Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Υπάρχει θέμα με τις εγγυήσεις;


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Aristz

Aristz

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:05

Το συγκεκριμένο θέμα το συνάντησα κι εγω όταν πουλώντας το iPhone μου εδω στο φόρουμ πίστευα ότι εχει ακόμα 1 χρόνο εγγύηση 2 συνολικά...

Μετα απο εκτεταμένο ψάξιμο αφου παιδια εδω στο φόρουμ ισχυρίστηκαν τα περι 1 έτους βρήκα συγκεκριμένη εγκύκλιο κατα την οποία " όλες οι συσκευές τελευταίας τεχνολογίας έχουν εγγύηση που ορίζεται απο τον κατασκευαστή τους".
Με αυτο το νομικό παραθυρακι μπορει κ ισχυρίζεται η νόμιμη εκπρόσωπος της apple στην Ελλάδα ότι δεν υποχρεούται να παρέχει 2 χρονια εγγύηση...
Ασφαλώς το κοινοτικό δίκαιο υπερισχύει του εθνικού όμως σε επίπεδο εθνικού δικαστηρίου έχουμε προβλημα...
Αν τους ζόρισεις δεν ξέρω τι γίνεται...
Να ξέρεις 1 πράγμα ότι το αγορασες μέσω wind Cosmote H Vodafone και εκείνοι είναι υποχρεωμένοι να αναλάβουν τις διαδικασίες σέρβις κ αντικατάστασης του... Απο την apple θα εισπράξεις 1 ωραιοτατο ΌΧΙ

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:08

Αν το κυνηγήσεις (με δικηγόρους κλπ), μάλλον θα δικαιωθείς!
Ο καθένας, δυστυχώς, εφαρμόζει το νόμο όπως τον εξυπηρετεί...!


Αυτό.

#18   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:10

Το συγκεκριμένο θέμα το συνάντησα κι εγω όταν πουλώντας το iPhone μου εδω στο φόρουμ πίστευα ότι εχει ακόμα 1 χρόνο εγγύηση 2 συνολικά...

Μετα απο εκτεταμένο ψάξιμο αφου παιδια εδω στο φόρουμ ισχυρίστηκαν τα περι 1 έτους βρήκα συγκεκριμένη εγκύκλιο κατα την οποία " όλες οι συσκευές τελευταίας τεχνολογίας έχουν εγγύηση που ορίζεται απο τον κατασκευαστή τους".
Με αυτο το νομικό παραθυρακι μπορει κ ισχυρίζεται η νόμιμη εκπρόσωπος της apple στην Ελλάδα ότι δεν υποχρεούται να παρέχει 2 χρονια εγγύηση...
Ασφαλώς το κοινοτικό δίκαιο υπερισχύει του εθνικού όμως σε επίπεδο εθνικού δικαστηρίου έχουμε προβλημα...
Αν τους ζόρισεις δεν ξέρω τι γίνεται...
Να ξέρεις 1 πράγμα ότι το αγορασες μέσω wind Cosmote H Vodafone και εκείνοι είναι υποχρεωμένοι να αναλάβουν τις διαδικασίες σέρβις κ αντικατάστασης του... Απο την apple θα εισπράξεις 1 ωραιοτατο ΌΧΙ



Αν μπορείς να ανεβάσεις αυτήν την ''εγκύκλιο'' που λες, θα ήταν χρήσιμο. Αν και μια εγκύκλιος δεν είναι νόμος. Οπότε, ότι βρήκες ανεβασέ το να δούμε τι παίζει.

#19   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:11

αλλα ακομα και εδω η Apple φερετε περιεργα.Μονο 3 ημερες για αντικατασταση με καινουργια συσκευη;Η se δινει 7, η Nokia 10 ,η Motorola 7,η alcatel 15(!!!),samsung 14,sagem 7,lg 14,zte 15,htc 14.Επισης η se η nokia και η motorola δινουν 7,10,7 αντιστοιχως εργασιμες μερες.Και η apple μονο 3(ημερολογιακες).ειπαμε μονοπωλει στην κορυφη αλλα οχι και ετσι ρε παιδι μου.Να μου πεις για να βρουμε το δικιο μας πρεπει να ερθει η αγια αυτη μερα που η apple θα εχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα αλλα που ...

#20   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:14

επισης κατι τελευταιο το ιδιο για τις εγγυησεις ισχυει και για macbook pro;(οχι οτι με αφορα αλλα κουβεντα να γινεται :P )

#21   apostolo

apostolo

    iPH Addict

  • 747 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:20

Το συγκεκριμένο θέμα το συνάντησα κι εγω όταν πουλώντας το iPhone μου εδω στο φόρουμ πίστευα ότι εχει ακόμα 1 χρόνο εγγύηση 2 συνολικά...

Μετα απο εκτεταμένο ψάξιμο αφου παιδια εδω στο φόρουμ ισχυρίστηκαν τα περι 1 έτους βρήκα συγκεκριμένη εγκύκλιο κατα την οποία " όλες οι συσκευές τελευταίας τεχνολογίας έχουν εγγύηση που ορίζεται απο τον κατασκευαστή τους".
Με αυτο το νομικό παραθυρακι μπορει κ ισχυρίζεται η νόμιμη εκπρόσωπος της apple στην Ελλάδα ότι δεν υποχρεούται να παρέχει 2 χρονια εγγύηση...
Ασφαλώς το κοινοτικό δίκαιο υπερισχύει του εθνικού όμως σε επίπεδο εθνικού δικαστηρίου έχουμε προβλημα...
Αν τους ζόρισεις δεν ξέρω τι γίνεται...
Να ξέρεις 1 πράγμα ότι το αγορασες μέσω wind Cosmote H Vodafone και εκείνοι είναι υποχρεωμένοι να αναλάβουν τις διαδικασίες σέρβις κ αντικατάστασης του... Απο την apple θα εισπράξεις 1 ωραιοτατο ΌΧΙ

Διαβαστε παρακατω γραφω τα εδαφια του Ελληνικου νομου που μιλουν για 2 χρονια Εγγυηση απο το Ελληνικό Δίκαιο

Περι εγγύησης

Τελευταία επεξεργασία από: apostolo, 30/01/2012 - 15:21


#22   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:24

+1 απο μενα apostolo.

#23   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:31

Τα πράγματα είναι απλά.
Η Apple και κάθε εταιρεία που φέρνει ένα προϊόν λέει π.χ. ένα χρόνο εγγύηση.
Η χώρα όμως πώλησης λέει δύο χρόνια υποχρεωτικά.
Αυτό σημαίνει ότι τον πρώτο χρόνο το κόστος αντικατάστασης βαραίνει οικονομικά την Apple ενώ το δεύτερο την εταιρεία που το εισάγει.
Ως καταναλωτής φυσικά εσύ συναλλάσσεσαι και στις δύο περιπτώσεις μόνο με τον εισαγωγέα, το κόστος όμως έχει σημασία ποιος το αναλαμβάνει!
Όμως οι μάγκες πατώντας όπου τους γουστάρει λένε αυθαίρετα, ένα χρόνο μόνο εγγύηση γιατί έτσι λέει η Apple.
Φυσικά αυτό είναι και συκοφαντικό και δεν ξέρω τι ακριβώς γνωρίζει η Apple για αυτό το θέμα ή κάνει και αυτή το κορόιδο...
Θα είχε ενδιαφέρον μια επιστολή προς αυτήν και μάλιστα τονίζοντας ότι οι υπόλοιπες εταιρείες σέβονται το νόμο και δίνουν δύο χρόνια εγγύηση...
Αν έχει κάποιος όρεξη ας το κάνει κι ας μας πει.

Τελευταία επεξεργασία από: alej, 30/01/2012 - 15:32


#24   NickL

NickL

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:40

Το θέμα με τα 2 χρόνια εγγύηση αφορούσε κοινοτική ΟΔΗΓΙΑ. Η οδηγία αυτή όμως ενσωματώθηκε στην ελληνική νομοθεσία αρκετά χρόνια τώρα. Οπότε δε τίθεται θέμα ευρωπαϊκών ή ελληνικών δικαστηρίων.
Υπό κανονικές συνθήκες έχει εγγύηση 2 χρόνια. Επειδή όμως στην Ελλάδα πρέπει να κυνηγήσεις το αυτονόητο, καλά ξεμπερδέματα.

#25   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 30/01/2012 - 15:46

Τα πράγματα είναι απλά.
Η Apple και κάθε εταιρεία που φέρνει ένα προϊόν λέει π.χ. ένα χρόνο εγγύηση.
Η χώρα όμως πώλησης λέει δύο χρόνια υποχρεωτικά.
Αυτό σημαίνει ότι τον πρώτο χρόνο το κόστος αντικατάστασης βαραίνει οικονομικά την Apple ενώ το δεύτερο την εταιρεία που το εισάγει.
Ως καταναλωτής φυσικά εσύ συναλλάσσεσαι και στις δύο περιπτώσεις μόνο με τον εισαγωγέα, το κόστος όμως έχει σημασία ποιος το αναλαμβάνει!
Όμως οι μάγκες πατώντας όπου τους γουστάρει λένε αυθαίρετα, ένα χρόνο μόνο εγγύηση γιατί έτσι λέει η Apple.
Φυσικά αυτό είναι και συκοφαντικό και δεν ξέρω τι ακριβώς γνωρίζει η Apple για αυτό το θέμα ή κάνει και αυτή το κορόιδο...
Θα είχε ενδιαφέρον μια επιστολή προς αυτήν και μάλιστα τονίζοντας ότι οι υπόλοιπες εταιρείες σέβονται το νόμο και δίνουν δύο χρόνια εγγύηση...
Αν έχει κάποιος όρεξη ας το κάνει κι ας μας πει.


Αυτο θα ελεγα και εγω! Εφοσον η Apple δεν εχει επισημο αντιπροσωπο στην Ελλαδα δινει 1 χρονο εγγυηση(ΗΠΑ) και απο εκει και περα ειναι θεμα των μεταπωλητων(που εγκειται στο Ελληνικο και το δικαιο της ΕΕ) για το πως θα το πουλησουν και τι θα κανουν με τον +1 χρονο που λεει η ΕΕ... Αν θα αρνηθουν να καλυψουν 2ο χρονο με κινδυνο καταγγελιας η θα το καλυψουν με δικα τους εξοδα! Γι αυτο βλεπουμε καποιες εταιριες που διαλαλουν οτι δινουν 1χρονο Apple και ενα της εταιριας!


#26   Aristz

Aristz

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/01/2012 - 13:50

Έχουν σταλεί επιστολές κτλ απλα λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει ελπίζω εώς το βράδυ να σας τα αποσαφηνισω...

#27   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 01/02/2012 - 23:11

Έχουν σταλεί επιστολές κτλ απλα λόγω δουλειάς δεν έχω προλάβει ελπίζω εώς το βράδυ να σας τα αποσαφηνισω...



Περιμένουμε. Thanx.

#28   Aristz

Aristz

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/04/2012 - 07:37

Πολυ καθυστερημένα θα πόστα τω τα περι εγγυήσεων και Ελληνικής πραγματικότητας...
Με την Οδηγία 1999/44/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 25ης Μαΐου 1999, όποιο προϊόν διακινείται σε χώρα της Ε.Ε έχει τουλάχιστον δύο χρόνια εγγύηση http://ec.europa.eu/.../move/64/en.pdf σελίδα 7.
Η Ελλάδα υποτίθεται ότι εναρμονίστηκε με την παραπάνω οδηγία με τον Ν. 3043/2002 (ΦΕΚ 192Α/21/8/02)
ο οποίος αποτελεί τροποποίηση του προηγούμενου Ν. 2251/94 (Φ.Ε.Κ. 191/16-11-1994).
Τι γράφει όμως ο νόμος Ν. 3043/2002 στο Άρθρο 3;
Πουθενά δεν ορίζεται κατώτατο χρονικό διάστημα παρά γράφει επί λέξη ''η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη σε σχέση με την πιθανή διάρκεια ζωής του προϊόντος.''
Επίσης (αυτό το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι τελευταία)
αν κάποιος επικοινωνήσει με την γενική γραμματεία καταναλωτή θα του πουν απλά ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα
γιατί η διάταξη αυτή ΔΕΝ έχει περαστεί στον καταναλωτικό κώδικα αλλά στον αστικό κώδικα. Άρα τρέχα σε δικηγόρους και δικαστήρια.
Άρα για εγγύηση 2 ετών θα οφείλεται και στο ότι το κατάστημα δεν γνώριζε καλά την ισχύουσα νομοθεσία.

Και για να είμαστε ακριβείς ούτε στην περιβόητη οδηγία είναι απολύτως ξεκάθαρο αυτό το όριο των 2 ετών εγγύησης (και ποιας εγγύησης;) .
Διαβάστε και αυτό http://europa.eu/leg...s/l32022_el.htm όπου μπορείτε να βρείτε και την οδηγία στα Ελληνικά.

Είχα βρει κ απαντητικο mail της νομικού εκπροσώπου της apple εδω στην Ελλάδα που εξηγούσε τα παραπάνω σε καταναλωτή που ρωτούσε τα ίδια...
Αυτα δυστυχώς περι εγγυήσεων...

#29   ReaLity

ReaLity

    iPH Member

  • 284 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/04/2012 - 08:39

εχει κανεις κατι χειροπιαστο επι του θεματος. να δουμε κ εμεις τι λεει ο νομος αχρειαστο να ειναι καλο θα ειναι προιοντα της apple να εχουμε 24μηνη καλυψη ειναι αρκετα τα ευρο. ευχαριστω

#30   Froufroukos

Froufroukos

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/04/2012 - 10:20

Καλημέρα
Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος Aritz το άρθρο 3 του 3043/2002 δέν αναφέρει συγκεκριμένη χρονική διάρκεια εγγύησης.
Την αναφέρει σαφέστατα το άρθρο 554 του 3043/2002 και μπορείτε να το διαβάσετε εδώ:
http://www.efpolis.g...=startdown&id=5http://www.efpolis.g...=startdown&id=5

Είχα την ίδια περιπέτεια με την Lexmark η οποία καλύπτει τα προοιόντα της με 1 χρόνο εγγύηση, ωστόσο με κάλυψε μετα απο αναφορά μου
στον συγκεκριμένο νόμο στους 16 μήνες χρήσης του εκτυπωτή.

Τελευταία επεξεργασία από: Froufroukos, 12/04/2012 - 10:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες