Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 17 ψήφοι

Εγγύηση Apple στην Ελλάδα. Τι ισχύει τελικά ;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
2268 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:26

Καλησπέρα στην παρέα :)

Σήμερα πήγα το κινητό της γυναίκας μου στη vodafone (από εκεί το πήραμε με επιδότηση) με πρόβλημα στο wifi (γκρίζα η επιλογή και δε βλέπει καθόλου το mac address) κατά 99,9% hardware..Το κινητό αγοράστηκε Δεκέμβριο του 2011

Όπως ήταν αναμενόμενο,ο τεχνικός/υπεύθυνος καταστήματος μου είπε με ύφος χιλίων καρδιναλίων ότι το κινητό έχει 1 χρόνο εγγύηση και παρά τον αντίλογο μου για τα 2 χρόνια αρνήθηκε πεισματικά την άποψή μου..

Το έδωσα τελικά για servise και περιμένω να μου πουν ότι θα κοστίσει χχχ€ γιατί είναι εκτός εγγύησης.Δε σκοπεύω να δώσω χρήματα να το φτιάξω και θα κινηθώ δια της νομικής οδού.

Και εδώ έρχεται η ερώτησή μου:Αν κατεβάσω το pdf Link που δίνετε και το εκτυπώσω,λέτε να αρκεί ή να πάρω στο INKA να δω τι θα μου πουν και εκεί;;Ξέρω ότι δεν υπάρχει μαγικό ραβδάκι για συνοπτικές διαδικασίες αλλά με τι σειρά με συμβουλεύετε να πράξω προκειμένου να τακτοποιηθεί το ζήτημα το συντομότερο;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στείλε την καταγγελία σου και ΙΝΚΑ και Συνήγορο του Πολίτη και πάρε και τηλ ότι το έστειλες να βεβαιωθείς ότι το λάβανε και θα ασχοληθούνε. Μπορεί να αργήσουν αλλά θα απαντήσουν σίγουρα.
Αλλιώς αν έχεις γνωστό δικηγόρο ώστε να μη σου κοστίσει παραπάνω από το κινητό , πράξε και μέσω αυτού τα δέοντα..:)

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:26

H Media Markt πάντως στα iPhone δίνει 2ετή εγγύηση και στα iPad 1 χρόνο. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

http://www.mediamark...html?langId=-18
http://www.mediamark...html?langId=-18
http://www.mediamark...html?langId=-18
http://www.mediamark...html?langId=-18

Πείτε μου..Ποια εταιρία δίνει για ένα προϊόν της 2 χρόνια (αυτό πάντως πρώτη φορά το βλέπω για Apple προϊόν επισήμως) και για ένα άλλο 1..Με κάτι τέτοια μετανιώνω που γύρισα σε iPhone απο android

#18   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:26

H Media Markt πάντως στα iPhone δίνει 2ετή εγγύηση και στα iPad 1 χρόνο. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

http://www.mediamark...html?langId=-18
http://www.mediamark...html?langId=-18
http://www.mediamark...html?langId=-18
http://www.mediamark...html?langId=-18

Τι διαφορά έχει το iPhone από το iPad στην νομοθεσία; Και τα 2 χρόνια του iPhone είναι ένα απόκτημα πάντως...Καλό αυτό.

Αναρτημένη εικόνα


#19   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:28

Στείλε την καταγγελία σου και ΙΝΚΑ και Συνήγορο του Πολίτη και πάρε και τηλ ότι το έστειλες να βεβαιωθείς ότι το λάβανε και θα ασχοληθούνε. Μπορεί να αργήσουν αλλά θα απαντήσουν σίγουρα.
Αλλιώς αν έχεις γνωστό δικηγόρο ώστε να μη σου κοστίσει παραπάνω από το κινητό , πράξε και μέσω αυτού τα δέοντα.. :)

Έχω και γνωστό δικηγόρο και μάλιστα με το σθένος του αξιότιμου lellou:P

Και μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ..

#20   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:31

Τότε να μην τους αφήσεις και να το κυνηγήσεις αν θέλεις τη γνώμη μου. Το θέμα αυτό με το Wifi το έχουν αρκετά iPHone 4S μετά από αναβάθμιση σε ios 6.Λογικά έτσι το έπαθες ε;
Κι όταν δικαιωθείς(γιατί σίγουρα θα κάνουν πίσω) γράφτο κι εδώ να παίρνουν κουράγιο και άλλοι που θέλουν να κάνουν κάτι παρόμοιο...

Αναρτημένη εικόνα


#21   gvp

gvp

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:35

φοβερός ... μπράβο κια ευχαριστούμε

#22   thanozr

thanozr

    iPH Contributor

  • 1.429 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:35

Τι διαφορά έχει το iPhone από το iPad στην νομοθεσία; Και τα 2 χρόνια του iPhone είναι ένα απόκτημα πάντως...Καλό αυτό.


Αυτή είναι και μένα η απορία μου. Το όποιος κατάλαβε ήταν ειρωνικό. Νομίζω ότι οι εταιρείες μας κοροϊδεύουν ελαφρώς.

#23   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:37

Ναι μετά την iOs 6.0 το έπαθε όπως και πολλά άλλα 4s..Εννοείται πως θα αναφέρω τις εξελίξεις,σε ότι γίνει..

#24   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:38

Σήμερα αγόρασα ενα iPhone 5 για την γυναίκα μου απο cosmote και μου έδωσαν ενα χαρτί που είχε τις εγγυησεις ολων των προιόντων.Στο iPhone και iPad από ένα χρόνο και στις υπόλοιπες μαρκες 2 χρόνια.Μέχρι και DOA 10 και 15 ημερες στις άλλες μάρκες αλλά στα Apple 3 μέρες :P

#25   vampirios

vampirios

    iPH Member

  • PipPipPip
  • 307 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:vampirios

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:42

Σήμερα αγόρασα ενα iPhone 5 για την γυναίκα μου απο cosmote και μου έδωσαν ενα χαρτί που είχε τις εγγυησεις ολων των προιόντων.Στο iPhone και iPad από ένα χρόνο και στις υπόλοιπες μαρκες 2 χρόνια.Μέχρι και DOA 10 και 15 ημερες στις άλλες μάρκες αλλά στα Apple 3 μέρες :P

Ναι γιατί η Apple είναι τόσο σίγουρη για τα προϊόντα της που σου δίνει μόνο ένα χρόνο..Βεβαίως..Μπορείς ρε αδερφέ να δώσεις "κάτι" παραπάνω και να σου επεκτείνει την εγγύηση.Και έτσι θα κοιμάσαι ήσυχος ότι το iphone 5 που σου κόστισε 740€ και με την επέκταση κοντά στο χιλιάρικο δε θα πάθει τίποτα..Και φυσικά θα έχεις και ένα τεράστιο χαμόγελο ότι έχεις το καλυτερότερο κινητό:P

#26   morpheusgr

morpheusgr

    iPH Honoured Member

  • 1.427 μηνύματα
  • Twitter:@morpheusgr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/02/2013 - 17:44

Επισης πολυ καλες συμβουλες επι του θεματος (εχει αναλαβει να βοηθησει και ατομα αφιλοκερδως) μπορει να δωσει ο χρηστης tsakonas της κοινοτητας thelab.gr

Σε τετοιες περιπτωσεις απλα δεν πρεπει να φοβομαστε αλλα να παραμενουμε ψυχραιμοι καθως σε καθε περιπτωση ο πελατης δικαιουται δυο ετη εγγυηση.
Καλο ειναι ακομα να κραταμε τα στοιχεια μαζι με ημερομηνια και ωρα (στο περιπου) του καθε πωλητη/υπαληλου της εταιριας με τον οποιο εχουμε μιλησει για το προβλημα μας. Σε περιπτωσεις καταγγελιας ετσι τα πραγματα ειναι λιγο πιο ευκολα.

Just like underwear, passwords should be changed often...


#27   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:15

Ναι γιατί η Apple είναι τόσο σίγουρη για τα προϊόντα της που σου δίνει μόνο ένα χρόνο..Βεβαίως..Μπορείς ρε αδερφέ να δώσεις "κάτι" παραπάνω και να σου επεκτείνει την εγγύηση.Και έτσι θα κοιμάσαι ήσυχος ότι το iphone 5 που σου κόστισε 740€ και με την επέκταση κοντά στο χιλιάρικο δε θα πάθει τίποτα..Και φυσικά θα έχεις και ένα τεράστιο χαμόγελο ότι έχεις το καλυτερότερο κινητό :P


Έλα όμως που δεν παίζει ελλάδα το Applecare για iPhone+iPad :P

#28   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:18

Ναι γιατί αν έπαιζε θα παίρναμε Apple Care να θέλαμε 1000 ευρώ για ένα κινητό και να το στέλνεις arvato να παίρνεις refurbished μετά από κανά 2 εβδομάδες..
+ ότι το apple care είναι παράνομο για επέκταση ενός χρόνου γιατί ο χρόνος ο 2ος παρέχεται από το νόμο.

Ήδη κάναμε τη λαλακία και πήραμε για macbook pro Apple Care μπας και μας σεβαστούν παραπάνω σε τυχόν προβλήματα. Είναι και το macbook από Αμερική(us serial) οπότε τρέχα γύρευε σε πρόβλημα..Θα σου λεγε Αμερική έχει 1 χρόνο εγγύηση πλήρωσε 1000 ευρώ αλλαγή m/b.Ότι και να γίνει στα mac αλλάζουν m/b.Νέο trend.#newmotherboardtrend

Αναρτημένη εικόνα


#29   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:22

Ναι γιατί αν έπαιζε θα παίρναμε Apple Care να θέλαμε 1000 ευρώ για ένα κινητό και να το στέλνεις arvato να παίρνεις refurbished μετά από κανά 2 εβδομάδες..
+ ότι το apple care είναι παράνομο για επέκταση ενός χρόνου γιατί ο χρόνος ο 2ος παρέχεται από το νόμο.

Ήδη κάναμε τη λαλακία και πήραμε για macbook pro Apple Care μπας και μας σεβαστούν παραπάνω σε τυχόν προβλήματα. Είναι και το macbook από Αμερική(us serial) οπότε τρέχα γύρευε σε πρόβλημα..Θα σου λεγε Αμερική έχει 1 χρόνο εγγύηση πλήρωσε 1000 ευρώ αλλαγή m/b.Ότι και να γίνει στα mac αλλάζουν m/b.Νέο trend.#newmotherboardtrend


Μια φορά στη ζωή μου δεν πήρα Apple care σε Macintosh και την πάτησα τρελά ο jimmakos γνωρίζει τι είχα πάθει με το πρώτο iMac 24' μολις έκλεισε 2 μήνες μετά το πέρας τις εγγύησεις και η βλάβη ήταν 750€ και φυσικά δεν το έφτιαξα λόγο μεγάλου κόστους.

#30   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/02/2013 - 18:24

Κι εκεί αν είναι από Ευρωπαϊκό store και ευρωπαϊκό serial οφείλει να σου δώσει 2 έτη εγγύηση...και όχι να σου πουλάει επέκταση από 1->3.
Ε 750 m/b αλλαγή κι εσύ θα ήταν. Είναι στάνταρ πράγματα αυτά στα authorized service. Ότι πρόβλημα και να χεις, m/b.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες