Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 11 ψήφοι

LTE carrier update για το iPhone 5 από την Vodafone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
809 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/05/2013 - 02:01

Στο Tweak Smart3G ο διακόπτης Only Change Data καταλαβαίνει κανείς τι κάνει ;
Θα βοηθήσει να είναι ΟΝ σε αυτά που λεμε ; Όσον αφορά το 2G
Συνημμένο αρχείο  ImageUploadedByTapatalk 21368230482.843260.jpg   223,62KB   59 λήψεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   Notis7

Notis7

    iPH Member

  • 241 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:Notis7

Δημοσίευση 11/05/2013 - 03:11

Μια ερώτηση έχω να κάτω ρε παιδιά.(Άν γνωρίζει κάποιος βέβαια)!!!!!
Έχω το full 3G σήμα της Vodafone στο σπίτι. Αν αναβαθμίσω τα carrier settings του iPhone 5 λέτε να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα;;;

#33   bubu

bubu

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/05/2013 - 03:51

Απορώ πως ο συντάκτης του topic μας προτείνει ν κάνουμε την ενημέρωση!


Εγώ απορώ πως δεν έχει διαβάσει τα σχόλια! Να κάνει τουλάχιστον διόρθωση όσο είναι καιρός.
Αναγκάστηκα να πάρω καινούργιο πεντάρι για να αποκατασταθεί ο διακόπτης 3G.
Τραγικός!!!

#34   Goldstamos

Goldstamos

    iPH newbie

  • 82 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 11/05/2013 - 06:58

Μια ερώτηση έχω να κάτω ρε παιδιά.(Άν γνωρίζει κάποιος βέβαια)!!!!!
Έχω το full 3G σήμα της Vodafone στο σπίτι. Αν αναβαθμίσω τα carrier settings του iPhone 5 λέτε να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα;;;

προχωρα κανονικα δουλεύει όπως πριν, μια απο τα ίδια iPhone 5 + full σήμα Vodafon το πέρασα το carrier update και όλα οκ.

#35   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 11/05/2013 - 09:06

Καταρχήν μη κάνετε συγκρίσεις Vodafone - Cosmote. Μιλάμε για μέρα με νύχτα σε δίκτυο. Ο λόγος που η Vodafone αργεί να δώσει το 4G είναι γιατί το έχει ξεσκίσει στις δοκιμές ώστε να τρέχει άψογα, σε αντίθεση με την Cosmote που απλά το έδωσε όπως όπως! Όσο για το ότι δεν είναι ακόμα πλήρως ενεργό, κάνουν κάποιες τελευταίες δοκιμές με τα 5άρια τώρα που η Apple έδωσε έγκριση και αναμένεται πολύ πολύ σύντομα να ανοίξει τελείως. Επίσης, για όσους λέτε ότι δεν υποστηρίζει το κινητό ενώ κοντεύει να παλιώσει, να σας θυμίσω πως το iPhone 5 δεν είναι η μοναδική συσκευή που υποστηρίζει LTE...


Καλό είναι να μην προσπαθούμε να δούμε εικόνες εκεί που δεν υπάρχει τίποτα...
Αυτό το ''ο ένας άργησε γιατί κάνει δοκιμές και δεν βιάστηκε σαν τον άλλο'' ακούγετε μεγάλη παπάτζα!!!

Με την λογική σου να πάμε όλοι wind γιατί μάλλον έχουν καραξεσκιστεί στις δοκιμές και όταν ή άμα το δώσουν το τιμημένο το update τότε θα πετάει...

Η apple έδωσε έγκριση για την Cosmote όμως. Η Vodafone άργησε για τους δικούς της λόγους - κακώς - μην πάμε να της πούμε και μπράβο...
Έπρεπε να φροντίσει να κυκλοφορήσει άμεσα η αναβάθμιση. Και να δουλεύει σωστά!

Το να δουλεύει σωστά και παντού είναι υποχρέωση τους, τόσα λεφτά δίνουμε. Αυτό ισχύει και για τις δύο εταιρείες.

Α, και επιμένω. Το iphone 5 είναι ένα από τα καλύτερα κινητά που όλες οι εταιρείες το διαφημίζουν σαν το ''my precious'' πρέπει και να το υποστηρίζουν άμεσα.
Το ότι υπάρχουν κι άλλα κινητά δεν λέει κάτι.
Το διαφημίζεις στην μπροστινή σελίδα σου και καταλήγεις ένα από τα πιο Hot χαρακτηριστικά του να το υποστηρίζεις όταν πλέον ακούγονται οι φήμες για το επόμενο μοντέλο...
Αλήθεια, το επόμενο δηλαδή πότε θα το υποστηρίξεις..;;;;

#36   inikolas

inikolas

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G

Δημοσίευση 11/05/2013 - 09:17

Δεν ξέρω αν η vf δωσει το καλύτερο κ το πιο ποιοτικό LTE στην Ελλάδα ή όχι ή αν ειναι καλύτερο απο αυτο της cosmote. Τα δεδομένα που υπάρχουν μέχρι τώρα ειναι οτι
1/εχει καθυστερήσει τραγικά να το δώσει
2/το εχει δώσει για Samsung κτλ και ενώ έλεγε οτι το "πρόβλημα" ήταν το update της apple(ή αλλιώς το άλλοθι), τώρα που η apple έδωσε το Οκ, για κάποιο λόγο δεν το διαθέτει εμπορικά (δεν έχω κεραίες μήπως ακόμα κ τρέχω ; )
3/ σε επικοινωνία με την εξυπηρέτηση πελατών κ σε ερώτηση για τον χάρτη κάλυψης αυτή τη στιγμή για χρήση LTE, η απάντηση ήταν "στο κέντρο της Αθήνας κ σε κάποια σημεία στο Μαρούσι -Χαλάνδρι".
Συμπέρασμα : η κακιά apple δεν ειναι κ τόσο κακιά...και η cosmote ανταποκρίθηκε (με τα οποία θέματα της) την πρώτη μέρα με update για την υποστήριξη της συσκευής που όλοι δώσαμε τα 739+ ευρώ μας....

Τελευταία επεξεργασία από: inikolas, 11/05/2013 - 09:24


#37   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/05/2013 - 09:25

Καταρχήν μη κάνετε συγκρίσεις Vodafone - Cosmote. Μιλάμε για μέρα με νύχτα σε δίκτυο. Ο λόγος που η Vodafone αργεί να δώσει το 4G είναι γιατί το έχει ξεσκίσει στις δοκιμές ώστε να τρέχει άψογα, σε αντίθεση με την Cosmote που απλά το έδωσε όπως όπως! Όσο για το ότι δεν είναι ακόμα πλήρως ενεργό, κάνουν κάποιες τελευταίες δοκιμές με τα 5άρια τώρα που η Apple έδωσε έγκριση και αναμένεται πολύ πολύ σύντομα να ανοίξει τελείως. Επίσης, για όσους λέτε ότι δεν υποστηρίζει το κινητό ενώ κοντεύει να παλιώσει, να σας θυμίσω πως το iPhone 5 δεν είναι η μοναδική συσκευή που υποστηρίζει LTE...

Μέρα με νύχτα το δίκτυό τους;;; Που τα συγκρίνεις στην Αθήνα που πιάνουν και τα 2 full σήμα; Για έλα σε άλλες περιοχές να δεις. Κέντρο Πάτρας-Vodafone 3G 1,5mbps αρκετές φορές, έπινες τον καφέ και περίμενες ακόμα να φορτώσει σελίδα.
Κέντρο Πάτρας Cosmote πλέον έχει LTE και δεν κάνω speedtest γιατί θα μου φάει όλα τα MB που έχω στο data plan,είναι σίγουρα πάνω από 10-15 όμως και εννοείται πλοηγείσαι ανθρώπινα.
Κέντρο Πάτρας Cosmote 3G(να μη συγκρίνουμε διαφορετικά μεγέθη) Cosmote ->6-7 mbps . Πάλι δλδ ανόμοια πράγματα.
Το ίδιο που λέω παραπάνω το έχω τσεκάρει και σε άλλες μεγάλες πόλεις και είναι περίπου τα ίδια σε τάξεις μεγέθους.
Επίσης έχει LTE η Cosmote πλέον και εκτός μεγάλων αστικών κέντρων(Αθήνα, Θεσαλλονίκη,Πάτρα). Έχει και Καλαμάτα, Κόρινθο σίγουρα τσεκαρισμένα από μένα. Που αλλού έχει δεν ξέρω αλλά σίγουρα θα έχει σε πόλεις αντίστοιχου πληθυσμού.

Για να μην πούμε για κάλυψη δικτύου, έφυγα από Vodafone επειδή εκεί που δούλευα είχα 1 γραμμή εκεί που η Cosmote είχε 3+. Τους το επισήμανα αρκετές φορές ότι είναι σημείο όχι απομακρυσμένο και θα έπρεπε να έχουν καλύτερο σήμα(γιατί χάνονται κλήσεις) και δεν έκαναν τίποτα..Ε μετά από καιρό παραπόνων έκανα φορητότητα κι έφυγα.

Μόνο ένας που δεν έχει συγκρίνει τα δίκτυα λέει ότι η Vodafone έχει καλύτερη κάλυψη και δίκτυο..

Επίσης αυτό που σου λέει ο alej πάνω, το ότι το έκανε πιο γρήγορα σημαίνει ότι μπορούσε (ή απλά ήθελε για το πρεστίζ) να διαθέσει τα κεφάλαια για να το κάνει. Ήδη είναι 3-4 μήνες σε εκτεταμένες δοκιμές σε όλες τις υποστηριζόμενες δοκιμές(το LTE δίκτυο είναι beta στην Ελλάδα εννοείται ακόμα). Η Vodafone το διέθεσε ονομαστικά αλλά πρακτικά θα γίνει σε ένα μήνα (για να κάνουν δοκιμές που της Cosmote έκαναν πριν 5 μήνες).
Καλύτερη δοκιμή από την εκτεταμένη λειτουργία δεν υπάρχει, η Vodafone για να φτάσει το επίπεδο δοκιμών και απρόσκοπτης λειτουργίας της Cosmote θα πρέπει να περάσουν 4-5 μήνες σίγουρα αν κρίνουμε με το ρυθμό υποστήριξής τους.

Και μη μου πεις ότι το να το δώσει σε εκτεταμένη λειτουργία σε beta στην αρχή( εγώ στην Πάτρα δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα btw) είναι επικίνδυνο και ανεύθυνο γιατί ανά πάσα στιγμή αν δεν έχει κάλυψη πέφτεις σε 3G.
Η τεχνολογική υπεροχή σε κάτι δεν μπορεί να βαφτίζεται αλλιώς.
Εν κατακλείδι, το ότι η Apple ενέκρινε την Cosmote (και πέρασε τα σχετικά test) 4-5 μήνες πριν κάτι δείχνει και σίγουρα η Vodafone έχασε πολλά διαφημιστικά ατού με αυτό σε άτομα που έχουν σχέση με την τεχνολογία.(αυτός που δεν ασχολείται δεν ξέρει καν τι είναι το 3G)

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 11/05/2013 - 09:33

Αναρτημένη εικόνα


#38   johnmast

johnmast

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2013 - 09:41

Εγώ δεν πήρα ακόμα το carrier update ούτε από το itunes ούτε από τις ρυθμίσεις, δηλαδή τι πρέπει να κάνω να χαρώ ή να τους πάρω τηλ να μου το βάλουν; :P

#39   jimvouts

jimvouts

    iPH Member

  • 295 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 11/05/2013 - 09:41

Καλο το lte αλλα μολις δειτε την καταναλλωση της μπαταριας θα επιστρεψετε στο κλασσικο 3g σημα...εκτος αν βολευεται καποιος να εχει ενα τηλεφωνο που ανα 3 ωρες θελει φορτιση...βεβαια εγω με cosmote δεν εχω δει τρελες διαφορες στις ταχυτητες(ισως επειδη πιανω 2 νταμακια lte)....

Οσον αφορα την cosmote κι εμενα μου χαν πει οτι πιανει αθηνα χαλανδρι και μαρουσι και τυχαια ανοιξα τον διακοπτη στον πειραια στο σπιτι μου και επιασε...

Γενικα πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειμαστε America να πιανουμε παντου τρελες ταχυτητες...οπως σε πολλα θεματα ετσι και στην τηλεπικοινωνια ειμαστε πισω σαν χωρα...

#40   tasulm

tasulm

    iPH Addict

  • 673 μηνύματα
  • Twitter:@tasulm
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:tasulm

Δημοσίευση 11/05/2013 - 10:02

Κέντρο Πάτρας-Vodafone 3G 1,5mbps αρκετές φορές, έπινες τον καφέ και περίμενες ακόμα να φορτώσει σελίδα.

σε όλα τα άλλα οκ, αλλά το να πίνεις καφέ με 1,5mbps 3G... το ψόφησες....

Είμαι ο μόνος που στο σερφάρισμα δεν βλέπω διαφορά απο τα 2 στα 22mbps?

#41   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16.726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 11/05/2013 - 10:04

Προφανώς ήταν χοντροκομμένο αυτό που είπα. Το είπα για να δείξω τη διαφορά bandwidth μεταξύ των 2 εταιριών..

Αναρτημένη εικόνα


#42   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1.599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 11/05/2013 - 10:13

Γενικα πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν ειμαστε America να πιανουμε παντου τρελες ταχυτητες...οπως σε πολλα θεματα ετσι και στην τηλεπικοινωνια ειμαστε πισω σαν χωρα...


όχι μόνο η δικιά μας έχω μια φίλη που εργάζεται στην orange (τον αντίστοιχο οτε της Γαλλίας) και συγκεκριμένο στο τμήμα σχεδιασμού δικτύων και ακόμα το παλεύουν με το LTE δεν είναι εύκολη υπόθεση

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#43   lookito

lookito

    iPH Addict

  • 722 μηνύματα
  • Twitter:@lsakkatos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • GameCenter:lookitoJCW

Δημοσίευση 11/05/2013 - 11:04

Μόλις το έκανα και εγω το άφησα λίγο χωρίς wifi μπασ και ποιασει αλλα δεν έβγαλε LTE μόνο 3G το κακό ειναι ότι έχασα απο sbsettings το 3G διακόπτη

#44   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 11/05/2013 - 11:13

Εγω παρατηρησα το εξής, αν απο IntelliscreenX πατησω να ανοίξει το 3G τότε ανοίγει κατευθείαν LTE κ το γράφει σαν Toggle άλλωστε κ με δεύτερο πάτημα πάει σε 3G Toggle.
Όπως και να το κλείσω όταν ανοίγει το 3G, το διακόπτη LTE τον κάνει ΟΝ.
Με το Smart 3G Tweak το ίδιο ακριβώς.
Μόνο αν πατήσω την επιλογη που έβαλα στην εικόνα που δεν είμαι σίγουρος τι κάνει ( Only Change Data ) με το που πατω 3G ανοίγει αλλά κρατα το LTE κλειστό.Ας ελπισω μην εχουμε χαμένες κλήσεις θέμα γτ θα τραβάω τα μαλλιά μου που έκανα κ το Carrier Update μιας κ δεν θέλω LTE.



Sent from my iPhone using Tapatalk

#45   tfd1978

tfd1978

    iPH Addict

  • 637 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 11/05/2013 - 11:24

Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με voda, μου ειπανε (ενα παλληκαρι, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...) οτι αρχες Ιουνιου θα λαβουμε κι αλλο update για τα carrier settings, και τοτε θα δουλεψει. Πολυυυυυ πισω παντως η voda σε σχεση με την cote..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες