Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

iGreekNews App


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   ChristosSot

ChristosSot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2009 - 09:53

Καλημέρα.

Με χαρά σας ανακοινώνω την κυκλοφορία του δεύτερου Application μου στο App Store, η οποία ακούει στο όνομα iGreekNews.

Το iGreekNews είναι μία εφαρμογή η οποία σας επιτρέπει να ενημερώνεστε εύκολα και γρήγορα ανά πάσα στιγμή. Συμβουλεύεται τα RSS feeds διαφόρων δικτυακών τόπων όπως Καθημερινή, το Έθνός, το Κέρδος, Ναυτεμπορική, skai.gr, Contra.gr, Εθνοσπόρ και πολλά άλλα, για να σας προσφέρει σε ένα συμπαγές πακέτο τις ειδήσεις της ημέρας.


Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα Αναρτημένη εικόνα


Το iGreekNews έχει 2 πιθανούς τρόπους απεικόνισης. Ο πρώτος ένας είναι αυτός που βλέπετε στο πρώτο screenshot, ο οποίος προσφέρει φιλτράρισμα των πηγών, και ένα search bar για να βρείτε άμεσα την πηγή που ψάχνετε. Ο δεύτερος είναι αυτός που βλέπετε στο τρίτο screenshot και έχει χωρίσει τις πηγές ανά κατηγορία, και το κουμπί "Μετάβαση" scroll-άρει στην κατηγορία που θέλετε να δείτε.

Κάθε πηγή έρχεται με υποκατηγορίες και πολλαπλά feeds, ακριβώς όπως είναι και τα αντίστοιχα sites.

Επίσης, το iGreekNews δεν χρειάζεται WiFi ή 3G. Σύμφωνα με μετρήσεις μπορεί να ενημερωθεί για έναν δικτυακό τόπο με 35 νέες ειδήσεις μέσα σε 7 δευτερόλεπτα χρησιμοποιώντας την απλή σύνδεση (όχι WiFi ούτε 3G- Ο χρόνος μπορεί να είναι διαφορετικός, ανάλογα με την διαθεσιμότητα του εκάστοτε site).

Μπορείτε να επισκεφτείτε το iGreekNews στο App Store ή να δείτε το site του.

Τελευταία επεξεργασία από: ChristosSot, 12/11/2009 - 10:02


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Alk1S

Alk1S

    iPH Enthousiast

  • 1.098 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Alk1S

Δημοσίευση 12/11/2009 - 11:41

Ενδιαφέρουσα εφαρμογή. Θα την δοκιμάσω.Αν μπορείς όμως, αναφέρεις και την τιμή της εφαρμογής στο review σου.
Καλή συνέχεια από μένα.

Τελευταία επεξεργασία από: alkis, 12/11/2009 - 11:41


#3   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 12/11/2009 - 13:42

αυτό μάλιστα όχι σαν μερικές που σου δίχνουν μόνο τα εξώφίλλα.αν είναι να διαβασω εξώφιλλο πάω και στο περίπτερο

#4   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2009 - 15:38

Κατ'αρχήν μπράβο για την εφαρμογή!

Δεν την έχω αγοράσει ακόμα - από τα screenies πάντως διαπιστώνω ένα πολύ ωραίο interface, θα ήθελα βέβαια να παραθέσω 2-3 σχόλια:

-> Κατ'αρχήν η τιμή των 1,59 Ευρώ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο, καθώς έχει γίνει μεγάλο θέμα από Ευρωπαίους developers πως το "στάνταρ" των 0,79 Ευρώ (με το ποσοστό που κρατάει η Apple και η PayPal) δεν μπορεί να λειτουργήσει στα δικά μας δεδομένα (για Ευρώπη μιλάω και κυρίως Ιταλοί έχουν θίξει το θέμα, οπότε πόσο μάλλον Ελλάδα, με δεδομένο το αγοραστικό κοινό)

-> Η εφαρμογή προσφέρει το πιό σημαντικό για εμένα: να μην χρειάζεται να βγεις από την εφαρμογή (μπαίνοντας στο Safari) ακολουθώντας ένα link! Είναι κατ'εμέ πολύ βασικό για μια ολοκληρωμένη εφαρμογή.

-> Πολύ θετικό το ότι προσφέρετε ενημέρωση για πολλούς τομείς (από ειδήσεις, σπόρ, σινεμά, αθλητικά), Ερώτηση: Θα υπάρχει δυνατότητα στο μέλλον να προσθέτει κάποιος δικό του custom feed;

-> Νομίζω πρέπει να διευκρινίσετε λίγο το: δεν χρειάζεται WiFi ή 3G καθώς απαιτείται σύνδεση στο Internet, έστω και GPRS (ταχύτατη όπως περιγράφετε), για να μην μπερδεύεται ο κόσμος, καθώς ΔΕΝ έχουμε όλοι data plan.

Καλή συνέχεια εύχομαι!

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 12/11/2009 - 15:39


#5   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 12/11/2009 - 15:54

Πολυ ωραια... μπορουμε ομως να εχουμε μια πληρη λιστα με το ποιες εφημεριδες ειναι διαθεσιμες?
γιατι απο τα screenshots φαινονται πολυ λιγες..

καθως επισης, οπως ειπε πολυ σωστα και ο adenadoume, να διευκρινιστεί το θεμα της συνδεσης και το αν μπορουμε να προσθεσουμε δικα μας feeds...

#6   ChristosSot

ChristosSot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/11/2009 - 17:43

Πολυ ωραια... μπορουμε ομως να εχουμε μια πληρη λιστα με το ποιες εφημεριδες ειναι διαθεσιμες?
γιατι απο τα screenshots φαινονται πολυ λιγες..

καθως επισης, οπως ειπε πολυ σωστα και ο adenadoume, να διευκρινιστεί το θεμα της συνδεσης και το αν μπορουμε να προσθεσουμε δικα μας feeds...


Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα σχόλιά σας για την εφαμογή.

Όσον αφορά την απαιτούμενη σύνδεση, το iGreekNews χρειάζεται τουλάχιστον μία απλή GPRS σύνδεση. Όσον αφορά τις χρεώσεις, η εφαρμογή είναι σχεδιασμένη έτσι ώστε να κατεβαίνουν από το δίκτυο ΜΟΝΟ τα απαραίτητα. Έτσι, οι χρεώσεις σας είναι πραγματικά πάρα πολύ μικρές, ακόμα και για αυτούς που δεν έχου ένα πακέτο από την υπηρεσία τους. Δεν μπορώ να σας πω τιμές φυσικά, εφόσον δεν μπορώ να έχω ακριβή νούμερα αφού ο καθένας έχει τη δική του εταιρία. Αλλά φανταστείτε ότι για κάθε rss feed, κατεβαίνουν πό 7 ως 14 kbytes περίπου. Βέβαια, εφόσον θελήσετε να περιηγηθείτε στο site γα να διαβάσετε ολόκληρο το άρθρο, τοτε θα κατεβάσετε ολόκληρη τη σελίδα.

Όσον αφορά τα δικά σας URL, το μόνο που προσφέρεται είναι να βαζετε τα δικά σας αγαπημένα και να τα βλέπετε. Ενώ μπορεί να το δείτε ως παράλειψη, επέλεξα να αφήσω αυτό το feature απ΄έξω προς το παρόν. Ο λόγος? Επειδή ο κάθε δικυακός τόπος προσφέρει τα RSS με τον δικό του τρόπο (που σημαίνει ότι υπάρχουν τραγικά λάθη και αποκλίσεις από τα διεθνή standards) έφτιαξα ένα δικό μου σύστημα για να διορθώνει τα σοβαρά λάθη από γνωστά sites. Αυτό όμως σημαίνει ότι για κάθε site πρέπει να χρησιμοποιήσω ελαφρώς διαφορετικό αλγόριθμο. Πριν λοιπόν συλλέξω πληροφορίες σχετικά με το κατά πόσο οι αλγόριθμοι αυτοί λειτουργούν, δεν θα ήθελα να ρίξω την εφαρμογή στα βαθειά.

Με αυτό υπόψιν, θα ήθελα να σας πώ ότι έχω ήδη έτοιμη την επόμενη έκδοση με αυτό ακριβώς το feature μέσα στα καινούργια χαρακτηριστικά! Απλώς μπορείτε ν πείται ότι "παίζω εκ του ασφαλούς".

Τέλος, όσον αφορά τις πηγές: Tα screenshots ποτέ δεν είναι καλός σύμβουλος. Έχουμε και λέμε:

ΠΟΛΙΤΙΚΑ
  • Καθημερινή
  • Ελευθεροτυπία
  • Απογευματινή
  • Το έθνος
  • Ριζοσπάστης
  • Η αυγή
  • Τα νέα

ΑΘΛΗΤΙΚΑ
  • sport-fm.gr
  • goalday.gr
  • sport24.gr
  • contra.gr
  • Εθνοσπόρ
  • gazetta.gr
  • sportdog.gr

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ
  • Το κέρδος
  • Εξπρες
  • Ισοτιμία
  • Ναυτεμπορική
  • Ημερησία

NEWS SITES
  • i-live.gr
  • skai.gr
  • xblog.gr
  • pathfinder.gr

ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ
  • timeout CINEMA
  • Yupi.gr
  • Womenonly.gr

Άλλα:
4 Τροχοί
Techblog.gr

Καθώς και τα RSS που προσφέρονται από το δικτυακό μου τόπο.

Θα προστεθούν και άλλα, φυσικά.

#7   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1.137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/11/2009 - 13:16

thanks το κατέβασα κι εγώ .. πολύ καλό.

#8   pazo

pazo

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2009 - 16:33

Πολύ καλή προσπάθεια και χρήσιμη εφαρμογή, για «μισό πακέτο τσιγάρα» :)

Σε κάποια απ' τις οθόνες, χρειάζεται διόρθωση το πλήκτρο «πίσω». Είναι στ' αγγλικά («back»), ενώ σ΄όλες τις άλλες, στα ελληνικά.

#9   ChristosSot

ChristosSot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/11/2009 - 20:16

Πολύ καλή προσπάθεια και χρήσιμη εφαρμογή, για «μισό πακέτο τσιγάρα» :)

Σε κάποια απ' τις οθόνες, χρειάζεται διόρθωση το πλήκτρο «πίσω». Είναι στ' αγγλικά («back»), ενώ σ΄όλες τις άλλες, στα ελληνικά.


Ναι, το είδα κι εγώ αυτό. Επίσης, έχει άλλο ένα μικροπροβληματάκι, το οποίο αφορά το localization και την απεικόνιση των εικόνων στην αγγλική έκδοση. Όλα αυτά διορθώθηκαν στην 1.0.1 που σκοπεύω να κάνω submit λείαν συντόμως. Ευχαριστώ για το feedback!

Τελευταία επεξεργασία από: ChristosSot, 17/11/2009 - 20:17


#10   ChristosSot

ChristosSot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2009 - 22:56

Ναι, το είδα κι εγώ αυτό. Επίσης, έχει άλλο ένα μικροπροβληματάκι, το οποίο αφορά το localization και την απεικόνιση των εικόνων στην αγγλική έκδοση. Όλα αυτά διορθώθηκαν στην 1.0.1 που σκοπεύω να κάνω submit λείαν συντόμως. Ευχαριστώ για το feedback!


Ήθελα να σας ειδοποιήσω ότι κυκλοφόρησε το νέο update του iGreekNews το οποίο προσθέτει την πολυαναμενόμενη δυνατότητα της εισαγωγής δικών σας RSS μέσα στην εφαρμογή και την παρακολούθησή τους!

Διορθώνει επίσης κάποια memory leaks, και προσθέτει λειτουργίες στον browser, όπως περιστροφή, και λειτουργίες για επόμενη και προηγούμενη σελίδα.

Ακόμα, έχουν προστεθεί κάποια διεθνή δίκτυα και πολλά νέα RSS Feeds!

#11   satmasterboy

satmasterboy

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2009 - 23:34

Ευχαριστούμε πολύ,

πολύ ωραία εφαρμογή και βολική

απλώς σήμερα άλλαξε το gazzetta.gr και δεν λειτουργεί πλέον από το application

Τελευταία επεξεργασία από: satmasterboy, 25/11/2009 - 23:35


#12   ChristosSot

ChristosSot

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2009 - 00:00

Ευχαριστούμε πολύ,

πολύ ωραία εφαρμογή και βολική

απλώς σήμερα άλλαξε το gazzetta.gr και δεν λειτουργεί πλέον από το application


Όπως βλέπω κι εγώ, μόνο η υποκατηγορία Volley δεν λειτουργεί από το Gazetta, αλλά δεν λειτουργεί ούτε από τον browser μου, καθώς λαμβάνω το εξής:

Safari can’t open the page “feed://feeds2.feedburner.com/Gazzettagr/volley”. The error is: “The feed could not be loaded because the content is not in a known feed format.” (PubSub:2) Please choose Safari > Report Bugs to Apple, note the error number, and describe what you did before you saw this message.


Ψάχνοντας καλύτερα στον κώδικα του site, μπορώ με σχετική βεβαιότητα να πώ ότι δεν είναι λάθος του application, αλλά ο δικτυακός τόπος έχει κάποιο πρόβλημα, ή ανανεώνεται, καθώς λείπουν κάποια αρχεία που συνθέτουν το feed από μέρους του site. Θα το ψάξω καλύτερα.

Εκτιμώ ιδιαίτερα οποιοδήποτε feedback σχετικό με το πρόβλημα (και όχι μόνο).

#13   iliaszoy

iliaszoy

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 31/08/2010 - 14:23

Καλησπέρα σας απο μια προηγούμενη έκδοση του προγράμματος διαπίστοσα οτι χρειάζεται η iOS 4 για να λειτουργίσει. Προσπάθησα λοιπόν να αλλάξω το Info.plst αλλα δεν πέτυχε. Έχω την έκδοση 3.1.3. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε? Ευχαριστώ!!!

#14   iliaszoy

iliaszoy

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 18:11

Κανένα νεο? Ευχαριστώ!!!

#15   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 06/09/2010 - 18:19

Φίλε μου αν δεν αναβαθμίσεις οι developers δεν μπορούν να κάνουν κάτι ώστε να τρέξει η εφαρμογή σου..Η μονή λύση είναι με την αλλαγή του plist αρχείου είτε χειροκίνητα είτε απο Cydia, που όπως είπες δεν λειτουργεί..Από εκεί και πέρα αν η συσκευή σου πληρεί της "προϋποθέσεις " για να πας σε iOS 4.x κάλο είναι να το κάνεις ώστε να είναι συμβατή η συσκευή σου με της εφαρμογές που απαιτούν iOS 4 και μεταγενέστερη.

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 06/09/2010 - 18:19

ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες