Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

App για 3g internet data usage και φραγή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2012 - 14:42

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω να βρω κάποια εφαρμογή, Paid ή Free δεν με πειράζει, που να κάνει το εξής: Πάνω κάτω ότι κάνει το DATAMAN αλλά extra να σου κάνει και φραγή στο 3G τουλάχιστον μέχρι να το ξαναενεργοποιήσεις manually.

Για να γίνω πιο κατανοητός στο DΑΤΑΜΑΝ ορίζεις πόσα ΜΒ 3G έχεις από τον πάροχο σου ανά μήνα και στην συνέχεια του βάζεις σε ποια όρια θα σε ειδοποιεί. Αυτό που ψάχνω εγώ πχ για την περίπτωση μου που έχω 350ΜΒ στο συμβόλαιο από COSMOTE είναι μόλις φτάσω τα 350ΜΒ να μου διακόπτει τη σύνδεση στο 3G μέχρι να το ξαναενεργοποιήσω αν θέλω, έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση χωρίς να το καταλάβω να ξεπεράσω τα 350ΜΒ.

Επειδή έχει τύχει σε φίλο και έχω ακούσει και άλλες περιπτώσεις ότι ξαφνικά τους ήρθε ένας τρελός λογαριασμός λόγω downloading από το ίντερνετ (1100€ περίπου στον φίλο) καλό θα ήταν να μπορούσαμε να το αποφύγουμε αν είναι δυνατό.

Υπάρχει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   damianos2

damianos2

    iPH User

  • 197 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 22/02/2012 - 15:19

δεν μπορώ να σε βοηθήσω με το το πρόγραμμα που ψάχνεις απλός μπορώ να σου πω ότι τα 350 mb internet είναι παρα πολύ internet για 1 κινητό τηλέφωνο , και αν αποφύγεις το downloading δύσκολα θα σου τελειώσουν ....... αυτό με τον φίλο σου που του ήρθε 1100euro μήπως χρησιμοποίησε το internet στο εξωτερικό ? γιατί εκεί να ξέρεις παίζουν άλλες χρεώσεις .


επίσης χωρίς να γνωρίζω σίγουρα θα ύπαρχει από την εταιρία (cosmote/vodafone/wind) ένας αριθμός στον οποιο αν στήλης μήνυμα η τον παρεις τηλεφωνώ θα σου πει ποσα MB έχεις ακόμα διαθέσιμα ...

#3   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2012 - 15:48

Ο φίλος είχε σε κινητό HTC πρόγραμμα Cosmote με ίντερνετ 1GB. Σύμφωνα με τον λογαριασμό και την ενημέρωση που είχε από COSMOTE έκανε download μέσα σε λίγα λεπτά περίπου 5 GB (πράγμα σχεδόν αδύνατο ακόμα και σε υπολογιστή) ενώ βρισκόταν στην Πάρο και η χρέωση έγινε ξημερώματα 4-5 η ώρα, Οπότε συνολικά ξεπέρασε κατά περίπου 4 GB τον free όγκο του. Αυτή τη στιγμή τρέχει μέσω του “Συνήγορος του πολίτη” να βρει άκρη, αφού έχει πληρώσει το μισό ποσό, περίπου 500€ και αφού του έχει κάνει φραγή η Cosmote εδώ και δύο μήνες, ενώ συνεχίζει να του έρχεται κανονικά το μηνιαίο του πάγιο.

Για να αποφύγω λοιπόν και εγώ τρεχάματα αντίστοιχα ψάχνω αν υπάρχει η συγκεκριμένη εφαρμογή.

#4   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2012 - 19:21

H Cosmote έχει φτιάξει σύστημα αντίστοιχο με άλλων παρόχων που σε ενημερώνει όταν φτάσεις στο 80% κάποιας παροχής του προγράμματός σου. Επίσης να προσθέσω πως σε 3 χρόνια χρήσης mobile internet με πρόγραμμα ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα.

Επίσης να προσθέσω πως όταν δεν το χρειάζεσαι καλό είναι να κλείνεις το Data ώστε να μη μπαίνει στο ιντερνετ.

Τελευταία επεξεργασία από: igogos, 22/02/2012 - 19:24


#5   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/02/2012 - 19:23

Ο φίλος είχε σε κινητό HTC πρόγραμμα Cosmote με ίντερνετ 1GB. Σύμφωνα με τον λογαριασμό και την ενημέρωση που είχε από COSMOTE έκανε download μέσα σε λίγα λεπτά περίπου 5 GB (πράγμα σχεδόν αδύνατο ακόμα και σε υπολογιστή) ενώ βρισκόταν στην Πάρο και η χρέωση έγινε ξημερώματα 4-5 η ώρα, Οπότε συνολικά ξεπέρασε κατά περίπου 4 GB τον free όγκο του. Αυτή τη στιγμή τρέχει μέσω του “Συνήγορος του πολίτη” να βρει άκρη, αφού έχει πληρώσει το μισό ποσό, περίπου 500€ και αφού του έχει κάνει φραγή η Cosmote εδώ και δύο μήνες, ενώ συνεχίζει να του έρχεται κανονικά το μηνιαίο του πάγιο.

Για να αποφύγω λοιπόν και εγώ τρεχάματα αντίστοιχα ψάχνω αν υπάρχει η συγκεκριμένη εφαρμογή.



Μήπως έγινε κανα icloud backup ? Και απαράδεκτο εκ μέρους της Κοσμοτέ γιατί η voda πριν απο ενα-εναμιση χρόνο είχε ειδοποιήσει μέσω SMS ότι πάνω απο 60 ευρώ χρέωση αν κάποιος περάσει το πρόγραμμά του σε MB θα κόβεται το ίντερνετ για να μη γίνονται υπερχρεώσεις.


Απο κει και πέρα εγώ έχω το Data Usage και με ειδοποιεί όταν είμαι στο 50, 80 τοις εκατό κλπ, και έρχεται ΚΑΙ μήνυμα απο την βοντα που λέει οτι έχω φτάσει στο 80 τοις εκατό (δεν μου έχει έρθει ποτέ γιατί σπάνια το φτάνω). Γενικά θέλει παρακολούθηση και κλειστά όλα ειδικά το βράδυ.

Τελευταία επεξεργασία από: iMarilina, 22/02/2012 - 19:26

Whatsapp doc?

#6   magnisia7

magnisia7

    iPH newbie

  • 13 μηνύματα
  • Twitter:@magnisia7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini Retina +4G
  • GameCenter:theofilos1980

Δημοσίευση 22/02/2012 - 19:26

Καλησπέρα και απο εμένα!!!Στην Vodafone μπορείς να καλέσεις δωρεάν το 1284 και σου λέει ακριβώς ποσα ΜΒ έχεις ακόμη!!!

#7   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/02/2012 - 19:29

Καλησπέρα και απο εμένα!!!Στην Vodafone μπορείς να καλέσεις δωρεάν το 1284 και σου λέει ακριβώς ποσα ΜΒ έχεις ακόμη!!!


Ναι, στέλνουμε ΣΜΣ στο 1284 και μας λέει, αλλά μας στέλνει και μήνυμα αν φτάσουμε σε κάποιο όριο

Και το βασικό οτι κόβει το ιντερνετ μετά απο 60 ευρώ χρεώσεων (και το ξέρω αυτό γιατί το είχα προσέξει επειδή πριν 2 χρόνια μου κάνανε μια βλακεία, και ενώ είχα πακέτο ίντερνετ, την επόμενη μέρα μετά την ενεργοποίηση απο λάθος του συστήματος απενεργοποιήθηκε, και μουρθε λογαριασμός 600 ευρώ, τον οποίο βέβαια τον ανακαλέσανε γιατί είδανε οτι εγώ δεν είχα ζητήσει να γίνει απενεργοποίηση και ήταν λάθος δικό τους).

Και μετά απο 2-3 μήνες που έγινε αυτό, ήρθε η σχετική ενημέρωση οτι μετά απο τα 60 ευρώ έξτρα χρέωση ίντερνετ αν κάποιος περάσει το πακέτο του των δεδομένων θα κόβεται η σύνδεση.
Whatsapp doc?

#8   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2012 - 21:05

H Cosmote έχει φτιάξει σύστημα αντίστοιχο με άλλων παρόχων που σε ενημερώνει όταν φτάσεις στο 80% κάποιας παροχής του προγράμματός σου. Επίσης να προσθέσω πως σε 3 χρόνια χρήσης mobile internet με πρόγραμμα ποτέ δεν είχα κάποιο θέμα.

Επίσης να προσθέσω πως όταν δεν το χρειάζεσαι καλό είναι να κλείνεις το Data ώστε να μη μπαίνει στο ιντερνετ.


Στον φίλο μου όμως αυτό έγινε ξημερώματα και σύμφωνα με την Cosmote μέσα σε λίγα λεπτά ??? . Οπότε και μήνυμα να σου στείλουνε δεν υπήρχει περίπτωση να το δεις και αν το δεις πιθανόν να είναι αργά.

Μήπως έγινε κανα icloud backup ? Και απαράδεκτο εκ μέρους της Κοσμοτέ γιατί η voda πριν απο ενα-εναμιση χρόνο είχε ειδοποιήσει μέσω SMS ότι πάνω απο 60 ευρώ χρέωση αν κάποιος περάσει το πρόγραμμά του σε MB θα κόβεται το ίντερνετ για να μη γίνονται υπερχρεώσεις.


Απο κει και πέρα εγώ έχω το Data Usage και με ειδοποιεί όταν είμαι στο 50, 80 τοις εκατό κλπ, και έρχεται ΚΑΙ μήνυμα απο την βοντα που λέει οτι έχω φτάσει στο 80 τοις εκατό (δεν μου έχει έρθει ποτέ γιατί σπάνια το φτάνω). Γενικά θέλει παρακολούθηση και κλειστά όλα ειδικά το βράδυ.


HTC κινητό είχε ο φίλος. Αλλά αν κάνεις ένα googl-άρισμα θα δεις ότι υπάρχουν αρκετοί που είχαν παρόμοιο θέμα και τρέχουν να βρουν άκρη αφού πρώτα αναγκάζονται να πληρώσουν μεγάλα ποσά.
Προς το παρόν και εγώ το έχω μόνιμα κλειστό το 3G και το ανοίγω μόνο για πολύ λίγο αν είναι ανάγκη και μόνο όταν δεν μπορώ να έχω wi-fi.
To Dataman που χρησιμοποιώ και είναι free κάνει την ίδια δουλειά που λες και εσύ με τις ειδοποιήσεις αλλά λένε μια φορά ότι γίνετε το κακό και αν δεν υπάρχει τρόπος να γίνει φραγή οι ειδοποιήσεις δεν σε σώζουν.
Τέλος καλή λύση είναι αυτό που λέτε ότι κάνει η Vodafone, ότι στο κόβει όταν φτάσεις τα 60€, αλλά δεν έχω ακούσει να το κάνει και η Cosmote.

#9   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/02/2012 - 21:29

Στον φίλο μου όμως αυτό έγινε ξημερώματα και σύμφωνα με την Cosmote μέσα σε λίγα λεπτά ??? . Οπότε και μήνυμα να σου στείλουνε δεν υπήρχει περίπτωση να το δεις και αν το δεις πιθανόν να είναι αργά.



HTC κινητό είχε ο φίλος. Αλλά αν κάνεις ένα googl-άρισμα θα δεις ότι υπάρχουν αρκετοί που είχαν παρόμοιο θέμα και τρέχουν να βρουν άκρη αφού πρώτα αναγκάζονται να πληρώσουν μεγάλα ποσά.
Προς το παρόν και εγώ το έχω μόνιμα κλειστό το 3G και το ανοίγω μόνο για πολύ λίγο αν είναι ανάγκη και μόνο όταν δεν μπορώ να έχω wi-fi.
To Dataman που χρησιμοποιώ και είναι free κάνει την ίδια δουλειά που λες και εσύ με τις ειδοποιήσεις αλλά λένε μια φορά ότι γίνετε το κακό και αν δεν υπάρχει τρόπος να γίνει φραγή οι ειδοποιήσεις δεν σε σώζουν.
Τέλος καλή λύση είναι αυτό που λέτε ότι κάνει η Vodafone, ότι στο κόβει όταν φτάσεις τα 60€, αλλά δεν έχω ακούσει να το κάνει και η Cosmote.

το 3g δεν παιζει ρολο να ναι κλειστο, τα DATA πρεπει να κλεινεις.
Whatsapp doc?

#10   sincer660

sincer660

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2012 - 21:36

καλησπερα !!! στην κοσμοτε αν τα ξεπερασεις αυτοματα δεν ενεργοποιειτΑι η υπηρεσια με το 1 ευρο ημερισιως???επεισης θελω να ρωτησω κ κατι αλλο εστειλα μνμ στην κοσμοτε για αυτο με το 80% και εχω μια απορια μνμ σου στελνει μονο την πρωτη φορα που θα σου τελειωσει καποιο απο το προγραμμα σου πχ μνματα η καθε φορα που παει να τελειωσει καποιο στελνει μνμ ?ευχαριστω

#11   ck13

ck13

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2012 - 21:36

το 3g δεν παιζει ρολο να ναι κλειστο, τα DATA πρεπει να κλεινεις.


Ναι αυτό εννοούσα αλλά μάλλον το έχω λάθος στο μυαλό μου. Ρυθμίσεις --> Δίκτυο --> Δεδομένα.

#12   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 22/02/2012 - 21:57

καλησπερα !!! στην κοσμοτε αν τα ξεπερασεις αυτοματα δεν ενεργοποιειτΑι η υπηρεσια με το 1 ευρο ημερισιως???επεισης θελω να ρωτησω κ κατι αλλο εστειλα μνμ στην κοσμοτε για αυτο με το 80% και εχω μια απορια μνμ σου στελνει μονο την πρωτη φορα που θα σου τελειωσει καποιο απο το προγραμμα σου πχ μνματα η καθε φορα που παει να τελειωσει καποιο στελνει μνμ ?ευχαριστω


Καθε μήνα στελνουν με το που θα πας στο 80 τοις εκατό χρησης (τουλαχιστον η βοντα).
Whatsapp doc?

#13   sincer660

sincer660

    iPH Enthousiast

  • 370 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2012 - 22:24

ναι το ξερω πχ εμενα μου εστειλαν ενα μνμ οτι εφτασα στο 80%των μνματων που εχω θα μου στειλουν κιαλλο και για τις κλησεις?

#14   aquadigio

aquadigio

    iPH Enthousiast

  • 392 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 22/02/2012 - 22:35

ναι το ξερω πχ εμενα μου εστειλαν ενα μνμ οτι εφτασα στο 80%των μνματων που εχω θα μου στειλουν κιαλλο και για τις κλησεις?


Ναι. Αλλο για τα data, αλλο για τα μυνηματα, αλλο για τις κλησεις...

Τελευταία επεξεργασία από: aquadigio, 22/02/2012 - 22:35


#15   logicone

logicone

    iPH User

  • 114 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 22/02/2012 - 22:59

τελικά εφαρμογή που να 'κλειδώνει' το 3τζι υπάρχει?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες