Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΠΡΟΣΟΧΗ «Μαϊμού» iPhone έχουν κατακλύσει την Αθήνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
136 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 01/08/2012 - 13:15

Ηταν πριν το πασχα ενας γνωστος στη θεσαλονικη
Βρηκε κατω που γυριζε εναν τυπο λοιπον και του ειπε εiχε λευκο iphone 4s 32gb unlocked €200 το οποιο βρηκε στο λεωφωρειο δηθεν
Το επιασε στα χερια του και ειδε οτι ηταν αυθεντικο και κανονικα στην 5.0.1
Τον παζαρεψε στα €50 και το εβαλε στο κουτακι και του το εδωσε
Πηγε στο ξενοδωχειο και ανοιξε το κουτακι και...το iphone που ηταν μεσα ηταν ομοιωμα που οπως και στην εικονα ελεγε μονο low battery και ουτε υποδοχη καλωδιου ειχε ουτε τιποτα :D χαχαχα
Πηγε λοιπον στην περιοχη και τον εψαξε...μετα απο 2 μερες επεσε πανω του τυχαια και ουτε που τον καταλαβε ο μπαγασας...προσπαθησε να του πουλησει κι αλλο :P
Τον αρπαξε του το εδωσε πισω και του επεστρεψε €30, και ουτε καν ρωτησε για το κουτι που ειχε μεσα φορτιστη καλωδιο και ακουστικα :P


Κάλεσε την αστυνομία να τον μαζέψουν για να μην την πατήσουν κι άλλοι;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 01/08/2012 - 13:18

Εμένα ένας ξάδερφος μου στο μετρό στο Χαλάνδρι πριν 2-3 εβδομάδες μου είπε ότι κάλεσε την Αστυνομία και τον μάζεψαν έναν που πούλαγε μούφαphone..Το σωστό είναι να καλείτε την αστυνομία γιατί ντάξει εσείς τα αναγνωρίζετε,ο άλλος που
δεν είχε ποτέ iphone την πατάει για πλάκα.

Αναρτημένη εικόνα


#33   Alex0077

Alex0077

    iPH Master

  • 5.732 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:ALEX0077

Δημοσίευση 01/08/2012 - 13:19

Εμένα ένας ξάδερφος μου στο μετρό στο Χαλάνδρι πριν 2-3 εβδομάδες μου είπε ότι κάλεσε την Αστυνομία και τον μάζεψαν έναν που πούλαγε μούφαphone..Το σωστό είναι να καλείτε την αστυνομία γιατί ντάξει εσείς τα αναγνωρίζετε,ο άλλος που
δεν είχε ποτέ iphone την πατάει για πλάκα.


Εννοείται.. ΟΙ γονείς μας πχ που δεν ξέρουν άνετα μπορεί να την πατήσουν.. Εμένα συνολικά 4-5 περιπτώσεις μου χουν τύχει μέχρι στιγμής και μία περίπτωση κι όλας στον ΑΒ στην Εκάλη. Πάντα καλούσα την αστυνομία να τους μαζέψουν.

#34   iManiac

iManiac

    iPH Contributor

  • 1.121 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 01/08/2012 - 13:22

Κάλεσε την αστυνομία να τον μαζέψουν για να μην την πατήσουν κι άλλοι;


Ναι φυσικα
Δεν μαθαμε ομως τι εγινε :P
Μεχρι που προσπαθησε να μπλεξει και για κλεπταποδωχη τον γνωστο μου

#35   xristof1986

xristof1986

    iPH User

  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/08/2012 - 13:23

στο σειριος στην μαλακασα το ιδιο εγινε και σε μενα μου λεει ελα φιλε καλο,γνησιο και τετοια σφραγισμενο κομπλε και του λεω να το ανοιξω να δω αν ειναι οκ?? και το παιρνω!!!
και μου λεει οχι θα το παρεις γιατι αν δν σου αρεσει ο επομενος μπορει να μην το παρει,(απλα δν θα βρει ευκολα θυμα γιατι οταν ειναι σφραγισμενο ο αλλος θα το παρει)βασικα και φιλαρακια μου την εχουν πατησει ασχημα στο μοναστηρακι με 50 ευρο το παζαρεψε και ενθουσιασμενος το ανοιγει και ειχε ΠΕΤΡΑ

#36   Paraskevas7

Paraskevas7

    iPH newbie

  • 19 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2012 - 13:34

Απλά δεν γίνεται να μην καταλάβεις αν είναι μαϊμού ένα κινητό τηλέφωνο (όχι μόνο το iphone). Αυτή που την πάτησαν καλά έπαθαν που πήγαν να κλέψουν το ελληνικό κράτος :lol:

#37   BSB

BSB

    iPH User

  • 149 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 01/08/2012 - 14:20

:lol: :lol: εγώ πάντος έχω πεθάνει με τα παζάρια που κάνουν μερικοί κιόλας "απο 200 σε 150 και το πήρα 100" ο άλλος "απο 200 σε 80"
αυτές οι κουτοπονηριές του Έλληνα είναι που τον κάνουν στην ουσία τόσο θύμα.

#38   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 01/08/2012 - 14:25

Απλά δεν γίνεται να μην καταλάβεις αν είναι μαϊμού ένα κινητό τηλέφωνο (όχι μόνο το iphone). Αυτή που την πάτησαν καλά έπαθαν που πήγαν να κλέψουν το ελληνικό κράτος :lol:


ή ακομα χειροτερα, φανταζεσαι να ναι ολο αυτο μια κομπινα του ελληνικου κρατους για να μαζεψει πλαγιως τις εισφορες? :Ρ

#39   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 01/08/2012 - 14:26

Δυστηχως ζουμε στην χωρα της εξαπατησης και της διπλωματιας και εμεις σαν ελληνες ψαχνουμε παντα την ευκαιρια στο τελος ομως γινομαστε ηλιθιοι γιατι νομιζαμε οτι α τον κοροιδεψα αυτον στο δρομο και το πηρα σε τιμη ευκαιριας και στο τελος το ποιος κοροιδεψε ποιον φαινεται . Προσωπικα μου εχουνε κλεψει iphone 4s με απειλη οπλου και αυτος που το αγορασε απο τον αλλοδαπο που μου το εκλεψε θα ηταν πραγματικα ευκαιρια και θα χαιρεται λεγοντας στους φιλους και γνωστους του κοιτα εχω iphone κλεμενο απο εναν αλλοδαπο δεν θα τον νοιαζει ποιανου ηταν . Τεσπα μου ετυχε πριν μια εβδομαδα ενας τυπος εξω απο τα jumbo στα mall για να μου πλασαρει iphone το τι ξυλο εφαγε δεν περιγραφεται ...


Ναί μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά, δεν κλέβουνε, δεν πλασάρουν μαϊμούδες για αυθεντικά δεν υπάρχουν κλεπταποδόχοι πουθενά στην Ευρώπη και την Αμερική.

Υποθέτω, απο αυτά που γράφεις πως έχεις ζήσει πολλά χρονια σε διάφορες χώρες του εξωτερικού και δεν κάνουν τέτοια πράγματα εκεί!

Όσον αφορά το topic τα έχουμε πει πολλές φορές στο παρελθόν, όσοι την πάτησαν καλά να πάθουν αν δεν γνωρίζουμε κάτι δεν μπλέκουμε γιατί μόνο σε κακό θα βγεί.

Συνήθως τους συναντάω στα Μέγαρα στα Goody's και μόλις έρχεται ο ένας μου λέει 200€ για iPhone 4s και του λέω όχι ρε φίλε που είσουν την προηγούμενη εβδομάδα το πήρα απο το αλλο το παιδί απέναντι 350€ και πήρα και iPad μια χαρά τα εργαλεία.
Εκεί τον βλέπεις και σαστίζει δεν ξέρει τι να πεί.....priceless
Μετά καλώ την αστυνομία όχι ότι τους κάνουν και τίποτα....

#40   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/08/2012 - 14:38

Από τη στιγμή που προσπαθείς να αγοράσεις κάτι που κοστίζει 670Ε + για χαμηλότερη τιμή και μάλιστα στη μέση του δρόμου, αποδέχεσαι ότι αγοράζεις προιόν κλοπής ή ότι εκμεταλλεύεσαι την ανάγκη συνανθρώπου (στην εντελώς καλύτερη περίπτωση) άρα συνολικά αποδέχεσαι και όλα τα ρίσκα που συνεπάγονται οι παραπάνω πράξεις. Γενικά ισχύει ο κανόνας ότι όταν κάτι ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, συνήθως δεν είναι οπότε μάτια ανοιχτά και αγορά από έμπιστες πηγές.

#41   nimertis

nimertis

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Twitter:@KateHam89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:NimertiS

Δημοσίευση 04/08/2012 - 15:54

και εμένα έξω από τα public του Συντάγματος με πλησίασε ένας πριν λίγες μέρες...εννοείται δεν σταμάτησα γιατί εκτός του να γινόμουν κλεπταποδόχος φανταζόμουν για περιπτώσεις μαιμού όπως αυτές, εδώ όταν αγόρασα το μηλόφωνο από έναν μέσω αγγελίας,έβαλα την κάρτα μου είδα ότι δούλευε και μετά του έδωσα τα χρήματα.

Πρέπει να είμαστε υποψιασμένοι :)

#42   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/08/2012 - 16:33

Παιδιά η ίδια η apple τα πουλάει. Το ξέρω απο μέσα. Είναι αυτά τα παλιά μοντέλα που την κατηγορεί η Samsung οτι μοιάζουν με Sony. Κολοαμερικανακια σου λένε μετα.

#43   xuser

xuser

    iPH Enthousiast

  • 569 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 04/08/2012 - 16:37

Όποιος αγοράζει απο πλανόδιους είναι άξιος της μοίρας του.

#44   NiKlaus

NiKlaus

    iPH Contributor

  • 1.406 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/08/2012 - 16:43

Αν την πατουσα και εγω., θα προτιμουσα να την ''πατησω΄΄ με iphone android εστω, παρα με μια συσκευη με ενα κομματι σιδερο μεσα και 2 μπαταριες! :excl:

#45   timi

timi

    iPH User

  • 192 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/08/2012 - 16:52

Μα είναι δυνατόν να την πατήσει κάποιος βρε παιδιά!! Με το που θα φωτίσει η οθόνη τέλος, έχει καταλάβει περί τίνος πρόκειται.. Πάντως και γνωστοί μου την είχαν πατήσει αλλά δεν είχαν απολύτως καμία σχέση με iphone! Θυμάμαι μαλιστα επί εποχής iphone4 με είχε πλησιάσει ένας και μου έλεγε ότι έχει 64γιγα εσωτερική μνήμη και του λέω "μεγάλε πλάκα κάνεις, δεν υπάρχει κάτι τετοιο" και επέμενε.. Ε βγάζω κι εγώ το iphone και του λέω άνοιξέ το να τα συγκρίνουμε.. Ε, τότε την έκανε με ελαφρά :D
Πάντως εδώ και κάποιο διάστημα δεν βλέπω κανένα πλανοδιο όπως παλιά που ήταν αρκετοί.. Ο κουμπάρος μου είχε πάρει μια ψηφιακή Sony και μέσα στο σασί είχε τσιμεντακι.. Ακόμα τον κοροϊδεύω!!

Τελευταία επεξεργασία από: timi, 04/08/2012 - 16:54


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες