Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τραγικές Χρεώσεις ΜΒ - Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
17 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 19:50

Καλησπέρα σε όλους.

Μία φίλη μου έχει το παλιο vodafone unlimited 30 το οποίο δεν έχει κάποια δωρεάν MB.

Είδα πριν λίγο τον λογαριασμό της και χρεώνουν το 1 MB - 7 ευρώ!!!

Τους πήρα τηλέφωνο και τη συγκεκριμένη χρέωση (1 ΜΒ - 7 ευρώ) δεν υπάρχει πουθενά πλέον στο site ούτε πουθενά αλλού για να τη δω! Δηλαδή μία χρέωση από το πουθενά!

Εντωμεταξύ μου είπαν και καλά να της την αφαιρέσουν από καλη θέληση τους (κάνα 20ευρω ήταν συνολικά) και άλλες παπαριές, και τους λέω ΟΧΙ θέλω να την πληρώσω αλλα να την δω ΓΡΑΜΜΕΝΗ την χρέωση αυτή!! Έ και δε μιλούσε ο υπάλληλος...

Έχει κανείς αντίστοιχο πρόγραμμα; Καμιά συμβουλή;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 20:28

Δεν ξέμεινε κανείς με παλιό ε;

#3   harisg

harisg

    iPH newbie

  • 9 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2012 - 20:33

μπορεισ να αλλαξεισ το προγραμα και να βαλεισ να εχεισ ιντερνετ. εχει διαφορα πακετα και γινετε αμεσα.

#4   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 20:36

Εγω έχω αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Το θέμα είναι στις ΑΛΛΟΚΟΤΕΣ - ΤΡΑΓΙΚΕΣ χρεώσεις που κάνει η Vodafone, και τί μπορεί να κάνει κάποιος συνδρομητής αν έχει μια χρέωση που δεν υπάρχει πουθενα στο site!

#5   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 01/02/2012 - 20:39

http://www.vodafone....ion?pageId=8191

Όπως γράφει είναι εξαρχής ενεργοποιημένο το πρόγραμμα 1€ ανά ημέρα χρήσης. Σίγουρα της έχουν χρεώσει μόνο Internet?

#6   twins

twins

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2012 - 20:51

Μπορεις να παρεις 100ΜΒ απο τη vodafone με 5 ευρω.Αυτη η χρεωση ειναι υπερβολικη και καλυτερα να πας σε ενα καταστημα να τους ρωτησεις τι συμβαινει.

#7   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 01/02/2012 - 21:05

Εγω έχω αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.

Το θέμα είναι στις ΑΛΛΟΚΟΤΕΣ - ΤΡΑΓΙΚΕΣ χρεώσεις που κάνει η Vodafone, και τί μπορεί να κάνει κάποιος συνδρομητής αν έχει μια χρέωση που δεν υπάρχει πουθενα στο site!


Εντελώς κουλό μου ακούγεται αυτό που λες. Δεν τοχω ξαναδεί να σου πω την αλήθεια.

Απο κει και πέρα οπως είπαν και τα παιδιά, βάλε το 30 unlimited το καινούριο οπου με την ίδια ακριβώς χρέωση θα έχεις ΚΑΙ ίντερνετ. (100 ΜΒ νομίζω το μήνα)
Whatsapp doc?

#8   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 21:11

Καλησπέρα σε όλους.

Μία φίλη μου έχει το παλιο vodafone unlimited 30 το οποίο δεν έχει κάποια δωρεάν MB.

Είδα πριν λίγο τον λογαριασμό της και χρεώνουν το 1 MB - 7 ευρώ!!!

Τους πήρα τηλέφωνο και τη συγκεκριμένη χρέωση (1 ΜΒ - 7 ευρώ) δεν υπάρχει πουθενά πλέον στο site ούτε πουθενά αλλού για να τη δω! Δηλαδή μία χρέωση από το πουθενά!

Εντωμεταξύ μου είπαν και καλά να της την αφαιρέσουν από καλη θέληση τους (κάνα 20ευρω ήταν συνολικά) και άλλες παπαριές, και τους λέω ΟΧΙ θέλω να την πληρώσω αλλα να την δω ΓΡΑΜΜΕΝΗ την χρέωση αυτή!! Έ και δε μιλούσε ο υπάλληλος...

Έχει κανείς αντίστοιχο πρόγραμμα; Καμιά συμβουλή;

lol, οχι και 7 ευρω. πριν λιγο καιρο ηταν 1 ευρω το MB και στη συνεχεια νομιζω εγινε 1 ευρω ανα ημερα χρησης.

#9   matzos

matzos

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/02/2012 - 21:29

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στη vodafone πλεον 1 ΜΒ 7 ευρω
Ειχα θεμα και εγω με τον λογαριασμο μου 3 ευρω απο 3G (και εχω κλειστο παντα το 3G k edge data απο sbsettings)και πηρα τηλ και τα πραγματα εχουν ως εξης.
Εαν μπεις μεσω 3G στο ιντερνετ σε χρεωνει 1 ευρω την ημερα ειτε κατεβασεις 0,0000001 ΜΒ ειτε κατεβασεις 1GB (που δεν γινεται) αυτοματως σε ολους τους συνδρομητες συμβολαιου της Vodafone
Εψαξα τους αναλυτικους λογαριασμους μου στο site της εταιριας και ειδα οτι μπηκε απο μονο του το μηλο οταν εκανα update σε 5.0.1 3 διαφορετικες ημερες που πειραματιζομουν με τα setup as new, κατι για το οποιο δε φταιει η βονταφον αλλα το μηλο που ζηταει προσβαση σε 3G data (κανονικα οταν κανουμε setup θα επρεπε να ειναι by default κλειστα τα 3G και οχι ανοιχτα κατα τη γνωμη μου)
Αρα για την κοπελα τα 7 ευρω σημαινουν οτι μπηκε 7 διαφορετικες ημερες στο 3G και κατεβασε μικρο μεγεθος δεδομενων συμφωνα με την κοστολογηση της βοντα συνολικου μεγεθους 1ΜΒ.
Ας το ψαξει με τους λογαριασμους για επιβεβαιωση, και να παρει τηλ ουτως η αλλως να της κανουν πιστωση το ποσο. Εμενα ετσι ειπαν οτι θα μου κανουν
Αυτα τα λεω βαση του τι μου ειπανε στο τηλ που πηρα να ζητησω εξηγησεις. Δεν τα γραφω προς υπερασπιση της βοντα αλλα για να ελεγξει αν μπαινει απο μονο του το κινητο στο δικτυο. να ψαξεις τους αναλυτικους λογαριασμους στο site της voda !!!!! να δεις τι γραφει στις χρεωσεις των δεδομενων

Τελευταία επεξεργασία από: matzos, 01/02/2012 - 21:35


#10   Georgios1987

Georgios1987

    iPH Enthousiast

  • 562 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 21:49

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα στη vodafone πλεον 1 ΜΒ 7 ευρω
Ειχα θεμα και εγω με τον λογαριασμο μου 3 ευρω απο 3G (και εχω κλειστο παντα το 3G k edge data απο sbsettings)και πηρα τηλ και τα πραγματα εχουν ως εξης.
Εαν μπεις μεσω 3G στο ιντερνετ σε χρεωνει 1 ευρω την ημερα ειτε κατεβασεις 0,0000001 ΜΒ ειτε κατεβασεις 1GB (που δεν γινεται) αυτοματως σε ολους τους συνδρομητες συμβολαιου της Vodafone
Εψαξα τους αναλυτικους λογαριασμους μου στο site της εταιριας και ειδα οτι μπηκε απο μονο του το μηλο οταν εκανα update σε 5.0.1 3 διαφορετικες ημερες που πειραματιζομουν με τα setup as new, κατι για το οποιο δε φταιει η βονταφον αλλα το μηλο που ζηταει προσβαση σε 3G data (κανονικα οταν κανουμε setup θα επρεπε να ειναι by default κλειστα τα 3G και οχι ανοιχτα κατα τη γνωμη μου)
Αρα για την κοπελα τα 7 ευρω σημαινουν οτι μπηκε 7 διαφορετικες ημερες στο 3G και κατεβασε μικρο μεγεθος δεδομενων συμφωνα με την κοστολογηση της βοντα συνολικου μεγεθους 1ΜΒ.
Ας το ψαξει με τους λογαριασμους για επιβεβαιωση, και να παρει τηλ ουτως η αλλως να της κανουν πιστωση το ποσο. Εμενα ετσι ειπαν οτι θα μου κανουν
Αυτα τα λεω βαση του τι μου ειπανε στο τηλ που πηρα να ζητησω εξηγησεις. Δεν τα γραφω προς υπερασπιση της βοντα αλλα για να ελεγξει αν μπαινει απο μονο του το κινητο στο δικτυο. να ψαξεις τους αναλυτικους λογαριασμους στο site της voda !!!!! να δεις τι γραφει στις χρεωσεις των δεδομενων

Εντωμεταξύ μου είπαν και καλά να της την αφαιρέσουν από καλη θέληση τους (κάνα 20ευρω ήταν συνολικά) και άλλες παπαριές, και τους λέω ΟΧΙ θέλω να την πληρώσω αλλα να την δω ΓΡΑΜΜΕΝΗ την χρέωση αυτή!! Έ και δε μιλούσε ο υπάλληλος...



#11   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1.823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/02/2012 - 22:15

Μπορεις να παρεις 100ΜΒ απο τη vodafone με 5 ευρω.Αυτη η χρεωση ειναι υπερβολικη και καλυτερα να πας σε ενα καταστημα να τους ρωτησεις τι συμβαινει.

Και εγω που εχω παγιο με δωρεαν ΜΒ οταν κοντευω να τα ξεπερασω μου λεει σε μηνυμα οτι θα χρεωθω αλλα 5€ για 100 ακομα ΜΒ


#12   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 01/02/2012 - 22:45

Γουατσαπ κ παλι γουατσαπ!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#13   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 01/02/2012 - 22:49

Γουατσαπ κ παλι γουατσαπ!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ναι ασε και το whatsup τοβαλα σε ενα δευτερο κινητό για να επικοινωνω με τις μαθητριες μου και με ζαλιζει στα μηνυματα ολη την ωρα παρτε το ταδε νουμερο, βαλτε 3 ευρώ αυτό, 7 ευρώ εκεινο, μπλα μπλα μπλα....πιο σπαστικό πραγμα δεν εχω ξαναδει.
Whatsapp doc?

#14   boogieman

boogieman

    iPH Enthousiast

  • 389 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/02/2012 - 23:09

Λοιπόν για να δείτε την τραγικότητα της κατάστασης...

Απ'ό,τι μου είπαν αυτή είναι παλιά χρέωση (7 ευρώ ανα MB!!) και δεν υπάρχει πουθενά πλέον γραμμένη. Χρεώνουν δηλαδή χωρίς τιμοκατάλογο, ούτε ψιλικατζίδικο να ήταν! Τους ζήτησα να μου στείλουν εγγράφως την χρέωση αυτή (να κόψουν το λαιμό τους να τα βρούνε) και ότι ισχύει τώρα για τον αριθμό της φίλης μου (να δω αν ισχύει κάτι τέτοιο ή αν μου λένε μαλακίες...). Βέβαια επειδή την έχουν λερωμένη τη φωλιά τους μου είπαν ότι θα έρθει πίστωση στον επόμενο λογαριασμό για το ποσό αυτό, θα μου το αφαιρέσουν δλδ!

Προσοχή λοιπόν παιδιά!
Αν ισχύει όντως αυτή η χρέωση ισχύει το εξής τραγικό - κουτοπόνηρο με τη Vodafone (και ίσως και με τις άλλες εταιρείες). Όταν γίνεται κάποια αύξηση (πχ αυτή την ελάχιστης χρέωσης από 45' σε 1 λεπτό) οι χρεώσεις περνιούνται αυτόματα σε όλους τους συνδρομητές. Όταν γίνεται μείωση όμως (πχ αν ισχύουν τα 7ε/ΜΒ που πλέον η χρέωση είναι πολύ μικρότερη ανά ΜΒ) πρέπει μα ζητήσεις εσύ τη μείωση αλλιώς θα ισχύουν για πάντα οι μεγαλύτερες χρεώσεις!

Προσοχή στους λογαριασμούς για έξτρα χρεώσεις επίσης!
Εγώ έχω unlimited vodafone και πριν κανα 6μηνο είχα δει μια χρέωση 13 ευρώ προς αριθμό vodafone. Τους πήρα τηλ και σα βρεγμένες γάτες μου το πίστωσαν το ποσό στον άλλο λογαριασμό γιατί προφανώς προς Vodafone είναι δωρεάν (μέχρι 1500 λεπτά...). Προσοχή γιατί ίσως το κάνουν καταλάθος ίσως και εσκεμμένα...


Αυτά μέχρι τώρα με τη Vodafone που πέφτει συνεχώς στα μάτια μου...

#15   watChlaR

watChlaR

    iPH Member

  • 222 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/02/2012 - 03:41

Λοιπόν για να δείτε την τραγικότητα της κατάστασης...

Απ'ό,τι μου είπαν αυτή είναι παλιά χρέωση (7 ευρώ ανα MB!!) και δεν υπάρχει πουθενά πλέον γραμμένη. Χρεώνουν δηλαδή χωρίς τιμοκατάλογο, ούτε ψιλικατζίδικο να ήταν! Τους ζήτησα να μου στείλουν εγγράφως την χρέωση αυτή (να κόψουν το λαιμό τους να τα βρούνε) και ότι ισχύει τώρα για τον αριθμό της φίλης μου (να δω αν ισχύει κάτι τέτοιο ή αν μου λένε μαλακίες...). Βέβαια επειδή την έχουν λερωμένη τη φωλιά τους μου είπαν ότι θα έρθει πίστωση στον επόμενο λογαριασμό για το ποσό αυτό, θα μου το αφαιρέσουν δλδ!

Προσοχή λοιπόν παιδιά!
Αν ισχύει όντως αυτή η χρέωση ισχύει το εξής τραγικό - κουτοπόνηρο με τη Vodafone (και ίσως και με τις άλλες εταιρείες). Όταν γίνεται κάποια αύξηση (πχ αυτή την ελάχιστης χρέωσης από 45' σε 1 λεπτό) οι χρεώσεις περνιούνται αυτόματα σε όλους τους συνδρομητές. Όταν γίνεται μείωση όμως (πχ αν ισχύουν τα 7ε/ΜΒ που πλέον η χρέωση είναι πολύ μικρότερη ανά ΜΒ) πρέπει μα ζητήσεις εσύ τη μείωση αλλιώς θα ισχύουν για πάντα οι μεγαλύτερες χρεώσεις!

Προσοχή στους λογαριασμούς για έξτρα χρεώσεις επίσης!
Εγώ έχω unlimited vodafone και πριν κανα 6μηνο είχα δει μια χρέωση 13 ευρώ προς αριθμό vodafone. Τους πήρα τηλ και σα βρεγμένες γάτες μου το πίστωσαν το ποσό στον άλλο λογαριασμό γιατί προφανώς προς Vodafone είναι δωρεάν (μέχρι 1500 λεπτά...). Προσοχή γιατί ίσως το κάνουν καταλάθος ίσως και εσκεμμένα...


Αυτά μέχρι τώρα με τη Vodafone που πέφτει συνεχώς στα μάτια μου...



Τραγικό φίλε μου άν δεν φαίνεται κάπου αυτή η χρέωση μπορείς να κάνεις και καταγγελία... και αφου είναι απλό κάντο γιατι μυαλό δεν βάζουν ... καλα ρε γαμώτο λες και δεν εστερνίζονται την κατάσταση που επικρατεί ανεπίτρεπτό .... και καλά λένε μερικόι για καρτοκινητά αλλα χρειάζονται οι συνδέσεις για τις δουλειές μας και το ξέρουν πολύ καλά και μας εκμεταλευόνται . και με αυτές τις δήθεν λάθος χρεώσεις έχουν ένα σωρό κέρδη γιατί ένας στους 3 θα το κάνει θέμα . οι άλου τρείς απλά δεν αασχολούνται κάν είτε απο άγνοια είτε γιατι δέν έχουν χρόνο !!! Ντροπή κάνε τους μια καταγγελία !

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες