Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 1 ψήφοι

[Οδηγός] Εγκατάστασης Mac OS X Lion σε PC


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
67 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   veteranos92

veteranos92

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 18:01

Εγω που δεν εχω απο τα συμβατα λαπτοπ αλλα θελω να δοκιμασω εχω να χασω κατι?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Archodas

Archodas

    iPH newbie

  • 97 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 18:05

Αμα εχεις Windows Repair Disk (για dualboot) ισως και κανενα μπακαπ για καλο κ για κακο, δεν εχεις να χασεισ τπτ! ;)

#33   xarisk

xarisk

    iPH Contributor

  • 1.878 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/02/2012 - 18:10

Εγω που δεν εχω απο τα συμβατα λαπτοπ αλλα θελω να δοκιμασω εχω να χασω κατι?

εχεις να χασεις αρκετες ωρεσ φιλε απο την ζωή σου, το εχω δοκιμασει και οταν δεν εχεισ συμβατο δεν θα παιζουν ολες οι συσκευες οποτε θα εχεισ προβλημα ν τα βρεισ.

#34   veteranos92

veteranos92

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 18:15

Το λαπτοπ ηταν σε ενα ντουλαπι για πουλημα HP Compaq Presario CQ40 διπυρηνο ειναι 2gb ram εχει κουτσα στραβα κατι κανει απλα θελω να δω.

#35   veteranos92

veteranos92

    iPH Member

  • 298 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 18:22

Τωρα εχω ενα αλλο θεματακι αφου εχω ετοιμο το flashaki μολις παω απο kakewalk δεν μου το βρισκει και εγω του εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις τι παιζει?

#36   Reaver

Reaver

    iPH Elite Poster

  • 2.011 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 06/02/2012 - 18:28

έχω την αίσθηση ότι το hackintosh δεν θα μπει σε raid
βεβαια δεν το έχω δοκιμάσει ποτε αλλα αν θυμάμαι καλα έτσι είχα διαβάσει παλαιότερα στου tonymac

Φυσικα και δουλευει σε raid... Αφου μεχρι πριν λιγες μερες ειχα το iatkos σε raid και δουλευε τελεια, και πολυ γρηγορα... Απλα τωρα εκανα εγκατασταση με xmove για να μην βαλω iatkos γιατι δεν λειτουργει το icloud μου... Και το προβλημα του xmove ειναι οτι χρειαζεται ενα μικρο partition στον δισκο για installer και ετσι δεν μπορω να κανω το raid μου...

#37   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 06/02/2012 - 21:54

Μπορεις να μου στειλεις καποιον οδηγο ή να μου πεις πως το εκανες εσυ;Και φυσικα θα ηθελα dual boot με windows 7 που εχω και τωρα...`

Λοιπον για το λαπτοπ αν ο επεξεργαστης ειναι Intel Atom τοτε εχει σταματησει η υποστηριξη του στην εκδοση 10.6.1
Τωρα οσον αφορα τον υπολογιστη σου και εγω το εκανα εγκατασταση με τον τροπο που εχω γραψει στον οδηγο. απλα για Dual στο disk utility θα κανεις δυο partition τον σκληρο. Mac OS X Extended (journaled) για τα Mac και MS-DOS FAT για τα windows. Αφού ολοκληρώσεις την εγκατάσταση των Mac OS X υστερα θα κανεις boot το CD η USB (αναλογα που τα εχεις καψει τα windows) και να τα κάνεις εγκατασταση. Προσεχε ομως οταν ειναι προχωρήσεις την εγκατασταση για τα Windows να φορμαρεις το partition που διαχωρισες και ορισες για τα windows και οχι αυτα των Mac. Αφου τελειωσει η εγκατασταση των windows και κανεις restart θα δεις οτι εχει χαθει ο Bootloader των Mac OS X (chimera) και θα χρειαστει τωρα να ξαναμπουταρεις απο το usb που ειχες φτιαξει προηγουμενως ωστε να μπεις στα ξανα στο Mac OS X και να εγκαταστησεις μεσω Multibeast τον Bootloader. Τωρα αφου κανεις επανεκινηση θα δεις οτι μεσα στις επιλογες του Bootloader θα δειχνει ενα δισκο που εχει εγκατεστημενα τα Mac και εναν αλλον με τα Windows

#38   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 06/02/2012 - 21:58

Παιδια γνωριζετε κανενα διαγνωστικου τυπου προγραμμα να βρω τον κατασκευαστη κ τον τυπο της μητρικης μου? Εχω dell XPS 15 (L501x). Γκουγλαρα τωρα αλλα και παλιοτερα που ειχα πειραματιστει με το ιΑτκος αλλα και παλι δεν μπορουσα να βρω αν τελικα ειμαι συμβατος για Μακ. Το ειχα κανει εγκατασταση τοτε κ εβαλα οτι επιλογη μου ερχοταν για kexts k extra κτλπ κ το μονο π καταφερα ειναι να μπουταρω το Μακ σαν να μην ειχα καρτα γραφικων + γ@@@ κατι στα boot files των Win7 κ επρεπε να φτιαξω repair disk απο το πισι του αδερφου μου. Εγκατασταση σηριαλ!!


***Σημειωση: Αν καποιος δεν εχει Μακ υπολογιστη μπορει να φτιαξει bootable USB του MacOS instalation με την βοηθεια του Transmac το οποιο εχει 14 ημερες trial. Αυτο εκανα εγω για το ιΑτκος κ δουλεψε!

Φιλε μου αν εχεις Windows 7 στο λαπτοπ τοτε πατα εναρξη και στην αναζητηση γραψε dxdiag και ανοιξε την επιλογη που θα σου βγαλει και δεις μεσα απο εκει ποια μητρικη εχεις.

Επισης με το TransMac καις στο usb τα αρχεια .dmg και .iso και δεν μπορεις να κανεις την διαδικασια που εξιγησα εγω με το kakewalk το οποιο κανει εγκατασταση και τον bootloader.

#39   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 06/02/2012 - 22:01

Τωρα εχω ενα αλλο θεματακι αφου εχω ετοιμο το flashaki μολις παω απο kakewalk δεν μου το βρισκει και εγω του εχω κανει ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις τι παιζει?

Φιλε μου αν ψαξεις να το βρεις μεσω windows δεν γινεται* γιατι τα windows δεν αναγνωριζουν δισκους που ειναι φορμαρισμενοι σε HFS (Mac OS Extended journaled)
To usb θα το κανεις boot μετα επιτοπου απο το Bios της μητρικης σου πατωντας F12. δοκιμασε το και πεσμου.

*Γινεται μονο αν εγκαταστησεις το MacDrive το οποιο σου δινει την δυνατοτητα να τα αναγνωρισει.

#40   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 06/02/2012 - 22:49

Λοιπον για το λαπτοπ αν ο επεξεργαστης ειναι Intel Atom τοτε εχει σταματησει η υποστηριξη του στην εκδοση 10.6.1
Τωρα οσον αφορα τον υπολογιστη σου και εγω το εκανα εγκατασταση με τον τροπο που εχω γραψει στον οδηγο. απλα για Dual στο disk utility θα κανεις δυο partition τον σκληρο. Mac OS X Extended (journaled) για τα Mac και MS-DOS FAT για τα windows. Αφού ολοκληρώσεις την εγκατάσταση των Mac OS X υστερα θα κανεις boot το CD η USB (αναλογα που τα εχεις καψει τα windows) και να τα κάνεις εγκατασταση. Προσεχε ομως οταν ειναι προχωρήσεις την εγκατασταση για τα Windows να φορμαρεις το partition που διαχωρισες και ορισες για τα windows και οχι αυτα των Mac. Αφου τελειωσει η εγκατασταση των windows και κανεις restart θα δεις οτι εχει χαθει ο Bootloader των Mac OS X (chimera) και θα χρειαστει τωρα να ξαναμπουταρεις απο το usb που ειχες φτιαξει προηγουμενως ωστε να μπεις στα ξανα στο Mac OS X και να εγκαταστησεις μεσω Multibeast τον Bootloader. Τωρα αφου κανεις επανεκινηση θα δεις οτι μεσα στις επιλογες του Bootloader θα δειχνει ενα δισκο που εχει εγκατεστημενα τα Mac και εναν αλλον με τα Windows



Εχω ηδη περασμενα τα windows ομως τωρα.Θα χρειαστει να κανω format δηλαδη;Δεν μπορω να περασω τωρα τα mac οπως το εχω τωρα το pc;

#41   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 06/02/2012 - 22:59

Εχω ηδη περασμενα τα windows ομως τωρα.Θα χρειαστει να κανω format δηλαδη;Δεν μπορω να περασω τωρα τα mac οπως το εχω τωρα το pc;

οχι δυστυχως γιατι ο δισκος τωρα ειναι υπο μορφης Master Boot Record και για να εγκαταστηθουν τα Mac OS X πρεπει να γινουν Guid Partition Table

#42   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/02/2012 - 23:20

Παιδιά έχω ένα Lenovo ideapad z570 με i3 και με αυτα τα χαρακτηριστικά: http://m.zdnet.com/r...gb-hdd/34668990

Αξίζει να το δοκιμάσω; Είχα βάλει κάποτε lion με VMware και το μόνο που δεν δούλευε ήταν ο ήχος!

Λέτε να γίνεται;

#43   arisgamatos

arisgamatos

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Twitter:@arisyo13
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:arisyo13

Δημοσίευση 07/02/2012 - 14:53

Παιδιά έχω ένα Lenovo ideapad z570 με i3 και με αυτα τα χαρακτηριστικά: http://m.zdnet.com/r...gb-hdd/34668990

Αξίζει να το δοκιμάσω; Είχα βάλει κάποτε lion με VMware και το μόνο που δεν δούλευε ήταν ο ήχος!

Λέτε να γίνεται;

Φιλε μου από ότι διάβασα σε κάποιο ποστ το είχε κανει καποιος αλλα θα αντιμετωπισεις ενα μικρο θεμα αν η καρτα δικτυου σου δεν ειναι Atheros τοτε δεν θα σουλευει το wifi. μπορεις βεβαια να την αλλαξεις. αν ειναι atheros τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

#44   Kenz0

Kenz0

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2012 - 05:00

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος το εχει κανει και ξερω πως να βαλω osx σε ενα acer aspire one zg5...Κατεβασα το ideneb.οι αποριες μου ειναι οι εξης..πρεπει να φτιαξω ξεχωριστο partition στο σκληρο?και στο bios o δισκος εχει σαν προεπιλογη ide.διαβασα οτι χρειαζεται η επιλογη ahci.το προβλημα ειναι οτι βαζω το dvd με το ideneb bootaρει κανονικα δειχνει το μηλο και απο κατω το στρογκηλο να γυρναει και μενει εκει.Καμια βοηθεια?

ευχαριστω εκ των προτερων

υγ.αν ειναι σε λαθος τοπικ να μεταφερθει απλως δεν βρηκα αλλο πιο καταλληλο

#45   Kenz0

Kenz0

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/03/2012 - 22:02

κανεις ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες