Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

[iPhone 3G] iOS 4.0 vs iOS 4.1 Speed test


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
54 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:19

Το Lifehacker δημιούργησε ένα συγκριτικό βίντεο ταχύτητας μεταξύ των εκδόσεων iOS 4.0 και iOS 4.1 σε ένα iPhone 3G.

Όπως γνωρίζετε αρκετοί χρήστες iPhone 3G ήταν πολύ δυσαρεστημένοι με την iOS 4.0 καθώς καθιστούσε τη συσκευή τους πρακτικά αχρησιμοποίητη προκαλώντας καθυστερήσεις και κολλήματα διαρκώς.

Η επερχόμενη αναβάθμιση iOS 4.1 που αναμένεται να διατεθεί στις 8 Σεπτέμβρη υποτίθεται ότι θα έλυνε αυτά τα προβλήματα. Στο παρακάτω βίντεο βλέπουμε την GM έκδοση της 4.1 που είναι διαθέσιμη για τους developers (είναι, όμως, η τελική έκδοση) στο iPhone 3G συγκριτικά με την προηγούμενη έκδοση 4.0

http://www.youtube.com/watch?v=1q0jVRwHy00

Έχετε υπόψιν, βέβαια, ότι το τεστ αυτό δεν αποτελεί επιστημονική απόδειξη για κάτι αλλά βλέπουμε πρακτικά τη βελτίωση της απόδοσης της 4.1 στο iPhone 3G.

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jmakro

jmakro

    iPH Member

  • 218 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:33

μακαρι παιδια να ειναι πιο γρηγορο γιατι πριν παρω το 4αρι με το 3G ειχαν σπασει τα νευρα μου που εβαλα ios4.0
Οχι και τιποτα αλλο το πουλησα και δε θελω ο συναδελφος μου να λεει οτι κολλαει και ειναι μουφα το iphone και η apple.

#3   stantonop

stantonop

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:38

εμενα γενικος μου εχει σπασει τα νευρα.μονιμα η μνημη μου γονατιζει.....και τρεχοντας μια εφαρμογη κιολας.....

#4   tasgr86

tasgr86

    iPH Enthousiast

  • 378 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:38

Στην αρχή του Video γραφει 3GS οχι 3G

#5   ixiongr

ixiongr

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:43

Το βίντεο έχει ανεβεί εδώ και ώρες σε διάφορα Ελληνικά και μη sites. Πρέπει να είναι τυπογραφικό λάθος. Για 3G πρόκειται...

Δες εδώ...

http://www.9to5mac.c...ith-4-1-upgrade

& εδώ...

http://iappshellas.gr/?p=2200

#6   giorgoos

giorgoos

    iPH Contributor

  • 962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:48

το 3G δειχνει places στις photos ;

#7   melaslog

melaslog

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:56

το 3G δειχνει places στις photos ;

Αμέ.

#8   giorgoos

giorgoos

    iPH Contributor

  • 962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 04/09/2010 - 11:58

Αμέ.


ok

το 3Gs θα ειναι πιο γρηγορο ;

#9   Darkoulis

Darkoulis

    iPH Elite Poster

  • 2.313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Pro 1st gen + 4G
  • GameCenter:Darkoulis

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:01

νομίζω ότι δεν θα είναι το 3GS ποιό γρήγορο, και αυτή η version θα είναι ποιο τροποποιημένη για το 3G οπότε για να μπορεί έστω λίγο να φτάσει στα επίπεδα του 3GS.

Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Space Black iOS 16.7.2 Apple MacBook Air M1 8GB/512GB Gold MacOS 12.7.1


#10   Exte

Exte

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:02

ok

το 3Gs θα ειναι πιο γρηγορο ;

Στο event της Apple, στα χαρακτηριστικά έλεγε ότι διορθώνει το 3G άρα δεν νομίζω να έχει τέτοιες αλλαγές στα 3GS, μιάς και δεν υπήρχαν προβλήματα στα 3GS.

#11   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:36

μια χαρα ειναι,χαιρομαι για τους φιλους που εχουν 3g γιατι οντως ηταν απαλευτη η κατασταση με το ios4

#12   Super

Super

    iPH Enthousiast

  • 467 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:43

το 3G δειχνει places στις photos ;


ναι

#13   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 04/09/2010 - 12:54

λοιπόν εδώ θέλω να θέσω ένα ερώτημα προς τους γνωρίζοντες. στο 3GS με ενεργοποιημένο sbsettings να βλέπω ram στην πάνω μπάρα, όσο ανοίγω εφαρμογές και πάνε στο background με το multitasking του iOS, βλέπω την ram μου να μειώνεται σταδιακά (λογικό και αναμενόμενο). παρόλα αυτά, δεν βλέπω να υπάρχει κάποιο όριο με αποτέλεσμα να φτάνω σε σημείο που η διαθέσιμη ελεύθερη ram μου να είναι 10 mb και από κει και πέρα ότι κάνω να σκαλώνει λίγο, να παρουσιάζονται μικροκολλήματα κτλ. αυτό το θεματάκι λύνεται πανεύκολα με ένα toggle που πατώντας το κλείνεις όλες τις εφαρμογές που δεσμεύουν ram όντας παγωμένες, ή χειροκίνητα, κλείνοντάς τες μία μία (και η μνήμη επανέρχεται στα σωστά επίπεδα). από την άλλη έχεις την apple που λέει ότι ο χρήστης δεν χρειάζεται να επεμβαίνει στον task manager, φροντίζει για όλα το iOS κτλ (το πίστευα μέχρι πρότεινος). και λέω εγώ, δεν υπάρχει κάποιο ιδανικό όριο που να μπορεί να ρυθμιστεί από την apple στην ελεύθερη μνήμη; δηλαδή αυτό είναι το multitasking απαλλαγμένο από την επέμβαση του χρήστη, που τρέχει ότι θες μέχρι να σου στερέψει η ram και από κει και πέρα αρχίζουν τα κολλήματα;

και προχωρόντας, τί είναι αυτό που έκανε η apple στο 3G και δεν μπορούσε να το κάνει και στο 3GS κάνοντάς το ΑΚΟΜΑ πιο γρήγορο από όσο είναι με την iOS 4.0 ;;

#14   3ftw

3ftw

    iPH Addict

  • 604 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/09/2010 - 13:01

νομιζω σ λεει και επισημα αγορασε η 3gs η 4ρι...απλα

#15   LiKBeAsT

LiKBeAsT

    iPH Member

  • 232 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/09/2010 - 13:03

τί είναι αυτό που έκανε η apple στο 3G και δεν μπορούσε να το κάνει και στο 3GS κάνοντάς το ΑΚΟΜΑ πιο γρήγορο από όσο είναι με την iOS 4.0 ;;


Μεχρι και overclock (μείωση του underclck βασικα) θα μπορουσε να κανει... Αν και μάλλον θα το είχαν δει αν επαιζε κάτι τέτοιο.


Οκ ο lifehacker, αλλά πολύ χύμα.

Θα περιμένω κάποιο πιο σοβαρο συγκριτικό για να δω τις διαφορες και ίσως με πιο φορτωμένες συσκευές (jailbroken, πολλές εφαρμογες, να τρεχει και ενα sbsetting να μπορουμε να βλεπουμε την ram στην statusbar κτλ)

Τέλος θα ήμουν πολυ περίεργος να δω και ενα συγκριτικο 3.1.3 vs 4.1 ... Εσείς.....?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες