Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Ο GeoHot ξεκινά εκστρατεία εναντίον όσων πωλούν δωρεάν λογισμικό για να ξεκλειδώσετε τη συσκευή της Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
29 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Uphone

Uphone

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 00:20

...Επειδη απο την μερα που αρχισα να ασχολουμαι εχω βοηθησει πολυ κοσμο για j/b και unlock, ερχεται μια συναδελφος στο γραφειο και μου λεει "με 50€ θα μου το σπασεις?"... :blink:
Βασικα πηγα να της πω "αν με πληρωσης σε ειδος κατι θα γινει.... 8)" .....ηταν και τρελο πιπινη!!! τι να κανω ο ανθρωπος....διαολιαζομαι :lol:



+1.000.000
ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2009 - 00:33

Στα donates δεν υποχρεουται κανενας να δωσει λεφτα...αν θελεις δινεις...

Οντως poluxgreece να δειξει θελει ο μικρος (Geohot) ...και εδειξε....Εδειξε οτι ηταν τοσο ευκολο να το κανει, που δεν ηθελε να ασχοληθει καν τοσο καιρο. Σε αντιθεσει με την Dev Team που οι λογοι του να μην το κανουν αφορουσαν το να μην γινει γνωστο το exploit απο την Apple και αλλαξουν (σχεδον) αμεσα την προγραματιστικη αρχιτεκτονικη του iphone. Κατι που τελικα θα γινει.

Αν νομιζεται οτι ο μικρος (Geohot) εχει αναγκη απο λεφτα απλα δεν μπορειτε καποιοι να "διαβασεται" πισω απο τα λογια που γραφει.....

+1 η dev team γιατί δεν το έβγαλε τόσο καιρό το unlock?χαζή είταν?η δεν είχαν της γνώσης να εντοπίσουν το exploit αλλα με αυτή τη λογική ποτέ δεν θα ξεκλειδωθή το iphone για να μην μάθη το exploit η apple.τη να πώ? και δν νομίζω ο geohot να δουλεύει για την ψυχή της μάνα του.παίζουν πολλά και διάφορα συμφέρονται πίσω απο την πλάτη μας...

edit : όσο για την υπογραφή νομίζω είναι λίγο άχρηστη για εδω μέσα γτ την βλέπουν μόνο τα μέλη του φορουμ και τα μέλη μπορούν να βρούν το εργαλείο δωρεάν....

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 02/11/2009 - 00:36


#18   iuser32

iuser32

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 02/11/2009 - 07:48

σαν την δικιά μου υπογραφή δεν νομίζω να υπάρχη :P ασε τον geohot να λέει τα δικα του..να δίξει θέλει και αυτός...τι θέλει να μας πεί ότι είναι κατα του να πληρώνετε κάποιος για της γνώσης του?ας βγάλει και αυτός τα donate Που έχει.





+1

Τελευταία επεξεργασία από: iuser32, 02/11/2009 - 07:48


#19   minotavrs

minotavrs

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 02/11/2009 - 08:12

Μπηκε και στο blog μου μολις 2 many thanks @ iphoneHellas & ktzaf

#20   WishmasteR

WishmasteR

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 10:02

Μπαβο ρε GEO, εισαι ωραιος. αν και με ανησυχησε λιγο μπας και δεχτει τα λεφτα που του προσφερανε, αλλα το παιδακι ειναι υπερανω, καθως κοιταει την ιδεολογια του πρωτα. ετσι πρεπει, κλειστε τους τους ηληθιους που προσπαθουν να εκμεταλευτουν τον ανιδεο κοσμακη.
+ το στορυ στο blog μου.

#21   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2009 - 12:03

μάλλον ζείτε σε άλλον κόσμο εσείς..κανείς δεν δουλεύει για την ιδεολογία του,ξυπνάτε λίγο...

#22   MaxII

MaxII

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 12:16

μάλλον ζείτε σε άλλον κόσμο εσείς..κανείς δεν δουλεύει για την ιδεολογία του,ξυπνάτε λίγο...


Σιγουρα οχι....το τσαμπα εχει πεθανει εδω και πολυ καιρο...αλλα τα οικονομικα οφελη τουλαχιστον δεν θα τα δει τωρα.....το μελλον αυτου του ανθρωπου στις τηλεποικινωνιες ειναι τεραστιο και λαμπρο. Στην ηλικια που βρησκετε απλα απολαμβανει την αναγνωρισημοτητα και φυσικα εχει και ενα γενεο χαρτζιλικι (πολυ γενεο ομως) 8) .
Τα τρελα λεφτα θα ερθουν μετα....τελειωνοντας τις σπουδες του....

Τελευταία επεξεργασία από: MaxII, 02/11/2009 - 12:17


#23   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2009 - 12:21

όπως και να έχει ας κάνει ότι θέλει στην προσωπική του ζωή εμάς να μην ταλεπωρούν με τα ξεκλειδώματα και τα jailbreak και ας κάνουν ότι θέλουν..

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 02/11/2009 - 12:21


#24   MaxII

MaxII

    iPH Member

  • 246 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 12:24

Παλι σωστος εισαι....συμφωνω απολυτα (poluxgreece)!!

Και στο κατω κατω θα μπορουσε αυτος με τα 10000$ να του το πει private και να μην μαθουμε ποτε τιποτα.
Επικοινωνιακο παιχνιδι ειναι ολα....

#25   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2009 - 12:40

Παλι σωστος εισαι....συμφωνω απολυτα (poluxgreece)!!

Και στο κατω κατω θα μπορουσε αυτος με τα 10000$ να του το πει private και να μην μαθουμε ποτε τιποτα.
Επικοινωνιακο παιχνιδι ειναι ολα....

ναι δεν μιλάμε για λεφτά 100 και 200 ευρώ.10000 δολλάρια είναι αυτά...

#26   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3.100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2009 - 12:43

Σιγουρα οχι....το τσαμπα εχει πεθανει εδω και πολυ καιρο...αλλα τα οικονομικα οφελη τουλαχιστον δεν θα τα δει τωρα.....το μελλον αυτου του ανθρωπου στις τηλεποικινωνιες ειναι τεραστιο και λαμπρο. Στην ηλικια που βρησκετε απλα απολαμβανει την αναγνωρισημοτητα και φυσικα εχει και ενα γενεο χαρτζιλικι (πολυ γενεο ομως) 8) .
Τα τρελα λεφτα θα ερθουν μετα....τελειωνοντας τις σπουδες του....

εγώ ξέρω πως αν θές να μιλάνε για σενά δεν βγάζεις και πολλά στην φορά,κάνεις την δουλεια σου αθόρυβα και το μόνο που ξέρει ο κόσμος για σένα είναι ένα όνομα..και δεν βγαίνεις σε κάθε σιτε να λές τις μλκιες σου...και να μαλόνουν για ένα exploit (εγώ το βρήκα πρώτος,όχι εγώ το βρήκα και σου το έστειλα με εμαιλ.)
και είμαστε κατα το να πληρώνει ο άλλος για το jailbreak κλπα..τώρα τον έπιασε η στεναχώρια του?

είταν θέμα δύο ημερών για το Unlock ΓΙΑΤΙ δεν το είχε κάνει ποιο νωρίς???και περίμενε ο κοσμάκις σαν τον μλκα έναν geohot..τουλάχιστον η dev-team είπε και μία δικαιολογία.

Τελευταία επεξεργασία από: poluxgreece, 02/11/2009 - 12:46


#27   ktzaf

ktzaf

    iPH Honored Elite member

  • 1.283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2009 - 14:05

Για όσους δεν θυμάστε ψάξτε να βρείτε πόσο πούλησε ο geohot το 1ο unlock. 1 350z και 5 iphone, είναι καλύτερα λεφτά από τα $10000. Κανείς δεν δουλεύει για την ιδεολογία, αλλά συμφωνώ απόλυτα με την "σταυροφορία" εναντίων των site που προσφέρουν unlock/jailbreak. Όχι για τα donations του geohot, αλλά για να μην την πατάει ο κόσμος. Έχετε υπ'όψην πως πολλά παιδιά έχουν ποστάρει ερωτήσεις για site που προσφέρουν αυτές τις υπηρεσίες και κανα δυό την πάτησαν.

Και τα λαμόγια θέλουν να βγάλουν λεφτά αλλά και ο geohot θέλει τα donations του. Ιδεολογία or not είναι πιο δίκαιο τα φράγκα να τα παίρνει αυτός που δούλεψε, και έδινε και ημερίσιες αναφορές για την πρόοδο του unlock.

#28   geolibit

geolibit

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 14:39

Στο κατω κατω δεν ειναι και υποχρεωμενος να το δωσει σε ολους εμας δωρεαν
Εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει τι γινετε απο πισω (θα ειναι χαζος αμα δεν τα οικονομαει και καλα θα κανει)

#29   xxxice

xxxice

    iPH newbie

  • 66 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2009 - 17:13

Ρε παιδια, να κανω μια χαζη ερωτηση...τοσο δυσκολο ειναι το Unlock ή το jailbreak Και μπορει να το κανει 1 ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!!!!!! 20 ΧΡΟΝΩΝ!!!!, ας με κατατοπισει καποιος γνωστης, θελει ειδικες γνωσεις πληροφορικης?????αποκρυπτογραφησεις?????καποιο ειδικο ταλεντο?????
εδω υπαρχουν εκατομμυρια ατομα που ασχολουνται με τον προγραμματισμο.......δεν μπορουν να τα καταφερουν ή δεν θελουν να ασχοληθουν??
Αν γνωριζει καποποιος ας απαντησει ευχαριστω

#30   mapas

mapas

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 02/11/2009 - 22:52

Ρε παιδια, να κανω μια χαζη ερωτηση...τοσο δυσκολο ειναι το Unlock ή το jailbreak Και μπορει να το κανει 1 ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ!!!!!! 20 ΧΡΟΝΩΝ!!!!, ας με κατατοπισει καποιος γνωστης, θελει ειδικες γνωσεις πληροφορικης?????αποκρυπτογραφησεις?????καποιο ειδικο ταλεντο?????
εδω υπαρχουν εκατομμυρια ατομα που ασχολουνται με τον προγραμματισμο.......δεν μπορουν να τα καταφερουν ή δεν θελουν να ασχοληθουν??
Αν γνωριζει καποποιος ας απαντησει ευχαριστω


Ναι είναι αρκετά δύσκολο...

Η δεύτερη επεξεργαστική μονάδα του iphone (baseband) είναι ενα πολύ καλά προστατευμένο λογισμικό που τρέχει σε ξεχωριστό τσίπ, με την δικιά του μνήμη κτλ.... Εχει πολύ λίγες εντολές που δέχεται απο το εξωτερικό περιβάλλον (απο τον κεντρικό επεξεργαστή που τρέχει τις εφαρμογές). Αυτές είναι του τύπου "πάρε αυτό το νούμερο", "στείλε αυτό το SMS εκεί", "κλείσε το τηλέφωνο", κτλ. Ουσιαστικά η baseband είναι κάτι σαν το modem που είχαμε παλιά στα pc μας.
Φαντάσου το σαν μια εντελώς κλειδωμένη υπο-συσκευή που το κεντρικό λογισμικό απλά την χρησιμοποιεί με 50-60 εντολές...

Οπότε η πιθανότητα να βρεθεί κάποιο bug σε αυτές τις λιγοστές εντολές είναι πάρα πολύ μικρή.... Επίσης η baseband το μόνο που μπορεί να δεχθεί απο firmware ειναι signed firmware μεγαλύτερης έκδοσης απο αυτή που έχει... ούτε καν την ίδια έκδοση (πχ 4.11 σε 4.11) δεν μπορείς να την περάσεις δύο φορές... κάτι που το κάνει πολύ δύσκολο να του περάσουμε αλλάγμένο firmware που θα έχει κάποια τρύπα που θα μας επιτρέψει να μπούμε (ακόμα και αν μπορουσαμε να μαντέψουμε την υπογραφή).

Το jailbreak είναι πιο απλό γιατί υπάρχουν ένα σωρό εφαρμογές που τρέχουν στο iphone OS (τον κανονικό επεξεργαστή/λειτουργικό). Ολο και κάποια θα έχει bug...

Τελευταία επεξεργασία από: mapas, 02/11/2009 - 22:53


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες