Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Τοποθέτηση ipad αντί για android οθόνη στο αυτοκίνητο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
49 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/04/2021 - 12:02

Επίσης το iPad υπάρχει ή θα το αγοράσεις και αυτό;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/04/2021 - 19:58

Δοκίμασες μήπως σε κανένα Toyota / Auris forum να δεις μήπως είχε κανένας άλλος το ίδιο θέμα στο ίδιο μοντέλο για να βάλει Bluetooth? Το λέω μήπως βρεις πιο εύκολα περίπτωση ίδια με τη δίκη σου

σωστή η επισήμανσης σου, θα το ψάξω και εκεί



#33   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/04/2021 - 20:00

@prophil Μέσα από το iPad πως θα μεταφέρεις τις κλήσεις ;;; Το iPad σε καμία περίπτωση δεν λειτουργεί σαν τηλέφωνο.


Sent from my iPhone using Tapa

οταν το ipad ειναι συνδεδεμένο με το Iphone, κανονικά λειτουργεί και ως τηλέφωνο



#34   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/04/2021 - 20:02

οταν το ipad ειναι συνδεδεμένο με το Iphone, νομίζω λειτουργεί και ως τηλέφωνο.



#35   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 12/04/2021 - 20:10

Επίσης το iPad υπάρχει ή θα το αγοράσεις και αυτό;

Μια καλή android αθόνη κοστίζει 450€. Με τα ίδια χρήματα προτιμώ να αγοράσω το ipad και να το έχω και σαν οθόνη στο αυτοκίνητο



#36   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 12/04/2021 - 22:15

Μια καλή android αθόνη κοστίζει 450€. Με τα ίδια χρήματα προτιμώ να αγοράσω το ipad και να το έχω και σαν οθόνη στο αυτοκίνητο


Απλά φτάνεις σε ένα σημείο με αλχημείες για να βγάλεις το αποτέλεσμα το οποίο θα θέλεις, δηλαδή να λειτουργούν όλα στην εντέλεια και να πρέπει να αγοράσεις κάτι για να σου λειτουργήσει και με Bluetooth η μουσική με το aux, δηλαδή αυξάνεις τα εξοδα, όπως φυσικά και τους μαγνήτες που θα χρειαστείς για να το τοποθετήσεις. Επίσης δεν ξέρω κατά ποσό θα κουράσει το βάλε βγάλε, γιατί δε νομίζω να αφήνεις φορά παρτίδα το iPad έτσι στο αμάξι συνέχεια.
Μια καινούργια οθόνη θα τα έχει όλα μέσα έτοιμα, και σίγουρα αν είναι καλής εταιρίας θα προσφέρει κάποια λύση για να λειτουργούν και τα χειριστήρια του τιμονιού.

Φυσικά γνώμη μου έτσι; Μην παρεξηγηθώ.

#37   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 13/04/2021 - 08:46

οταν το ipad ειναι συνδεδεμένο με το Iphone, κανονικά λειτουργεί και ως τηλέφωνο

ΔΕΝ γίνεται αυτό που λες. ΔΕΝ συνδέεται το iPad με το κινητό σαν Bluetooth με τίποτα όμως. Για να γίνει μεταφορά κλήςης πρέπει να είναι και τα δυο συνδεδεμένα σε WiFi. Προσοχή όμως ΟΧΙ σε WiFi hotspot. Επειδή το έχω δοκιμάσει αναγνωρίζει ότι δεν είναι WiFi σύνδεση και δεν λειτουργεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 13/04/2021 - 08:49


#38   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 13/04/2021 - 21:57

ΔΕΝ γίνεται αυτό που λες. ΔΕΝ συνδέεται το iPad με το κινητό σαν Bluetooth με τίποτα όμως. Για να γίνει μεταφορά κλήςης πρέπει να είναι και τα δυο συνδεδεμένα σε WiFi. Προσοχή όμως ΟΧΙ σε WiFi hotspot. Επειδή το έχω δοκιμάσει αναγνωρίζει ότι δεν είναι WiFi σύνδεση και δεν λειτουργεί.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αυτό που λες δεν το είχα υπόψιν μου. Θεωρούσα ότι θα εκανα δουλειά με wifi hotspot



#39   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 14/04/2021 - 07:34

Αυτό που λες δεν το είχα υπόψιν μου. Θεωρούσα ότι θα εκανα δουλειά με wifi hotspot

Επίσης μην ξεχνάς το εξής, ότι η μεταφορά κλήσης γίνεται ΜΟΝΟ όταν σε καλούν. Όχι όταν θέλεις εσυ να πάρεις Άρα θα μπορούσες πιθανόν να απαντήσεις από το iPad αλλά δεν μπορείς να καλέσεις. Αυτό που θες να κανείς σαν σκέψη είναι καλό. Στην πράξη όμως δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που πάει να λύσει. Όπως σου είπαν και παραπάνω η καλύτερη λύση είναι ένα ηχοσύστημα με υποστήριξη CarPlay. Για να συνδέεις το iPhone πάνω κα να έχεις αυτόματα όλες τις λειτουργίες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: AvgoustisP, 14/04/2021 - 07:36


#40   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 14/04/2021 - 21:09

Εδώ μερικές προτάσεις.

https://www.skroutz....n=skroutz_share

https://www.skroutz....n=skroutz_share

https://www.skroutz....n=skroutz_share


Sent from my iPhone using Tapatalk

#41   prophil

prophil

    iPH Contributor

  • 1.193 μηνύματα
  • Twitter:@prophil
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 14/04/2021 - 21:34

Εδώ μερικές προτάσεις.

https://www.skroutz....n=skroutz_share

https://www.skroutz....n=skroutz_share

https://www.skroutz....n=skroutz_share


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μάλλον τελικά φίλε μου έχεις δίκιο. Όντως η τοποθέτηση ενος ipad έχεις αρκετού περιορισμούς σε σχέση με  μια οθόνη οπότε θα πάω σε κάποια λύση οθόνης με apple car play σαν και αυτές μου έστειλες. Βέβαια στο κατάστημα που πήγα και ρώτησα εκεί  ο τύπος ήταν κατηγορηματικός ότι στο δικό μου αυτοκίνητο μπαίνει μόνο ΟΕΜ εργοστασιακού τύπου οθόνη. Αυτός μου πρότεινε μια ΟΕΜ οθόνη ANDROID για το αυτοκίνητό μου με Apple Car Play. To μόνο που με κάνει να δειλιάζω είναι το γεγονός ότι αυτές οι οθόνες δεν παίρνουν update στο λογισμικό του Android.



#42   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1.574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/04/2021 - 23:19

Μάλλον τελικά φίλε μου έχεις δίκιο. Όντως η τοποθέτηση ενος ipad έχεις αρκετού περιορισμούς σε σχέση με μια οθόνη οπότε θα πάω σε κάποια λύση οθόνης με apple car play σαν και αυτές μου έστειλες. Βέβαια στο κατάστημα που πήγα και ρώτησα εκεί ο τύπος ήταν κατηγορηματικός ότι στο δικό μου αυτοκίνητο μπαίνει μόνο ΟΕΜ εργοστασιακού τύπου οθόνη. Αυτός μου πρότεινε μια ΟΕΜ οθόνη ANDROID για το αυτοκίνητό μου με Apple Car Play. To μόνο που με κάνει να δειλιάζω είναι το γεγονός ότι αυτές οι οθόνες δεν παίρνουν update στο λογισμικό του Android.


Σε ποια πόλη μένεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#43   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 15/04/2021 - 06:41

Μάλλον τελικά φίλε μου έχεις δίκιο. Όντως η τοποθέτηση ενος ipad έχεις αρκετού περιορισμούς σε σχέση με μια οθόνη οπότε θα πάω σε κάποια λύση οθόνης με apple car play σαν και αυτές μου έστειλες. Βέβαια στο κατάστημα που πήγα και ρώτησα εκεί ο τύπος ήταν κατηγορηματικός ότι στο δικό μου αυτοκίνητο μπαίνει μόνο ΟΕΜ εργοστασιακού τύπου οθόνη. Αυτός μου πρότεινε μια ΟΕΜ οθόνη ANDROID για το αυτοκίνητό μου με Apple Car Play. To μόνο που με κάνει να δειλιάζω είναι το γεγονός ότι αυτές οι οθόνες δεν παίρνουν update στο λογισμικό του Android.


Εβαλα μια τέτοια οθόνη σε ένα Bmw πριν δυο έτη.
Το σύστημα έλεγε ότι συνδέονται τα κινητά και Apple και android.

Αυτό που έκαναν όμως στην οθόνη ήταν να βλέπεις με έναν δικό του τρόπο το iPhone αναγνωρίζοντας για παράδειγμα τις επαφές και διαφορά άλλα χωρίς να μπορεί να ενεργοποιηθεί το CarPlay του iPhone. Και όλα αυτά μόνο αν συνδέσεις με usb οθόνη με iPhone.

Το πρόβλημα το έλυσα παίρνοντας ξεχωριστά έναν adaptor από Amazon που έκανε 70€ και συνδέεται με usb με την οθόνη και επιτρέπει ασύρματη σύνδεση CarPlay μέσω Bluetooth και WiFi !!!

Θέλει ψάξιμο όταν οι android car media οθόνες λένε ότι συνδέονται πάνω τους android και iOS συσκευές τι εννοούν.

Να είσαι σίγουρος ότι η οθόνη δεν είναι απλά συμβατή με iOS συσκευές αλλά είναι συμβατή με CarPlay της Apple.






Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#44   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2.335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 15/04/2021 - 08:20

ποιον ανταπτορα πήρες; Σκέφτομαι και εγώ μήπως πάρω έναν ασύρματο αλλά δε ξέρω πως θα ανταποκρίνονται η δίκη μου οθόνη και διάβαζα διαφορα ότι η ποιότητα ήχου δεν είναι ίδια κλπ



#45   AvgoustisP

AvgoustisP

    iPH Elite Poster

  • 2.248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:avgoustisp

Δημοσίευση 15/04/2021 - 10:03

Αυτά που σου έστειλα δεν είναι Android. Είναι συστήματα με άμεση υποστήριξη CarPlay. Μην μπερδεύεις τα πράγματα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες