Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Samba στο iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
Θέμα χωρίς απαντήσεις

#1   iWizard

iWizard

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Twitter:@limneos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 12/10/2009 - 02:24

Γεια σε όλους.

Μου πήρε λίγες ώρες να βρω την άκρη, αλλά τα κατάφερα.

Σας παραθέτω παρακάτω έναν οδηγό για να εγκαταστήσετε Samba στο iPhone.
Το Samba είναι ένα πρωτόκολλο που σας δίνει πρόσβαση στο iPhone με network shares όπως θα είχατε με έναν υπολογιστή στο δίκτυό σας,
δηλαδή κοινή χρήση αρχείων τύπου Windows.

π.χ. έστω ότι το iPhone έχει ip στο δίκτυό σας 192.168.1.5.

Από windows ανοίγετε \\192.168.1.5 ή \\iphone και έχετε πλήρη πρόσβαση σε όλα τα αρχεία του iPhone! Read/Write!

Που χρησιμεύει:
Στην ουσία με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται WINSCP για να μεταφέρετε τα αρχεία σας παρά μόνο έναν απλό Η/Υ , PC ή Mac, χωρίς extra software.

Να σημειωθεί ότι διάφορα προγράμματα κάνουν περίπου αυτή τη δουλειά (πχ Drivex ή xDrive, καπως ετσι) αλλά εδώ εμείς αξιοποιούμε μόνο το service, χωρίς extra εφαρμογές!

Προυποθέσεις:
1. Jailbroken iPhone (ε, καλα)
2. OpenSSH
3. Πρόσβαση στο iPhone με SSH και WINSCP (για την ώρα, μετά το τελευταίο δεν θα σας ξαναχρειαστεί!)

(Διαβάστε για το πως γίνονται τα παραπάνω , υπάρχουν στο forum)

O οδηγός:

1. Κατεβάστε από εδω το αυτόματo script εγκατάστασης που έχω φτιάξει και αποσυμπιέστε το.
2. Μπείτε στο iPhone με WINSCP και αντιγράψτε το αρχείο που κατεβάσατε και αποσυμπιέσατε. Λέγεται "sambainstall.sh". Βάλτε το π.χ. στον φάκελο User, ή στο root , όπου θέλετε.
3. Συνδεθείτε με SSH, (username: root, password: alpine εκτός αν το έχετε αλλάξει) και πηγαίνετε στον κατάλογο που βάλατε το script.

π.χ.
# cd /User [enter]

4. Τρέξτε τις παρακάτω εντολές:

chmod +x sambainstall.sh
./sambainstall.sh

Ακολουθείστε τις οδηγίες μου στην οθόνη. Στο τέλος του setup το iPhone θα κάνει respring.

5. Ανοιξτε το Settings και πηγαίνετε στο Samba που θα έχει εμφανιστεί.

Επιλέξτε "Enable"
Βάλτε ένα netbios name (το όνομα του iPhone σας, όπως θέλετε να φαίνεται στην Περιοχή Δικτύου των Windows)
Βάλτε ένα Workgroup (συνήθως MSHOME ή WORKGROUP, δείτε σε ποιό ανήκει ο υπολογιστής σας)
Βάλτε ένα root password (για να συνδεθείτε θα σας ζητήσει username και password. Θα βάζετε root και το νέο password που θα διαλέξετε εδώ. Αυτό είναι άσχετο με το alpine που έχετε για το τηλέφωνο)

Είστε έτοιμοι!
Τώρα μπορείτε να μπείτε στο iphone με την IP του ή το NETBIOS όνομα που ορίσατε από οποιοδήποτε PC, χωρίς WINSCP.

Note: Η υπηρεσία θα ξεκινά κάθε φορά που ανάβετε το τηλέφωνο εκτός αν την απενεργοποιήσετε από το Settings - Samba.
(Δική μου πατέντα το auto-start, ανοιγαν οι μισες υπηρεσίες και το διόρθωσα)

Bonus: Το script μου σας εγκαθιστά σαν bonus και την εντολή respring από shh. :P


Φιλικά,

Ηλίας

Συνημμένα αρχεία


Τελευταία επεξεργασία από: iWizard, 12/10/2009 - 02:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες