Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το Face ID του iPhone X


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   tierney

tierney

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/01/2018 - 13:44

Καλησπερα. Για ολους εσας που εχετε προβληματα με το face id, δοκιμαστε αυτο:

https://www.google.g...asses-try-this/

Ειχα προβλημα με αναγνωριση οταν φορουσα γυαλια ή οταν δεν το κοιτουσα, υπο γωνια, κτλ και διορθωθηκαν ολα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/01/2018 - 14:01

https://forums.macru...ace-id.2090864/

Μία ενδιαφέρουσα συζήτηση. Άν σκεφτεί κάποιος τον βαθμό χρήσης (αριθμό ξεκλειδώματος την ημέρα) είναι ο λόγος που δεν θα έπαιρνα X.

Και πρός αποφυγήν παρεξηγήσεως ΟΥΤΕ iris scanner θα έπαιρνα.

Μία παρένθεση ήταν.



#48   AlexSandros

AlexSandros

    iPH newbie

  • 96 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 26/01/2018 - 14:04

Καλησπερα. Για ολους εσας που εχετε προβληματα με το face id, δοκιμαστε αυτο:

https://www.google.g...asses-try-this/

Ειχα προβλημα με αναγνωριση οταν φορουσα γυαλια ή οταν δεν το κοιτουσα, υπο γωνια, κτλ και διορθωθηκαν ολα.

έγραψες 



#49   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/01/2018 - 14:33

https://forums.macru...ace-id.2090864/

Μία ενδιαφέρουσα συζήτηση. Άν σκεφτεί κάποιος τον βαθμό χρήσης (αριθμό ξεκλειδώματος την ημέρα) είναι ο λόγος που δεν θα έπαιρνα X.

Και πρός αποφυγήν παρεξηγήσεως ΟΥΤΕ iris scanner θα έπαιρνα.

Μία παρένθεση ήταν.

Κλείνοντας την παρένθεση, επέτρεψε μου λόγω κεκτημένης γνώσης γύρω από ζητήματα κυματικής φυσικής, να σε διαβεβαιώσω πως δεν γεννάται το παραμικρό ζήτημα απειλής της υγείας από την χρήση του Face-ID.

Ενδεικτικά να αναφέρω πως τα ποσά της ακτινοβολίας που θα δεχθούν τα αισθητήρια της όρασης, κοιτάζοντας κατάματα τον ήλιο για 2sec ισοδυναμούν με αυτά που αθροιστικά θα έχεις δεχθεί αν είσαι κάτοχος ενός iPh X έως το τέλος της ζωής σου.  :)


Big things have small beginnings

#50   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/01/2018 - 14:40

Κλείνοντας την παρένθεση, επέτρεψε μου λόγω κεκτημένης γνώσης γύρω από ζητήματα κυματικής φυσικής, να σε διαβεβαιώσω πως δεν γεννάται το παραμικρό ζήτημα απειλής της υγείας από την χρήση του Face-ID.
Ενδεικτικά να αναφέρω πως τα ποσά της ακτινοβολίας που θα δεχθούν τα αισθητήρια της όρασης, κοιτάζοντας κατάματα τον ήλιο για 2sec ισοδυναμούν με αυτά που αθροιστικά θα έχεις δεχθεί αν είσαι κάτοχος ενός iPh X έως το τέλος της ζωής σου. :)

Δεν διαφωνώ στο ποσό στιγμιαία αλλά στο (χρόνο έκθεσης) και απορρόφησης της ακτινοβολίας (διότι για ακτινοβολία μιλάμε).
Και μια τούρτα να κατεβάσεις απλά θα ανεβεί το σάκχαρο στο Θεο και σε μερικές ώρες θα πέσει. Αν τρως όμως ζάχαρη για χρόνια ή λιπαρά σε μεγάλο βαθμό έκθεσης σε περιμένουν εκπλήξεις δυσάρεστες.
Το κλειδί είναι ο χρόνος έκθεσης και του ότι το σώμα μας θυμάται και γενικά απορροφά.
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ Χ όπως και χρησιμοποιώ πάντα γυαλιά με φίλτρο σε τηλεόραση υπολογιστή κλπ. Όπως μιλώ με ανοιχτή ακρόαση κ.α.
Το τέλος ζωής είναι σχετικό...:)
Το faceid χρησιμοποιεί laser αισθητήρα.

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 26/01/2018 - 14:43


#51   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 26/01/2018 - 15:26

Τελικά ρε παιδιά εγώ που το βλέπω θα μου κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα με τα μάτια ;;;

#52   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/01/2018 - 15:31

Τελικά ρε παιδιά εγώ που το βλέπω θα μου κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα με τα μάτια ;;;

https://1reddrop.com...-damage-retina/
Ένα πολύ όμορφο άρθρο.(ενδιαφέρον και τα σχόλια του άρθρου).
Ο καθένας κρίνει. Η λέξη για μένα κλειδί είναι η (χρόνος έκθεσης).

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 26/01/2018 - 15:32


#53   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 26/01/2018 - 15:31

Τελικά ρε παιδιά εγώ που το βλέπω θα μου κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα με τα μάτια ;;;

Οχι ρε φιλε μου. Δεν εχουν προβλημα τα ματια σου ... Αλλα ενα προηγουμενο σου συμπερασμα ('αρα ολοι το βλεπουν στο σκοταδι') δεν ειναι σωστο...

Ειναι σαν να λες οτι επειδη υπαρχουν ανθρωποι πανω απο 2μ υψος τοτε ολοι οι ανθρωποι ειναι πανω απο 2μ ... Προφανως λαθος ...



#54   xsiv74

xsiv74

    iPH Addict

  • 658 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 26/01/2018 - 17:57

Τελικά ρε παιδιά εγώ που το βλέπω θα μου κάποιος αν υπάρχει πρόβλημα με τα μάτια ;;;

Εσύ φίλε Στέλιο βλέπεις και αυτά που "δεν πρέπει"...όπως μου είχε πει ένας φίλος οφθαλμίατρος..χαχα



#55   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 26/01/2018 - 18:58

Δεν διαφωνώ στο ποσό στιγμιαία αλλά στο (χρόνο έκθεσης) και απορρόφησης της ακτινοβολίας (διότι για ακτινοβολία μιλάμε).
Και μια τούρτα να κατεβάσεις απλά θα ανεβεί το σάκχαρο στο Θεο και σε μερικές ώρες θα πέσει. Αν τρως όμως ζάχαρη για χρόνια ή λιπαρά σε μεγάλο βαθμό έκθεσης σε περιμένουν εκπλήξεις δυσάρεστες.
Το κλειδί είναι ο χρόνος έκθεσης και του ότι το σώμα μας θυμάται και γενικά απορροφά.
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ Χ όπως και χρησιμοποιώ πάντα γυαλιά με φίλτρο σε τηλεόραση υπολογιστή κλπ. Όπως μιλώ με ανοιχτή ακρόαση κ.α.
Το τέλος ζωής είναι σχετικό... :)
Το faceid χρησιμοποιεί laser αισθητήρα.

Πληροφοριακά, τι ακριβώς είναι το φίλτρο στα γυαλία; Τα γυαλιά οράσεως που έχω αγοράσει υποτίθεται πως έχουν τους πιο καλούς φακούς από το κανονικό που "μπλοκάρουν την ακτινοβολία από οθόνες κτλ" όπως μου είχαν πει στο μαγαζί με οπτικά από όπου τα είχα αγοράσει. Θυμάμαι ήταν πιο ακριβοί. Το FaceID ωστόσο με αναγνωρίζει κανονικά φορώντας τα (έχω ενεργοποιημένο το requre attention)



#56   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/01/2018 - 21:26

Πληροφοριακά, τι ακριβώς είναι το φίλτρο στα γυαλία; Τα γυαλιά οράσεως που έχω αγοράσει υποτίθεται πως έχουν τους πιο καλούς φακούς από το κανονικό που "μπλοκάρουν την ακτινοβολία από οθόνες κτλ" όπως μου είχαν πει στο μαγαζί με οπτικά από όπου τα είχα αγοράσει. Θυμάμαι ήταν πιο ακριβοί. Το FaceID ωστόσο με αναγνωρίζει κανονικά φορώντας τα (έχω ενεργοποιημένο το requre attention)

Το faceid βλέπει ολόκληρο το πρόσωπο, δεν κάνει iris scan. Έχει επιλογή άλλωστε άν φοράς γυαλιά για να σε αναγνωρίζει, όπου λογικά δεν βλέπει το σχήμα ματιών αλλά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του προσώπου.

Άν δεν έχεις αυτή την επιλογή μπορεί να αποτύχει όπως και στα γυαλιά ηλίου. Μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο.

Όποιος δεν φορά γυαλιά δέχεται κανονικά την ακτινοβολία ή με γυαλιά δίχως φίλτρο.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 26/01/2018 - 21:28


#57   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 771 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 26/01/2018 - 22:21

Τελικα με μια προχειρη αναλυση σε τι ποσοστο των Χ εμφανιζεται το θεμα με την μπαταρια ? (εννοω το phantom...)

Σκεφτομαι να το παρω οπως καθε χρονο αλλα με φοβιζει που διαβαζω καθε μερα και για ενα νεο περιστατικο...

Εσεις οι πιο εμπειροι τι εχετε να πειτε παιδες? 

 

ΥΓ : Με τρομαζει η ιδεα να πρεπει να κανω επαναφορα και να ξαναπερασω τα παντα απο το 0 ειδικα αν εμπλεκεται και το itunes στην ολη ιστορια.



#58   Amadeus

Amadeus

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/01/2018 - 12:14

Πληροφοριακά, τι ακριβώς είναι το φίλτρο στα γυαλία; Τα γυαλιά οράσεως που έχω αγοράσει υποτίθεται πως έχουν τους πιο καλούς φακούς από το κανονικό που "μπλοκάρουν την ακτινοβολία από οθόνες κτλ" όπως μου είχαν πει στο μαγαζί με οπτικά από όπου τα είχα αγοράσει. Θυμάμαι ήταν πιο ακριβοί. Το FaceID ωστόσο με αναγνωρίζει κανονικά φορώντας τα (έχω ενεργοποιημένο το requre attention)

Το FaceID χρησιμοποιεί κάμερα και εκπομπή υπερύθρων. Βλέπει κανονικά τα μάτια γι’ αυτό και δουλεύει το attention όταν είναι ενεργοποιημένο.
Σημειωτέων πως οι φακοί των γυαλιών ηλίου κόβουν εκτός από το οπτικό φάσμα και το υπεριώδες (όχι το υπέρυθρο που θεωρείται εντελώς αβλαβές). Επομένως δεν είναι παράξενο που σε αναγνωρίζει κανονικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#59   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 27/01/2018 - 13:10

Το faceid βλέπει ολόκληρο το πρόσωπο, δεν κάνει iris scan. Έχει επιλογή άλλωστε άν φοράς γυαλιά για να σε αναγνωρίζει, όπου λογικά δεν βλέπει το σχήμα ματιών αλλά τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του προσώπου.

Άν δεν έχεις αυτή την επιλογή μπορεί να αποτύχει όπως και στα γυαλιά ηλίου. Μην μπερδεύεις το ένα με το άλλο.

Όποιος δεν φορά γυαλιά δέχεται κανονικά την ακτινοβολία ή με γυαλιά δίχως φίλτρο.

Γνωρίζω ακριβώς πως δουλεύει το FaceID. Αν θυμάμαι καλά η ίδια η apple έχει μια ωραία σελίδα στην οποία γίνεται εκτενής περιγραφή του τρόπου λειτουργίας του Face ID και των εμπλεκόμενων τεχνολογιών. Δεν υπάρχει επιλογή για να σε αναγνωρίζει αν φοράς γυαλία αυτή καθ' αυτή. Το setting στο οποίο αναφέρεσαι είναι το require attention το οποίο ουσιαστικά λέει στο κινητό να μην ξεκλειδώσει εκτός και αν οι ίριδες των ματιών σου στραφούν προς αυτό. Δεν είναι απαραίτητο να φοράς γυαλιά μέσα από τα οποία δεν μπορεί να σε δει η true depth για να σου φανεί χρήσιμη η επιλογή αυτή. Απενεργοποιώντας το require attention το τηλέφωνο ξεκλειδώνει ακόμη και αν κρύψεις εντελώς τα μάτια σου (αρκείται σε μύτη και στόμα). Αυτό που ρώτησα είναι ποια ακριβώς ακτινοβολία υποτίθεται πως μπλοκάρουν τα γυαλιά οράσεως με φίλτρο. Επειδή τα δικά μου έχουν το "φιλτρο" όμως το Face ID βλέπει κανονικά τις ίριδες μου μέσα από αυτά (ξαναλέω έχω το require attention πάντα ενεργοποιημένο). Ωστόσο, η αρχική μου ερώτηση, για την οποία δεν έλαβα απάντηση, ήταν τι ακριβώς είναι το λεγόμενο "φίλτρο" στα γυαλιά και ποια ακριβώς ακτινοβολία μπλοκάρει. Ελπίζω από όσα έγραψα να είναι φανερό ότι δεν μπλοκάρει IR. 

 

Το FaceID χρησιμοποιεί κάμερα και εκπομπή υπερύθρων. Βλέπει κανονικά τα μάτια γι’ αυτό και δουλεύει το attention όταν είναι ενεργοποιημένο.
Σημειωτέων πως οι φακοί των γυαλιών ηλίου κόβουν εκτός από το οπτικό φάσμα και το υπεριώδες (όχι το υπέρυθρο που θεωρείται εντελώς αβλαβές). Επομένως δεν είναι παράξενο που σε αναγνωρίζει κανονικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα γυαλιά στα οποία αναφέρομαι είναι οράσεως (όχι ηλίου) και έχουν το λεγόμενο "φίλτρο για οθόνες" που ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω. Σχετική με αυτό το φίλτρο είναι η απορία μου...



#60   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 27/01/2018 - 14:15

Οχι ρε φιλε μου. Δεν εχουν προβλημα τα ματια σου ... Αλλα ενα προηγουμενο σου συμπερασμα ('αρα ολοι το βλεπουν στο σκοταδι') δεν ειναι σωστο...
Ειναι σαν να λες οτι επειδη υπαρχουν ανθρωποι πανω απο 2μ υψος τοτε ολοι οι ανθρωποι ειναι πανω απο 2μ ... Προφανως λαθος ...

Δηλαδη κανεις άλλος δεν το βλέπει στο απόλυτο σκοτάδι εδώ μέσα ;;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες