Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αντικατασταση Iphone 4 λογω προβληματων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
419 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nivam17

nivam17

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2010 - 13:26

Ποσοι απο εσας εχουν ζητησει αντικατσταση συσκευης λογω προβληματων και σε ποιο σταδιο βρισκεστε?

Εμενα μου παρουσιασε προβλημα η καμερα (δεν ανοιγει το virtual shutter παντα, καποιες φορες ανοιγει τις περισσοτερες οχι)
και η μπαταρια (για 3 συνεχομενα βραδια εβρισκα την μπαταρια το πρωι στο 0% ενω το βραδυ ηταν 38-50% με ολα τα "περιεργα" 3g, bluetooth κλπ. κλειστα, και μετα απο φορτιση 10 λεπτων ανοιγε στο 17 με 21%!!!)

Μιλησα με voda, τους ειπα το προβλημα και κανονισαμε αντικατασταση και την παρασκευη (3/6) ηρθε το courier που πηρε την συσκευη χωρις τα παρελκομενα (συσκευασια, καλωδια κλπ.!!!!), την εβαλε σε μια αθλια χαρτινη συσκευασια και εφυγε. Γελαγαμε μαζι με το courier για την ποιοτητα της συσκευασιας και δεν αντεξα να το στειλω ετσι και παραγεμισα εγω το κουτι με φελιζολ. Αντικατσταση, ξεαντικασταση ηταν κριμα να ταξιδεψει ετσι μια συσκευη και να σπασει στο πρωτο πεσιμο.
Τωρα ειμαι στην φαση του περιμενε, μου ειπαν απο το τηλεφωνο οτι καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα θα μου στειλουν την καινουργια.

Γιατι ομως δεν παιρνουν πισω τις συσκευασιες εφοσον παει για αντικατσταση. Περιεργο.

Εσεις τι λετε?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   ilpap

ilpap

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@ilpappas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:ilpap

Δημοσίευση 06/09/2010 - 13:38

Ποσοι απο εσας εχουν ζητησει αντικατσταση συσκευης λογω προβληματων και σε ποιο σταδιο βρισκεστε?

Εμενα μου παρουσιασε προβλημα η καμερα (δεν ανοιγει το virtual shutter παντα, καποιες φορες ανοιγει τις περισσοτερες οχι)
και η μπαταρια (για 3 συνεχομενα βραδια εβρισκα την μπαταρια το πρωι στο 0% ενω το βραδυ ηταν 38-50% με ολα τα "περιεργα" 3g, bluetooth κλπ. κλειστα, και μετα απο φορτιση 10 λεπτων ανοιγε στο 17 με 21%!!!)

Μιλησα με voda, τους ειπα το προβλημα και κανονισαμε αντικατασταση και την παρασκευη (3/6) ηρθε το courier που πηρε την συσκευη χωρις τα παρελκομενα (συσκευασια, καλωδια κλπ.!!!!), την εβαλε σε μια αθλια χαρτινη συσκευασια και εφυγε. Γελαγαμε μαζι με το courier για την ποιοτητα της συσκευασιας και δεν αντεξα να το στειλω ετσι και παραγεμισα εγω το κουτι με φελιζολ. Αντικατσταση, ξεαντικασταση ηταν κριμα να ταξιδεψει ετσι μια συσκευη και να σπασει στο πρωτο πεσιμο.
Τωρα ειμαι στην φαση του περιμενε, μου ειπαν απο το τηλεφωνο οτι καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα θα μου στειλουν την καινουργια.

Γιατι ομως δεν παιρνουν πισω τις συσκευασιες εφοσον παει για αντικατσταση. Περιεργο.

Εσεις τι λετε?


Αφου την πήραν πίσω... τι εννοείς; ???

#3   nivam17

nivam17

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2010 - 13:40

Αφου την πήραν πίσω... τι εννοείς; ???


Πηραν μονο τη συσκευη, οχι τα κουτια και τα καλουδια (συσκευασια). Δεν τα χρειαζονταν λενε....

Τελευταία επεξεργασία από: nivam17, 06/09/2010 - 13:41


#4   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 13:53

Εχω και εγω λοιπον προβλημα με το καινουργιο μου Iphone4. Μιλησα λοιπον σημερα το πρωι μαζι τους και μου ειπαν οτι θα στειλουν courier για να μου φερει αλλη συσκευη και να παρει την δικη μου.
Σκοπος μου ειναι λοιπον να παρω πισω τα χρηματα που εδωσα για την συσκευη. Μου ειπαν οτι θα πρεπει να παει το τηλ στην Αθηνα και απο εκει στην Αμερικη!
Τους ειπα λοιπον οτι στο site της Apple γραφει οτι μπορουμε να παρουμε πισω τα χρηματα μας σε περιπτωση που δεν ειμαστε ευχαριστημενοι με την συσκευη, ποσο μαλλον να ειναι και προβληματικη!!!!
Μου ειπαν λοιπον οτι κατι τετοιο δεν μπορει να γινει και τους ζητησα να μου το στειλουν και γραπτως!!!!
Μολις ακουσαν γραπτως με βαλανε σε αναμονη και στην συνεχεια μου ζητησαν τα στοιχεια μου.
Θα με καλεσουν μεσα στην ημερα για να μου πουν ποια διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησουμε για να παρουμε πισω τα χρηματα μας!
Τους ειπα λοιπον αν μπορουν να μου εγγυηθουν οτι η συσκευη που θα μου στειλουν θα ειναι 100% λειτουργικη δεν θελω τα χρηματα μου πισω
Μολις εχω νεοτερα θα σας πω
Για να δουμε....

#5   scarlet

scarlet

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 14:09

Εγώ είχα ζητήσει αντικατάσταση του 3gs από γερμανό και μου είχαν πάρει και εμένα μόνο τη συσκευή χωρίς το κουτί!Και μου επέστρεψαν ένα καινούριο 3gs σκέτο χωρίς κουτί μέσα σε ένα άθλιο περιτύλιγμα και 2 ζελατίνες μπρος πίσω.Σε άψογη κατάσταση ήταν βέβαια αλλά ήταν κάπως περίεργο το θέαμα..

#6   spacegucci

spacegucci

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 14:13

Με το serial number & imei της συσκευης τη γινεται? Αλλο θα λεει η συσκευη και αλλο το κουτι!!!
Ξερει κανεις?

#7   scarlet

scarlet

    iPH newbie

  • 51 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 14:16

Με το serial number & imei της συσκευης τη γινεται? Αλλο θα λεει η συσκευη και αλλο το κουτι!!!
Ξερει κανεις?

Ναι,άλλο θα λέει η συσκευή και άλλο το κουτί.Μου έδωσαν ένα χαρτί μαζί από το γερμανό που έλεγα τα serial numbers της παλιάς και της καινούριας συσκευής.

#8   jeronimo17

jeronimo17

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 14:26

Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί στην ουσία οι εταιρείες αλλάζουν τις συσκευές με ανακατασκευασμένες και όχι καινούριες εκτός βεβαία εάν δεν υπάρχουν διαθέσιμες οπότε και δίνουν καινούριες διαβάστε και τους όρους εγγύησης των συσκευών και θα καταλάβετε τι εννοώ ;)

Τελευταία επεξεργασία από: jeronimo17, 06/09/2010 - 14:27


#9   nivam17

nivam17

    iPH User

  • 110 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2010 - 15:21

Όλα αυτά συμβαίνουν γιατί στην ουσία οι εταιρείες αλλάζουν τις συσκευές με ανακατασκευασμένες και όχι καινούριες εκτός βεβαία εάν δεν υπάρχουν διαθέσιμες οπότε και δίνουν καινούριες διαβάστε και τους όρους εγγύησης των συσκευών και θα καταλάβετε τι εννοώ ;)


Σε επικοινωνια που ειχα μαζι τους (Voda) μου ειπαν οτι:
"Η συσκυεη παει στο τεχνικο τμημα οπου εξειδικευόμενοι τεχνικοι κοιταζουν το προβλημα και αποφασιζουν αν χρηζει αντικαστασης ή οχι. Σιγουρα εντος 7 εργασιμων ημερων ενημερωνεστε για την πορεια του θεματος." (!!!)

Αυτα... 7 ημερες παντως ειναι πολλές...

#10   cbb1987

cbb1987

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2010 - 15:22

Εγω μιλαω με vodafone τωρα και αρνουνται να μου προσφερουν ελεγχο doa στο iphone 4.......... μιλησα με το δικηγορο μου και ηδη ετοιμαζει εξωδικο.......

doa einai amesh antikatastash se kainoyries suskeues mexri 7 meres

Τελευταία επεξεργασία από: cbb1987, 06/09/2010 - 15:24


#11   sotoskawasaki

sotoskawasaki

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 16:09

DOA = Dead On Arrival = Συσκευές καινούργιες τις οποίες βγάζεις απο το κουτί και δεν δουλεύουν. Πρέπει να τις στείλεις πίσω εντός μιας εβδομάδας για αντικατάσταση.

#12   cbb1987

cbb1987

    iPH newbie

  • 27 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/09/2010 - 16:17

DOA = Dead On Arrival = Συσκευές καινούργιες τις οποίες βγάζεις απο το κουτί και δεν δουλεύουν. Πρέπει να τις στείλεις πίσω εντός μιας εβδομάδας για αντικατάσταση.



ΑΜΕΣΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ να συμπληρωσω,οχι με ανακατασκευασμενη συσκεη,με καινουρια του κουτιου.......

#13   Melg

Melg

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:24

Κι εγώ περίμενα το courier σήμερα 10.00-13.00 να έρθει και κατά τις 14.30 που δεν είχε φανεί κανείς πήρα την vodafone και αφού μίλησαν με την speedex με πέρνουν και μου λένε οτι χάλασε λέει το αυτοκίνητο του διανομέα και οτι δέν μπορούν να το παραλάβουν σήμερα τελικά. Αυτή είναι η σοβαρότητα της Ελλάδας και των εταιρειών που εμείς στηρίζουμε με τα ωραία μας λεφτά. Αφού έφαγαν λοιπόν ένα γερό ξεχε......μο μου υποσχέθηκαν οτι αύριο 10.00-11.00 θα είναι εδώ να το παραλάβουν.
Το θέμα που με απασχολεί και εμένα είναι το οτι στο κουτί θα έχει διαφορετικό serial number από την συσκευή.Με ενοχλεί τρομερά αυτό. Σε σημείο που θέλω να τους πάρω και να τους πώ οτι άν δεν μου στείλουν και κουτί μαζί, ας είναι και άδειο, αλλά να ταιριάζει του νούμερο με την συσκευή να μου στείλουν τα χρήματα πίσω.
Όποιος έχει εμπειρία με την διαδικασία αυτή ας την μοιραστεί μαζί μας.

#14   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5.344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:30

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω τη σας χαλάει αν έχετε άλλο serial στο κουτί, και άλλο στο τηλέφωνο?

Τελευταία επεξεργασία από: iLuxus, 06/09/2010 - 22:31

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#15   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/09/2010 - 22:37

φανταζομαι πως τους χαλαει να πληρωσεις μια συσκευη 700 €.. και να σου δωσουν μια ανακατασκευασμενη.. που δεν λεω ειναι πληρως λειτουργικη.. αλλα θα επρεπε να αντικατασταθει.. με ολοκαινουρια.. :)

Τελευταία επεξεργασία από: DINFUN, 06/09/2010 - 22:37


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες