Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MacBook Pro Vs MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
129 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   lambrosgg

lambrosgg

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/03/2012 - 03:13

Macbook Pro με αναβάθμιση σκληρού δίσκου σε SSD. Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο, τότε Air.
Με λίγα λόγια χωρίς SSD ό,τι επεξεργαστή και να έχεις, όση ram και να έχεις κλπ ο υπολογιστής θα σέρνεται (σε σχέση με τον ssd πάντα).

True Story.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 03:19

εμενα πάλι το πιο αξιόπιστο προιον που πηρα ήταν (και είναι) ένα λάπτοπ 5ετιας πλέον από multirama ,το είχα πάρει αρκετά φθηνά,και ακόμα δουλεύει κάθε μερα όλη μερα (compal fl είναι και το είχε πλασάρει σαν multirama)
το πιο αναξιόπιστο είναι το imac μου αξιας 2000 και κάτι που σε 31 μέρες έκαψε μητρική, τώρα τα format restart κτλ 99% των περιπτώσεων ΦΤΑΙΕΙ ο χρηστης και κάποιος λάθος χειρισμός του


Ναι εχεις δικιο 100% αν και στη περιπτωση του imac ησουν ατυχος :(
Μπορει ομως να ειχε πεσει σε θεμα ασυμβατοτητας hardware και να ηθελε στη μητρικη νεο firmware, ποτε δε ξερεις. Για να λεει τοσες μπλε οθονες σιγουρα κατι ηταν πολυ λαθος. Ποσο μαλλον να ηταν και προβληματικο...

Καταλαβαινεις το point μου ομως. Οι περισσοτεροι παραπονεμενοι χρηστες των pc κανουν την αλλαγη, αλλα δεν αντιλαμβανονται οτι δινουν αρκετα χρηματα για να παρουν ενα hardware δεμενο μεταξυ του απο την εταιρια. Στις περισσοτερες περιπτωσεις δινουν πολλα παραπανω χρηματα, με βαση το αντιστοιχο παλιο pc τους. Οτι και να παρουν σε αυτα τα λεφτα θα ειναι πολυ δεμενο. Δεν εχω δει πολλους πχ απο thinkpad, alienware να μεταπηδανε σε macbook. Εκτος αν θελουν σονι και καλα να δοκιμασουν/αλλαξουν για να δουν.

#33   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 03:21

Macbook Pro με αναβάθμιση σκληρού δίσκου σε SSD. Αν δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο, τότε Air.
Με λίγα λόγια χωρίς SSD ό,τι επεξεργαστή και να έχεις, όση ram και να έχεις κλπ ο υπολογιστής θα σέρνεται (σε σχέση με τον ssd πάντα).

True Story.


Οντως true story και επιβεβαιωμενο.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 03/03/2012 - 03:22


#34   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 03/03/2012 - 10:44

ειμαι αναμεσα σε 13,3 ιντσων και τα δυο:
Air :i5 1.7 GhZ,4 gb RAM,intel HD graphics 384 mb(το μουφα στοιχειο που υπαρχει σε ολα τα macbook 13 ιντσων και κατω :( ),SSD hard drive 128 GB ,1.379 ευρω http://www.plaisio.g...-Z0MD0003RE.htm

Pro::i5 2.4 GhZ,4 gb RAM,intel HD graphics 384 mb,SATA hard drive 500 GB 5400 rpm,1259 ευρω http://www.plaisio.g...R-MD308ZM-A.htm
δεν κανω και πολυ βαρια χρηση-πολυ browsing,συχνα πυκνα αρχεια office....
Τι μου προτεινεται?

Εγώ θα σου έλεγα pro, βέβαια με την προυπόθεση πως με την διαφορά τον χρημάτων που έχει το pro από το air να βάλεις έναν ssd στο pro. Το λέω αυτό γιατί δεν μου φαίνεται μεγάλη η διαφορά του βάρους που είναι στο air 1,35KG ενώ στο pro 2,04KG...μιλάμε για 0,69 KG διαφορά.

Απο την άλλη αν δεν θες να να ανακατευτείς με τον να αλλάζεις ssd κτλπ. Πήγαινε σε Air, αλλά να έχεις στο νου σου ότι να 128GB μνήμη που έχει θα γεμίσουν εύκολα, για αυτό αν δεν έχεις εξωτερικό σκληρό θα πρέπει σύντομα να αγοράς...
Και μην νοιάζεσαι για την διαφορά ανάλυσης, σε καθημερινή χρήση δεν θα δεις διαφορά πιστεύω.
Ελπίζω να βοήθησα :rolleyes:

Η επιλογή είναι δική σου.

Τελευταία επεξεργασία από: TrankLL, 03/03/2012 - 10:47


#35   Ponjo

Ponjo

    iPH Contributor

  • 932 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 10:52

φιλε εγω πριν καμια 2 βδομαδες πιρα το pro....απλα απεχτω.....αλλα εξαρτατε για τη πραγμα το θες...!!!!εμενα το air πιστευω δεν θα με βολευε....

#36   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 14:32

Συγγνωμη ρε φιλε, αλλα το τουμπανο που λες ειναι πολυ παρεξηγησιμο απο μενα. Τι pc ειχες? συνθεση desktop δικια σου? φορητο branded απο πλαισιο/multirama? ειμαι πολυ περιεργος να μαθω. Γενικα οτι πληρωνεις παιρνεις σε αυτη τη ζωη. Αλλα αν εξαιρεσουμε τη περιπτωση να εισαι αθωος ιντερνετικα και να κολλας ευκολα ιους, δν εξηγειται ακομα και για πλακα να λες τετοιο νουμερο σε bsod. Ειδικα σε windows 7.

Εχω αλλαξει πολλα συστηματα φορητων branded, desktop ιδιοσυνθεσεις και macbook και το συμπερασμα που εχω βγαλει ειναι αυτο που σου ειπα πιο πανω: Οτι πληρωνεις παιρνεις. Το μεγαλυτερο προβλημα των pc ειναι ο σωστος συνδιασμος των περιφερειακων τους. Δυστυχως πολλοι εχουν προβληματα σταθεροτητας επειδη πανε και βαζουν μια καρτα γραφικων των 250-300 ευρω και μητρικη των 80. Το προβλημα ειναι οτι συνεχιζουν και στα αλλα περιφερειακα με αυτη την αναλογια...

Εγω ψηφιζω παντως pro, οχι για καποιο λογο τρομερο αλλα γιατι μπορει με μελλοντικες αναβαθμισεις απο apple να εισαι καλυτερα καλλυμενος με την εξτρα υπολογιστικη δυναμη, γιατι τελευταια εχει διξει αγριες διαθεσεις η εταιρια. Οχι οτι ο air θα εχει προβλημα, αλλα ποτε δε ξερεις τι θα προσθεσουν. Το θεμα της αναλυσης της οθονης δεν ειναι κατι τοσο τρομερο να σε απασχολει.

Αντικειμενικα και ο air σε καλυπτει, αλλα πρεπει να σκεφτεις αν εισαι για πιο φορητοτητα ή περισσοτερη ισχύ αν θα χρειαστει να κανεις τιποτα στο μελλον. Και ο pro δεν χανει ιδιαιτερα στο θεμα της φορητοτητας, ειναι πολυ ευέλικτος.

Αν ειναι πρωτος σου mac θα θελεις χρονο εξοικειωσης. Αναλογα με τη χρηση και το ποσο γρηγορα τα πιανεις. Γενικα ο μεσος ορος των νορμαλ pc χρηστων σε λιγοτερο απο μηνα συνηθιζουν πληρως το νεο λειτουργικο.

οχι φιλε μου το PC δεν ειναι ουτε turbox ουτε multirama...απλα δεν ξερω οι τοσες bsod δεν ξερω αν οφειλονται οτι εχω Vista(so bad).fujitsu ειναι intel core 2 Quad 2.4ghz,8 gb ram,nvidia geforce gt 220.και ειναι πολυ προσεγμενος στο τι μπαινει μεσα.το laptop της αδερφης μου ειναι 8 ετων με xp με χαλια specs kαι δεν μας δημιουργησε ποτε προβλημα(αν εξαιρεσουμε οτι ειναι πιο αργο και απο τον θανατο :P ) .Τα ολα προβληματα τα αποδιδω στα κ@#$Vista.μου φενεσαι πιο εμπειρος ,δεν ξερω αν σε καλυψα με την απαντηση μου...ξερω οτι με 7 δεν θα ειχα τοσα προβληματα :( :(
-ναι πρωτο μου mac θα ειναι...

#37   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 15:16

ποσο περιπου θα κανει μια αλλαγη σε SSD?

#38   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 15:57

οχι φιλε μου το PC δεν ειναι ουτε turbox ουτε multirama...απλα δεν ξερω οι τοσες bsod δεν ξερω αν οφειλονται οτι εχω Vista(so bad).fujitsu ειναι intel core 2 Quad 2.4ghz,8 gb ram,nvidia geforce gt 220.και ειναι πολυ προσεγμενος στο τι μπαινει μεσα.το laptop της αδερφης μου ειναι 8 ετων με xp με χαλια specs kαι δεν μας δημιουργησε ποτε προβλημα(αν εξαιρεσουμε οτι ειναι πιο αργο και απο τον θανατο :P ) .Τα ολα προβληματα τα αποδιδω στα κ@#$Vista.μου φενεσαι πιο εμπειρος ,δεν ξερω αν σε καλυψα με την απαντηση μου...ξερω οτι με 7 δεν θα ειχα τοσα προβληματα :( :(
-ναι πρωτο μου mac θα ειναι...


Οκ απλα ησουν ατυχος. Γενικα δε νομιζω να φταινε τα vista, δεν ειναι τοσο πολυ διαφορετικα απο τα 7 οσο νομιζουν οι περισσοτεροι, ειδικα σε θεματα σταθεροτητας. Πολυ πιθανων το μηχανημα να ειναι προβληματικο και απλα να σου εκαστε η βαρκα. Ενδεικτικα σου λεω οτι τα περισσοτερα ατομα που ξερω να ειχαν ελαττωματικους λαπτοπ, ειχαν οι περισσοτεροι fujitsu-siemens. Εχω προσωπικη εμπειρια με εναν fujitsu-siemens που μου καηκε η καρτα γραφικων 2 φορες και την μια την επιασε η εγγυηση. Τη 2 φορα (εκτος rma) απλα δεν αξιζε να την αλλαξω οσον αφορα το κοστος. Νομιζω οτι για αυτο θα εσπαγε και η συνεργασια των εταιριων (fujitsu,siemens) πολλοι ειχαν προβληματα. Δεν εχω ξανασχοληθει με fujitsu αλλα ενδεικτικα στα λεω οτι τα τελευταια 5 χρονια η εταιρια δεν θεωρειται αξιοπιστη πολυ, ειδικα στα λαπτοπ. Ακομα και στα workstation desktop της εχουν αναφερει προβληματα και δυσαρεσκεια, αλλα σε καμια περιπτωση οπως στους φορητους που απλα δε ξερω τι εκανε και τα εβγαζε τοσο ελαττωματικα.

ποσο περιπου θα κανει μια αλλαγη σε SSD?


Αν το βαλεις μετα κυριως υπολογισε το κοστος του ssd, δες τιμες σκρουτζ για ssd. Πιο φθηνα και κατω απο αυτον δεν πρεπει να πεσεις: http://www.skroutz.g...-2-5-120GB.html

Αλλα να ξερεις οτι ειναι ακριβοι και το τα giga ειναι λιγα. Συνεπως αν το θες για γενικη χρηση, να κατεβαζεις ταινιες να εχεις μουσικη μεσα δεν ειναι οτι καλυτερο ακομα. Μπορεις να καταργουσες και το optical (για να ειχες 2 δισκους) αν πηγαινες σε επιλογη macbook με optical αλλα μετα μπλεκει πολυ το πραγμα...και δε συνισταται για το μεσο χρηστη. Αν εισαι αποφασισμενος ταχυτητα περαν της χωρητικοτητας τοτε ssd. Αν θες να το χρησιμοποιεις πιο πολυ, να βαζεις αρχεια, να μην κουβαλας εξωτερικους δισκους συνεχεια τοτε επελεξε κλασικο και μετα βαζεις ssd οταν το αποφασισεις, μου φαινεται οτι ακομα για ram και δισκο επιτρεπει αλλαγες η apple στα macbook pro.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 03/03/2012 - 16:03


#39   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 16:53

ρε guys πλακα μας κάνετε?
σας φτάνουν τα 8 16 γίγα ενός κινητού και δεν σας φτάνει τα 128?
για την ιδια δουλεια προορίζονται και τα 2
απλα έχει και usb για να βάζεις ότι άλλο θες...
Αν θέλετε να κάνετε ΔΟΥΛΕΙΑ μάλλον πρέπει να κοιτάξετε για 15ρι και πάνω...
τις απλες καθημερινές δουλειες, τις κάνουν και τα κινητά... ποσο μάλλον τα ultrabooks

#40   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 03/03/2012 - 17:38

ρε guys πλακα μας κάνετε?
σας φτάνουν τα 8 16 γίγα ενός κινητού και δεν σας φτάνει τα 128?
για την ιδια δουλεια προορίζονται και τα 2
απλα έχει και usb για να βάζεις ότι άλλο θες...
Αν θέλετε να κάνετε ΔΟΥΛΕΙΑ μάλλον πρέπει να κοιτάξετε για 15ρι και πάνω...
τις απλες καθημερινές δουλειες, τις κάνουν και τα κινητά... ποσο μάλλον τα ultrabooks


Τι εννοεις? για την ιδια δουλεια προοριζεται το κινητο με τα 16gb και ο mac? μπερδευτικα... :blush:

#41   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 17:40

Οκ απλα ησουν ατυχος. Γενικα δε νομιζω να φταινε τα vista, δεν ειναι τοσο πολυ διαφορετικα απο τα 7 οσο νομιζουν οι περισσοτεροι, ειδικα σε θεματα σταθεροτητας. Πολυ πιθανων το μηχανημα να ειναι προβληματικο και απλα να σου εκαστε η βαρκα. Ενδεικτικα σου λεω οτι τα περισσοτερα ατομα που ξερω να ειχαν ελαττωματικους λαπτοπ, ειχαν οι περισσοτεροι fujitsu-siemens. Εχω προσωπικη εμπειρια με εναν fujitsu-siemens που μου καηκε η καρτα γραφικων 2 φορες και την μια την επιασε η εγγυηση. Τη 2 φορα (εκτος rma) απλα δεν αξιζε να την αλλαξω οσον αφορα το κοστος. Νομιζω οτι για αυτο θα εσπαγε και η συνεργασια των εταιριων (fujitsu,siemens) πολλοι ειχαν προβληματα. Δεν εχω ξανασχοληθει με fujitsu αλλα ενδεικτικα στα λεω οτι τα τελευταια 5 χρονια η εταιρια δεν θεωρειται αξιοπιστη πολυ, ειδικα στα λαπτοπ. Ακομα και στα workstation desktop της εχουν αναφερει προβληματα και δυσαρεσκεια, αλλα σε καμια περιπτωση οπως στους φορητους που απλα δε ξερω τι εκανε και τα εβγαζε τοσο ελαττωματικα.



Αν το βαλεις μετα κυριως υπολογισε το κοστος του ssd, δες τιμες σκρουτζ για ssd. Πιο φθηνα και κατω απο αυτον δεν πρεπει να πεσεις: http://www.skroutz.g...-2-5-120GB.html

Αλλα να ξερεις οτι ειναι ακριβοι και το τα giga ειναι λιγα. Συνεπως αν το θες για γενικη χρηση, να κατεβαζεις ταινιες να εχεις μουσικη μεσα δεν ειναι οτι καλυτερο ακομα. Μπορεις να καταργουσες και το optical (για να ειχες 2 δισκους) αν πηγαινες σε επιλογη macbook με optical αλλα μετα μπλεκει πολυ το πραγμα...και δε συνισταται για το μεσο χρηστη. Αν εισαι αποφασισμενος ταχυτητα περαν της χωρητικοτητας τοτε ssd. Αν θες να το χρησιμοποιεις πιο πολυ, να βαζεις αρχεια, να μην κουβαλας εξωτερικους δισκους συνεχεια τοτε επελεξε κλασικο και μετα βαζεις ssd οταν το αποφασισεις, μου φαινεται οτι ακομα για ram και δισκο επιτρεπει αλλαγες η apple στα macbook pro.

μου εχουν πει πολλοι οτι τα macbook pro 2012 θα εχουν SSD και ρετινα .αληθευει?

#42   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 17:43

να βρω SSD 256 κατω απο 300 ευρω παιζει?

#43   andstag

andstag

    iPH User

  • 128 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:@andstag13

Δημοσίευση 03/03/2012 - 17:57

να βρω SSD 256 κατω απο 300 ευρω παιζει?




Ναι αλλά οχι πολύ κάτω από 300.κοίτα στο skrutz

#44   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1.410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/03/2012 - 18:00

Τι εννοεις? για την ιδια δουλεια προοριζεται το κινητο με τα 16gb και ο mac? μπερδευτικα... :blush:


τι εννοώ
skype(videocalls) internet chating music videos youtube office suites και γενικά επεξεργασία εγραφων κάνα παιχνιδάκι να περνάει η ώρα ,social networking,γενικα ενημέρωση και επικοινωνία

εγώ γιατί έχω την αίσθηση ότι και τα 2 το κάνουν ?
εκτος και αν νομίζεις ότι χρειάζεσαι 4πυρινο στα 4 γίγα ο κάθε πυρήνας με 16 γίγα μνήμη για να μπαίνεις στο facebook...

όσο για την χωρητικότητα,υπαρχει πάντα το usb σε περίπτωση που ΠΡΕΠΕΙ να τα έχεις όλα σου τα αρχεία μαζι σου,αν και εμπειρικά σου λέω τα ξανά βρίσκεις στο internet πιο εύκολα γιατί έχει πιο καλο indexing από το μπάχαλο του δίσκου σου

#45   GBabilis

GBabilis

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:mpampilhs

Δημοσίευση 03/03/2012 - 18:37

πως σας φαινετε αυτος εδω: http://www.skroutz.g...es-Desktop.html
Εμενα μια χαρα μου φενετε.παντως pro με SSD θα πεταει πιστευω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες