Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπάρχει θέμα με τις εγγυήσεις;


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:22

Γεια σε ολο το forum.Θα ηθελα να ρωτησω αν κανενας ειχε προβλημα με τις εγγυησεις της Apple.Διοτι κοιταξα τα χαρτια και λεει οτι εχω εγγυηση για 12 μηνες :huh: :huh: .Ενω στην αρχη το δεχτηκα ψαχνω στο ιντερνετ κ βλεπω οτι ολα τα αγαθα(ηλεκτρονικα κ οχι μονο) θα πρεπει να καλυπτονται απο υποχρεωτικη εγγυηση 24 μηνων βαση νομων που εχει θεσπισει η ΕΟΚ κ το ελληνικο κρατος εχει αποδεχθει με νομο επισης.Ειχε κανενας θεμα με την εγγυηση του iphone του?Ειμαι νεος και επειδη μαλλον δεν ξερω μου φανηκε περιεργο(παιζει να λεω και βλ@κειες).Δηλαδη σε περιπτωση που παθει κατι το iphone μου(χτυπα ξυλο) την πατησα;Αυτα και ευχαριστω εκ των προτερων!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:24

Καλησπέρα. Απο συζητήσεις που έχω δει κι έχουν γίνει εδω μέσα, υποτίθεται οτι η εγγύηση πρέπει να είναι ΔΥΟ χρόνια, οχι ενα που μας πουλάνε και καλά εμας εδώ στην Ελλάδα οι πάροχοι.

Απο κει και πέρα, κάποιοι έχουν αναφέρει οτι εχουν κανει σχετική φασαρία στον πάροχο και καλύφθηκε βλάβη με αντικατάσταση ΜΕΤΑ απο τους 12 μήνες.

Αλλα θέλει κυνήγι αποτι κατάλαβα και να τους κοτσάρεις τεκμηριωμένα ολα τα στοιχεία περι ΕΕ και δίχρονων εγγυήσεων κλπ.
Whatsapp doc?

#3   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:24

Γεια σε ολο το forum.Θα ηθελα να ρωτησω αν κανενας ειχε προβλημα με τις εγγυησεις της Apple.Διοτι κοιταξα τα χαρτια και λεει οτι εχω εγγυηση για 12 μηνες :huh: :huh: .Ενω στην αρχη το δεχτηκα ψαχνω στο ιντερνετ κ βλεπω οτι ολα τα αγαθα(ηλεκτρονικα κ οχι μονο) θα πρεπει να καλυπτονται απο υποχρεωτικη εγγυηση 24 μηνων βαση νομων που εχει θεσπισει η ΕΟΚ κ το ελληνικο κρατος εχει αποδεχθει με νομο επισης.Ειχε κανενας θεμα με την εγγυηση του iphone του?Ειμαι νεος και επειδη μαλλον δεν ξερω μου φανηκε περιεργο(παιζει να λεω και βλ@κειες).Δηλαδη σε περιπτωση που παθει κατι το iphone μου(χτυπα ξυλο) την πατησα;Αυτα και ευχαριστω εκ των προτερων!

δυστυχως 12 μηνες για το iphone σου και οχι για καινουργιο αν εχει προβλημα και το πας πισω,αλλα για ανακατασκευασμενο.....
Καμια φορα πριν τις 3 ημερες μπορει να σου δωσουν σφραγισμενη συσκευη ....αλλιως μετα τις 3 ημερες ανακατασκευασμενη .....

#4   grigoris

grigoris

    iPH Member

  • 259 μηνύματα
  • Twitter:@gr_kotopoulis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:grigoris1

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:24

εγω οταν πηρα το iphone οταν βγηκε στην vodafon μου ειπαν εχω 2 χρωνια εγγυηση.
τορα ολοι εδω μεσα λενε εχει 1 χρονο.δεν μου εχει παθει τιποτα οποτε δεν ξερω.

#5   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:26

Οπα,οπα,οπα δηλάδη το παω για επισκευη και μου φερνουν το δικο μου επισκευασμενο η αλλο iphone?

#6   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:29

Σου δίνουν ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ (που σημαίνει άλλο κινητό, το οποίο ήταν επισκευασμένο (ή απλά επιστροφή γιατι καποιος δεν το ήθελε), έχει περάσει απο διπλό έλεγχο, έχουν αλλαχτεί μπρος πίσω καπάκια, έχει πάρει καινούριο ΙΜΕΙ και είναι ουσιαστικά σαν καινούριο.

Το δικό σου πάει πίσω στην Apple Και γίνεται η ίδια διαδικασία και στέλνεται πάλι κάπου έξω ως ανακατασκευασμένο.
Whatsapp doc?

#7   andreas37d

andreas37d

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:32

και αν το αγορασεις απο ελλαδα και μετα πας εξωτερικο μονιμα τι γινεται? εχει ενα η δυο χρονια.

#8   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:33

Παντως ειναι ευκολο πραγμα να βρεις το δικιο σου με τις εγγυησεις της Apple;(Ευχαριστω iMarilina :) )

#9   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:35

Οπα,οπα,οπα δηλάδη το παω για επισκευη και μου φερνουν το δικο μου επισκευασμενο η αλλο iphone?

ακριβως και η απαντηση που θα ακουσεις ειναι καινουργιο θα ειναι με καινουργια καπακια διπλο ελεγμενο κ.τ.λ κ.τ.λ


Μπα δεν θα παρω.....θελω σφραγισμενο

#10   Nikos123

Nikos123

    iPH Addict

  • 691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:44

Αν το κυνηγήσεις (με δικηγόρους κλπ), μάλλον θα δικαιωθείς!
Ο καθένας, δυστυχώς, εφαρμόζει το νόμο όπως τον εξυπηρετεί...!

#11   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:45

Καλησπέρα. Απο συζητήσεις που έχω δει κι έχουν γίνει εδω μέσα, υποτίθεται οτι η εγγύηση πρέπει να είναι ΔΥΟ χρόνια, οχι ενα που μας πουλάνε και καλά εμας εδώ στην Ελλάδα οι πάροχοι.

Απο κει και πέρα, κάποιοι έχουν αναφέρει οτι εχουν κανει σχετική φασαρία στον πάροχο και καλύφθηκε βλάβη με αντικατάσταση ΜΕΤΑ απο τους 12 μήνες.

Αλλα θέλει κυνήγι αποτι κατάλαβα και να τους κοτσάρεις τεκμηριωμένα ολα τα στοιχεία περι ΕΕ και δίχρονων εγγυήσεων κλπ.

Ισχυει το 24μηνο εγγυησης για τα κρατη της ΕΕ ομως η Apple ειναι αμερικανικη και στην Αμερικη υπαρχει ακομα το 12μηνο! Και εφοσον δεν εχει αντιπροσωπο εδω που να τα επισκευαζει ωστε να εγκειται στη νομοθεσια της ΕΕ και της Ελλαδας, αποστελεται απο τους μεταπωλητες(vodafone,cosmote,wind) εξω και επισκευαζεται με εγγυηση ΗΠΑ(12μηνης ισχυος)!

Τελευταία επεξεργασία από: agnostos13, 30/01/2012 - 14:48


#12   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:49

ακριβως και η απαντηση που θα ακουσεις ειναι καινουργιο θα ειναι με καινουργια καπακια διπλο ελεγμενο κ.τ.λ κ.τ.λ


Μπα δεν θα παρω.....θελω σφραγισμενο


Σφραγισμένο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις, το ξεχνας.
Whatsapp doc?

#13   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:52

Ισχυει το 24μηνο εγγυησης για τα κρατη της ΕΕ ομως η Apple ειναι αμερικανικη και στην Αμερικη υπαρχει ακομα το 12μηνο! Και εφοσον δεν εχει αντιπροσωπο εδω που να τα επισκευαζει ωστε να εγκειται στη νομοθεσια της ΕΕ και της Ελλαδας, αποστελεται απο τους μεταπωλητες(vodafone,cosmote,wind) εξω και επισκευαζεται με εγγυηση ΗΠΑ(12μηνης ισχυος)!

Δεν υπαρχει καμια ισχυς του δικαιου της Αμερικης στην Ευρωπη.Η Apple εξαγει επισημα στην Ευρωπη τα προιοντα της και θα πρεπει να εναρμονιστει με το εδω δικαιο.Προσφατα "εφαγε" προστιμο 1,2 εκατ δολαρια απο την Ιταλια για αυτο το λόγο (http://www.macrumors...closure-issues/). Το τηλεφωνο εχει εγγυηση 2 ετη και αν το ψαξεις και εχεις υπομονη θα δικαιωθεις.

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 30/01/2012 - 14:55


#14   entzo

entzo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:53

Σφραγισμένο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις, το ξεχνας.

αυτο ακριβως ειπα και εγω σε προηγουμενο ποστ μου....ανακατασκευασμενο θα παρεις ,το ξερω (για ελλαδα μιλαμε)
Αλλα προτιμω σφραγισμενο (διοτι το ανακατασκευασμενο δεν ειναι σφραγισμενο ,οτι και να μου λενε ) ;)

Τελευταία επεξεργασία από: entzo, 30/01/2012 - 14:53


#15   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 30/01/2012 - 14:56

Ναι αλλα με τη διαφορά ότι το ανακατασκευασμένο παίζει και να είναι ολοκαινουριο και χωρίς κανένα πρόβλημα, γιατί ακόμη κι αν εσυ ας πουμε πας και αγοράσεις ενα τελειο και χωρίς προβλήματα iphone και στις 2 μέρες το πας πίσω γιατί δε σου άρεσε δε σε βόλεψε κλπ (πράγμα το οποίο ισχύει ειδικά σε Αμερική), και πάλι το πάνε για άλλαγμα και έλεγχο κλπ και το δίνουν ως ανακατασκευασμενο.

Δεν σημαίνει λοιπόν οτι το ανακατασκευασμένο σωνει και καλά ήταν με πρόβλημα.

Αλλα τι να κανεις, δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην προτιμαει σφραγισμένο εννοείται αυτό. Αλλα δεν γίνεται μετα απο τις 3 μέρες (το σύνηθες)
Whatsapp doc?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες