Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

PwnageTool 3.1.5 (Mac) for v3.1.3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 07/02/2010 - 23:57

Η dev Team αναβάθμισε το PwnageTool for Mac στην έκδοση 3.1.5 και μας ενημερώνει, μέσα από ένα μακροσκελές δημοσίευμα, για το ποιοί χρήστες μπορούν να το χρησιμοποιήσουν:

On Tuesday, Apple released firmware 3.1.3 for the iPhone and iPod touches. Unless you’ve personally observed a problem with the reporting of your battery percentage, there’s no reason to update to 3.1.3. We know some of you will want to anyway. Superbowl Sunday’s PwnageTool 3.1.5 for Mac OS X will let you do so safely, preserving your jailbreak and ultrasn0w unlock. (If you use the blacksn0w unlock (at baseband 05.11.07), you need to stay at 3.1.2.)

iPhone 3G and 3GS unlockers should always be very wary to update their firmware. This is no exception. If you make a mistake along the way you may find yourself updating to official 3.1.3 in which case you will lose your unlock, possibly forever.

iPhone 3GS users (regardless of unlock) should stay away from this and all 3.1.3 jailbreak tools unless you know you have your “SHSH hashes” backed up via Cydia. That’s because if you make a mistake you may find yourself stuck at official 3.1.3 with no way to jailbreak or come back down to 3.1.2 to jailbreak.

If you really truly feel that you need to update, this version creates a custom 3.1.3 IPSW for you to restore to on your iPhone 2G, iPhone 3G, iPhone 3GS with early bootrom, iPod touch 1G, and iPod touch 2G with early bootrom. If you don’t know if you have an early bootrom or not, please avoid updating until you learn more.

You don’t need to be pre-jailbroken on anything but the iPod touch 2G early bootrom. And really for that device, it’s faster and easier to use redsn0w 0.9.4 as mentioned in our last post. For that matter, if you have an ipt1g, iphone2g, or iphone3g(and don’t need an unlock), you should use redsn0w too (but version 0.9.3). It’s faster and you won’t have to go through a full restore process (just do an update then run redsn0w, pointing it at 3.1.2 FW instead of 3.1.3).

If you have an iPhone 3GS, PwnageTool works if you’re currently at version 3.1.2 or below (down to 3.0). You don’t need to be already jailbroken — PwnageTool will ask you if you’re jailbroken after you’ve created the IPSW. Don’t use PwnageTool on the iPhone 3GS if you’re at 3.1.3, it just won’t work. Downgrade to 3.1.2 using the methods described here. If you can’t downgrade because you don’t have your 3GS 3.1.2 hashes on file with Cydia, you’ll need to sit out the 3.1.3 jailbreak.

We aren’t revealing any new exploits to Apple with this jailbreak. Everything here has been used before, it’s just a straightforward port of Pwnage2 and 24Kpwn to the new firmware. It’s possible the new firmware was released largely to flush out new exploits before the next big release. We won’t be biting.

We’d really like the above warnings and disclaimers to sink in. Please don’t download the files below and use them blindly.



Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 08/02/2010 - 00:12

Συνοπτικά:

Αν δεν έχετε έχετε αναβαθμίσει στην v3.1.3 - κατά λάθος - τότε ΜΗΝ αναβαθμίσετε σκόπιμα . Το νέο iPhone firmware δεν προσφέρει τίποτα νέο παρά μόνο κλείνει τα exploits που χρησιμοποιούν τα διάφορα jialbreak/unlocking tools.

Ακόμα μία φορά: ΜΗΝ αναβαθμίσετε στην v3.1.3

Επειδή, φυσικά, υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να το δοκιμάσουν παρά το όσα λένε η dev Team, o GeoHot και όλο το team του iPhoneHellas καλό θα ήταν να γνωρίζετε τον παρακάτω κανόνα:

Αν δεν μπορείτε να κατανοήσετε την δημοσίευση της dev Team καλό θα ήταν να ΜΗΝ κάνετε καμία ενέργεια και να περιμένετε μέχρι να ανακοινωθεί κάτι νεότερο.
Behind the Scenes...

#3   xameleon

xameleon

    iPH newbie

  • 64 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 08/02/2010 - 21:09

Μήπως γνωρίζει κάποιος μήπως άλλαξε τίποτα στο θέμα μετά το restart να ξαναχρειάζεται jailbrake?

Τελευταία επεξεργασία από: iPhoneHellas, 08/02/2010 - 23:06
Greeklish to Greek


#4   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 08/02/2010 - 22:51

Καταρχήν φίλε μου να σου τονίσω πως βασικός κανόνας του foroum είναι να γραφουμε ελληνικα.Στην ερώτησή σου τωρα, οτι ίσχυε ισχύει και τώρα με την bootroom επομένως και το restart. Εγώ θα σου πρότεινα να μην αναβαθμίσεις αν εχεις 'σπασμένη' συσκευή διότι πολύ απλά δεν κερδίζεις τίποτα απολύτως. Ολα αυτά αν σε ενδιαφέρει το σπάσιμο και το unlock της συσκεύης, αν οχι αναβάθμισε άφοβα.

#5   tesalat

tesalat

    iPH Enthousiast

  • 443 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 08/02/2010 - 22:59

Επειδη εχει περασει πολυς καιρός απο τοτε που χρησιμοποιουσαμε PwnageTool για JB θυμαται κανεις την διαδικασια;
Εχοντας την 3.1.2 στο 3Gs κανω restore+sift και επιλεγω την pwnage απο τον φακελο που την εχω;
Σκεφτομαι να το δωσω και επειδη θα πρεπει να κανω restore να μην γινει στην 3.1.3 και παιδευται ο αγοραστης μετα με downgrade κλπ.

#6   jojosrbd

jojosrbd

    iPH Member

  • 201 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/02/2010 - 12:49

Να ρωτήσω κάτι παίδες...

Iphone 3GS με 3.1.2 jailbroken με blackrain που χρειάζεται restore, αν βάλω τη custom ipsw που υπάρχει για 3.1.2 με alt+restore θα το πάρει ή δεν θα το πάρει...? Θα έχει πρόβλημα με signature απο apple? έχω μπερδευτεί λίγο.... αν μπορέι κάποιος να help....

#7   dimitrislikoudis

dimitrislikoudis

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/02/2010 - 11:44

εχω βαλει 3.1.3 καδεν μπορο να βαλο cydia καθολου εχο προσπαθισι τα παντα εχω βαλι ολατα προγραματα για νατο βαλο αλαδεν μβενι μεκανενα θεο θελονα μεβοιθισετε παρακαλο στιλε μουτε ενα μινιμα γιατι δεν αδεχω αλο να προσπαθο παρακαλω ?????

#8   ksnikolas

ksnikolas

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/02/2010 - 12:31

Καλημέρα σας,

Πριν μία εβδομάδα έιχα το iphone3g 3.1.2, του οπιου είχα κάνει jailbreak με το φοβερο tool pwnagetool αλλα οχι με το 3.1.5, αλλα με προιγούμενο. Στην συσκευή μου μπορούσα και πέρναγα σπασμένα προγράματα μέσω ιtunes. Την παρασκεύη πήγα και αγορασα ένα καινουργιο iphone 3GS, και αυτο επισης έχει το λογισμικό 3.1.2 αλλα δεν καταφερά να το κάνω jailbreak με το pwnagetool (με προιγούμενη εκδοση, όχι με την 3.1.5), και για αυτο το έκανα με το blackrain που είναι μία και βλακια και μιση διότι τωρα δεν μπορω να χρισιμοποιήσω το itunes να περναω στην συσκευή μου σπασμένα προγράματα, και επισης καθε φορα που κλήνει η συσκευή μου πρεπει να την συνδεσω στο mac και να κάνω restart me to blackrain, γιαυτο θέλω να το κάνω restore, και ξανά jailbreak με το pwnagetool 3.1.5. Πως μπορω να την κάνω restore?? Δεν θέλω να την κανώ restore με το itunes διοτι, μόλις πάω να την κάνω restore με το itunes, μου λέει οτί θα μου αναβαθμισεί το λογισμικο στο 3.1.3, κατί το οποιο δεν θέλω. θέλω να κάνω restore το κινιτό μου χωρις να αναβαθμιστει στο 3.1.3.

στοιχεία κινιτού
Version 3.1.2 (7D11)
Serial Number 87951

Ευχαριστω.
Νικόλας

#9   thimioskoun

thimioskoun

    iPH newbie

  • 21 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 19/02/2010 - 20:34

If you can’t downgrade because you don’t have your 3GS 3.1.2 hashes on file with Cydia, you’ll need to sit out the 3.1.3 jailbreak.

Παιδιά καλησπέρα. Μήπως υπάρχει κανένα νεο σχετικά με το 3.1.3 jailbrake?
Tnks

#10   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/02/2010 - 20:35

κανενα νεο δυστυχως.. μολις εχουμε θα ενημερωθεις απο την αρχικη σελιδα του iphonehellas

#11   nikosvr

nikosvr

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/02/2010 - 17:06

Καλημέρα σας,

Πριν μία εβδομάδα έιχα το iphone3g 3.1.2, του οπιου είχα κάνει jailbreak με το φοβερο tool pwnagetool αλλα οχι με το 3.1.5, αλλα με προιγούμενο. Στην συσκευή μου μπορούσα και πέρναγα σπασμένα προγράματα μέσω ιtunes. Την παρασκεύη πήγα και αγορασα ένα καινουργιο iphone 3GS, και αυτο επισης έχει το λογισμικό 3.1.2 αλλα δεν καταφερά να το κάνω jailbreak με το pwnagetool (με προιγούμενη εκδοση, όχι με την 3.1.5), και για αυτο το έκανα με το blackrain που είναι μία και βλακια και μιση διότι τωρα δεν μπορω να χρισιμοποιήσω το itunes να περναω στην συσκευή μου σπασμένα προγράματα, και επισης καθε φορα που κλήνει η συσκευή μου πρεπει να την συνδεσω στο mac και να κάνω restart me to blackrain, γιαυτο θέλω να το κάνω restore, και ξανά jailbreak με το pwnagetool 3.1.5. Πως μπορω να την κάνω restore?? Δεν θέλω να την κανώ restore με το itunes διοτι, μόλις πάω να την κάνω restore με το itunes, μου λέει οτί θα μου αναβαθμισεί το λογισμικο στο 3.1.3, κατί το οποιο δεν θέλω. θέλω να κάνω restore το κινιτό μου χωρις να αναβαθμιστει στο 3.1.3.

στοιχεία κινιτού
Version 3.1.2 (7D11)
Serial Number 87951

Ευχαριστω.
Νικόλας



Καλησπέρα,
είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα!
Επρεπε να κάνω restore το iphone 3gs με νέα bootrom (jb με blackrain) και μετά την πάτησα!
Τελικά με την βοήθειά σας στο forum αλλά και από άλλα forum τα κατάφερα.
Λοιπόν τα βήματα είναι τα εξής:
Πρώτα κατεβάστε από εδώ
iphone-firmware-ipsw-files/
το v3.1.2 iPhone2,1_3.1.2_7D11_Restore.ipsw (iPhone 3G[S])
Μετά με τις απλές οδηγίες του saurik από εδώ My link
βρείτε το αρχείο hosts στον υπολογιστή σας και προσθέστε στο τέλος το παρακάτω κείμενο
Using this, we can redirect requests to Apple's signature server to Cydia.

So, open the file C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts (Windows)
or /etc/hosts (Mac OS X) and add the following entry to the bottom of the file.

74.208.10.249 gs.apple.com

Κάντε save. (Πρέπει να έχετε κλειστό το itunes - και να έχετε ενεργοπιήσει να βλέπετε τους κρυφούς φακέλουσ στον υπολογιστή σας).
Ειστε έτοιμοι.
Συνδέστε το iphone και μόλις ανοίξει το itunes (οκ για restore) πατήστε το shift στον υπολογιστή σας
και μετά το κουμπί restore στο itunes.
Τότε σας ζητάει να επιλέξετε το αρχείο ipsw.
το επιλέγετε και όλα προχωράνε μια χαρά!
Ελπίζω να βοήθησα.

#12   ts9thanos

ts9thanos

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/02/2010 - 16:44

ρε παιδια κατεβασα το pwnage tool για το 3g το οποιο λεει οτι ειναι για την 3.1.3 και δεν μου βρισκει το .ipsw
τι να κανω?

#13   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 16:46

εχεις κατεβαζει το ispw?

#14   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/02/2010 - 16:53

Αλήθεια αφού έχεις 3g γιατί δεν αναβαθμιζεις στην 3.1.3 και να κανείς jailbreak με redsnow για mac;

#15   ts9thanos

ts9thanos

    iPH newbie

  • 49 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/02/2010 - 17:59

στην αρχη με το redsnow το δοκιμασα αλλα μου εβγαζε ενα μηνυμα που ελεγε
'please select the corresponding IPSW for your CURRENT firmware'  και δεν μου ειχε καπου το firmware 3.1.3
για να το επιλεξω....

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες