Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3169 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2506   TARIRS

TARIRS

    iPH Member

  • 286 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/12/2020 - 20:42

Είναι ασφαλής?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2507   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3.140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 03/12/2020 - 20:42

Είναι ασφαλής?

Φυσικά



#2508   TARIRS

TARIRS

    iPH Member

  • 286 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 03/12/2020 - 20:49

Φυσικά


Ευχαριστώ....με αυτό κανείς ανεπαφεςβσυναλλαγες χωρίς πρόβλημα...

#2509   apostkourtis

apostkourtis

    iPH User

  • 165 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/12/2020 - 21:04

Εγώ πάλι νομίζω πως είμαι ο μοναδικός άνθρωπος που δεν μπορεί να κάνει συναλλαγή πουθενά με curve & Eurobank! Όπου και να δοκιμάζω τον τελευταίο καιρό τρώω άκυρο. Έχει κάποιος καμία πληροφορία ποτέ θα το ενεργοποιήσει η Eurobank επίσημα το Apple Pay?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2510   s93060

s93060

    iPH Contributor

  • 925 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 10:43

Καλημερα σήμερα πήγα να κάνω μια συναλλαγή με το ρολοι μέσω curve και όσο κοντά και αν έφερνα το ρολοι στο τερματικό δεν το έβλεπε
Το δοκίμασα και σε δεύτερο μαγαζί τα ίδια
Τι μπορεί να συμβαίνει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2511   alej

alej

    iPH Elite Poster

  • 3.327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:ALEJSALONICA

Δημοσίευση 05/12/2020 - 14:32

Καλημερα σήμερα πήγα να κάνω μια συναλλαγή με το ρολοι μέσω curve και όσο κοντά και αν έφερνα το ρολοι στο τερματικό δεν το έβλεπε
Το δοκίμασα και σε δεύτερο μαγαζί τα ίδια
Τι μπορεί να συμβαίνει ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρέπει να ενεργοποιήσεις την δυνατότητα της αυτόματης πληρωμής, αλλιώς 2 ταπ στο κουμπί



#2512   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/12/2020 - 15:49

Ρε παιδιά, η Alpha Bank αρχίζει να γίνεται fintech τράπεζα ή είναι η ιδέα μου ? :lol:  :lol:  

 

Συνημμένο αρχείο  C7F29A5D-5478-4855-AD33-2670CAE3BCDE.jpeg   253,28KB   107 λήψεις Συνημμένο αρχείο  56B13549-F9F2-4666-81C2-0386AF6A180F.jpeg   145,24KB   95 λήψεις



#2513   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:05

Ρε παιδιά, η Alpha Bank αρχίζει να γίνεται fintech τράπεζα ή είναι η ιδέα μου ? :lol:  :lol:  

 

attachicon.gifC7F29A5D-5478-4855-AD33-2670CAE3BCDE.jpeg attachicon.gif56B13549-F9F2-4666-81C2-0386AF6A180F.jpeg

Σου δίνουν την χρεωστική Enter Bonus mastercard με 12€ τον χρόνο, έχω πιστωτικές και χρεωστικές σε δυο τράπεζες, καμία δεν έχει ετήσια συνδρομή. Τους στοιχίζει πολλά το apple-pay φαίνεται...



#2514   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:22

Σου δίνουν την χρεωστική Enter Bonus mastercard με 12€ τον χρόνο, έχω πιστωτικές και χρεωστικές σε δυο τράπεζες, καμία δεν έχει ετήσια συνδρομή. Τους στοιχίζει πολλά το apple-pay φαίνεται...

Με το πρόγραμμα επιβράβευσης της συγκεκριμένης τράπεζας «κερδίζεις» αρκετά περισσότερα σε ένα χρόνο από την ετήσια συνδρομή.

Μακάρι να ακολούθησαν και οι υπόλοιπες τράπεζες έστω και με μεγαλύτερες συνδρομές.

#2515   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:24

Η Alpha bank ό,τι και να κάνει, θα εξακολουθεί να είναι μακράν η πιο δυσκοίλια τράπεζα που βαφτίζει τη δυσκιλίοτητά της αλλά και το τουπέ των υπαλλήλων της ως σοβαρή διαδικασία με την ασφάλεια πάνω από όλα. Κάθε φορά που πάω να συνεννοηθώ για κάτι για τον εταιρικό λογαριασμό της συζύγου έχω μαζί μου και 2 dulcolax, ένα για τον υπάλληλο και ένα για τον διευθυντή. Αφού μας ακούσουν στο κατάστημα όλοι και αφού αρχίσει να δρα το φακελάκι με το φάρμακο, τότε γίνεται η δουλειά μου. Γαμώ τη στιγμή που πήγε και άνοιξε το λογαριασμό της εταιρίας η σύζυγός μου. Χρεώνει τα πάντα.

πχ1: Μια φορά είχα πρόβλημα με τι Ίντερνετ και πήγα τράπεζα να καταθέσω τους μισθούς των υπαλλήλων και ήθελαν προμήθεια 1€ ανά κατάθεση. Έπεσαν κάτι μπινελίκια και έγινε η δουλειά μου.

πχ2: Ήθελα να ταυτοποιήσω το τηλέφωνο της συζύγου μέσω του web banking και δε μου έδινε αυτή τη δυνατότητα, γιατί δεν ήταν διαθέσιμη για εταιρικούς λογαριασμούς. Μετά από μισή ώρα αναμονή, μίλησα με μια κυρία, η οποία άρχισε να λέει για τους εταιρικούς λογαριασμούς, αλλά μόλις της είπα ότι είναι ατομική επιχείρηση και αυτό φαίνεται στο σύστημα, δια μαγείας έγινε η δουλειά μας.

πχ3: Ήθελα να καταθέσω 500€ σε νομίσματα του 1€ και των 2€ και ο ταμίας μου είπε να πάω σε κατάστημα που έχει ζυγαριά. Μα του λεω, δεν είναι δεκάλεπτα και εικοσάλεπτα! Όχι μου λέει, εγώ δεν τα μετράω αυτά, ε τα παίρνω και εγώ και του λέω, και εγώ δε φεύγω αν δε τα μετρήσεις. Ήρθε η διευθύντρια, έγινε ένας μικρός χαμός, για 15 λεπτά δεν μπορούσε να ηρεμήσει από τα νεύρα του, δεν έκανε τίποτα, αλλά μετά κατάλαβε ότι θα καθόμουν μέχρι να τα μετρήσει και ξεκίνησε τη διαδικασία. Σε 3 λεπτά είχε τελειώσει. 
Ουφ, τα είπα και ξεθύμανα.


Τελευταία επεξεργασία από: BIOXALK, 05/12/2020 - 17:25


#2516   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 697 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:29

Η Alpha bank ό,τι και να κάνει, θα εξακολουθεί να είναι μακράν η πιο δυσκοίλια τράπεζα που βαφτίζει τη δυσκιλίοτητά της αλλά και το τουπέ των υπαλλήλων της ως σοβαρή διαδικασία με την ασφάλεια πάνω από όλα. Κάθε φορά που πάω να συνεννοηθώ για κάτι για τον εταιρικό λογαριασμό της συζύγου έχω μαζί μου και 2 dulcolax, ένα για τον υπάλληλο και ένα για τον διευθυντή. Αφού μας ακούσουν στο κατάστημα όλοι και αφού αρχίσει να δρα το φακελάκι με το φάρμακο, τότε γίνεται η δουλειά μου. Γαμώ τη στιγμή που πήγε και άνοιξε το λογαριασμό της εταιρίας η σύζυγός μου. Χρεώνει τα πάντα.
πχ1: Μια φορά είχα πρόβλημα με τι Ίντερνετ και πήγα τράπεζα να καταθέσω τους μισθούς των υπαλλήλων και ήθελαν προμήθεια 1€ ανά κατάθεση. Έπεσαν κάτι μπινελίκια και έγινε η δουλειά μου.
πχ2: Ήθελα να ταυτοποιήσω το τηλέφωνο της συζύγου μέσω του web banking και δε μου έδινε αυτή τη δυνατότητα, γιατί δεν ήταν διαθέσιμη για εταιρικούς λογαριασμούς. Μετά από μισή ώρα αναμονή, μίλησα με μια κυρία, η οποία άρχισε να λέει για τους εταιρικούς λογαριασμούς, αλλά μόλις της είπα ότι είναι ατομική επιχείρηση και αυτό φαίνεται στο σύστημα, δια μαγείας έγινε η δουλειά μας.
πχ3: Ήθελα να καταθέσω 500€ σε νομίσματα του 1€ και των 2€ και ο ταμίας μου είπε να πάω σε κατάστημα που έχει ζυγαριά. Μα του λεω, δεν είναι δεκάλεπτα και εικοσάλεπτα! Όχι μου λέει, εγώ δεν τα μετράω αυτά, ε τα παίρνω και εγώ και του λέω, και εγώ δε φεύγω αν δε τα μετρήσεις. Ήρθε η διευθύντρια, έγινε ένας μικρός χαμός, για 15 λεπτά δεν μπορούσε να ηρεμήσει από τα νεύρα του, δεν έκανε τίποτα, αλλά μετά κατάλαβε ότι θα καθόμουν μέχρι να τα μετρήσει και ξεκίνησε τη διαδικασία. Σε 3 λεπτά είχε τελειώσει.
Ουφ, τα είπα και ξεθύμανα.

Ενδιαφέρουσα και κατανοητή η άσχημη εμπειρία σου, αλλά προς ανακούφισή σου (ή όχι) περιγράφεις καταστάσεις που είτε ισχύουν σε κάθε τράπεζα, είτε δεν ισχύουν σε κάθε υποκατάστημα της ίδιας τράπεζας.

Για αρχή, μάλλον θα πρέπει να ξαναγνωριστείτε με τους υπαλλήλους του συγκεκριμένου υποκαταστήματος, ή να αλλάξεις υποκατάστημα.

#2517   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:30

Με το πρόγραμμα επιβράβευσης της συγκεκριμένης τράπεζας «κερδίζεις» αρκετά περισσότερα σε ένα χρόνο από την ετήσια συνδρομή.

Μακάρι να ακολούθησαν και οι υπόλοιπες τράπεζες έστω και με μεγαλύτερες συνδρομές.

Σαν το πρόγραμμα επιστροφή της eurobank, ξεκάθαρο και τόσο ανταποδοτικό δεν έχει. 
Bonus πόντους και μαλακίες. Εντωμεταξύ, μάζευεις χιλιάδες των χιλιάδων πόντους και όταν πας να τους εξαργυρώσεως γίνεσαι φτωχός σε €. Αξία αυτών των πόντων σε αντιστοιχία € είναι χειρότερη από την ισοτιμία της τουρκικής λίρας σε €. Έχεις εκατομμύρια λίρες και δεν είναι ούτε 2€. Γνώμη μου πάντα, εννοείται. 



#2518   BIOXALK

BIOXALK

    iPH Addict

  • 709 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:55

Ενδιαφέρουσα και κατανοητή η άσχημη εμπειρία σου, αλλά προς ανακούφισή σου (ή όχι) περιγράφεις καταστάσεις που είτε ισχύουν σε κάθε τράπεζα, είτε δεν ισχύουν σε κάθε υποκατάστημα της ίδιας τράπεζας.

Για αρχή, μάλλον θα πρέπει να ξαναγνωριστείτε με τους υπαλλήλους του συγκεκριμένου υποκαταστήματος, ή να αλλάξεις υποκατάστημα.

 

Εν μέρει, έχεις δίκιο και ως ένα βαθμό το έχω νιώσει και με άλλες τράπεζες. Τα παραπάνω περιστατικά έγιναν σε διαφορετικά υποκαταστήματα της τράπεζας. Και ίσως αυτό ακριβώς φταίει, το ότι δεν είμαι γνωστός πελάτης ενός καταστήματος που εκεί, όπως λες λόγω προσωπικής σχέσης που θα αναπτύξεις με τους υπαλλήλους δε θα λάβουν χώρα τέτοια γεγονότα. Όχι όμως γιατί η τράπεζα δεν το έχει ως κανόνα, αλλά επειδή σε γνωρίζουν οι υπάλληλοι. Εκεί, οι υπάλληλοι σώζουν την κατάσταση και κάνουν πιο ανθρώπινη την όλη αντιμετώπιση, και όχι οι κανονισμοί της τράπεζας. Δεν ξέρω άλλη τράπεζα που να χρεώνει κατάθεση σε λογαριασμό μισθοδοσίας, δε δέχεται νομίσματα 1 και 2 ευρώ για ποσό των 500€. Τέλος πάντως ξεφύγαμε. Συγγνώμη για το off topic

Εννοείται ότι τα περί ανακούφισής μου, ήταν υπερβολή για έμφαση. 



#2519   HuskerDu

HuskerDu

    iPH Addict

  • 605 μηνύματα
  • Twitter:@patsio_thess
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 05/12/2020 - 17:59

Με το πρόγραμμα επιβράβευσης της συγκεκριμένης τράπεζας «κερδίζεις» αρκετά περισσότερα σε ένα χρόνο από την ετήσια συνδρομή.

Μακάρι να ακολούθησαν και οι υπόλοιπες τράπεζες έστω και με μεγαλύτερες συνδρομές.

Και οι 2 τράπεζες που ανέφερα έχουν το δικό τους πρόγραμμα, yellows & go4more, χωρίς ετήσια συνδρομή. Πάντως κατέβασα το app (iphone 12 ,ios 14.2), κολλάει στο password του ebanking account που δημιουργεί, "πρόβλημα...δοκιμάστε αργότερα"



#2520   BetaTester

BetaTester

    iPH Enthousiast

  • 405 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 05/12/2020 - 18:04

Σου δίνουν την χρεωστική Enter Bonus mastercard με 12€ τον χρόνο, έχω πιστωτικές και χρεωστικές σε δυο τράπεζες, καμία δεν έχει ετήσια συνδρομή. Τους στοιχίζει πολλά το apple-pay φαίνεται...

 

Υπάρχουν και οι χρεωστικές Visa και MasterCard που δεν είναι Bonus και δεν έχουν καθόλου συνδρομή. Δεν είσαι υποχρεωμένος να δεχθείς αυτές των Bonus. 


Τελευταία επεξεργασία από: BetaTester, 05/12/2020 - 18:06


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες