Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία

Πρόβλημα με εισαγωγή τραπεζικού λογαριασμού στο Itunes Connect


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
6 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 18/03/2014 - 19:45

Καλησπέρα,

είμαι εγγεγραμμένος developer και εδώ και καιρό ασχολούμαι με 2-3 εφαρμογές. Τώρα ήρθε η στιγμή που η μία είναι σχεδόν έτοιμη και θέλω να την κυκλοφορήσω. Πήγα να βάλω τον τραπεζικό λογαριασμό μου (Eurobank). Βρίσκω το κατάστημα της τράπεζας και παίρνει μόνο του τον κωδικό τράπεζας. Μετά μου ζητάει τον αριθμό λογαριασμού, το όνομά του λογαριασμού και το IBAN. Τα βάζω και μου βγάζει ότι ο λογαριασμός πρέπει να έχει 16 ψηφία. Όμως εμένα ο λογαριασμός έχει 20. Πήρα τηλέφωνο στην Apple, μου έδωσαν ένα άλλο τηλέφωνο να μιλήσω που είναι η ομάδα του itunes connect και αυτοί μου είπαν ότι πρέπει να στείλω email στο τραπεζικό τμήμα που έχουν. Τους έστειλα και εδώ και σχεδόν 4 μέρες δεν πήρα απάντηση. Γνωρίζει κάποιος για το πρόβλημα να με βοηθήσει; Επίσης έχει βάλει κανείς λογαριασμό της Πειραιώς; Αν δεν βρω άκρη με την Eurobank, θα ήθελα να πάω σε αυτή.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/03/2014 - 20:24

ελα φιλε εμενα ειχα και εγω προβλημα, εμενα ηταν 13 και ζηταγε 16 και εβαλα 000 μπροστα και ηταν οκ, και η αππλε ετσι μου απαντησε!

 

ειχα πειραιως

 

το iban ειναι GR XXX YYY AAAAAAAAAAAAAAAA (κατι τετοιο)

ΧΧΧ ειναι ο κωδικος τραπεζας

ΥΥΥ κωδικος καταστηματος

ΑΑΑ... λογαριασμος, αυτο ειναι 16 που ζηταει και αυτο βαζεις! σε πειραως μου το πηραν οκ


Τελευταία επεξεργασία από: valsamis, 18/03/2014 - 20:27

IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#3   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 18/03/2014 - 20:50

Ο τραπεζικός λογαριασμός μου έχει 20 ψηφία. Αυτό είναι το θέμα. Όχι 16. Μου το είπε και η euro bank που μίλησα μαζί τους. Ο τραπεζικός λογαριασμός που έχεις στην Πειραιώς είναι 16 ψηφία;

#4   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/03/2014 - 20:59

Ο τραπεζικός λογαριασμός μου έχει 20 ψηφία. Αυτό είναι το θέμα. Όχι 16. Μου το είπε και η euro bank που μίλησα μαζί τους. Ο τραπεζικός λογαριασμός που έχεις στην Πειραιώς είναι 16 ψηφία;

13 ειναι αλλα βαζεις 000 μπροστα


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#5   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 18/03/2014 - 21:02

Και δεν έχεις πρόβλημα ε; Πληρώθηκες κανονικά; Αν δεν μου απαντήσουν μέχρι αύριο, θα πάω να βγάλω ένα λογαριασμό στην Πειραιώς να τελειώνω.

#6   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 18/03/2014 - 21:08

δν ειμαι για να πληρωθω ακομα αλλα λογικα ειναι οκ, αν ηταν κατι δεν θα το προχοραγε


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#7   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2.065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 20/03/2014 - 12:13

Ακόμα δεν μου απάντησαν από την Apple, αλλά τελικά βρήκα μόνος μου τη λύση για όποιον ενδιαφέρεται. Το IBAN είναι ένας τρόπος για να έχεις σε ένα αριθμό τη χώρα, τον κωδικό χώρας για τις τράπεζες, τον κωδικό καταστήματος της τράπεζας που άνοιξες τον λογαριασμό και τον αριθμό λογαριασμού. Από το documentation της Apple βρήκα αυτό. https://developer.ap...andBanking.html

Αν πάτε στην κατηγορία add new bank account, σου λέει ότι ο τραπεζικός αριθμός εξάγεται από το IBAN. 

 

Για όλες τις ελληνικές τράπεζες ισχύει αυτό:

 

GRkk bbbs sssc cccc cccc cccc ccc   //Πρότυπο IBAN

 

b = National bank code

s = Branch code
c = Account number

 

Όπως βλέπεται, στο itunes connect η Apple σου ζητάει τα c από το IBAN, τα οποία όντως είναι 16. Ελπίζω να βοηθήσω κάποιον με παρόμοιο πρόβλημα.


Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 20/03/2014 - 12:13





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες