Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το fragmentation στο iOS: To 93% των χρηστών βρίσκεται στo iOS 6


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/06/2013 - 08:36


Ιδιαίτερη έμφαση στο 'fragmentation' δίνει η Apple ακολουθώντας το παράδειγμα της Google με την ενημέρωση των developers και του κοινού για το ποσοστό των χρηστών που βρίσκονται σε κάθε έκδοση του λειτουργικού. Συγκεκριμένα, το διάγραμμα της Apple δείχνει ότι το 93 τοις εκατό των iOS συσκευών με πρόσβαση στο App Store για περίοδο δύο βδομάδων μέχρι τις 3 Ιουνίου βρίσκεται στο iOS 6 με μόλις το 6 τοις εκατό να παραμένει στο iOS 5 και το 1 τοις εκατό με κάποια ακόμα παλαιότερη έκδοση.

Αναρτημένη εικόνα


Από την άλλη, τα αντίστοιχα ποσοστά για το Android δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά για τους developers που βλέπουν μόλις το 33 τοις εκατό των χρηστών να «τρέχουν» την τελευταία έκδοση Jelly Bean (4.1.x και 4.2.x) με την πλειοψηφία να βρίσκεται ακόμα στο Gingerbread (2.3.x), ένα λειτουργικό σχεδόν τριών χρόνων!

Η διαφορά αυτή υπογραμμίστηκε ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια του περασμένου WWDC 2013 από την Apple ως ακόμα μια επίθεση κατά του Android. Οι developers στο iOS μπορούν να μένουν ήσυχοι και να χρησιμοποιούν χωρίς δεύτερη σκέψη οποιαδήποτε τεχνολογία δίνει η Apple με κάθε μεγάλη ανανέωση του iOS έχοντας δεδομένο ότι το ευρύ κοινό θα ακολουθήσει και θα επωφεληθεί των νέων λειτουργιών και της αυξημένης ασφάλειας. Αντίθετα, οι developers στο Android όχι μόνο έχουν μικρότερες πιθανότητες στο κέρδος αλλά πρέπει να διαχειριστούν το μεγάλο εύρος Android συσκευών με διαφορετικές οθόνες και επεξεργαστικές δυνατότητες επιβαρύνοντας σε χρόνο και χρήμα σε σημαντικό βαθμό την υποστήριξη.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   katakefalos

katakefalos

    iPH Member

  • 265 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/06/2013 - 09:15

Μόνο εγώ ρε ο κακομοίρης εδώ μέσα? Με iphone 3G ετοιμοθάνατο?
Πάλι στο 1% ?
Μα τόση γκαντεμιά? :D

#3   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/06/2013 - 09:32

Mε το iOS 7 του χρόνου τετοια εποχή εαν ξανα δώσει η Apple τα στοιχεία δυστηχώς θα μιλάμε για πλήρες Fragmentation στο iOS και η πλάκα είναι οτι θα το έχει καταφέρει η μια και μοναδική εταιρια Apple λόγο iPhone 4 και iOS 7
Στο Android για το Fragmentation όμως δεν φταίει η Google αλλά ο εκάστοτε καταστευαστής τηλεφώνων.Στο iOS 100% φταίει η Apple

#4   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/06/2013 - 11:37

Mε το iOS 7 του χρόνου τετοια εποχή εαν ξανα δώσει η Apple τα στοιχεία δυστηχώς θα μιλάμε για πλήρες Fragmentation στο iOS και η πλάκα είναι οτι θα το έχει καταφέρει η μια και μοναδική εταιρια Apple λόγο iPhone 4 και iOS 7
Στο Android για το Fragmentation όμως δεν φταίει η Google αλλά ο εκάστοτε καταστευαστής τηλεφώνων.Στο iOS 100% φταίει η Apple


Το iPhone 4 παίρνει iOS 7.

Στο iOS δεν υπάρχει fragmentation για να αναζητήσουμε τον υπεύθυνο :)

#5   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/06/2013 - 11:39

Το iPhone 4 παίρνει iOS 7.

Στο iOS δεν υπάρχει fragmentation για να αναζητήσουμε τον υπεύθυνο :)


Δεν κατάλαβες τι έχω γράψει αλλα dont worry εδω θα ειμαστε τoυ χρόνου :P

#6   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 24/06/2013 - 11:45

Αν εννοείς ότι το iOS δε θα συμπεριφέρεται καλά στο iPhone 4, είναι γνωστό ότι είναι η πιο ελαφριά έκδοση του iOS 7 (λείπουν κάποια features) και είναι beta 1.

Φυσικά και θα είμαστε εδώ του χρόνου, υγεία να έχουμε να γκρινιάζουμε :)

#7   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/06/2013 - 11:52

Αν εννοείς ότι το iOS δε θα συμπεριφέρεται καλά στο iPhone 4, είναι γνωστό ότι είναι η πιο ελαφριά έκδοση του iOS 7 (λείπουν κάποια features) και είναι beta 1.

Φυσικά και θα είμαστε εδώ του χρόνου, υγεία να έχουμε να γκρινιάζουμε :)


Αυτό εννοούσα δυστηχως θα σερνεται και θα μεινει πολλα εκκατομυρια χρηστες του iPhone 4 στο iOS 6 και θα ανοιξει η ψαλίδα και γι'αυτο είπα ποιο πάνω οτι το iOS θα αποκτήσει Fragmentation.
Και φυσικά να έχουμε υγεία, και του χρόνου να γκρινιάζουμε :)

#8   torter10

torter10

    iPH Contributor

  • 1.404 μηνύματα
  • Twitter:@torter11
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 24/06/2013 - 12:06

Εμένα μου αρέσει που η Apple δίνει update άμεσα σε όλες τις συσκευές της, αλλά μου τη σπάει που δίνει ελάχιστα νέα features και πολλές φορές οι εκδόσεις είναι γεμάτες bugs....

#9   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/06/2013 - 12:08

Αυτό εννοούσα δυστηχως θα σερνεται και θα μεινει πολλα εκκατομυρια χρηστες του iPhone 4 στο iOS 6 και θα ανοιξει η ψαλίδα και γι'αυτο είπα ποιο πάνω οτι το iOS θα αποκτήσει Fragmentation.
Και φυσικά να έχουμε υγεία, και του χρόνου να γκρινιάζουμε :)

Θεωρω πως εισαι λαθος και να σου πω γιατι.

Οσοι χρηστες ασχολουνται καθημερινα με apps, tweaks, customization κτλ εχουν ηδη αναβαθμιστει σε 4s ή 5.

Οσοι εχουν απομεινει με 4αρια ειναι αυτοι που κανουν τα βασικα(κλησεις, social, pdf).
Αυτοι οι χρηστες αναβαθμίζουν ΠΑΝΤΟΤΕ μολις τους ερθει ειδοποιηση, καθως δεν ασχολουνται με φημες και τεχνολογικα νεα.

Ετσι δεν προκειται να δουμε μεγαλες αλλαγες στα ποσοστα.

Σε λίγους μηνες θα περιμενω να ανακαλεσεις..

#10   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3.897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 24/06/2013 - 12:10

Θεωρω πως εισαι λαθος και να σου πω γιατι.

Οσοι χρηστες ασχολουνται καθημερινα με apps, tweaks, customization κτλ εχουν ηδη αναβαθμιστει σε 4s ή 5.

Οσοι εχουν απομεινει με 4αρια ειναι αυτοι που κανουν τα βασικα(κλησεις, social, pdf).
Αυτοι οι χρηστες αναβαθμίζουν ΠΑΝΤΟΤΕ μολις τους ερθει ειδοποιηση, καθως δεν ασχολουνται με φημες και τεχνολογικα νεα.

Ετσι δεν προκειται να δουμε μεγαλες αλλαγες στα ποσοστα.

Σε λίγους μηνες θα περιμενω να ανακαλεσεις..



Μακάρι να βγω λάθος και να ανακαλέσω :D

#11   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 24/06/2013 - 12:25

Εμένα μου αρέσει που η Apple δίνει update άμεσα σε όλες τις συσκευές της, αλλά μου τη σπάει που δίνει ελάχιστα νέα features και πολλές φορές οι εκδόσεις είναι γεμάτες bugs....

Θύμισέ μου την τελευταία επίσημη έκδοση λογισμικού που ήταν γεμάτη bugs...

#12   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113.564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 24/06/2013 - 12:25

Yπάρχει βέβαια μια σημαντική διαφορά, λεπτομέρεια..

Η Apple δε σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις το iOS που θες να είσαι, όπως συμβαίνει στο Android.

Γιατί να μη μπορώ να επιλέξω σε ποιο iOS θέλω να έχω τη συσκευή μου? Γιατί πρέπει πάντα να είναι στο τελευταίο? Και άντε πες δεν τη κάνεις την αναβάθμιση.. Αν γίνει η μ@κακία και πας σε Restore τι κάνεις?

Δε μπορώ να ξεχάσω με την έλευση του iOS 6, πόσοι έψαχναν να γυρίσουν πίσω σε iOS 5. Δεν έχουν το δικαίωμα? Προφανώς και όχι όταν θέλουν/θέλουμε να μιλάμε για το απόλυτο των αριθμών.

Όσο για το 4 που αναφέρθηκε πιο πάνω, είναι δεδομένο πως θα έχει πρόβλημα σε iOS 7. Εκεί τι θα κάνουν?

Τουλάχιστον στο 3G την είχες την επιλογή να πας λίγο πιο κάτω. Στη 3.1.3.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#13 Guest_emeliss_*

Guest_emeliss_*

Δημοσίευση 24/06/2013 - 15:48

Οσοι χρηστες ασχολουνται καθημερινα με apps, tweaks, customization κτλ εχουν ηδη αναβαθμιστει σε 4s ή 5.

Οσοι εχουν απομεινει με 4αρια ειναι αυτοι που κανουν τα βασικα(κλησεις, social, pdf).
Αυτοι οι χρηστες αναβαθμίζουν ΠΑΝΤΟΤΕ μολις τους ερθει ειδοποιηση, καθως δεν ασχολουνται με φημες και τεχνολογικα νεα.

Ετσι δεν προκειται να δουμε μεγαλες αλλαγες στα ποσοστα.

Αρα το iPhone 4 ειναι μια συσκευή για τα βασικά και για χρήστες που δεν ξέρουν και όλοι οι αληθινοί χρήστες smartphone έχουν κότες με χρυσά αυγά που πουλούν για να αλλάζουν iPhone κάθε χρόνο.

Ενδιαφέρουσα άποψη.

Τελευταία επεξεργασία από: emeliss, 24/06/2013 - 15:49


#14   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 24/06/2013 - 16:07

Οσοι εχουν απομεινει με 4αρια ειναι αυτοι που κανουν τα βασικα(κλησεις, social, pdf).
Αυτοι οι χρηστες αναβαθμίζουν ΠΑΝΤΟΤΕ μολις τους ερθει ειδοποιηση, καθως δεν ασχολουνται με φημες και τεχνολογικα νεα.

Ετσι δεν προκειται να δουμε μεγαλες αλλαγες στα ποσοστα.

Συμφωνώ

#15   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 24/06/2013 - 16:20

Αρα το iPhone 4 ειναι μια συσκευή για τα βασικά και για χρήστες που δεν ξέρουν και όλοι οι αληθινοί χρήστες smartphone έχουν κότες με χρυσά αυγά που πουλούν για να αλλάζουν iPhone κάθε χρόνο.

Ενδιαφέρουσα άποψη.

Καμια απολυτως σχεση..

Το iPhone4 ειναι μια πληρης συσκευη, που καλυπτει όλες τις βασικες αναγκες ενος χρηστη ΕΚΤΟΣ απο καποιες εξεζητημενες λειτουργιες που εχουν να κανουν με customization.
Οποιος θελει να ειναι πληρως updated με τις πιο προσφατες λειτουργιες δεν καλυπτεται πια απο το 4αρι, το iOS7 beta ειναι το καλυτερο παραδειγμα.

Εγω δεν αναφερθηκα σε "αληθινους χρηστες smartphone" οπως εσυ, και θα ηθελα αν μπορουσες να μου εξηγησεις τι σημαινει αυτος ο χαρακτηρισμος που χρησιμοποιησες.

Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 24/06/2013 - 16:25


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες