Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Motorola συγκρίνει το Siri με τo Voice Actions του Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 28/02/2012 - 01:42

Μετά την σχεδόν καταδικαστική απόφαση δικαστηρίου στη Γερμανία που βάζει δυσκολίες στην εξαγορά της Motorola από την Google την πρώτη μέρα έναρξης του Mobile World Congress στη Βαρκελώνη η εταιρεία ανέβασε τρία βίντεο στο κανάλι της στο YouTube.

Τα βίντεο δείχνουν συγκριτικές δοκιμές μεταξύ του Siri του iPhone 4S και των Voice Actions του Android στις συσκευές Atrix 2, Photon 4G και Electrify. Και στις τρεις περιπτώσεις τα βίντεο βγάζουν προφανώς νικητή τις Android συσκευές εξαιτίας του μικρότερου χρόνου ολοκλήρωσης των εντολών. Να τονίσουμε ότι η διαφορά αυτή οφείλεται στην απόδοση του δικτύου (3G vs 4G) και όχι τόσο όσο στην επίδοση του επεξεργαστή και τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών.

Δείτε ένα από αυτά τα βίντεο [iOS link]:

http://www.dailymotion.com/video/xp3f4x_siri-vs-voice-actions-atrix-2_tech



Μάλλον καταντάει περιττό να αναφερθούμε για πολλοστή φορά στην διαφορά μεταξύ της φυσικής γλώσσας που χρησιμοποιεί το Siri και στις προκαθορισμένες εντολές του Voice Actions.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 28/02/2012 - 02:17

''Να τονίσουμε ότι η διαφορά αυτή οφείλεται στην απόδοση του δικτύου (3G vs 4G) και όχι τόσο όσο στην επίδοση του επεξεργαστή και τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών''
αφού στο βίντεο και τα δύο κινητά είναι σε wifi...

#3   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 28/02/2012 - 02:41

ναι οκ

#4   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 28/02/2012 - 09:13

Καλά όλα αυτά. Αλλά εμάς τι μας νοιάζει; Αφού κανένα από τα δύο δεν υποστηρίζει ελληνικά. Άρα μας είναι προς το παρών άχρηστα. 😉😉


Σταλμένο από τον πλανήτη Ωμέγα Πράιμ μέσω διαπλανητικού μηνύματος.

#5   kohran

kohran

    iPH Addict

  • 683 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 28/02/2012 - 10:20

''Να τονίσουμε ότι η διαφορά αυτή οφείλεται στην απόδοση του δικτύου (3G vs 4G) και όχι τόσο όσο στην επίδοση του επεξεργαστή και τα τεχνικά χαρακτηριστικά των συσκευών''
αφού στο βίντεο και τα δύο κινητά είναι σε wifi...


Σωστή παρατήρηση.

#6   bakis

bakis

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@vbakis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:bakis

Δημοσίευση 28/02/2012 - 10:30

εμένα μου αρέσει γιατί οτι κάνει η Apple ξαφνικά γίνεται must για όλες τις εταιρίες και ολες τρέχουν να βγάλουν κάτι καλύτερο! Στο επόμενο iPhone θα ανακαλύψει της υπέρυθρες η Apple και θα τις παρουσιάσει με τον τρόπο που μόνο αυτή ξέρει και θα τρέχουν ολες οι εταιρίες μετά να βάλουν υπέρυθρες στα κινητά τους!!

#7   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 28/02/2012 - 10:31

να τονίσω και εγώ ότι ι διαφορά ταχύτητας που βλέπουμε είναι λόγω καθυστέρησης στο 4s να σταμαηση την ηχογράφηση λόγω ήχου στο background !!! έξυπνο μοτο έξυπνο!

#8   billmw

billmw

    iPH Addict

  • 859 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/02/2012 - 11:56

apple get POWND

#9   xrisis

xrisis

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/02/2012 - 12:08

Μάλλον καταντάει περιττό να αναφερθούμε για πολλοστή φορά στην διαφορά μεταξύ της φυσικής γλώσσας που χρησιμοποιεί το Siri και στις προκαθορισμένες εντολές του Voice Actions.


Αυτο τα λει ολα

#10   eNeRGy

eNeRGy

    iPH Member

  • 336 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/02/2012 - 09:44

εχουν πολυ πλακα οι απαντησεις των applefanboys...
fanboy A) ειναι σε wifi...
fanboy B) ο θορυβος μπηκε μετα για την αισθηση και καλα boxing ring...

#11   paris18m

paris18m

    iPH newbie

  • 91 μηνύματα
  • Twitter:@unitedworx
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Paris.P.

Δημοσίευση 29/02/2012 - 10:17

εχουν πολυ πλακα οι απαντησεις των androidfanboys...

A) μαμαει το android ρε ξυπνάτε
Β) ότι κάνει η αππλε εινε μλκ και αργό! τώρα εγώ τι κάνω σε site για αππλε δεν ξέρω αλλα ...


χωρίς apple kai android συκριτικομαλακιες η διαφορα που έχει κάνει το SIRI στον τομέα του voice recognition είναι ότι καταλαβενει κάτι όπως και να του το πεις! κάτι το οποιο κάνει πολύ εύκολη τη χρήση του!

πάρε αυτά τα κινιτα και πες τους

1. how is the weather today!
2. how about on friday?
3. message my wife i am coming home
4. do i have any meetings towmorrow?

ποσο καλα θα τα πάει το σιρι κει ποσο καλα θα τα πάει το ανδροιδ νομίζεις;

#12   MaleBuffy

MaleBuffy

    iPH Member

  • 202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/02/2012 - 13:54

Ασε που η διάφορα 3G με 4G ΕΙΝΑΙ τεχνικό χαρακτηριστικό!!!

#13   XxKillerGRxX

XxKillerGRxX

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 29/02/2012 - 14:07

Καλά όλα αυτά. Αλλά εμάς τι μας νοιάζει; Αφού κανένα από τα δύο δεν υποστηρίζει ελληνικά. Άρα μας είναι προς το παρών άχρηστα. 😉😉


Σταλμένο από τον πλανήτη Ωμέγα Πράιμ μέσω διαπλανητικού μηνύματος.

Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα εσυ η μονη γλωσσα που μιλας (σε επιπεδο κατανοησης,γραφης κτλ) ειναι μονο τα ελληνικα? Μην παιζουμε μεταξυ, οι εντολες που παιρνει το Siri ειναι απλουστατες...και στον παππου μου να το δοσω τα βασικα θα ξερει να της τα πει

#14   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 29/02/2012 - 14:38

Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα εσυ η μονη γλωσσα που μιλας (σε επιπεδο κατανοησης,γραφης κτλ) ειναι μονο τα ελληνικα? Μην παιζουμε μεταξυ, οι εντολες που παιρνει το Siri ειναι απλουστατες...και στον παππου μου να το δοσω τα βασικα θα ξερει να της τα πει

το θέμα του siri δεν αφορά μόνο τον χρήστη, αλλά και το ίδιο το λογισμικό, καθώς περιορίζονται αρκετά οι δυνατότητές. για τον καιρό, το ξυπνητήρι, καμία κλήση άμα έχουμε περασμένα ξένα ονόματα ή ετικέτες το siri λειτουργεί ομαλά, τί γίνεται όμως με τις άλλες βαθύτερες δυνατότητές του όπως ανάγνωση sms/email, δημιουργία sms/email on-the-go και αναζήτηση μαγαζιών και καταστημάτων; ακόμα και τα reminders ή οι προσθήκες στο ημερολόγιο δεν είναι τόσο εύκολα σε πρακτικό επίπεδο καθημερινότητας άμα δεν μιλάς τα αγγλικά σαν μητρική γλώσσα.

από εκεί και πέρα, τα voice actions του android είναι τόσο αδιάφορα όσο και τα voice actions του ios. το siri είναι τεχνολογία άλλης φιλοσοφίας και ο μόνος τρόπος να την εκτιμήσει κανείς είναι με το να υποστηρίζει την γλώσσα του. ας δώσουμε λίγο χρόνο στην apple και ίσως κάποτε την δούμε και στην ελληνική. τόσα χρήματα δεν είπαν ότι έχουν και δεν ξέρουν τι να τα κάνουν; ας τα επενδύσουν εκεί να έχουν τελικό όφελος όλοι οι καταναλωτές τους σε παγκόσμιο επίπεδο.

#15   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 01/03/2012 - 12:02

Χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα εσυ η μονη γλωσσα που μιλας (σε επιπεδο κατανοησης,γραφης κτλ) ειναι μονο τα ελληνικα? Μην παιζουμε μεταξυ, οι εντολες που παιρνει το Siri ειναι απλουστατες...και στον παππου μου να το δοσω τα βασικα θα ξερει να της τα πει

Ζω στην Ελλάδα και μιλάω ελληνικά. Σαφώς και ξέρω αγγλικά πάρα πολύ καλά αλλά δεν θα κάτσω να δίνω εντολές στα αγγλικά σε ένα κινητό. Όταν το βγάλουν και υποστηρίζει ελληνικά τότε μάλιστα.
Εάν βάλεις τον παππού σου να πει Call my wife's mobile με αγγλική προφορά και την καλέσει τότε τι να πω. Εγώ έχω προσπαθήσει και κάνει άλλα για άλλα. Μάλλον δεν έχω καλή προφορά και πρέπει να την αλλάξω.

Σταλμένο από τον πλανήτη Ωμέγα Πράιμ μέσω διαπλανητικού μηνύματος.

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 01/03/2012 - 12:04


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες