Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iPhone Development in Windows - Linux


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 20:11

Θέλω πολύ να γράψω κώδικα για το iphone. Έψαξα στο ιντερνετ και βρήκα 2-3 tutorials αλλά πάντα αντιμετώπιζα πρόβλημα όταν έπρεπε να πάρω τα frameworks και τα libraries απο το iphone ή το firmware. Εάν κάποιος το κατάφερε, θα το εκτιμούσα για την όποιαδήποτε βοήθεια. Να τονίσω ότι δεν είμαι developer και ούτε σκοπεύω να γίνω, αλλά το θέλω πολύ αυτό για εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2009 - 20:22

Λοιπόν καταρχάς iphone development γίνεται μόνο σε MAC OS. Σε windows και linux μπορείς να κάνεις μόνο web apps. Εάν θες να ασχοληθείς λοιπόν με iphone development είτε εκπαιδευτικά είτε για χρήματα τότε πρέπει να δουλέψεις σε MAC.


Δυστυχώς....

#3   trisk

trisk

    iPH Elite Poster

  • 2.395 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:online Μονο fifa στο PS3

Δημοσίευση 07/10/2009 - 22:37

δε θα ελεγα δυστυχως γιατι εκτος του - να αγορασεις καινουργιο laptop διευρηνεις τις γνωσεις σου

#4   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/10/2009 - 22:46

Φίλε computeras έχεις λάθος. Και σε windows και σε linux μπορείς να κάνεις development εφαρμογές για το iphone και όχι μόνο webapps. Είμαι σίγουρος. Το θέμα είναι ότι τις εφαρμογές που θα κάνεις δεν μπορείς να τις διαθέσεις μέσω του App Store γιατί δεν μπορείς να κάνεις sign τον κώδικα. Οπόταν μόνο μέσω του Cydia. Αν το ψάξεις λίγο θα το διαπιστώσεις κ εσύ..Υπάρχει toolchain απο την devteam και παίρνεις και κάτι libraries και frameworks απο το SDK και τα κάνεις compile. Εκεί κάτι μου ξεφεύγει...

Φιλικά Σωτήρης.

#5   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 07/10/2009 - 23:29

@oneiroparmenos

Διαφωνώ με αυτό που λες και να σου πω το γιατί. Εγώ για παράδειγμά από την στιγμή που πήρα το κινητό στα χέρια που ήθελα και θέλω να καθίσω να κάνω κάποια προγράμματα για το iphone όπως και πολλοί άλλοι γνωστοί μου που ξέρω (σχολή πληροφορικής βλέπεις, είμαστε πολλοί καμμένοι μαζεμένοι :P). Δεν έχω όμως την οικονομική ευχέρεια να αγοράσω MAC υπολογιστή κάτι που κατευθείαν μου απαγορεύει και τον προγραμματισμό για iphone. Θα μου πεις βάλε, hackindosh... Μια ιδέα είναι και αυτό... Έλα όμως που και εδώ πάλι πρέπει να πληροίς προϋποθέσεις. Πιστεύω είναι πολλά άτομα στην θέση μου και άτομα τα οποία μπορεί να έχουν καταπληκτικές ιδέες αλλά δεν μπορούν να τις υλοποιήσουν...


@ sotoskawasaki

Έχεις δίκιο φίλε μου, δεν το είχα δει καν αυτό που λες, την τελευταία φορά που το είχα ψάξει δεν υπήρχε αυτή η δυνατότητα. Ευχαριστώ για την πληροφορία.

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 07/10/2009 - 23:29


#6   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/10/2009 - 08:06

Και ακόμα πού είσαι...Απο ότι φαίνεται ακόμα και στο ίδιο το iphone μερικοί γράφουν κώδικα και τον κάνουν compile...To δίδαγμα; Για το iphone, όπου θέλεις γράφεις κώδικα!!!

#7   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/10/2009 - 21:09

2 επιλογές έχεις
1) Hackintosh (αν είσαι τυχερός μπορεί να παίξουν όλα κατευθείαν, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πάρε backup το δίσκο σου πριν ξεκινήσεις οποιαδήποτε απόπειρα)
2) Mac Mini

#8   ToroLoco

ToroLoco

    Member

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/10/2009 - 10:10

Επειδή έχω Hackintosh, όταν πήγα να εγκαταστήσω το SDK μου κράσαρε το μηχάνημα και έπρεπε να το στήσω από την αρχή.

#9   geeksada

geeksada

    Member

  • 59 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/10/2009 - 00:52

Τι εκδοση εχεις? Θελει απο 10.5.7 και πανω.

#10   canone

canone

    iPH newbie

  • 39 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2009 - 22:22

@alexandrozz

Νομίζω πως δεν χρειαζεται απαραιτητα Mac Mini φιλε μου.
Ολα τα Mac κανουν :P

#11   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2009 - 15:09

Το mac mini πήγαινε όσον αφορά την οικονομική δυνατότητα αφού είναι πολύ πιο φθηνό από ένα mac. Σαφώς και μπορείς με οποιοδήποτε mac να κάνεις την "δουλειά".

#12   alexandrozz

alexandrozz

    iPH newbie

  • 22 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/11/2009 - 20:42

@alexandrozz

Νομίζω πως δεν χρειαζεται απαραιτητα Mac Mini φιλε μου.
Ολα τα Mac κανουν :P

Όπως ανέφερε ο Moderator το ανέφερα σαν τη πιο φτηνή λύση. Πρόβλημα ταχύτητας δεν θα έχει. Για να είμαστε όμως πιο ακριβείς, όλα τα Mac κάνουν αρκεί να έχουν Intel επεξεργαστή.

#13   computeras

computeras

    Advanced Member

  • 916 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 15/11/2009 - 18:38

Και γιατί απαραίτητα να έχουν intel? Υπάρχει κάποιος τέτοιος περιορισμός για να λειτουργήσει το sdk??? Μου φαίνεται λίγο χαζό το λιγότερο αν έχουν βάλει τέτοιον περιορισμό.

#14   Shiny

Shiny

    iPH newbie

  • 37 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2009 - 16:59

Εγώ παιδιά πάντως κατάφερα να βάλω xcode με iPhone SDK σε Hackintosh φτιαγμένο πάνω σε ένα eee pc.

Έχω ανεβάσει και βιντεάκι, μπορείτε να το δείτε εδώ.

#15   ximadio

ximadio

    iPH newbie

  • 10 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/12/2009 - 17:02

Φίλε computeras έχεις λάθος. Και σε windows και σε linux μπορείς να κάνεις development εφαρμογές για το iphone και όχι μόνο webapps. Είμαι σίγουρος. Το θέμα είναι ότι τις εφαρμογές που θα κάνεις δεν μπορείς να τις διαθέσεις μέσω του App Store γιατί δεν μπορείς να κάνεις sign τον κώδικα. Οπόταν μόνο μέσω του Cydia. Αν το ψάξεις λίγο θα το διαπιστώσεις κ εσύ..Υπάρχει toolchain απο την devteam και παίρνεις και κάτι libraries και frameworks απο το SDK και τα κάνεις compile. Εκεί κάτι μου ξεφεύγει...

Φιλικά Σωτήρης.


Ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον!
Αν θέλεις μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά?
Το έχεις χρησιμοποιήσει? Υπάρχει κάποια ασυμβατότητα τελικά με κάποιο firmware?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες