Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Οι εφαρμογές στο iOS συλλέγουν περισσότερα προσωπικά δεδομένα από αυτές στο Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 07/03/2013 - 11:45

Αναρτημένη εικόνα


Σύμφωνα με νέα έρευνα της Appthority οι εφαρμογές στο iOS δεν τα πάνε τόσο καλά στο θέμα τις ιδιωτικότητας σε σχέση με τις εφαρμογές στο Android. Η εταιρεία συγκέντρωσε 100 δωρεάν εφαρμογές από iOS και Android (50 σε κάθε λειτουργικό) από πέντε διαφορετικές κατηγορίες και βρήκε ότι το 100 τοις εκατό των εφαρμογών στο iOS στέλνουν και λαμβάνουν προσωπικά δεδομένα χρηστών χωρίς κρυπτογράφηση ενώ το αντίστοιχο ποσοστό στο Android έφτανε το 92 τοις εκατό.

Μάλιστα, όχι μόνο στέλνουν χωρίς ασφάλεια αυτά τα προσωπικά δεδομένα αλλά κατά κανόνα συλλέγουν και ένα μεγαλύτερο εύρος πληροφοριών. Το 60 τοις εκατό των εφαρμογών στο iOS συγκέντρωναν δεδομένα τοποθεσίας σε σχέση με το 42 τοις εκατό στο Android και το 54 τοις εκατό συγκέντρωνε διευθύνσεις e-mails ή επαφές στο iOS σε σχέση με το 20 τοις εκατό στο Android. Η μόνη κατηγορία στην οποία το Android «υπερτερεί» είναι στην πιστοποίηση εισόδου μέσω Facebook ή Twitter που συνέβαινε στο 52 τοις εκατό των εφαρμογών σε σχέση με το 50 τοις εκατό του iOS.

Αν και η μέθοδος της έρευνας της Appthority θα μπορούσε να αμφισβητηθεί - 50 εφαρμογές είναι αρκετά λίγες και για τις δύο πλατφόρμες - μπορούμε να έχουμε μια γενικότερη εικόνα η οποία πιθανόν δεν αντιπροσωπεύει το σύνολο των developers. Αν και το Android κατά γενική ομολογία περιέχει περισσότερο κακόβουλο λογισμικό σε σχέση με το iOS η έρευνα αυτή δείχνει ότι και στο iOS θα πρέπει να υπάρξει καλύτερος έλεγχος και διαχείριση των προσωπικών δεδομένων του χρήστη.


[Appthority via ArsTechnica]

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   pavlossss

pavlossss

    iPH Contributor

  • 1.453 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 07/03/2013 - 12:40

Τι να τις κανείς τις εφαρμογές στο android όταν έχεις το iq agent...Να φανταστώ η επιλογή "τυχαία" έτσι?..

Από 750000+ εφαρμογές 50 για δείγμα...

#3   syngi

syngi

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2013 - 14:32

Οταν εγω στο ios μπορω να επιλεξω μια εφαρμογη να μην εχει προσβαση πχ στις επαφες μου, η εφαρμογη μπορει να το παρακαμψει αυτο ;; Θελω να πω απο την στιγμη που μπορουμε να εχουμε τον ελεγχο σε τι θελουμε να εχει προσβαση μια εφαρμογη , αυτες οι 50 εφαρμογες μπορουν να εχουν προσβαση χωρις την εγκριση του χρηστη;;

#4   Rallye

Rallye

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 07/03/2013 - 15:11

Οταν εγω στο ios μπορω να επιλεξω μια εφαρμογη να μην εχει προσβαση πχ στις επαφες μου, η εφαρμογη μπορει να το παρακαμψει αυτο ;; Θελω να πω απο την στιγμη που μπορουμε να εχουμε τον ελεγχο σε τι θελουμε να εχει προσβαση μια εφαρμογη , αυτες οι 50 εφαρμογες μπορουν να εχουν προσβαση χωρις την εγκριση του χρηστη;;


Όχι. Μόνο με τη συγκατάθεσή σου!

#5   caution

caution

    iPH User

  • 134 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2013 - 16:09

Εεε ναι με την συγκατάθεσή σου, αλά Dropbox/GPS... :/

#6   Antiresias

Antiresias

    iPH Member

  • 215 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:Jimgreek

Δημοσίευση 07/03/2013 - 16:28

Αναρτημένη εικόνα

Αν και το Android κατά γενική ομολογία περιέχει περισσότερο κακόβουλο λογισμικό σε σχέση με το iOS η έρευνα αυτή δείχνει ότι και στο iOS θα πρέπει να υπάρξει καλύτερος έλεγχος και διαχείριση των προσωπικών δεδομένων του χρήστη.


[Appthority via ArsTechnica]

Αυτο ακριβώς λεει η έρευνα...ότι αν και το android έχει περισσότερο κακόβουλο λογισμικό το ios απλά θέλει κάποιες βελτιώσεις.
Δεν ξέρω αν διαβάζουμε τις ίδιες έρευνες βέβαια...

Τελευταία επεξεργασία από: Antiresias, 07/03/2013 - 16:31


#7   island

island

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/04/2013 - 11:37

Το ζήτημα είναι ότι στο iOS, αν θέλεις, μπορείς να μπλοκάρεις την πρόσβαση στα ευαίσθητα δεδομένα σου. Πχ εγω στο facebook δεν έχω δώσει πρόσβαση στην τοποθεσία μου, ούτε στις επαφές.
Στο Android, δεν έχεις τέτοια δυνατότητα. Είσαι στα χέρια του developer...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες