Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Greek TV Guide


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
42 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   cod

cod

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 14:04

Καλησπέρα παιδιά,

είμαστε δύο έλληνες προγραμματιστές (Αποστόλης & Νίκος) και φτιάξαμε την πρώτη μας εφαρμογή για το iPhone και iPod Touch (OS 3.x).

Πρόκειται για το Greek TV Guide, μία ελληνική εφαρμογή η οποία μας κρατάει ενήμερους με το ημερήσιο πρόγραμμα της ελληνικής τηλεόρασης. Υποστηρίζουμε τα εθνικής εμβέλειας κανάλια, τα συνδρομητικά της NOVA και τα digital της ΕΡΤ.

Ο χρήστης μπορεί να δεί το πρόγραμμα ανά κανάλι, κατηγορία καθώς επίσης και να δει τι παίζεται τώρα ή τι πρόκειται να ξεκινήσει αμέσως μετά σε όλα τα κανάλια. Οποιαδήποτε εκπομπή μπορεί να προστεθεί σε λίστα αγαπημένων ή να σταλεί με email.

Η εφαρμογή μας εγκρίθηκε χθες το απόγευμα και στέκεται υπερήφανα στο App Store. Περισσότερες πληροφορίες στο App Store και στο site μας.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 14:45

Άρα θα έχει ανταγωνιστές ο slavikos ... WhatsOnTv

#3   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/10/2009 - 14:55

μόνο που του slavikos είναι δωρεάν!

#4   kitkat1

kitkat1

    iPH Contributor

  • 901 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 15:38

Και εγώ ήθελα να το πω αλλά δεν ήθελα να το αναφέρω . B)

#5   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 16:04

χμμ καλο ειναι να υπαρχει και λιγο εγχωριος ανταγωνισμος...κατι ασχετο, πως μπορουμε να βαλουμε το τηλεοπτικο προγραμμα στο eyetv?!

#6   Jimaaras

Jimaaras

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2009 - 16:32

Super !!
Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή

#7   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2009 - 12:58

χμμ καλο ειναι να υπαρχει και λιγο εγχωριος ανταγωνισμος...κατι ασχετο, πως μπορουμε να βαλουμε το τηλεοπτικο προγραμμα στο eyetv?!


Δεν νομίζω να γίνεται, πρέπει να υπάρχει κάποιος EPG provider που να συνεργάζεται με την Elgato... Αλλά και πάλι αυτήν την υπηρεσία να έχεις το τηλεοπτικό πρόγραμμα (στις χώρες που παίζει) την πληρώνεις με το μήνα.

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου κάτι λίγο άσχετο... έχεις (ή κάποιος άλλος) το EyeTV 3.2; Γιατί το app της EyeTV για iPhone (που μπορείς - έχοντας ανοιχτό το EyeTV στον Mac - να βλέπεις τλεόραση στο iPhone από οπουδήποτε με wi-fi, ακόμα και να δίνεις εντολή για record) παίζει μόνο στο 3.2... όχι ότι βλέπω και πολύ τηλεόραση αλλά έχω κολλήσει να το κάνω...

Η Elgato είναι απαράδεκτη πάντως γιατί δεν μου δίνει αναβάθμιση software επειδή αγόρασα το tuner της πριν την 1/12/2007...

btw καλή επιτυχία στον Αποστόλη & Νίκο για την εφαρμογή τους, χαιρόμαστε να βλέπουμε εφαρμογές από Έλληνες στο Apple store!

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 04/10/2009 - 13:01


#8   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 04/10/2009 - 14:51

Καταρχάς μπράβο για την προσπάθεια σας, αλλά βρε παιδιά, 3 ευρώ για την πρώτη σας εφαρμογή; και μάλιστα "introductory price"; Για σκεφτείτε το ξανά λίγο. Εφαρμογές αυτού του είδους παίζουν μεταξύ free - 0.79 ευρώ. Εντάξει, δικαίωμα σας είναι να κοστολογείτε την εργασία σας όπως εσείς νομίζετε καλύτερα, αλλά μήπως η κοστολόγηση σας είναι λίγο τραβηγμένη; Περιμένετε δηλαδή να βγάλετε τα λεφτά σας + κέρδος απο μια και μοναδική εφαρμογή, ή μήπως απλά πάτε να τραβήξετε όσα περισσότερα φράγκα μπορείτε μέχρι να βγεί το Whats on TV που θα είναι free (οπότε υποθέτω θα ρίξετε την τιμή γιατί οι πωλήσεις θα πέσουν κατακόρυφα); Όπως και να'χει, 3 ευρώ είναι πολλά για το συγκεκριμένο genre, αυτή τουλάχιστον είναι η άποψη μου...

#9   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/10/2009 - 20:09

Χωρίς να κρίνω αν η εφαρμογή είναι ακριβή η όχι για το genre της, πιστεύω πως ο κάθε developer μπορεί να τιμολογήσει όσο θέλει την εφαρμογή του χωρίς να δέχεται (επιθετικές - κατά τη γνώμη μου) κριτικές, λες και έβαλαν το χέρι στην τσέπη μας ή μας υποχρέωσαν να αγοράσουμε...

Επειδή είδα και τα σχόλια στο post για την - ανταγωνιστική - εφαρμογή του Σλαβίκου, νομίζω πως έχεις καταλάβει λάθος το νόημα της "αρπαχτής". Υγιής ανταγωνισμός ευτυχώς υπάρχει, ο οποίος και θα ρυθμίσει τις τιμές. Πιο καλά θα μου καθόταν αν τα σχόλια ήταν πιο πολύ συμβουλευτικού χαρακτήρα σχετικά με την τιμολόγηση της συγκεκριμένης εφαρμογής. Στο κάτω κάτω τα παιδιά έχουν δουλέψει, νομίζω αξίζουν καλύτερη αντιμετώπιση.

Πάντα φιλικά...

#10   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 04/10/2009 - 23:50

Φυσικά και ο κάθε developer έχει το απόλυτο δικαίωμα να τιμολογεί την εφαρμογή του κατά πως νομίζει ορθότερα. Απο την άλλη βέβαια, θεωρώ πως σαν χρήστης/πελάτης του iStore, έχω και εγώ κάθε δικαίωμα να κρίνω την τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί ένας developer σε μια εφαρμογή εκ του αποτελέσματος. Στην προκείμενη περίπτωση, επειδή μιλάμε για ένα ηλεκτρονικό κατάστημα με εκατοντάδες χιλιάδες εφαρμογές, είναι αρκετά εύκολο να συγκρίνει κανείς προϊόντα και τιμολογιακές πολιτικές, τόσο μεταξύ ειδών εφαρμογών, όσο και μεταξύ μεμονωμένων εφαρμογών. Αυτό λοιπόν που έκανα, και το οποίο εσύ χαρακτηρίζεις ως "επιθετική κριτική" δεν είναι παρά μια απλή διαπίστωση: Οι εφαρμογές οι οποίες ανήκουν στο συγκεκριμένο είδος (TV Guides) κινούνται στα όρια μεταξύ free - 0.79 ευρώ (με απειροελάχιστες εξαιρέσεις που φτάνουν το ενάμισι ευρώ), απλά και μόνο επειδή ουτε αποτελούν εφαρμογές "αυξημένης δυσκολίας" κατά την δημιουργία τους, ούτε αποτελούν εφαρμογές "πρώτης γραμμής". Για να φτάσει κανείς στο σημείο να κοστολογήσει στο τριπλάσιο την εφαρμογή που προσφέρει (και η οποία όπως είπα ανήκει σε συγκεκριμενο genre) σε σχέση με άλλες, αντίστοιχες εφαρμογές, θα πρέπει λογικά να προσφερει επιπλέον δυνατότητες, που να δικαιολογούν το αυξημένο κόστος. Στην συγκεκριμένη περίπτωση κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Επιπλέον, επειδή αναφέρθηκες και στον υγιή ανταγωνισμό, στο παρόν στάδιο απλά δεν υπάρχει τέτοιος ανταγωνισμός, δεδομένου ότι η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι η πρώτη που εμφανίζεται στο iStore με προγράμματα αμιγώς Ελληνικών καναλιών. Όταν να εμφανιστούν και άλλες αντίστοιχες εφαρμογές, τότε ναι, και μιλήσουμε για υγιή ανταγωνισμό, όχι όμως τώρα. Τώρα υπάρχει μονοπώλιο. Το δεύτερο λοιπόν πράγμα το οποίο συμπεραίνω, είναι πως, η συγκεκριμένη ομάδα, εκμεταλευόμενη το γεγονός ότι δεν υπάρχει ακόμα ανταγωνισμός, ανεβάζει κατακόρυφα το κόστος της εφαρμογής, θέλοντας προφανώς να επωφεληθεί απο το σύντομο αυτό χρονικό διάστημα στο οποίο θα διατηρεί το συγκεκριμένο μονοπώλιο. Η εκμετάλευση λοιπόν αυτής της συγκυρίας, μπορεί κατά τα άλλα να είναι απολύτως θεμιτή και εντός των πλαισίων των κανόνων των εμπορικών συνναλαγών, εμένα όμως σαν χρήστη μου δίνει την εντύπωση της αρπαχτής, όπου ως αρπαχτή χαρακτηρίζω την γρήγορη και εύκολη ενέργεια που οργανώνεται αποκλειστικά και μόνο με γνώμονα την απόκτηση άμεσου οικονομικού κέρδους. Και εξηγούμαι: Θα μπορούσε η ομάδα ανάπτυξης της συγκεκριμένης εφαρμογής να προσφέρει και μια lite έκδοση όπου θα περιέχονταν μόνο τα βασικά κανάλια της Ελληνικής τηλεόρασης, και μια paid έκδοση με χαμηλότερο κόστος, όπου θα περιείχε επιπλεόν και τα συνδρομιτικά/δορυφορικά. Με αυτό τον τρόπο θα "έχτιζε" καλύτερα το μελλοντικό της πελατολόγειο, καθώς θα έδινε σαφώς θετικότατες εντυπώσεις στους εν δυνάμει πελάτες της, επτρέποντας τους να αξιολογήσουν την πρώτη τους αυτή εφαρμογή. Αντί για αυτό, η ομάδα προτίμησε την πρώτη της εφαρμογή να την δώσει απευθείας και αποκλειστικά ως paid, και μάλιστα με αυξημένο κόστος, χωρίς να έχει δώσει προηγούμενα δείγματα γραφής, βασιζόμενη απλά στο γεγονός ότι δεν υπάρχει άλλη αμιγώς ανταγωνιστική εφαρμογή αυτή τη στιγμή στο iStore. Αυτό φυσικά έχει κάποια άμεσα οφέλη (αυτή τη στιγμή είναι η no1 σε πωλήσεις εφαρμογή στο iStore), αλλά δυστηχώς (όπως θα αποδειχτεί στο προσεχές μέλλον) τα οφέλη αυτά είναι πρόσκαιρα: όταν θα κάνει την εμφάνιση του ανταγωνισμός με την μορφή είτε free, είτε φτηνότερων εφαρμογών, τότε τα πρόσκαιρα οφέλη θα εξαφανιστούν, και η ομάδα θα αναγκαστεί να ρίξει την τιμή της εφαρμογής στο ελάχιστο δυνατό για να στηρίξει της πωλήσεις της. Και πάλι βέβαια η τύχη της θα είναι αμφίβολη, μιας και ήδη έχει προαναγγελθεί ότι ο ανταγωνισμός θα είναι free. Αν τώρα η ομάδα ανάπτυξης είχε ξεκινήσει την προώθηση της εφαρμογής της με μια πιο ήπια τιμολογιακή πολιτική, προσφέροντας παράλληλα και μια lite έκδοση, τότε θα αποκτούσε μεγαλύτερη και πιο έμπιστη βάση, στην οποία θα μπορούσε να προωθήσει με μεγαλύτερη επιτυχία τα μελλοντικά της προϊόντα. Όλα αυτά βέβαια υπο την προύπόθεση πως θα υπάρξουν μελλοντικά προϊόντα: αν η συγκεκριμένη εφαρμογή είναι και η μοναδική που θα δούμε απο την συγκεκριμένη ομάδα ανάπτυξης, τότε ενισχύεται ακόμα περισσότερο η λογική της αρπαχτής που περιγράφω παραπάνω...

Όλα τα παραπάνω τα βλέπω απο την σκοπιά της απλής οικονομικής προώθησης προϊόντος, πράγματα δηλαδή που τα διδάσκεται κανείς στο πρώτο εξάμηνο σε οποιαδήποτε σχολή ασχολείται με marketing. Μην τα δείτε ως "χώσιμο στους συμπατριώτες μας" γιατί δεν είναι τέτοια η πρόθεση μου. Απλά τονίζω κάποια πράγματα που ενδεχομένως να τους βοηθήσουν κιόλας στο να καταλάβουν πως παίζεται το παιχνίδι. Μπορεί τα παιδιά να είναι καλοί προγραμματιστές, σίγουρα όμως δεν έχουν εμπειρία απο marketing. Και αν σκοπεύουν να ασχοληθούν σοβαρά με το αντικείμενο, τότε κάθε συμβουλή είναι χρήσιμη πιστεύω.

Επίσης φιλικά...

#11   koukou

koukou

    iPH Enthousiast

  • 456 μηνύματα
  • Twitter:@ikoukou
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:koukou

Δημοσίευση 05/10/2009 - 00:26

Φίλε Tillter είναι αδύνατο να διαβάσω το ποστ σου!
Προσπάθησε την επόμενη φορά ανα μια-δυο σειρές να αφήνεις ένα κενό γιατί χάνομαι!Μη γραφεις κείμενο συνεχόμενα γιατί ειναι δύσκολο να το διαβάσουμε!
Το πιο πιθανόν είναι οτι συμφωνό με αυτά που λες(απο προηγούμενο ποστ σου)

#12   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2009 - 01:11

Φίλε Tillter,

Δεν κάνω quote την απάντησή σου γιατί αν και έχεις κάνει μια μικρή διάλεξη με πολύ σωστά επιχειρήματα...ζαλίστηκα

Έχοντας σπουδάσει marketing θα μου επιτρέψεις να κάνω μια μόνο παρατήρηση:

Δεν μιλάμε για κάποιο βασικό αναγκαίο αγαθό (εκτός αν κάποιος έχει παθολογική εξάρτηση από την τηλεόραση και το iPhone B)) , στην συγκεκριμένη περίπτωση είσαι ελεύθερος να δεις το πρόγραμμα της TV αλλού και σαφώς να μην αγοράσεις την εφαρμογή εφόσον την βρίσκεις (κατά πολύ) υπερτιμολογημένη - δικαίωμα που το έχουμε όλοι οι πελάτες του Applestore, καθώς και να διαμορφώσουμε και μια (αρνητική) ιδέα για το συγκεκριμένο προίόν, την εταιρεία που το πουλάει και τα μελλοντικά προίόντα της εταιρείας (των παιδιών).

Τώρα αν τα παιδιά κάνουν λάθος στην τιμολόγηση της εφαρμογής ή αν πάσχουν στον τομέα του marketing μπορείς να παραθέσεις τα επιχειρήματά σου ως συμβουλές χωρίς όμως κριτική.

Κοινώς συμφωνώ με όλα όσα λες αλλά διαφωνώ με τον τρόπο που τα λες.

Φιλικά

#13   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 05/10/2009 - 01:38

Τώρα αν τα παιδιά κάνουν λάθος στην τιμολόγηση της εφαρμογής ή αν πάσχουν στον τομέα του marketing μπορείς να παραθέσεις τα επιχειρήματά σου ως συμβουλές χωρίς όμως κριτική.


Φιλικά



Για να δώσεις σε κάποιον μια συμβουλή ώστε να αλλάξει κάτι που θεωρείς αρνητικό, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να αιτιολογήσεις αρχικά το ΓΙΑΤΙ το θεωρείς αρνητικό (και στην συνέχεια να προτείνεις κάτι θετικό, aka "η συμβουλή"), αλλιώς δεν συμβουλεύεις αλλά αερολογείς. Ως εκ τούτου είναι αδύνατον να υποστηρίξεις την θέση σου αν πρώτα δεν ασκήσεις κριτική. Εντάξει, θα μπορούσα απλά να πω "οκ παιδιά, καλή η προσπάθεια, αλλά καλύτερα βάλτε την εφαρμογή στα 0.79 ευρώ και βγάλτε και μια lite έκδοση", αλλά το αναπόφευκτο ερώτημα θα ήταν "και γιατί ρε φίλε;". Ε, εκεί δεν θα έπρεπε και πάλι να γράψω όλα όσα έγραψα παραπάνω;

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει τέτοια αντίδραση στην κριτική, την αντιμετωπίζετε πάντοτε σαν να είναι κάτι το κακό και απαγορευμένο. Χωρίς κριτική ούτε αντίλογος υπάρχει, ούτε βελτίωση, ούτε προόδος, ούτε τίποτα. Η κριτική είναι και καλή, και θεμιτή, εφόσον φυσικά συνοδεύεται απο καλή θέληση και επιχειρηματολογία. Μην σπεύδετε λοιπόν να την καταδικάσετε, γιατί πάντα κάτι καλό βγαίνει απο αυτήν...

#14   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2009 - 01:46

Η κριτική είναι και καλή, και θεμιτή, εφόσον φυσικά συνοδεύεται απο καλή θέληση και επιχειρηματολογία.


Με έχεις καλύψει με μία πρόταση...

#15   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/10/2009 - 11:50

Ο λόγος που δεν την έχω αγοράσει ακόμα είναι πως βλέπω ότι έχει μόνο ημερήσιο πρόγραμμα. Δεν με βολεύει αυτό το σενάριο.

Θα ήθελα οπωσδήποτε εβδομαδιαίο πρόγραμμα. Κλασσικό παράδειγμα είναι οι ταινίες της εβδομάδας ή να μπεις το βράδυ να δεις τι έχει την επόμενη μέρα ή τι αγώνες μεταδίδει το Σάββατο το Filmnet κλπ κλπ. Αν γίνει και αυτό τότε θα μπει σίγουρα στο WishList μου.

Κανένα reaction από τους δημιουργούς?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες