Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Το σύστημα πληρωμών Apple Pay προετοιμάζεται για την Ευρώπη


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
30 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 30/09/2014 - 14:22

applepay-640x403.jpg

 

Το Apple Pay, το ηλεκτρονικό σύστημα πληρωμών που ανακοίνωσε η Apple κατά το event της παρουσίασης των iPhone 6 και iPhone 6 Plus, ετοιμάζεται να διατεθεί μέσα στον Οκτώβριο στις ΗΠΑ. Τι γίνεται όμως με την Ευρωπαϊκή διάθεση του συστήματος;

 

Ένα από τα νέα χαρακτηριστικά των iPhone 6 στα οποία η Apple αφιέρωσε πολύ χρόνο στην παρουσίαση της είναι το Apple Pay. Ένα νέο σύστημα ηλεκτρονικών πληρωμών το οποίο χρησιμοποιεί ταυτόχρονα το NFC αλλά και το Touch ID ως επιπλέον δικλείδα ασφαλείας.


Το Apple Pay δεν θα είναι ξεχωριστή εφαρμογή αλλά θα είναι ενσωματωμένο στην εφαρμογή Passbook όπου χρησιμοποιώντας την κάμερα του κινητού θα μπορεί να προστεθεί μια νέα πιστωτική κάρτα η οποία δεν θα συγχρονίζει με το iCloud και θα αποθηκεύεται μόνο στη συσκευή (για λόγους ασφαλείας).
Αν χαθεί η κλαπεί το κινητό δεν χρειάζεται να ακυρωθεί η κάρτα γιατί τα δεδομένα της κάρτας μπορούν να ξεκλειδώσουν μόνο με το Touch ID (το δακτυλικό αποτύπωμα του χρήστη).


Αυτά όλα αφορούν τις αγορές σε καταστήματα, τι γίνεται με τις αγορές στο Internet;


Οι εφαρμογές online αγορών θα μπορούν να υποστηρίξουν το νέο σύστημα Apple Pay (λογικά θα υπάρχει κάποιο API για τη διασύνδεση των συστημάτων) με το οποίο δεν θα απαιτείται η συμπλήρωση φόρμας με πολλά δεδομένα κάθε φορά που κάνουμε μια αγορά. Όλα θα γίνονται με το Touch ID.


Το Apple Pay διαθέσιμο στις ΗΠΑ τον επόμενο μήνα μέσω Software Update.

 

Ήδη οργανώνεται η ομάδα που θα αναλάβει την Ευρωπαϊκή έκδοση του συστήματος πληρωμών, όπως δείχνει η πρόσφατη μετακίνηση της Mary Carol Harris (Director of mobile | Visa Europe) προς την Apple:

 

 marycarolharris.jpg

 

Η Mary Carol Harris σε παλαιότερη της συνέντευξη σχετικά με το μέλλον των ηλεκτρονικών πληρωμών μέσω φορητών συσκευών:

 


Behind the Scenes...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2.579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 30/09/2014 - 14:35

μακαρι!!!


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#3   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1.287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 30/09/2014 - 16:28

Στη Ελλάδα σίγουρα 3 χρόνια μετά!



#4   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 30/09/2014 - 16:50

Εδώ δεν έχουν δώσει το iTunes Radio ακόμα στην ευρώπη, θέλουν να δώσουν το Apple Pay... Άντε να δούμε τι θα γίνει και με αυτό!



#5   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 30/09/2014 - 18:03

Εδώ δεν έχουν δώσει το iTunes Radio ακόμα στην ευρώπη, θέλουν να δώσουν το Apple Pay... Άντε να δούμε τι θα γίνει και με αυτό!

Οκ δεν έχουν δώσει το iTunes Radio στην Ευρώπη αλλά με ένα λογαριασμό στο us AppStore το έχεις το θέμα είναι το software update θα είναι location base άρα δεν θα μπαίνει σε μας ή με αμερικανικό λογαριασμό θα μπαίνει ναι οκ άχρηστο θα μας είναι αλλά το έχω απορία....;;;

Knowledge Is Power


#6   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 30/09/2014 - 19:11

Οκ δεν έχουν δώσει το iTunes Radio στην Ευρώπη αλλά με ένα λογαριασμό στο us AppStore το έχεις το θέμα είναι το software update θα είναι location base άρα δεν θα μπαίνει σε μας ή με αμερικανικό λογαριασμό θα μπαίνει ναι οκ άχρηστο θα μας είναι αλλά το έχω απορία....;;;

Και πάλι να κάνεις λογαριασμό στο US Store θα χρειαστείς τραπεζικό λογαριασμό από Αμερική. Δεν ξέρω αν γίνεται να βάλεις gift card και να κάνεις λογαριασμό. Επίσης, το Apple Pay θα διευκολύνει πάρα πολλούς χρήστες του εξωτερικού καθώς μόνιμα στο εξωτερικό, ακόμα και τον καφέ τον πληρώνουμε με κάρτα. Στην Ελλάδα κυκλοφορεί περισσότερο το cash παρά η κάρτα. :)



#7   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 30/09/2014 - 19:18

Και πάλι να κάνεις λογαριασμό στο US Store θα χρειαστείς τραπεζικό λογαριασμό από Αμερική. Δεν ξέρω αν γίνεται να βάλεις gift card και να κάνεις λογαριασμό. Επίσης, το Apple Pay θα διευκολύνει πάρα πολλούς χρήστες του εξωτερικού καθώς μόνιμα στο εξωτερικό, ακόμα και τον καφέ τον πληρώνουμε με κάρτα. Στην Ελλάδα κυκλοφορεί περισσότερο το cash παρά η κάρτα. :)

Εμένα θα μου πεις ακόμα με το passbook που είχα πάει Αμερική ξέχασα τι θα πει πορτοφόλι...παντού από το αεροδρόμιο και στο πήγαινε και στο έλα μέχρι καφέ και φαΐ ακόμα και ξενοδοχείου το κινητό όλα.....ήρθα Ελλάδα και μου κακοφάνηκε....μετά έπρεπε να παίρνω και πορτοφόλι....

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 30/09/2014 - 19:18

Knowledge Is Power


#8   iKotsen

iKotsen

    iPH Addict

  • 864 μηνύματα
  • Twitter:@KonstantinosDr1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:kotsen1991

Δημοσίευση 30/09/2014 - 19:21

Εμένα θα μου πεις ακόμα με το passbook που είχα πάει Αμερική ξέχασα τι θα πει πορτοφόλι...παντού από το αεροδρόμιο και στο πήγαινε και στο έλα μέχρι καφέ και φαΐ ακόμα και ξενοδοχείου το κινητό όλα.....ήρθα Ελλάδα και μου κακοφάνηκε....μετά έπρεπε να παίρνω και πορτοφόλι....

Αυτό ακριβώς... Βολεύει καμιά φορά η ευκολία χρήσης απλά κάρτας/κινητού για πληρωμές και συναλλαγές!! :)



#9   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 30/09/2014 - 19:26

Αυτό ακριβώς... Βολεύει καμιά φορά η ευκολία χρήσης απλά κάρτας/κινητού για πληρωμές και συναλλαγές!! :)

Επειδή είμαι στο χώρο μέσα να σου πω ότι ήμουν μέχρι το 2011 στο παρατηρητήριο της κοινωνίας της πληροφορίας το οποίο κοίταζε πως αξιοποιούνται οι πόροι από το ΕΣΠΑ 2007-2013 σκέψου για θέματα πληροφορικής και εκσυχρονισμου της Ελλάδα σε θέματα πληροφορικής ήταν διαθέσιμα αν θυμάμαι καλά 30.000.000€ από τα οποία μέχρι το 2011 είχε αξιοποιηθεί μόλις το....1% του συνολικού ποσού....όποτε βγάλε άκρη.....

Knowledge Is Power


#10   108

108

    iPH Contributor

  • 1.260 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/09/2014 - 19:42

Εμένα θα μου πεις ακόμα με το passbook που είχα πάει Αμερική ξέχασα τι θα πει πορτοφόλι...παντού από το αεροδρόμιο και στο πήγαινε και στο έλα μέχρι καφέ και φαΐ ακόμα και ξενοδοχείου το κινητό όλα.....ήρθα Ελλάδα και μου κακοφάνηκε....μετά έπρεπε να παίρνω και πορτοφόλι....

το να σκανάρουν εκπτωτικά κουπόνια δεν είναι το ίδιο με τις πληρωμές. Εάν δεν βάλουν μηχανάκια στα τραπέζια (πχ σε εστιατόρια) η κάπου αλλού τέλος πάντων, εγώ δεν θα εμπιστευόμουν να δώσω ολόκληρο κινητό. Σε περιπτώσεις σουπερ μάρκετ με το μηχανάκι στο ταμείο ναι διευκολύνει κατά πολύ. επίσης πρέπει και στα ΑΤΜ να υπάρχει nfc.



#11   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 01/10/2014 - 01:12

Η αρχή στην Ελλάδα έχει γίνει ήδη με τις contactless κάρτες (χρεωστικές,πιστωτικές,προπληρωμένες) Αυτή την στιγμή όλες οι μεγάλες τράπεζες έχουν τέτοια προϊόντα σε MasterCard και visa (Alpha Bank, Eurobank,Πειραιώς) εκτός από την εθνική τράπεζα που έχει μείνει χρόνια πίσω! Έχω δοκιμάσει τις χρεωστικές κάρτες και από τις τρεις τράπεζες με ανέπαφες συναλλαγές! Μπορώ να πω ότι είναι απίστευτα βολικές ειδικά όταν παίρνεις πράγματα κάτω των 25€! Και όλο και περισσότερα καταστήματα έχουν τέτοια μηχανήματα που να τις υποστηρίζουν! Ενδεικτικά αν πάτε στο the mall Athens πολλά καταστήματα έχουν τα αντίστοιχα contactless μηχανήματα και τα φαγάδικα μάλιστα! Προχθές πήρα ένα παγωτό στα häagen Dutch και πλήρωσα με την Καρτα της alpha (χρεωστική-visa) και φυσικά ο ταμείας ούτε που την άγγιξε στα χέρια του ..εγώ απλά την πέρασα πάνω από το τερματικό μηχάνημα και έφυγα! Ούτε ψιλά, ούτε ρέστα ούτε τίποτα!

#12   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 01/10/2014 - 02:02

Προχθές πήρα ένα παγωτό στα häagen Dutch και πλήρωσα με την Καρτα της alpha (χρεωστική-visa) και φυσικά ο ταμείας ούτε που την άγγιξε στα χέρια του ..εγώ απλά την πέρασα πάνω από το τερματικό μηχάνημα και έφυγα! Ούτε ψιλά, ούτε ρέστα ούτε τίποτα!

Κρατώ αυτό.... Αμερικανιές... :P 

 

Πάντως εδώ σπάνια πληρώνω με μετρητά... Είναι σύστημα χρόνων και δουλεύει άψογα.. Τώρα αν καθιερωθεί και αυτό να μην κουβαλάμε τις κάρτες, τότε για μένα είναι ακόμα πιο ασφαλές από το να δίνω την κάρτα μου αριστερά και δέξια, ιδικά στα εστιατόρια που την περνούν και στην ξανά δίνουν.. Βέβαια ποτέ δεν είχα πρόβλημα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..


@CaLi@


#13   daskalakispavlos

daskalakispavlos

    iPH Elite Poster

  • 3.421 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:daskalakisp

Δημοσίευση 01/10/2014 - 02:14

το να σκανάρουν εκπτωτικά κουπόνια δεν είναι το ίδιο με τις πληρωμές. Εάν δεν βάλουν μηχανάκια στα τραπέζια (πχ σε εστιατόρια) η κάπου αλλού τέλος πάντων, εγώ δεν θα εμπιστευόμουν να δώσω ολόκληρο κινητό. Σε περιπτώσεις σουπερ μάρκετ με το μηχανάκι στο ταμείο ναι διευκολύνει κατά πολύ. επίσης πρέπει και στα ΑΤΜ να υπάρχει nfc.

Βασικά φίλε μου δεν μίλησα για κουπόνια τα Starbucks στην Αμερική τα Burger King τα dunkin donuts Pizza Hut subway έχουν κάρτες προπληρωμένες που τις φορτίζεις και στην σκανάρουν και σε real time σου αφαιρούν λεφτά από το λογαριασμό...καμία σχέση με κουπόνια και μίλησα για Αμερική όχι για Ελλάδα στην Ελλάδα αυτά δεν θα γίνουν ποτέ...μόνο στο αεροδρόμιο μας έκλεισα εισιτήριο και μπηκα με το εισιτήριο στο κινητό οπουδήποτε άλλου αργουμε ακόμα....κάνουν μια κίνηση κάποιες τράπεζες για κάρτες ανέπαφων συναλλαγών αλλά αργουμε ακόμα για να μην χρειάζεται καν πορτοφόλι μόνο το κινητό για να βγούμε από το σπίτι....

Τελευταία επεξεργασία από: daskalakispavlos, 01/10/2014 - 02:17

Knowledge Is Power


#14   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 01/10/2014 - 10:39

Κρατώ αυτό.... Αμερικανιές... :P

 

Πάντως εδώ σπάνια πληρώνω με μετρητά... Είναι σύστημα χρόνων και δουλεύει άψογα.. Τώρα αν καθιερωθεί και αυτό να μην κουβαλάμε τις κάρτες, τότε για μένα είναι ακόμα πιο ασφαλές από το να δίνω την κάρτα μου αριστερά και δέξια, ιδικά στα εστιατόρια που την περνούν και στην ξανά δίνουν.. Βέβαια ποτέ δεν είχα πρόβλημα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Του χρόνου τον Σεπτέμβριο θα πάω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία..ελπίζω να έχει φτάσει τότε το apple pay μπας και παρουμε καμια γεύση και εμείς :P Αν και η Αγγλία γενικά πάει σχεδόν παράλληλα με την Αμερική...τελευταία φορά που πήγα ..ξέχασα τι εστί χαρτονόμισμα!



#15   Velkus

Velkus

    iPH Hero

  • 5.457 μηνύματα
  • Twitter:@SpyVeProductions
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Velinikus

Δημοσίευση 01/10/2014 - 10:46

Του χρόνου τον Σεπτέμβριο θα πάω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία..ελπίζω να έχει φτάσει τότε το apple pay μπας και παρουμε καμια γεύση και εμείς :P Αν και η Αγγλία γενικά πάει σχεδόν παράλληλα με την Αμερική...τελευταία φορά που πήγα ..ξέχασα τι εστί χαρτονόμισμα!


Μόνο για τις καντίνες στο Manhattan τα έχουμε!! LoL!! Που λέει ο λόγος!! :P

Κάτσε να δούμε κατά ποσό θα προχωρήσει και πως θα δουλέψει.. Είμαι περίεργος ακόμα.. Κάτι διάβαζα πως η PayPal εχει θέμα με την ονομασία και πως θα χάσει πελάτες κτλ κτλ δεν θυμάμαι ακριβώς και είναι σε κόντρα με την Apple.. Όπως πάντα κάποιος πρέπει να έχει πρόβλημα μαζί της!!

@CaLi@


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες