Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το Face ID του iPhone X


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 27/01/2018 - 14:16

https://1reddrop.com...-damage-retina/
Ένα πολύ όμορφο άρθρο.(ενδιαφέρον και τα σχόλια του άρθρου).
Ο καθένας κρίνει. Η λέξη για μένα κλειδί είναι η (χρόνος έκθεσης).

Το πρόβλημα έγκειται μόνο στην λειτουργία του Face ID ή και στη γενικότερη χρήση της οθόνης ;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 27/01/2018 - 14:17

Εσύ φίλε Στέλιο βλέπεις και αυτά που "δεν πρέπει"...όπως μου είχε πει ένας φίλος οφθαλμίατρος..χαχα

Εσυ ρε Κώστα το βλέπεις ;;;

#63   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2018 - 15:27

Γνωρίζω ακριβώς πως δουλεύει το FaceID. Αν θυμάμαι καλά η ίδια η apple έχει μια ωραία σελίδα στην οποία γίνεται εκτενής περιγραφή του τρόπου λειτουργίας του Face ID και των εμπλεκόμενων τεχνολογιών. Δεν υπάρχει επιλογή για να σε αναγνωρίζει αν φοράς γυαλία αυτή καθ' αυτή. Το setting στο οποίο αναφέρεσαι είναι το require attention το οποίο ουσιαστικά λέει στο κινητό να μην ξεκλειδώσει εκτός και αν οι ίριδες των ματιών σου στραφούν προς αυτό. Δεν είναι απαραίτητο να φοράς γυαλιά μέσα από τα οποία δεν μπορεί να σε δει η true depth για να σου φανεί χρήσιμη η επιλογή αυτή. Απενεργοποιώντας το require attention το τηλέφωνο ξεκλειδώνει ακόμη και αν κρύψεις εντελώς τα μάτια σου (αρκείται σε μύτη και στόμα). Αυτό που ρώτησα είναι ποια ακριβώς ακτινοβολία υποτίθεται πως μπλοκάρουν τα γυαλιά οράσεως με φίλτρο. Επειδή τα δικά μου έχουν το "φιλτρο" όμως το Face ID βλέπει κανονικά τις ίριδες μου μέσα από αυτά (ξαναλέω έχω το require attention πάντα ενεργοποιημένο). Ωστόσο, η αρχική μου ερώτηση, για την οποία δεν έλαβα απάντηση, ήταν τι ακριβώς είναι το λεγόμενο "φίλτρο" στα γυαλιά και ποια ακριβώς ακτινοβολία μπλοκάρει. Ελπίζω από όσα έγραψα να είναι φανερό ότι δεν μπλοκάρει IR. 

 

Τα γυαλιά στα οποία αναφέρομαι είναι οράσεως (όχι ηλίου) και έχουν το λεγόμενο "φίλτρο για οθόνες" που ανέφερε και ο φίλος πιο πάνω. Σχετική με αυτό το φίλτρο είναι η απορία μου...

To faceid δεν διαβάζει ίριδες και επειδή έχεις φίλτρο δεν σημαίνει οτι κατακρατά το 100%. Άλλο faceid άλλο iris scanner.

To faceid διαχέει ακτινοβολία στο πρόσωπο για να διαβάσει γενικά χαρακτηριστικά.

Eκτός των άλλων τα γυαλιά σου δεν μπορούνε σε προστατεύσουν απο το Laser.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 27/01/2018 - 15:33


#64   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 27/01/2018 - 15:32

Εμένα πάντως με γυαλιά ηλίου rayban και καθρέφτες δουλεύει μια χαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#65   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2018 - 15:34

Εμένα πάντως με γυαλιά ηλίου rayban και καθρέφτες δουλεύει μια χαρά.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Επειδή δεν είναι iris scanner.



#66   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 27/01/2018 - 17:59

To faceid δεν διαβάζει ίριδες και επειδή έχεις φίλτρο δεν σημαίνει οτι κατακρατά το 100%. Άλλο faceid άλλο iris scanner.

To faceid διαχέει ακτινοβολία στο πρόσωπο για να διαβάσει γενικά χαρακτηριστικά.

Eκτός των άλλων τα γυαλιά σου δεν μπορούνε σε προστατεύσουν απο το Laser.

Ξαναλέω ότι γνωρίζω πως λειτουργεί το Face ID. Δεν έγραψα ότι "διαβάζει" τις ίριδες του χρήστη αλλά ότι απαιτεί να είναι στραμμένες προς την συσκευή για να ξεκλειδώσει. Για παράδειγμα αν το πρόσωπο μου κοιτάει απευθείας το τηλέφωνο αλλά έχω στραμμένες τις κόρες των ματιών μου (αν δεν θες ίριδες) μακρυά από αυτό, τότε ΔΕΝ θα ξεκλειδώσει. Για να καταλάβει το τηλέφωνο πού ακριβώς κοιτάω, χρησιμοποιεί την infrared camera (τραβάει φωτογραφία του χρήστη σε απόπειρα ξεκλειδώματος). Η infrared camera λειτουργεί με τη βοήθεια του flood illuminator στο σκοτάδι, ο οποίος γεμίζει την σκηνή με υπέρυθρο φως για να τραβήξει η IR camera την φωτογραφία. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο το τηλέφωνο "βλέπει" αν ο χρήστης το κοιτάει απευθείας (όταν είναι ενεργοποιημένο το require attention). Το laser στο οποίο αναφέρεσαι μάλλον είναι ο dot projector και οι 30000 υπέρυθρες κουκκίδες που προβάλλει πάνω στο πρόσωπο για να κατασκευάσει ένα τρισδιάστατο μοντέλο του. Αυτό δεν εμπλέκεται στη διαδικασία εξακρίβωσης της προσοχής καθώς έπεται αυτής. Δηλαδή το o dot projector πυροδοτεί μόνο αφού το κινητό πρώτα δει (με την IR camera και τον flood illuminator) ένα πρόσωπο το οποίο κοιτάζει απευθείας τη συσκευή. Το παρακάτω απόσπασμα είναι από επίσημο έγγραφο της Apple το οποίο σου προτείνω να διαβάσεις για επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το FaceID:

 

"When a face is detected, Face ID confirms attention and intent to unlock by detecting that your eyes are open and directed at your device. Once it confirms the presence of an attentive face, the TrueDepth camera projects and reads over 30,000 infrared dots to form a depth map of the face, along with a 2D infrared image. "
 
Επομένως αν τα γυαλιά πρέπει να προστατεύουν από υπέρυθρη ακτινοβολία, δεν φαίνεται να κάνουν πολύ καλή δουλειά σε αυτό (IR χρησιμοποιούν και ο flood illuminator και ο dot projector όπως τους αποκαλεί η Apple).


#67   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 27/01/2018 - 18:12

Δηλαδη κανεις άλλος δεν το βλέπει στο απόλυτο σκοτάδι εδώ μέσα ;;;

Και εγώ βλέπω το Face ID να πυροδοτεί σε απόλυτο σκοτάδι αλλά είναι πολύ αμυδρό και δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ...

#68   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2018 - 18:23

 

Ξαναλέω ότι γνωρίζω πως λειτουργεί το Face ID. Δεν έγραψα ότι "διαβάζει" τις ίριδες του χρήστη αλλά ότι απαιτεί να είναι στραμμένες προς την συσκευή για να ξεκλειδώσει. Για παράδειγμα αν το πρόσωπο μου κοιτάει απευθείας το τηλέφωνο αλλά έχω στραμμένες τις κόρες των ματιών μου (αν δεν θες ίριδες) μακρυά από αυτό, τότε ΔΕΝ θα ξεκλειδώσει. Για να καταλάβει το τηλέφωνο πού ακριβώς κοιτάω, χρησιμοποιεί την infrared camera (τραβάει φωτογραφία του χρήστη σε απόπειρα ξεκλειδώματος). Η infrared camera λειτουργεί με τη βοήθεια του flood illuminator στο σκοτάδι, ο οποίος γεμίζει την σκηνή με υπέρυθρο φως για να τραβήξει η IR camera την φωτογραφία. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο το τηλέφωνο "βλέπει" αν ο χρήστης το κοιτάει απευθείας (όταν είναι ενεργοποιημένο το require attention). Το laser στο οποίο αναφέρεσαι μάλλον είναι ο dot projector και οι 30000 υπέρυθρες κουκκίδες που προβάλλει πάνω στο πρόσωπο για να κατασκευάσει ένα τρισδιάστατο μοντέλο του. Αυτό δεν εμπλέκεται στη διαδικασία εξακρίβωσης της προσοχής καθώς έπεται αυτής. Δηλαδή το o dot projector πυροδοτεί μόνο αφού το κινητό πρώτα δει (με την IR camera και τον flood illuminator) ένα πρόσωπο το οποίο κοιτάζει απευθείας τη συσκευή. Το παρακάτω απόσπασμα είναι από επίσημο έγγραφο της Apple το οποίο σου προτείνω να διαβάσεις για επιπλέον πληροφορίες σχετικά με το FaceID:

 

"When a face is detected, Face ID confirms attention and intent to unlock by detecting that your eyes are open and directed at your device. Once it confirms the presence of an attentive face, the TrueDepth camera projects and reads over 30,000 infrared dots to form a depth map of the face, along with a 2D infrared image. "
 
Επομένως αν τα γυαλιά πρέπει να προστατεύουν από υπέρυθρη ακτινοβολία, δεν φαίνεται να κάνουν πολύ καλή δουλειά σε αυτό (IR χρησιμοποιούν και ο flood illuminator και ο dot projector όπως τους αποκαλεί η Apple).

 

Τα γυαλιά δεν σε προστατεύουν απο το laser του faceid. Δεν είναι η ίδια ακτινοβολία που εκπέμπει η τηλεόραση, ο υπολογιστής και δεν κατάλαβα γιατί τα αναφέρεις στο προκείμενο.

Ξέρω πως δουλεύει το Faceid αλλά αυτό δεν ακυρώνει οτι δέχεσαι ακτινοβολία στα μάτια που όπως λές προβάλλει 30,000 dots κλπ...τα γυαλιά τα ανέφερα συγκεκριμένα.

Eν ολίγοις είτε φοράς είτε όχι δέχεσαι ακτινοβολία. Έδωσα ένα σύνδεσμο με πληροφορίες ο καθένας κρίνει.

Καμία εταιρεία δεν κάθεται να κάνει μακροπρόσθεσμα έρευνα στην επίδραση της ακτινοβολίας στα μάτια για κάθε τεχνολογία που αποφασίζει να χρησιμοποιήσει μερικούς μήνες πρίν. Χρειάζεται πολύ μελέτη και χρόνια για να μελετηθούνε οι επιπτώσεις.

Σου αρέσει το Χ...μεγειά σου.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 27/01/2018 - 18:24


#69   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 27/01/2018 - 20:18

Διάβασα σε ένα site ότι ακόμη και αν απενεργοποιήσεις το Face ID αυτό συνεχίζει να σαρώνει..Γνωρίζει κανεις αν ισχύει αυτό;;;Και αν ισχύει τότε όντως είναι πρόβλημα για τα μάτια αφού είναι στραμμένα στην οθόνη για αρκετές ώρες καθημερινά.Εγω προσωπικά απενεργοποίησα όλες τις λειτουργίες που έχουν σχέση με το Face ID γιατί θορυβήθηκα με την άγνοια που υπάρχει σχετικά με την επικινδυνότητα του και έχω ξενερώσει κιόλας.
Να πάω στο 8 μου φαίνεται μικρό...το 8 plus τεράστιο...Σε Android δεν ξανγυριζω..Τι σκ@τ@ να κάνω ;;;;

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 27/01/2018 - 20:19


#70   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 27/01/2018 - 20:22

..Τι σκ@τ@ να κάνω ;;;;


Αν είσαι αδύναμος χαρακτήρας η τεχνολογία μπορεί να σε βοηθήσει: Βάλε τον GRChris στην ignore list...

#71   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7.098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 27/01/2018 - 20:26

Νομίζω ότι υπάρχει πανικός, χωρίς λόγο.

 

Το IR Blaster του iPhone είναι πολύ πιο αδύναμο από μια πηγή φωτός που μπορεί να έχουμε μέσα στο δωμάτιο μας ή ακόμα και από τον ίδιο τον ήλιο.

 

Βγαίνουμε έξω, μας βλέπει ο ήλιος καθημερινά, στο σπίτι τα φώτα τα ίδια, και φοβόμαστε την υπέρυθρη ακτινοβολία που εκπέμπει το iPhone?

 

Ας κλειστούμε σε μια σπηλιά μακριά από τον πολιτισμό και ας ζήσουμε τότε.

 

Wifi - φουρνοι μικροκυμάτων - τα ίδια τα κινητά μας και πόσες άλλες πηγές καθημερινής ακτινοβολίας και ξαφνικά έγινε θέμα το IR Blaster του Face ID? 

 

Έλεος κάπου.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#72   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3.760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 27/01/2018 - 20:58

Αν είσαι αδύναμος χαρακτήρας η τεχνολογία μπορεί να σε βοηθήσει: Βάλε τον GRChris στην ignore list...


Νομίζω ότι υπάρχει πανικός, χωρίς λόγο.

Το IR Blaster του iPhone είναι πολύ πιο αδύναμο από μια πηγή φωτός που μπορεί να έχουμε μέσα στο δωμάτιο μας ή ακόμα και από τον ίδιο τον ήλιο.

Βγαίνουμε έξω, μας βλέπει ο ήλιος καθημερινά, στο σπίτι τα φώτα τα ίδια, και φοβόμαστε την υπέρυθρη ακτινοβολία που εκπέμπει το iPhone?

Ας κλειστούμε σε μια σπηλιά μακριά από τον πολιτισμό και ας ζήσουμε τότε.

Wifi - φουρνοι μικροκυμάτων - τα ίδια τα κινητά μας και πόσες άλλες πηγές καθημερινής ακτινοβολίας και ξαφνικά έγινε θέμα το IR Blaster του Face ID?

Έλεος κάπου.

Επειδη έχω παντελη άγνοια για όλα αυτά απλά ρωτάω...Αν η ανησυχία μου φαίνεται υπερβολική για εσάς οκ.Απλα ρώτησα για να με κατατοπισετε.
Δεν ξέρω ούτε αν ο GRchris είναι υπερβολικός,ούτε εάν η άγνοια μου είναι επικίνδυνη.
Εγώ ανέφερα πως διαβασα οτι η λειτουργία του συνεχίζει ακόμη και με την πλήρη απενεργοποίηση του.Ισχυει αυτό;;;Και αν ναι , τότε γιατί να λειτουργεί αφού το έχω απενεργοποιήσει και δεν το θέλω;;Ποιος ο λόγος να συνεχίζει να σαρώνει;;

#73   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2018 - 23:23

Αν είσαι αδύναμος χαρακτήρας η τεχνολογία μπορεί να σε βοηθήσει: Βάλε τον GRChris στην ignore list...

Να φανταστώ οτι είσαι απο αυτούς τους φανατικούς (όχι οτι δεν είσαι)που ότι λέει η Apple ευλαβικά τα πιστέυουνε...με την μόνη διαφορά οτι η Apple αδιαφορεί για την υγεία των ανθρώπων όταν αδιαφορεί ήδη για τα προιόντα της. Beta testing όλοι κάνουν με 1000+ συσκευές. Να φανταστώ επίσης οτι τα κινητά της που είχαν προβλήματα σε κεραίες, λυγίζανε, ξεβάφανε κτλ περάσανε πρότυπους ελέγχους όπως και το faceid.

Εντάξει, με έπεισες.

https://1reddrop.com...-damage-retina/

Το ξαναβάζω και περιμένω απαντήσεις στα ερωτήματα του άρθρου.

85 φορές την ημέρα ξεκλείδωμα *365 ημέρες...31025 φορές faceid.

Σε λίγο θα σας ξεχωρίζουν στο σκοτάδι όπως θα φωσφορίζετε. :D

 

Ο αρθρογράφος έχει εύλογες ερωτήσεις, ενώ εδώ μέσα το λύσανε το θέμα σε seconds.


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 27/01/2018 - 23:25


#74   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/01/2018 - 23:32

Εγώ ανέφερα πως διαβασα οτι η λειτουργία του συνεχίζει ακόμη και με την πλήρη απενεργοποίηση του.Ισχυει αυτό;;;Και αν ναι , τότε γιατί να λειτουργεί αφού το έχω απενεργοποιήσει και δεν το θέλω;;Ποιος ο λόγος να συνεχίζει να σαρώνει;;

Eπειδή απο την φύση μου είμαι αντικειμενικό άτομο, θα σου δώσω μία αντικειμενική απάντηση.

Συνεχίζει να λειτουργεί, ίσως για το τρελό feature animoji...άν συμβαίνει κάτι άλλο, να στείλουμε στο Tim ένα υπόμνημα να μας απαντήσει.



#75   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/01/2018 - 00:05

Να φανταστώ οτι είσαι απο αυτούς τους φανατικούς (όχι οτι δεν είσαι)που ότι λέει η Apple ευλαβικά τα πιστέυουνε...με την μόνη διαφορά οτι η Apple αδιαφορεί για την υγεία των ανθρώπων όταν αδιαφορεί ήδη για τα προιόντα της. Beta testing όλοι κάνουν με 1000+ συσκευές. Να φανταστώ επίσης οτι τα κινητά της που είχαν προβλήματα σε κεραίες, λυγίζανε, ξεβάφανε κτλ περάσανε πρότυπους ελέγχους όπως και το faceid.

Εντάξει, με έπεισες.

https://1reddrop.com...-damage-retina/

Το ξαναβάζω και περιμένω απαντήσεις στα ερωτήματα του άρθρου.

85 φορές την ημέρα ξεκλείδωμα *365 ημέρες...31025 φορές faceid.

Σε λίγο θα σας ξεχωρίζουν στο σκοτάδι όπως θα φωσφορίζετε. :D

 

Ο αρθρογράφος έχει εύλογες ερωτήσεις, ενώ εδώ μέσα το λύσανε το θέμα σε seconds.

 

Πως ακριβως μπορει να γινει μια μελετη σε σχεση με την επιδραση της IR ακιτνοβολιας του iPhone στον ανθρωπινο οφθαλμο; Να βρουμε 1000 εθελοντες που θα κοιτανε συνεχομενα την καμερα πχ;

Ολες οι σχετικες ερευνες εχουν γινει μονο σε πειραματοζωα, θεωρω πως οι μηχανικοι της Apple τα εχουν λαβει υποψην τους προτου υλοποιησυν τη συγκεκριμενη λειτουργια.

Δηλαδη ποσο πιθανο ειναι μια εταιρεια κολοσσος να αδιαφορησε για την υγεια των χρηστων της αρα και για το ονομα της αλλα και τις μελλοντικες πωλησεις;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες