Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iOS vs Android: Σταθερά πρώτη η Apple


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
46 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanasis

thanasis

    iPH Guru

  • 9.488 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 17/07/2010 - 18:20

Η διαφημιστική εταιρία Millennial Media, δημοσίευσε την αναφορά της Mobile Mix για το μήνα Ιούνιο, στην οποία περιγράφεται η κίνηση στο χώρο των φορητών συσκευών. Σύμφωνα με τα στοιχεία τους, παρά το γεγονός ότι το Android κερδίζει έδαφος, κυρίως σε ότι αφορά τους προγραμματιστές, η Apple εξακολουθεί να κερδίζει τα περισσότερα.

Αναρτημένη εικόνα


Πρέπει να σημειωθεί ότι το iPhone 4 είχε μόλις μία εβδομάδα κυκλοφορίας τον Ιούνιο, κατά την διεξαγωγή της έρευνας, οπότε δεν μπορούμε να γνωρίζουμε την επίδραση του. Συνολικά, η Apple παραμένει στην κορυφή των smartphone, με συνεχή αύξηση κερδών περίπου 4% ανά μήνα. Επιπλέον, η Apple ανέβασε το ποσοστό της κατά 8% σε ό,τι αφορά τα λειτουργικά συστήματα, με το Android να χάνει 4 μονάδες.


Αναρτημένη εικόνα



Που οφείλεται αυτή η αύξηση;


Ένα υψηλόβαθμο στέλεχος του AppStore τόνισε στις αρχές του μήνα, ότι ενώ υπάρχει μια αύξηση στους προγραμματιστές που ασχολούνται με παραπάνω από μία πλατφόρμα, η πλειοψηφία τους ακόμα προτιμά την εξειδίκευση σε ένα λειτουργικό σύστημα. Συγκεκριμένα το 89% ασχολείται αποκλειστικά με μία πλατφόρμα, το 57% με το iOS, το 31% με το Android και το 8% με το BlackBerry.


Αναρτημένη εικόνα


Ο μεγάλος χαμένος είναι φυσικά το BlackBerry, αν και υπάρχει μια μικρή αύξηση στους προγραμματιστές που ασχολούνται με αυτό, αλλά φαίνεται ότι όσοι δεν προτιμούν την Apple κινούνται προς το Android.


[Via TechGear.gr]


ezgif_com_crop_2.gif


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   karpoutzidid

karpoutzidid

    iPH Contributor

  • 1.218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:karpoutzidis

Δημοσίευση 17/07/2010 - 19:49

ρε παιδεια!

κατι δεν μου κολαει!!!χμμμμμ!

ενα κλειστό συστημα ειναι πρωτο και ενα ανοιχτό 2???
μηπως επειδη ειναι καινουριο το adroid ακομη????

#3   Athan

Athan

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/07/2010 - 20:33

ρε παιδεια!
κατι δεν μου κολαει!!!χμμμμμ!
ενα κλειστό συστημα ειναι πρωτο και ενα ανοιχτό 2???

Και ποιό το πρακτικό όφελος που είναι ανοιχτό;
Και στο desktop το linux ανοιχτό είναι αλλά εμπορικά εξακολουθεί να παραμένει στα αζήτητα. :)

Τελευταία επεξεργασία από: Athan, 17/07/2010 - 20:33


#4   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2010 - 04:51

ρε παιδεια!

κατι δεν μου κολαει!!!χμμμμμ!

ενα κλειστό συστημα ειναι πρωτο και ενα ανοιχτό 2???
μηπως επειδη ειναι καινουριο το adroid ακομη????



Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι εννοείς ανοικτό σύστημα; Έγινε μόδα και όλοι λένε το android ανοικτό επειδή το διάβασαν κάπου. Η άποψή μου είναι ότι το Android είναι όσο ανοικτό όσο και το iOS. Δηλαδή καθόλου! Διαφορετικά γιατί σπάζουν κάθε έκδοση του Android για να πάρουν δικαιώματα διαχειριστή; Το γεγονός ότι το Android βασίζεται στo linux δεν το κάνει αυτόματα Open Source με την πραγματική σημασία του όρου! Δηλαδή τί ανοικτό έχει το Android σε σύγκριση με το iOS;

Φιλικά!

#5   psariatros

psariatros

    iPH newbie

  • 46 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2010 - 08:40

Η διαφημιστική εταιρία Millennial Media, δημοσίευσε την αναφορά της Mobile Mix για το μήνα Ιούνιο, στην οποία περιγράφεται η κίνηση στο χώρο των φορητών συσκευών στις ΗΠΑ όχι παγκοσμίως


Απλά μια διόρθωση μιας και τα στοιχεία αφορούν αποκλειστικά στην αγορά των ΗΠΑ. :)

#6   SolidSnake

SolidSnake

    iPH Contributor

  • 1.586 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/07/2010 - 09:31

Και ποιό το πρακτικό όφελος που είναι ανοιχτό;
Και στο desktop το linux ανοιχτό είναι αλλά εμπορικά εξακολουθεί να παραμένει στα αζήτητα. :)


Στο εξωτερικό το linux είναι πολύ διαδεδομένο, μην κοιτάς εδώ στο Ελλάντα που έχουμε μάθει μόνο με windows.
Έξω σχεδόν παντού (σπίτια,σχολεία,οργανισμούς) έχουν σας κύριο OS το linux


Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις τι εννοείς ανοικτό σύστημα; Έγινε μόδα και όλοι λένε το android ανοικτό επειδή το διάβασαν κάπου. Η άποψή μου είναι ότι το Android είναι όσο ανοικτό όσο και το iOS. Δηλαδή καθόλου! Διαφορετικά γιατί σπάζουν κάθε έκδοση του Android για να πάρουν δικαιώματα διαχειριστή; Το γεγονός ότι το Android βασίζεται στo linux δεν το κάνει αυτόματα Open Source με την πραγματική σημασία του όρου! Δηλαδή τί ανοικτό έχει το Android σε σύγκριση με το iOS;

Φιλικά!


Ανοιχτό σύστημα μάλλον εννοούν το open source δηλαδή ότι ο πηγαίος κώδικας του είνια ελεύθερος και μπορεί ο καθένας να τον κατεβάσει και να τον μελετήσει/επεξεργαστεί

#7   takis69

takis69

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/07/2010 - 09:43

Δεν νομιζω οτι ειναι το linux στα αζητητα.Ουτε οτι ειναι διαδεδομενο μονο στο εξωτερικο.Και εγω το χρησιμοποιω σαν το βασικο μου συστημα(ubuntu), και εχω windows μονο για itunes.Εχει βελτιωθει απιστευτα τα τελευταια χρονια και κατα τη γνωμη μου εχει αφησει πολυ πισω τα windows, με μονη εξαιρεση τον τομεα των παιχνιδιων.

#8   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 18/07/2010 - 10:21

Το android ειναι open source.Εφοσον ειναι βασισμενο σε Linux ειναι open source.Και μια χαρα free ειναι.Ενω η apple κανε jailbreak κανε το ενα κανε το αλλο κλπ κλπ κλπ.Το android ειναι φυσικα για πιο Pro οπως και το Linux.Δεν περιμενω να δω στο android εφαρμογες του στυλ iBeer κλπ.Ουτε επισης περιμενα να δω torrent client κατι το οποιο ειναι για γελια.Το Linux ειναι free.Δεν βλεπω πουθενα να πουλανε pc στο αγαπημενο Ελλαντα μας και να δινουν pc με Linux.Αρα τι περιμενεις να δεις?Αμα αυτο γινετε σε τοσες χωρες ο κοσμος εμαθε με τα WindowZzZ.Το Linux θα ειναι για εμας τους βλακες που δεν θελουμε να σκασουμε τοσα χρηματα για ενα λειτουργικο που ειναι σαν τυρι που εδωσες σε ποντικι.

#9   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 18/07/2010 - 10:47

Telephoner για ποιά εφαρμογή μιλάς;

Αυτή;

ή μήπως αυτή;

μάλλον αυτή

καλά μπορεί να είναι κάποια από αυτές

Good things come to those who wait...


#10   Telephoner

Telephoner

    iPH Member Leacher

  • 1.753 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:TeleiPhoner

Δημοσίευση 18/07/2010 - 11:10

Για καμια απο ολες. Τουλαχιστον δεν θα την κατεβαζα σε android τηλεφωνο.Ουτε καν θα εψαχνα.

#11   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/07/2010 - 11:12

Το android ειναι open source.Εφοσον ειναι βασισμενο σε Linux ειναι open source.Και μια χαρα free ειναι.Ενω η apple κανε jailbreak κανε το ενα κανε το αλλο κλπ κλπ κλπ.Το android ειναι φυσικα για πιο Pro οπως και το Linux.Δεν περιμενω να δω στο android εφαρμογες του στυλ iBeer κλπ.Ουτε επισης περιμενα να δω torrent client κατι το οποιο ειναι για γελια.Το Linux ειναι free.Δεν βλεπω πουθενα να πουλανε pc στο αγαπημενο Ελλαντα μας και να δινουν pc με Linux.Αρα τι περιμενεις να δεις?Αμα αυτο γινετε σε τοσες χωρες ο κοσμος εμαθε με τα WindowZzZ.Το Linux θα ειναι για εμας τους βλακες που δεν θελουμε να σκασουμε τοσα χρηματα για ενα λειτουργικο που ειναι σαν τυρι που εδωσες σε ποντικι.


Απλά έτσι όπως το είπες είναι σαν να λες "Αποκλείεται να υπάρχει εφαρμογή τύπου iBeer για Android".

Επίσης όταν λες "πιο Pro" τί εννοείς;

#12   Yannis

Yannis

    Rebuilding

  • 2.681 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:GC

Δημοσίευση 18/07/2010 - 12:06

Απλά έτσι όπως το είπες είναι σαν να λες "Αποκλείεται να υπάρχει εφαρμογή τύπου iBeer για Android".



Εκεί πήγαινε και η δικιά μου απάντηση... στο ότι και καλά (κατά την άποψη του Telephoner πάντα) στο "Open Source" (άρα και πιο επαγγελματικό...) Android δεν υπάρχουν τέτοιες εφαρμογές.

Good things come to those who wait...


#13   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/07/2010 - 12:09

Για να μην λέμε βλακείες τώρα αν κάποιος θέλει πιο επαγγελματικό κινητό δεν νομίζω να προτιμήσει ούτε Android ούτε iPhone.

Τα καλύτερα κινητά γι' αυτή την δουλειά είναι τα BlackBerry.

#14   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 18/07/2010 - 12:15

Στο εξωτερικό το linux είναι πολύ διαδεδομένο, μην κοιτάς εδώ στο Ελλάντα που έχουμε μάθει μόνο με windows.
Έξω σχεδόν παντού (σπίτια,σχολεία,οργανισμούς) έχουν σας κύριο OS το linux

αν μπορείς σε παρακαλώ δώσε μας κάποια στατιστική ανάλυση που να επιβεβαιώνει αυτό που λες.

#15   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/07/2010 - 12:41

Δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα και στο Android.

πχ http://✪df.ws/fs8

Επίσης, μην νομίζετε ότι και "αυτοί" δεν έχουν jailbreak. Ίσα-ίσα που εκεί οι custom roms είναι πολύ πιο διαδεδομένες. Αρκεί μια βόλτα σε android φόρουμ για να καταλάβετε.

Επίσης, δεν υπάρχουν ποιοτικές εφαρμογές.

Τέλος, η υποστήριξη από την Google και τους συνεργάτες είναι άθλια. Βγάζει το λειτουργικό της σε συνεργασία με διαφορετική εταιρεία κάθε φορά και οι άλλες εταιρείες κάνουν 3-6 μήνες να αναβαθμίσουν τις συσκευές τους (και αν!)

Βέβαια, έχει μέλλον μπροστά του. Προσωπικά, όμως, στην τωρινή του μορφή δεν θα αντικαταστούσα το iPhone με Android

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες