Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 1 ψήφοι

[Οδηγός] Εγκατάστασης Mac OS X Lion σε PC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 05/02/2012 - 15:05

γνώμη μου πήγαινε αγόρασε ένα logitec mac edition σετάκι
θα σου φανεί χρήσιμο στο μέλλον (είναι υπόθεση να έχεις σωστη διάταξη πληκτρολογιου όσο χαζό και αν ακούγεται)
επίσης αν θες και έχεις λεφτά μπορείς να βάλεις κάποιο apple πληκτρολόγιο είτε bt είτε το ενσύρματο μια χαρα δουλεύουν και τα 2

Ναι εννοείτε πως το έχω σκεφτεί γιατί η λύση του sleep είναι πολλές φορές βαρετή. Επίσης εκτός από την iSight κάμερα της Apple ξέρετε ποιες άλλες είναι συμβατές με τα Mac OS X Lion?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/02/2012 - 15:07

δεν το είχα δοκιμάσει ποτε με κάμερα
αλλα ο κανονας είναι μακρυα από ms products
κάτι σε logi πάλι δουλεύει μια χαρα
αλλα αυτό μάλλον θα το ανακαλύψεις μεσα από δοκιμες...

#18   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 05/02/2012 - 15:09

δεν το είχα δοκιμάσει ποτε με κάμερα
αλλα ο κανονας είναι μακρυα από ms products
κάτι σε logi πάλι δουλεύει μια χαρα
αλλα αυτό μάλλον θα το ανακαλύψεις μεσα από δοκιμες...

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.

#19   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/02/2012 - 18:26

Χμμ μαλλον η λύση σου ειναι το multibeast που μέσω αυτού θα μπορείς να εγκαταστήσεις το system definition για το hardware που διαθετεις, φυσικα κάνοντας μια αναζητηση στο ιντερνετ. Αν βάλεις εντελως λάθος system definition τότε υπάρχει πιθανότητα να μην ξανακάνουν boot τα Mac γι αυτο κανε backup το ηδη υπαρχον που εχεις και κανε εγκατασταση το Macdrive για Windows και θα μπορείς να ξαναβαλεις το παλιο σου system definition διαγράφοντας το παλιό.

Το εχω δοκιμασει το multibeast και δεν μου το αλλαζει στο system definition...
Πριν το L2 το ειχα κανει αλλιώς. Εβαλα με το iatkos 10.6.5 νομιζω, εκανα αναβαθμιση σε 10.6.8 μεσα απο το update, και μετα με xmove εβαλα το 10.7.0 αλλα τις προαλες το δοκιμασα παλι και δεν μου γινετε αυτην την φορα.. Οι εγκαταστασεις γινονται αλλα δεν bootαρει στο τελος.. Η μονη διαφορα ειναι οτι πλεον εχω raid και οχι ενα δισκο μονο..

Καμια ιδεα για το definition?

#20   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 05/02/2012 - 22:03

Το εχω δοκιμασει το multibeast και δεν μου το αλλαζει στο system definition...
Πριν το L2 το ειχα κανει αλλιώς. Εβαλα με το iatkos 10.6.5 νομιζω, εκανα αναβαθμιση σε 10.6.8 μεσα απο το update, και μετα με xmove εβαλα το 10.7.0 αλλα τις προαλες το δοκιμασα παλι και δεν μου γινετε αυτην την φορα.. Οι εγκαταστασεις γινονται αλλα δεν bootαρει στο τελος.. Η μονη διαφορα ειναι οτι πλεον εχω raid και οχι ενα δισκο μονο..

Καμια ιδεα για το definition?

Μπορεις να αναφερεις λιγο απο το hardware που διαθετεις; πιο πολυ την μητρικη και θελω να γνωριζω.

#21   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 05/02/2012 - 22:25

Μπορεις να αναφερεις λιγο απο το hardware που διαθετεις; πιο πολυ την μητρικη και θελω να γνωριζω.


Asus p5q3
10gb ram
Sapphire 4870hd 1gb
Core 2 duo 2.8

Το αστειο ειναι οτι παλια δουλευε το icloud αλλα πριν λιγο καιρο εβαλα δευτερο σκληρο και εκανα raid και εβαλα το l2 κα ιαπο τοτε δεν εχω icloud και εχω σπαστει...

#22   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 05/02/2012 - 23:07

Παιδες εδω και καιρο ψαχνω να περασω hackintosh στο netbook μου LG X110 ή στο desktop με μητρικη gigabyte g31m-es2l.
Δεν μπορω να βρω τιποτα ομως!Ξερει κανεις κατι για τετοιου ειδους μηχανηματα;

#23   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 06/02/2012 - 00:47

Asus p5q3
10gb ram
Sapphire 4870hd 1gb
Core 2 duo 2.8

Το αστειο ειναι οτι παλια δουλευε το icloud αλλα πριν λιγο καιρο εβαλα δευτερο σκληρο και εκανα raid και εβαλα το l2 κα ιαπο τοτε δεν εχω icloud και εχω σπαστει...

Χμμμ βασικα ναι το hardware σου ειναι απολυτα συμβατο και ειναι λιγακι παραξενο το γιατι δεν δουλευει το icloud. Εψαξες στο ιντερνετ αν εχουν και αλλοι αυτο το πρόβλημα;. Αν δν βρεις λυση τοτε δοκιμασε να τα εγκαταστησεις ακολουθοντας τον οδηγο.

#24   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 06/02/2012 - 00:49

Παιδες εδω και καιρο ψαχνω να περασω hackintosh στο netbook μου LG X110 ή στο desktop με μητρικη gigabyte g31m-es2l.
Δεν μπορω να βρω τιποτα ομως!Ξερει κανεις κατι για τετοιου ειδους μηχανηματα;

Για το netbook αμφιβαλλω λογω συμβατοτητας. Οσον αφορα το desktop εχω κανει εγκατασταση τα Lion σε υπολογιστη με την ιδια μητρικη.

#25   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/02/2012 - 01:11

Χμμμ βασικα ναι το hardware σου ειναι απολυτα συμβατο και ειναι λιγακι παραξενο το γιατι δεν δουλευει το icloud. Εψαξες στο ιντερνετ αν εχουν και αλλοι αυτο το πρόβλημα;. Αν δν βρεις λυση τοτε δοκιμασε να τα εγκαταστησεις ακολουθοντας τον οδηγο.

Βασικα μολις εγκατεστησα παλι καθαρα το lion, οχι iatkos και απο οτι φαινεται δουλευει... Τωρα θα περασω multibeast να δουμε τι θα γινει... Υπαρχει καποιο προτεινομενο system definition η ειναι ολα το ιδιο?

#26   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/02/2012 - 02:17

Βασικα μολις εγκατεστησα παλι καθαρα το lion, οχι iatkos και απο οτι φαινεται δουλευει... Τωρα θα περασω multibeast να δουμε τι θα γινει... Υπαρχει καποιο προτεινομενο system definition η ειναι ολα το ιδιο?

Τελικα δουλευει πλεον και το icloud. Ολα καλα.. Αλλα μιας και το εφτιαξα με τρωει να δοκιμασω να το κανω με το unibeast και με usb boot αντι του xmove για να κανω raid τους δυο σκληρους γιατι η διαφορα θα ελεγα ειναι κατι παραπανω απο αισθητη στην ταχυτητα...

#27   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 13:45

έχω την αίσθηση ότι το hackintosh δεν θα μπει σε raid
βεβαια δεν το έχω δοκιμάσει ποτε αλλα αν θυμάμαι καλα έτσι είχα διαβάσει παλαιότερα στου tonymac

#28   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 06/02/2012 - 16:19

Για το netbook αμφιβαλλω λογω συμβατοτητας. Οσον αφορα το desktop εχω κανει εγκατασταση τα Lion σε υπολογιστη με την ιδια μητρικη.



Μπορεις να μου στειλεις καποιον οδηγο ή να μου πεις πως το εκανες εσυ;Και φυσικα θα ηθελα dual boot με windows 7 που εχω και τωρα...`

#29   veteranos92

veteranos92

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 17:05

Παιδια για καποιο λογο δεν μου αναγνωριζει την καρτα δικτυου ( Εχω περασει το iATKOS l2) ΥΠαρχει καποια λυση μπορει να βοηθησει κανεις το laptop ειναι ψηλο μετριο.

#30   Archodas

Archodas

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 17:51

Παιδια γνωριζετε κανενα διαγνωστικου τυπου προγραμμα να βρω τον κατασκευαστη κ τον τυπο της μητρικης μου? Εχω dell XPS 15 (L501x). Γκουγλαρα τωρα αλλα και παλιοτερα που ειχα πειραματιστει με το ιΑτκος αλλα και παλι δεν μπορουσα να βρω αν τελικα ειμαι συμβατος για Μακ. Το ειχα κανει εγκατασταση τοτε κ εβαλα οτι επιλογη μου ερχοταν για kexts k extra κτλπ κ το μονο π καταφερα ειναι να μπουταρω το Μακ σαν να μην ειχα καρτα γραφικων + γ@@@ κατι στα boot files των Win7 κ επρεπε να φτιαξω repair disk απο το πισι του αδερφου μου. Εγκατασταση σηριαλ!!


***Σημειωση: Αν καποιος δεν εχει Μακ υπολογιστη μπορει να φτιαξει bootable USB του MacOS instalation με την βοηθεια του Transmac το οποιο εχει 14 ημερες trial. Αυτο εκανα εγω για το ιΑτκος κ δουλεψε!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες