Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPad 2S ή iPad 3; Dual-Core ή Quad-Core;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:05

Ενώ είχαμε βολευτεί με την ιδέα πως το ερχόμενης γένιας iPad aka iPad 3 θα διαθέτει A6 quad-core επεξεργαστή, ένα νέο δημοσίευμα από το WeiPhone φέρνει "τα πάνω κάτω".

Η φωτογραφία που συνοδεύει το εν λόγω δημοσίευμα παρουσιάζει ένα logic board το οποίο φέρεται να ανήκει στο επόμενης γενιάς iPad και διαθέτει A5X επεξεργαστή αντί για τον αναμενόμενο A6.

Αναρτημένη εικόνα


Η φημολογούμενη χρησιμοποίηση αναβαθμισμένου A5 dual-core επεξεργαστή αντί του A6 quad-core αντικρούει τον μεγαλύτερο αριθμό πρόσφατων διαρροών:

Παρατηρώντας την ονοματολογία των παλιότερων system-on-a-chip του iPad οδηγούμαστε σε αντίστοιχα συμπεράσματα περί μερικής αναβάθμισης του επεξεργαστή:

O A4 του iPad είχε κωδικό S5L8930X, ο Α5 του iPad 2 είχε κωδικό S5L8940X και το chip της φωτογραφίας διαθέτει κωδικό S5L8945X.

Φυσικά, το συγκεκριμένο logic board θα μπορούσε να χρησιμοποιείται σε κάποιο prototype και όχι στην τελική συσκευή που θα διατεθεί στο κοινό, ωστόσο εφόσον επαληθευτεί η παρουσία του ίσως θα πρέπει να αναφερόμαστε στο iPad 2S και όχι στο iPad 3.
Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:10

α ρε Βασιλη....παλι φιδια μας βαζεις!
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#3   themdro

themdro

    iPH User

  • 182 μηνύματα
  • Twitter:@th3m
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:12

Ίσως να μείνει με 2πύρηνο και να βελτιώσει αρκετά την (ήδη δυνατή) κάρτα γραφικών. Από την άλλη αν δεν χρησιμοποιηθεί τετραπύρηνος θα είναι πιστεύω η 1η φορά που ένα iPad δεν θα μας δείξει τον επεξεργαστή του επόμενου iPhone γιατι δεν θα ήθελα να πιστεύω πως και το iPhone 6 ή οπως το πούν θα έχει 2πύρηνο.

#4   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:17

Κάτι μου λέει ότι οι καινούργιες φήμες θα επαληθευτούν.... Δεν νομίζω το επερχόμενο iPad να λέγεται 3 αλλα 2S...
Μια τέτοια κίνηση όμως δεν νομίζω να προσελκύσει πολυ κόσμο...

#5   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:18

Κάτι μου λέει ότι οι καινούργιες φήμες θα επαληθευτούν.... Δεν νομίζω το επερχόμενο iPad να λέγεται 3 αλλα 2S...
Μια τέτοια κίνηση όμως δεν νομίζω να προσελκύσει πολυ κόσμο...


Όπως δεν προσέλκυσε και στο 4S? ::)

Αναρτημένη εικόνα


#6   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:19

Όπως δεν προσέλκυσε και στο 4S? ::)

:lol: :lol:
Whatsapp doc?

#7   SirAlex

SirAlex

    iPH Contributor

  • 1.643 μηνύματα
  • Twitter:@AlexisKoskinas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini Retina
  • GameCenter:Sir Alex7

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:26

Κάτι μου λέει ότι οι καινούργιες φήμες θα επαληθευτούν.... Δεν νομίζω το επερχόμενο iPad να λέγεται 3 αλλα 2S...
Μια τέτοια κίνηση όμως δεν νομίζω να προσελκύσει πολυ κόσμο...


ναι...ασε...ετσι λεγαμε κ για το 4s κ μολις βγηκε ΣΑΡΩΣΕ
Κοντες μπαλιες και γρηγορες

#8   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:35

εγώ τα έλεγα ότι δεν θα έχει 4πύρηνο μιας και είναι πολύ νωρίς να γίνει κάτι τέτοιο, ο A5 είναι φρέσκος, διπύρηνος και δεν έχει αξιοποιηθεί ακόμα πλήρως για να δικαιολογείται η μετάβαση σε 4πύρηνο. εξάλλου, είναι δυνατόν η apple να κάνει το πρώτο βήμα; πρώτα θα δούμε 4πύρηνο από τους ανταγωνιστές και μετά θα τον κουμπώσει. οι καινοτομίες του ipad3 θα είναι άλλες, βλέπε retina display, siri. από κει και πέρα, περισσότερη ram καλοδεχούμενη.

όσο για την παρουσίαση του 4πύρηνου στο επόμενο iphone, κι εκεί καναν A5X θα δούμε, αράχτε. 4πύρηνα next year με κανα φαντεζί νέο iOS περιβάλλον.

#9   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:35

A5x triple core
A6 quad core χοχο

#10   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:39

Ας βάλουνε retina και καλύτερες κάμερες, να αυξήσουν τη μέγιστη χωρητικότητα στα 128 ssd , ελαφρώς καλύτερη μπαταρία απο την ήδη κορυφαία του iPad 2 , 14,4 Mbps hsdpa , ελαφρώς γρηγορότερα χρονισμενο διπυρήνο Α5 και θα κάνει και πάλι όχι μόνο επιτυχία αλλα θα συνεχίσει και το μονοπώλιο.
Κατα 85% τα παραπάνω θα συμβουνε, κάντε με poll σε λίγες βδομάδες να με θυμηθείτε ;) :P

Προσωπικά ό,τι και να προσθέσουν ανυπομονώ :)

#11   dusty

dusty

    iPH Enthousiast

  • 351 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:dusty

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:46

Μια χαρα ειναι ο διπυρηνος του iPad 2, ποσο μαλλον ενας αναβαθμισμενος διπυρηνος για το επερχομενο iPad.
Στο μεγεθος της RAM ποναει.

#12   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:54

Με ρετινα λιγο ισχυροτερο επεξεργαστη ωστε να μην χαθει η ταχυτητα λογω αναλυσης οθονης και κατι ψιλα ακομα, ανετα μιλαμε για ενα νεο πακετο (απλα αναβαθμισμενο) που θα πουλησει παλι τρελα.

Επειδη η apple ειναι εταιρια που ακολουθει μια σταθερη πολιτικη και το εχει αποδειξει αυτο, το μονο σιγουρο ειναι οτι το hardware του επομενου ipad θα ειναι και το ιδιο με αυτο του επομενου Ιphone. Και επειδη θελω να πιστευω οτι μεχρι να βγει το επομενο iphone η αγορα θα εχει ξεχειλισει με 4πυρηνα κινητα, ο αναμενομενος Α6 η οπως θελετε πειτε τον, θα ειναι κατι δυνατο που θα αντεξει το χρονο ωστε να μπει και στο επομενο μηλοτηλεφωνο.

Τελευταία επεξεργασία από: sayian, 20/02/2012 - 11:55


#13   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2012 - 11:57

Στο μεγεθος της RAM ποναει.


Δεν υπαρχει περιπτωση το επομενο idevice να εχει ραμ λιγοτερο απο 1gb και στο υπογραφω

#14   fear91

fear91

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2012 - 12:10

εγώ τα έλεγα ότι δεν θα έχει 4πύρηνο μιας και είναι πολύ νωρίς να γίνει κάτι τέτοιο, ο A5 είναι φρέσκος, διπύρηνος και δεν έχει αξιοποιηθεί ακόμα πλήρως για να δικαιολογείται η μετάβαση σε 4πύρηνο. εξάλλου, είναι δυνατόν η apple να κάνει το πρώτο βήμα; πρώτα θα δούμε 4πύρηνο από τους ανταγωνιστές και μετά θα τον κουμπώσει. οι καινοτομίες του ipad3 θα είναι άλλες, βλέπε retina display, siri. από κει και πέρα, περισσότερη ram καλοδεχούμενη.

όσο για την παρουσίαση του 4πύρηνου στο επόμενο iphone, κι εκεί καναν A5X θα δούμε, αράχτε. 4πύρηνα next year με κανα φαντεζί νέο iOS περιβάλλον.

φιλε σύμφωνο με τα περισσότερα που είπες αλλα υπάρχει ήδη quad-core tablet το ASUS Transformer 2 :)

#15   sayian

sayian

    iPH Addict

  • 659 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2012 - 12:18

εγώ τα έλεγα ότι δεν θα έχει 4πύρηνο μιας και είναι πολύ νωρίς να γίνει κάτι τέτοιο, ο A5 είναι φρέσκος, διπύρηνος και δεν έχει αξιοποιηθεί ακόμα πλήρως για να δικαιολογείται η μετάβαση σε 4πύρηνο.


Ποτε δεν δικαιολογειται η μεταβαση στο hardware αλλα απλα γινεται, και ετσι προχωραμε και εμεις χρονια τωρα

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες