοσης είναι το πιο φθηνό imac...
όμως εάν έχεις σταθερό να πάρεις το πιο φθηνό macbook pro...(εάν δεν σε ενοχλεί η μικρή ανάλυση της οθόνης σε σχέση με τα άλλα μοντέλα...)
υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην σου κάνουν τα mac οπότε δεν θα ξοδεψεις τρελά χρήματα και θα το πουλησεις πιο ευκολα...
εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς και τα μεταχειρισμένα που πουλάνε σε διάφορα forum (ποικιλοια να χάνεσαι και τιμές να κερδίζεις.)

#10   vlad

vlad

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:34

καλα με την apple ξεχνας περιμενω για κατι καλυτερο.Παντα θα σε εχει στο τρυπακι,ακομα καλυτερο επεξεργαστη κλπ.Δες τι γινεται με το ipad 3.Nα ξερεις απο την στιγμη που θα το παρεις απ το μαγαζι 50% κατω στην τιμη εαν θες να τον πουλησεις,λεμε τωρα.Δες τι μπορεις να αγορασεις με αυτα τα λεφτα σε non apple.Δες Π.Χ

Εγω παντως το macbook air δεν θα το αλλαζα με τιποτα.

#11   Exxxx

Exxxx

    X

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:36

λετε να πουλήσω το σταθερό μου και να πάρω iMac 21,5 ?

#12   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:36

''ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ'' , όπως γράφω και πάνω το μακ το θέλω περισσότερο για επεξεργασία φωτογραφίας Adobe photoshop cs , Lightroom κτλπ και για επεξεργασία βίντεο ( Εδώ θα ήθελα να μου πείτε και τι προγράμματα πρέπει να βάλω μέσα στο μακ για βιντεο γιατί νομιζω είναι συγκεκριμένα ), Surfaring the internet , movies και να γράφω σε αυτό μέσω world ή οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα θα μου πρωτείνετε εσεις .

Αυτό φιλε μου ανοικει στην κατηγορια δουλειας και χόμπι, οποτε πιστεύω για εσένα θα βόλευε και το MacBook Pro. Είναι καλο και σκληρο για τέτοιες δουλειες, στο λέω αυτό γιατί κι εγώ είχα πάει στο Παρνασο για κι και τράβηξα κάτι φωτό και στο μεταξύ κάθισα στην καφεταιρια τις πέρασα στο MacBook Pro μου τις επεξεργάστηκα και στη συνεχεια τις εκτύπωσα εκεί στο μαγαζί με 25 λεπτά που είχε η φωτό....

#13   mrdjgiorgis

mrdjgiorgis

    iPH Addict

  • 720 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:icaruses

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:38

λετε να πουλήσω το σταθερό μου και να πάρω iMac 21,5 ?

Αν δεν θες να το μεταφέρεις είναι πολύ καλο μηχανιμα, γι αυτό που το θες εδώ έρχεται ένα άλλο δηλημα αυτό της μεταφοράς, ότι σε βολεύει φιλε είναι όλα τους καλα μηχανιματα.... Στο λέω εμπιστεύτηκα! :rolleyes:

#14   Dkoukou

Dkoukou

    iPH Contributor

  • 991 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 24/01/2012 - 11:48

MacBook Pro η προφανης επιλογη. Κανει τα παντα και επιπλεον εχεις φορητοτητα. Επισης, βγες απο τη λογικη "μηχανημα-τουμπανο" των wintel. ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ τα Mac απο το 2009 τουλαχιστον κανουν τις δουλειες που θελεις γρηγορα και με σταθεροτητα. Μη ξοδεψεις μια περιουσια στα χαρακτηριστικα, εδω δεν παιζουν τοσο μεγαλο ρολο. Καλυτερα αγορασε 15ιντσο γιατι η οθονη αν μετανιωσεις ειναι το μονο που δεν αλλαζει και βαλε επιπλεον RAM (8GB) και, αν πας για το απολυτο, SSD σκληρο. Ετσι ξεχνας την προοδο της τεχνολογιας για καμμια πενταετια κυριολεκτικα.
Οσο για προγραμματα, η σουιτα της Adobe φυσικα υπαρχει για Mac, οπως και το MS Office. Εναλλακτικα iWork για εφαρμογες γραφειου και FinalCut Pro X για βιντεο επεξεργασια.

#15   Exxxx

Exxxx

    X

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/01/2012 - 12:00

ευχαριστώ πολύ dkoukou . Μαλλον το προ θα πάρω αλλα είμαι ανάμεσα σε 13,3 και 15

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες