Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Apple δημιουργεί ειδική SIM για το iPhone (?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/10/2010 - 21:43

Μια ενδιαφέρουσα πληροφορία δημοσιεύει σήμερα το GigaOM σχετικά με τη μορφή της SIM στο επόμενης γενιάς iPhone.

Σύμφωνα με το δημοσίευμα η Apple συνεργάζεται με τον κατασκευαστή SIM Gemalto για τη δημιουργία μιας ειδικής SIM που θα είναι ενσωματωμένη στο iPhone και θα βγάζει ουσιαστικά τους παρόχους έξω από το παιχνίδι.

Αναρτημένη εικόνα

Φυσικά, η συσκευή θα απαιτεί δίκτυο για να λειτουργήσει αλλά ο χρήστης δεν θα χρειάζεται να πηγαίνει στο κατάστημα και να ενεργοποιεί τη συσκευή. Οι χρήστες θα μπορούν να αγοράσουν το iPhone μέσω internet ή στα τοπικά καταστήματα και να κάνουν την ενεργοποίηση μέσω App Store.

The Gemalto SIM, according to my sources, is embedded in a chip that has an upgradeable flash component and a ROM area. The ROM area contains data provided by Gemalto with everything related to IT and network security, except for the carrier related information. The flash component will receive the carrier related data via a local connection which could be the PC or a dedicated device, so it can be activated on the network. Gemalto will provide the back-end infrastructure that allows service and number provisioning on the carrier network.

Εάν, όντως, πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο θα σηματοδοτήσει μια ακόμα αλλαγή στη σχέση κατασκευαστών-παρόχων ενώ θα καταστήσει και το roaming «παιχνιδάκι».

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 27/10/2010 - 21:50

Η apple έχει πάρει την κάτω βόλτα της μονοπωλιακής τακτικής για τα καλά... Κρίμα.. Κάποτε ήμασταν μια υπερήφανη μειοψηφία που απλά γελούσαμε με τα τσαλίμια εταιριών όπως η MIcrosoft...
Και τώρα, η apple προσπαθεί να φτιάξει ένα σύστημα όσο γίνεται πιο σφιχτό για τους τελικούς χρήστες... Κρίμα...
Τα περί σταθερότητας και ποιότητας σαν δικαιολογία ας το ξεχάσουν... Δηλαδή τα 4αρια που πέφτουν σαν τις μύγες, είναι λόγω του ότι είναι.... open οι διαδικασίες? Ούτε καν jailbreak δεν το έκανα το δικό μου και μου τα έδωσε στην μασχάλη..
Ερχονται άσχημες εποχές και με βλέπω εάν συνεχίζουν στην μαζικοποίηση και μαζοποίηση να με χάνουν.... Παρά τα 5 μακ που έχω σε σπίτι και γραφείο.. Δυστυχως κύριοι, χάσατε το spirit του mac για τα καλά...

#3   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 27/10/2010 - 22:07

εγω πιστευω πως αυτο για μας ειναι καλο... οσο περισσοτερο βγουν οι παροχοι απο το παιχνιδι τοσο το καλυτερο για μας... θα αγοραζουμε iphone κατευθειαν απο την apple και δεν θα χρεωνομαστε το κερδος των παροχων... και επιπλεον δεν θα υπαρχουν αυτα τα γραφειοκρατικα με τα συμβολαια, τις προκρατησεις, τις μικροσιμ κλπ. που βιωνουμε καθε χρονο με τους ελληνικους παροχους...

#4   tjetri

tjetri

    iPH User

  • 103 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2010 - 22:10

εμενα μου φενεται καλη κινηση..

#5   kamberis

kamberis

    iPH Enthousiast

  • 578 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:-

Δημοσίευση 27/10/2010 - 22:22

κιαν ρε παιδες ξαφνικα αλλαξω συσκευη και θελω να εχω τον ιδιο αριθμο? Θα τρεχω να βγαζω τον ιδιο αριθμο απο cosmote-vodafone κτλπ? Γιατι να κανω κατι τετοιο ενω μπορω να αλλαξω μια SIM ? Εμενα μου φενεται ψιλοβλακεια το ολο σκινηκο...

#6   HaVaNeZoS

HaVaNeZoS

    iPH User

  • 139 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2010 - 22:44

Τον αριθμο μας απο τον παροχο μας θα τον εχουμε κ απλα θα τον ενεργοποιουμε στο iphone μας μεσω ιντερνετ χωρις sim κ αν ειναι αυτο που καταλαβα θα ειναι φοβερο οχι να εχουμε καθε voda κ cosmote να κανουν το παρτυ τουσ κ να λενε σ δινουμε microsim μονο αν κανεισ συμβολαιο...ΕΛΕΟΣ!!!...Απλα φοβερη κινηση για να μπει ο καθε κατεργαρης στη θεση του...

#7   Andreas2000

Andreas2000

    iPH newbie

  • 80 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/10/2010 - 22:54

Εαν γίνει κάτι τέτοιο προφανώς θα παίζει το iphone μόνο με ένα provider, οπότε θα επεκταθεί το lock και στην Ευρώπη που τώρα ήταν εκτός. Προφανώς επειδή ο ανταγωνισμός εντείνεται από άλλα τηλέφωνα και προβλέπεται σκληρός θα τα παίρνει από τους παρόχους για να έχουν πραγματική αποκλειστικότητα. Γιατί τώρα ήταν μαϊμού η αποκλειστικότητα που είχαν.

#8   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 27/10/2010 - 23:41

ΡΕΕΕΕ
Πλάκα κάνετε? Με τον τρόπο αυτό η αππλε ΔΕΝ σου δίνει την δυνατότηα να επιλέξεις πάροχο...
Της πληρώνεις ΟΣΟ θελει σε όποιον θέλει...
Κάτι χειρότερο απ ο,τι κάνει και στην Αμερική που ανέστησε την ΑΤ&Τ και το τίμημα το πλήρωσαν οι πελάτες της δηλαδή εμεις...
Οποιοαδήποτε περιορισμός ΔΕΝ είναι προς το συμφέρον μας, καταλάβετέ το αυτό...
Απλό...
Τέρμα στην αππλε οι λογικές: Ειναι καλό για τον χρήστη..... Για πρώτες φορές στα χρονικά της έχει πλέον τεράστια ρευστότητα και κέρδη..
Ανέβηκα στο άλογο και καλπάζει όπως θέλει... ΤΟ (κουτό)χορτο το δίνει σε άλλους να το φάνε ... και της λένε και ευχαριστω
Επίσης απλό..

#9   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 27/10/2010 - 23:57

Δεν προκύπτει καθόλου ότι θα υπάρχει ένας μοναδικός πάροχος. Πέραν του ότι απαγορεύεται κάτι τέτοιο στην Ευρώπη θα ήταν ηλίθιο. Εδώ πάει να βάλει και την Verizon στο παιχνίδι, γιατί να κάνει κάτι τέτοιο στον υπόλοιπο κόσμο. Το μόνο που λέει είναι ότι θα υπάρχει μια "άδεια" SIM την οποία θα "γεμίζεις" με όποιον πάροχο θες εσύ μέσω του App Store.
Αυτό είναι καλό για δύο λόγους. Οι πάροχοι χάνουν τον οποιονδήποτε έλεγχο που έχουν σήμερα και εμείς ως καταναλωτές θα επωφεληθούμε από τις προσφορές των παρόχων αλλά και από την άνεση και την αποφυγή της ταλαιπωρίας

Follow me on twitter


#10   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2010 - 00:07

Δεν κατάλαβα. Και αν εγώ που έχω δύο αριθμούς και δύο SIM θέλω να αλλάξω τη "sim" τί θα πρέπει να κάνω;

#11   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 28/10/2010 - 00:10

Δεν κατάλαβα. Και αν εγώ που έχω δύο αριθμούς και δύο SIM θέλω να αλλάξω τη "sim" τί θα πρέπει να κάνω;


μαλλον θα πρεπει να παρεις μια δευτερη ειδικη sim απο ebay σαν ανταλλακτικο...

#12   Nexecreap

Nexecreap

    iPH Addict

  • 643 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 28/10/2010 - 00:12

μαλλον θα πρεπει να παρεις μια δευτερη ειδικη sim απο ebay σαν ανταλλακτικο...



διαβασες ολα τα posts?

#13   drspeed

drspeed

    iPH User

  • 122 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/10/2010 - 01:44

και αν η διαδικασία μπορεί να γίνει μόνο μία φορά τί κάνουμε μετά???Παντρευόμαστε ένα τηλ για πάντα??
Εμένα μου μοιάζει σαν μία προσπάθεια να παρακάμψει τον νόμο που υπάρχει σε μερικές χώρες(και η Ελλάδα μέσα σε αυτές) για το κλείδωμα των συσκευών.Σου λέει βάλε όποιον πάροχο θες αλλά 1 μόνο φορά.Και αν την διαδικασία την ελέγχουν οι πάροχοι τότε ουσιαστικά έχεις ένα κλειδωμένο τηλέφωνο και θα ξεκλειδώνει μόνο όταν λήξει το συμβόλαιό σου για να μπορείς να βάλεις κάποιον άλλο αριθμό.

Για καλό πάντως δεν είναι.

#14   zvrikos

zvrikos

    iPH Addict

  • 668 μηνύματα
  • Twitter:@zvrikos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 28/10/2010 - 02:01

βρε παιδιά...
Εάν δεν έχει σκοπό να περιορίσει τις επιλογές μας, τότε γιατί να το κάνει? Αφού ούτως ή άλλως, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιούμε κατά κανόνα τις κανονικές sim... όπως όλα τα τηλέφωνα...
Αρα κατι πονηρό έχει στο μυαλό της, στα σίγουρα... Σε τι θα μας εξυπηρετούσε μια "ειδική" SIM?

#15   Thermoman

Thermoman

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:Thermoman

Δημοσίευση 28/10/2010 - 02:07

εγώ πιστεύω ότι προτρέχετε και κάνετε εικασίες... όταν θα έρθει η ώρα που θα βγει το πεντάρι (κάτι ακουσα για καλοκαίρι του 2011) τότε βλέπουμε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες