Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 3 ψήφοι

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζεις για το Face ID του iPhone X


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
120 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2.334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 28/01/2018 - 00:08

https://1reddrop.com...-damage-retina/

Το ξαναβάζω και περιμένω απαντήσεις στα ερωτήματα του άρθρου.

85 φορές την ημέρα ξεκλείδωμα *365 ημέρες...31025 φορές faceid.

 

Numbers !! No shit ! We are talking hard science now, aren't we ??

 

 

 

 

Ο αρθρογράφος έχει εύλογες ερωτήσεις, ενώ εδώ μέσα το λύσανε το θέμα σε seconds.

και εδω εχει απαντησεις !! Ξεκινα το διαβασμα ...


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/01/2018 - 00:09

 

Numbers !! No shit ! We are talking hard science now, aren't we ??

 

 

 

 

Πραγματικα ομως....



#78   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6.834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2018 - 00:21

Αγαπητέ φίλε @GRchris, αντιλαμβάνομαι τις ανησυχίες σου, τους φόβους σου και την επιφυλακτικότητα σου.
Είναι λογικό να υπάρχουν για δύο λόγους.
Πρώτον διότι ακούς καθημερινά για τους κινδύνους που (δικαιολογημένα πολλές φορές) κρύβουν οι νέες τεχνολογίες που μπαίνουν στο σπίτι μας και δεύτερον διότι δεν έχεις το γνωστικό υπόβαθρο για να επαληθεύσεις την ορθότητα τους.

Δεν έχει να κάνει με την άποψη μου ή την δική σου και πολύ περισσότερο με την ίδια την Αpple για να κάνουμε κουβέντα.
Δεν έχει να κάνει με κάποιο προϊόν έρευνας.
Πρόκειται για θεμελιώδεις αρχές επιστημών που λειτουργούν νομοτελειακά και δεν μπορεί να τις ακουμπήσει ή λογοκρίνει, κανένας αρθρογράφος σε καμία ιστοσελίδα.
Αντιστρόφως, μπορεί εύκολα να τις διαστρεβλώσει.
Αν και ποτέ δεν μου άρεσε να υπερασπίζομαι την ειλικρίνεια μου, σε διαβεβαιώνω για ακόμα μια φορά και χωρίς ίχνος ιδιοτέλειας ή υπεροψίας, πως δεν υπάρχει κανένα δίλλημα και καμία ανησυχία για την υγεία.
Big things have small beginnings

#79   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2018 - 00:28

Πως ακριβως μπορει να γινει μια μελετη σε σχεση με την επιδραση της IR ακιτνοβολιας του iPhone στον ανθρωπινο οφθαλμο; Να βρουμε 1000 εθελοντες που θα κοιτανε συνεχομενα την καμερα πχ;

Ολες οι σχετικες ερευνες εχουν γινει μονο σε πειραματοζωα, θεωρω πως οι μηχανικοι της Apple τα εχουν λαβει υποψην τους προτου υλοποιησυν τη συγκεκριμενη λειτουργια.

Δηλαδη ποσο πιθανο ειναι μια εταιρεια κολοσσος να αδιαφορησε για την υγεια των χρηστων της αρα και για το ονομα της αλλα και τις μελλοντικες πωλησεις;

Συνεπώς στο πρώτο ερώτημα σου, δεν έγινε μελέτη. Άρα κοτσάρισαν και προχώρησαν.
Στο δεύτερο ερώτημά σου απάντησα ήδη. Οι μηχανικοί της Apple για μένα είναι ασόβαροι.
Ο έλεγχος των συσκευών είναι αστείος. Και εξηγησα τον λόγο.
 
 
 
Δηλαδή άν πάρουμε ώς δικαιολογία την πρόταση ενός φίλου παραπάνω, επειδή δεχόμαστε καθημερινά διάφορες ακτινοβολίες (είναι διαφορετικές) καλό είναι να προσθέσουμε ακόμη μία στην ζωή μας και μάλιστα κατά μέσο όρο 31025 φορές τον χρόνο, άλλού παραπάνω, σωστά; Και όλα αυτά προκειμένου να μην μας κατηγορήσουν για "Homo Sapiens"...
Eντάξει, απο αύριο βγάζω φίλτρα νερού χλωρίου, επειδή οι μηχανικοί του Δήμου δεν απέδειξαν κάποια σοβαρη επίπτωση στην ανθρώπινη υγεία, θα βάλω κινητό και router wifi στο κεφάλι μου και στο προσκέφαλό μου, επειδή πρόσφατες μελέτες δεν έδειξαν καμία αρνητική επίπτωση της ακτινοβολίας στο ανθρώπινο σώμα , θα κάθομαι στα 50 εκατοστά απο την τηλεόραση κ.ο.κ.
 
Numbers !! No shit ! We are talking hard science now, aren't we ??
Oh...
The-Power-of-Peekaboo.png
 
Στην τελική, δικό σας το σώμα...συγνώμη που μίλησα.
End offtopic.

Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 28/01/2018 - 00:31


#80   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4.524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/01/2018 - 01:08

Συνεπώς στο πρώτο ερώτημα σου, δεν έγινε μελέτη. Άρα κοτσάρισαν και προχώρησαν.
Στο δεύτερο ερώτημά σου απάντησα ήδη. Οι μηχανικοί της Apple για μένα είναι ασόβαροι.
Ο έλεγχος των συσκευών είναι αστείος. Και εξηγησα τον λόγο.
 
 
 
Δηλαδή άν πάρουμε ώς δικαιολογία την πρόταση ενός φίλου παραπάνω, επειδή δεχόμαστε καθημερινά διάφορες ακτινοβολίες (είναι διαφορετικές) καλό είναι να προσθέσουμε ακόμη μία στην ζωή μας και μάλιστα κατά μέσο όρο 31025 φορές τον χρόνο, άλλού παραπάνω, σωστά; Και όλα αυτά προκειμένου να μην μας κατηγορήσουν για "Homo Sapiens"...
Eντάξει, απο αύριο βγάζω φίλτρα νερού χλωρίου, επειδή οι μηχανικοί του Δήμου δεν απέδειξαν κάποια σοβαρη επίπτωση στην ανθρώπινη υγεία, θα βάλω κινητό και router wifi στο κεφάλι μου και στο προσκέφαλό μου, επειδή πρόσφατες μελέτες δεν έδειξαν καμία αρνητική επίπτωση της ακτινοβολίας στο ανθρώπινο σώμα , θα κάθομαι στα 50 εκατοστά απο την τηλεόραση κ.ο.κ.
 
Numbers !! No shit ! We are talking hard science now, aren't we ??
Oh...
The-Power-of-Peekaboo.png
 
Στην τελική, δικό σας το σώμα...συγνώμη που μίλησα.
End offtopic.

Άλλο ασοβαρος κι άλλο επικίνδυνος, άλλο πράγμα το κακό σήμα κι άλλο πράγμα η καταστροφή των νευρικών κυττάρων του αμφιβληστροειδούς. Δε νομίζω πως η κατάσταση είναι τόσο σοβαρή όσο την παρουσιάζουν αμφίβολης αξιοπιστίας site.
Σε κάθε περίπτωση καλό είμαι να ενημερωνόμαστε αλλά όχι και να υιοθετούμε το καθετί έτσι αβίαστα.

#81   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2.263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 28/01/2018 - 09:30

Άρα όσοι είναι κάτοχοι του Χ μπορούν να χτυπήσουν τρελές αποζημιώσεις σε μερικά χρόνια


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#82   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2018 - 11:03

Άρα όσοι είναι κάτοχοι του Χ μπορούν να χτυπήσουν τρελές αποζημιώσεις σε μερικά χρόνια


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Ένας φίλος παραπάνω ρώτησε κάτι αλλά κανείς δεν απάντησε απο τους "μηχανικούς" της Apple.
Το faceid δουλεύει ΔΙΑΡΚΩΣ ναί ή όχι; Ακόμη δηλαδή όταν το απενεργοποιείς απο το κλείδωμα λειτουργεί συνέχεια;

Άρα δεν είναι μόνο τα 31025 φορές unlocking ακτινοβολίας αλλά 24/7 όταν κοιτάς την Οθόνη.

Είναι γεγονός οτι η Apple όπως στο throttling έχει δική της φιλοσοφία τύπου [αφού το κάνω και το λέω εγώ είναι νόμος].

Επόμενη μήνυση για το faceid το βλέπω ( :D ) και επιλογή στο μενού για καθολική απενεργοποίηση.

 

ΥΓ: Μετά απο αυτό το σχόλιο μου έρχεται του φίλου και αγαπητού. ^_^


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 28/01/2018 - 11:04


#83   sofnik69

sofnik69

    iPH Enthousiast

  • 584 μηνύματα
  • Twitter:@sofnik1
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 28/01/2018 - 11:23

Χαρειτε την συσκευη σας και την ωραια μερα σημερα! Καλημερα!!!!



#84   fireleader

fireleader

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 28/01/2018 - 11:53

Νομίζω ότι αυτό που λέγεται ότι το Face ID συνεχίζει να λειτουργεί ακόμη και αν το απενεργοποιήσεις έχει να κάνει με το “attention aware features” με το οποίο το κινητό ελέγχει για την προσοχή του χρήστη για να μην σβήσει την οθόνη όσο το κοιτάς ή να χαμηλώσει τον ήχο των ειδοποιήσεων όταν κοιτάξεις την οθόνη. Αν έχεις κλειστό τόσο το Face ID όσο και το attention aware features, δε βλέπω το λόγο η Apple να θέλει να συνεχίζει να πυροδοτεί η true depth κάμερα χωρίς λόγο. Ας μην ξεχνάμε ότι είναι ενεργοβόρος διαδικασία και δεν έχει λόγο να το αφήνει ανοιχτό η Apple σε βάρος της μπαταρίας... Να σκεφτόμαστε και λίγο με την λογική μας ρε παιδιά. Δεν είναι η κακή η Apple που το μόνο της όραμα είναι να βρει τρόπο να σκοτώσει τους φωτοϋποδοχείς μας. Και ας μην διαβάζουμε κάτι κάπου και το πιστεύουμε χωρίς δεύτερη σκέψη. Γνώμη μου είναι ότι εφόσον κάποιος δεν το θέλει και απενεργοποιήσει αυτά τα 2, τότε η true depth απενεργοποιείται τελείως. Αυτά για όσους έχουν ανησυχίες σχετικά με το πόσο ασφαλής είναι η κάμερα.

bb1558f7af7d4b1b96b4057c9255642c.jpg

#85   stifler

stifler

    iPH Addict

  • 771 μηνύματα
  • Twitter:@stiflerakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:MrJail

Δημοσίευση 28/01/2018 - 17:22

Παντως η δικη μου αποψη περι face id και βλαβες-παρενεργειες ειναι πιο απλη.

Καταρχας δεν πιστευω οτι μια εταιρεια θα εβγαζε κατι που θα οδηγουσε σε μηνυσεις κτλ κτλ κτλ.

Ακομα και απο κινα μερια δεν θα βλεπαμε τετοια τραγικα λαθη. Ας μην ξεχναμε οτι μιλαμε για την Απλ εδω και οχι για καποια τυχαια εταιρειουλα.

Ναι εχει τα αρνητικα της οπως ολες , ναι βγαζει κατα καιρους ελαττωματα με συσκευες να λυγιζουν οταν προσπαθεις να τις λυγισεις και παει λεγοντας αλλα αλλο αυτο και αλλο οι βλαβες στην υγεια.

Γενικα σκεφτομαι πως στην εποχη μας ζουμε σε μια καταιγιδα διαφορων ειδων ακτινοβολιας που τα αποτελεσματα της ισως φανουν στο μελλον.

Αν ομως ηθελα να τις αποφυγω δεν θα αρνιομουν το Χ αλλα καθε ειδους ακτινοβολιας. Ακομη και οι γραμμες ρευματος στα σπιτια μας εκπεμπουν ακτινοβολια.

Δεν θα ειχα λοιπον wifi σπιτι μου και ουτε θα βγαινα απο αυτο γιατι υπαρχει παντου εξω...

Εν ολιγοις αν θες να μεινεις "καθαρος" πας σε ενα βουνο και ζεις με οτι ζουσαν οι ανθρψποι 300 χρονια πριν. Ειναι απολυτα σεβαστο και δεν το λεω επικριτικα.

Επειδη λοιπον εχετε κινητα που σας ψηνουν , ζειτε σε διαμερισματα και πολυκατοικιες που υπαρχει wifi και ηλεκτρικο ρευμα και γενικα τοσες πολλες μορφες διαφορων ειδων ακτινοβολιας ειναι λιγο υποκριτικο να τα ριχνετε ολα στο face id.

Αν δεν σου κανει (ειτε επειδη δεν σου αρεσει , ειτε επειδη δεν το φτανει η τσεπη σου) απλα δεν το παιρνεις.

Ελευθερη αγορα ειναι και ο καθενας εχει οτι επιλεγει αυτος να εχει.

Οποτε φιλοι μου , εσεις που σκατε με το αν ειναι επικινδυνο το face id η οχι μηπως θα επρεπε να ξεκινησετε να σκατε και για τους υπολοιπους κινδυνους που ειναι μεσα στα σπιτια σας και σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο?

 

Φιλικα παντα και χωρις να θελω να θιξω καποιον...

 

"Κατα λαθος δημοσιευσα το μυνημα σε διπλα τοπικ.Εδω ηθελα να ποσταρω..."



#86   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 28/01/2018 - 18:00

Όλα ωραία και καλά αλλά αυτό που σπέρνουμε το "χάος" όταν ειδικά στην Ελλάδα ειναι πιο πιθανό να πεθάνουμε από άλλα αίτια, βλέπε μεθυσμένους ή Fast and Furious οδηγούς, με ξεπερνάει. Χαλαρώστε και ευχαριστηθείτε τις συσκευές σας.

Όλοι κάποια στιγμή θα "φύγουμε" με το να αγχωνόμαστε μέρα νύχτα για τέτοια κ ενα κάρο άλλα παρόμοια θα πεθάνουμε μια ώρα αρχύτερα.



#87   nikosny1

nikosny1

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2018 - 19:52

πόσο υποκριτές είμαστε ...εδω 3000 000 ελληνες ψήφισαν συριζα ..και οι μισοί ακόμη τον υποστηρίζουν ...και φοβούνται  μην ψηθεί ο εγκέφαλος τους απο το κινητο !!! παιδιά μην φοβάστε δεν υπαρχή η παραμικρή πιθανότητα να πάθετε πρόβλημα στον εγκέφαλο ....απο το κινητο  !! μα καμια !!!ολοι απο κατι θα παμε .αλλα δε θα ειναι ουτε απο κινητο ουτε απο ψεκασμό ...



#88   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/01/2018 - 20:02

πόσο υποκριτές είμαστε ...εδω 3000 000 ελληνες ψήφισαν συριζα ..και οι μισοί ακόμη τον υποστηρίζουν ...και φοβούνται  μην ψηθεί ο εγκέφαλος τους απο το κινητο !!! παιδιά μην φοβάστε δεν υπαρχή η παραμικρή πιθανότητα να πάθετε πρόβλημα στον εγκέφαλο ....απο το κινητο  !! μα καμια !!!ολοι απο κατι θα παμε .αλλα δε θα ειναι ουτε απο κινητο ουτε απο ψεκασμό ...

Μόνο Αρτέμης ρεεε!!!! Μα το οικονομικό πρόβλημα είναι τι φωτοτυπικό θα αγοράσουν. Δεν ξέρουν αν θα είναι lexmark ή xerox και για αυτό τελειώνει η ρευστότητα στην αγορά. Έτσι είναι φυσικό και επόμενο πως αν χρησιμοποιούμε το iphone X ο εγκέφαλος μας  θα καεί, αν πλύνουμε τα δόντια μας με κάρβουνο και λεμόνι θα ασπρίσουν και αν πιούμε την χλωρίνη τα μικρόβια του εντέρου θα καταστραφούν. Μόνο αλήθειες ρεεεε!!!! Μπεεεεε


Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 28/01/2018 - 20:03


#89   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9.378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 28/01/2018 - 20:42

Εδώ οι περισσότεροι Έλληνες ακόμα πιστεύουν ότι όσο λιγότερες κεραίες τηλεφωνίας υπάρχουν στις πόλεις, τόσο λιγότερη η ακτινοβολία που δέχονται...



#90   GRchris

GRchris

    iPH Addict

  • 840 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/01/2018 - 21:07

πόσο υποκριτές είμαστε ...εδω 3000 000 ελληνες ψήφισαν συριζα ..και οι μισοί ακόμη τον υποστηρίζουν ...και φοβούνται  μην ψηθεί ο εγκέφαλος τους απο το κινητο !!! παιδιά μην φοβάστε δεν υπαρχή η παραμικρή πιθανότητα να πάθετε πρόβλημα στον εγκέφαλο ....απο το κινητο  !! μα καμια !!!ολοι απο κατι θα παμε .αλλα δε θα ειναι ουτε απο κινητο ουτε απο ψεκασμό ...

Έτσι που το εκφράζεις είναι σαν να λές οτι ψήφισα Σύριζα και φοβάμαι μην ψηθεί ο εγκέφαλός μου.

Προφανώς δεν ψήφισα Σύριζα γιατί το γνωστικό επίπεδο και το iq μου δεν το επιτρέπουν (με ένα νόμο και ένα άρθρο, εντάξει...πόσο πρέπει να είσαι) αλλά αφού το λές εσύ με βεβαιότητα, έτσι θα είναι.  ;)

Aπλά κάνε τον κόπο να εξηγήσεις στο φόρουμ γιατί τότε η ακτινοβολία των κινητών μετρείται σε sar(w/kg) και υπάρχουν μέγιστα όρια.

Άν δεν υπήρχε κανένας απολύτως κίνδυνος νομίζω είναι ξεκάθαρο τοι δεν θα χρειαζόταν η αναφορά σε αυτό σωστά; Λέω εγώ...


Τελευταία επεξεργασία από: GRchris, 28/01/2018 - 21:13


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες