Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Η Apple δημιουργεί ειδική SIM για το iPhone (?)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   ge0vax

ge0vax

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2010 - 01:00

H Apple σκέφτεται να κυκλοφορήσει το iPhone 5 χωρίς παραδοσιακό SIM. Αντ’ αυτού θα διαθέτει ένα νέο είδος SIM, το οποίο θα επιτρέπει την πρόσβαση σε όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και όχι μόνο σε συγκεκριμένο πάροχο κινητής. Ακούγεται ότι η Apple συνεργάζεται μαζί με την εταιρεία Gemalto, ώστε να επιτευχθεί το παραπάνω..
Το σχετικό ROM θα περιέχει τα παραπάνω δεδομένα, έτσι ώστε το iPhone 5 να μπορεί να χρησιμοποιηθεί με όλες τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας.
Με αυτόν τον τρόπο η Apple θα έχει περισσότερο έλεγχο πάνω στην διανομή του iPhone. Η Google είχε επιχειρήσει να κάνει κάτι αντίστοιχο με το Nexus One χωρίς, ωστόσο, επιτυχία.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 02/11/2010 - 01:33

To εγχείρημα της Google δεν έμοιαζε σε καθόλου με αυτό το σκεπτικό της Apple. H Google, απλώς, έδινε το Nexus One μόνο από το δικό της online shop χωρίς να το δώσει στις εταιρείες. Ο χρήστης, όμως, έπρεπε και πάλι να συννενοηθεί με την εταιρεία για να κάνει το συμβόλαιο/κάρτα. Φυσικά, μετά από λίγους μήνες το'κλεισε το store

Follow me on twitter


#18   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2010 - 08:29

zvrikos από που προκύπτει ότι η Apple, θα επαναφέρει την αποκλειστικότητα στους πάροχους. Δεν το καταλαβαίνω. Σε όλο το κόσμο η Apple φεύγει από την αποκλειστικότητα, (τελευταίο παράδειγμα η Γερμανία) γιατί να την επαναφέρει. Εγώ πιστεύω ότι είναι περισσότερο θέμα hardware και απλότητα διαδικασιών.

Εγώ είμαι υπέρ. Επιτέλους να τελειώνει αυτό το ανέκδοτο με τις κάρτες SIM που είναι μια εντελώς παρωχημένη τεχνολογία που δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης πλέον.

#19   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/11/2010 - 17:13

Εγώ είμαι υπέρ. Επιτέλους να τελειώνει αυτό το ανέκδοτο με τις κάρτες SIM που είναι μια εντελώς παρωχημένη τεχνολογία που δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης πλέον.


Και αν θελεις προσωρινα, για τον οποιοδηποτε λογο, να αλλαξεις καρτα "SIM" πως θα γινεται? Θα πρεπει να βρεις τροπο να κανεις ενεργοποιηση του νεου αριθμου? ο οποιος πιθανα να ανηκει και σε αλλο παροχο?

#20   giorgoos

giorgoos

    iPH Contributor

  • 962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 02/11/2010 - 20:05

Και μετα θα εχεις ενα απολυτα ελεγχομενο μαυρο κουτι,δεν θα εχεις καθημερινη προσβαση στα ενδωτερα του τηλεφωνου,αρχικα η μπαταρια τωρα και η sim...

#21   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2010 - 20:21

Και αν θελεις προσωρινα, για τον οποιοδηποτε λογο, να αλλαξεις καρτα "SIM" πως θα γινεται? Θα πρεπει να βρεις τροπο να κανεις ενεργοποιηση του νεου αριθμου? ο οποιος πιθανα να ανηκει και σε αλλο παροχο?


Θα κατεβάζεις τα settings του νέου πάροχου. Γιατί πρέπει να μεσολαβεί SIM; Μην είμαστε εκ προοιμίου καχύποπτοι με αυτό. Η κάρτα SIM είναι παρωχημένος τρόπος identification και πρέπει σιγά σιγά να μας αφήσει χρόνους...

#22   kamberis

kamberis

    iPH Enthousiast

  • 578 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:-

Δημοσίευση 02/11/2010 - 20:30

σκεφτειτε ομως οτι αμα γινει κατι τετοιο τοτε θα μπορεις να βρεις το κινητο σου αμα χαθει η κλαπει. Αμα ενεργοποιηθει το κινιτο εστω μια φορα και χαθει αλλα και το βρει καποιος αλλος τοτε ο αλλος θα πρεπει να το παει σε καποιο wind/cosmote κτλπ για να το ενεργοποιησει... Ετσι δε θα μπορεσει να στο κλεψει αλλα θα του ειναι και αχρηστο...

#23   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5.698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 02/11/2010 - 20:53

Θα κατεβάζεις τα settings του νέου πάροχου. Γιατί πρέπει να μεσολαβεί SIM; Μην είμαστε εκ προοιμίου καχύποπτοι με αυτό. Η κάρτα SIM είναι παρωχημένος τρόπος identification και πρέπει σιγά σιγά να μας αφήσει χρόνους...


Θελω να διαβασω λιγο περισσοτερο για το πως θα λειτουργει για να εχω μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη.

Πανω που γυρισαμε σε microSIM, τωρα θα τις αποχωριστουμε τελειως? ;)

#24   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/11/2010 - 20:56

Θελω να διαβασω λιγο περισσοτερο για το πως θα λειτουργει για να εχω μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη.


Και εγώ και εγώ. :lol:

#25   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 19/11/2010 - 14:11

Θα θυμάστε, ίσως, πριν από κανά μήνα που είχε κυκλοφορήσει η φήμη για την πιθανότητα ύπαρξης ενσωματωμένης SIM στο επόμενης γενιάς iPhone, σύμφωνα με την οποία οι πάροχοι θα έχαναν την αμεσότητα με τον πελάτη και κατά συνέπεια και τον έλεγχο. Σήμερα, δημοσίευμα των FinancialTimes [via] κάνει λόγο για «ξεσηκωμό» των παρόχων σε μια τέτοια πιθανότητα.

Αναρτημένη εικόνα

Σύμφωνα με το δημοσίευμα οι ευρωπαϊκοί πάροχοι συζητούν την πιθανότητα «πολέμου» εναντίον της Apple εάν εφαρμοστεί κάτι τέτοιο στην πράξη. Συγκεκριμένα, υπάρχει έντονη ανησυχία ότι η Apple προσπαθεί να ελέγξει τη σχέση μεταξύ των παρόχων και των πελατών με την εξάλειψη των ίδιων. Οι πάροχοι σκέφτονται να σταματήσουν να επιδοτούν τη συσκευή στα συμβόλαια ρισκάροντας ρήξη των σχέσεών τους με την Apple.

Ο προβληματισμός βρίσκεται στο γεγονός ότι οι καταναλωτές θα έχουν περισσότερη δύναμη στα χέρια τους. Άμεση συνέπεια αυτού θα ήταν η αύξηση του ενδιαφέροντος για ξεκλείδωτα iPhone αφού η εναλλαγή του παρόχου θα ήταν πολύ εύκολη χωρίς την ανάγκη συνομιλίας με κάποιον εκπρόσωπο για την διαδικασία. Οι πάροχοι φοβούνται μην καταλήξουν να είναι πάροχοι ίντερνετ αφού εν τέλει θα πρέπει να ανταγωνίζονται με βάση την ποιότητα των υπηρεσιών τους χωρίς την έξτρα χρέωση ιδιαίτερων χαρακτηριστικών.

H αντίδραση των ευρωπαϊκών παρόχων είναι παράξενη αφού ήδη η Apple έχει την υποστήριξη του παγκόσμιου GSM οργανισμού με την αρωγή των AT&T, Verizon, T-Mobile & Deutsche Telecom να συμφωνούν για τον σχεδιασμό ενσωματωμένης SIM απλοποιώντας, έτσι, τη διαδικασία ενεργοποίησης ενός τηλεφώνου.

Follow me on twitter


#26   tsaki

tsaki

    iPH User

  • 157 μηνύματα
  • Twitter:@tsaki19
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • GameCenter:tsaki191

Δημοσίευση 19/11/2010 - 14:28

καλα κανει η Apple. Αρκετα λεφτα μας εχει φαει η Vodafone και η cosmote

#27   sakis007

sakis007

    iPH Contributor

  • 1.899 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad mini 4
  • GameCenter:sakis007

Δημοσίευση 19/11/2010 - 15:04

i like it....

#28   sz4ever

sz4ever

    iPH Member

  • 313 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:God1Metal

Δημοσίευση 19/11/2010 - 15:42

παιδια επειδη δεν καταλαβα πως ακριβως δουλευει θα μπορουμε να βαλουμε πχ whats up απο οτι καταλαβα θα μπορουμε να κανουμε αυτη την ενσωματομενη οτι παροχου θελουμε; οποιος εχει καταλαβει ας εξηγησει

#29   corduroy27

corduroy27

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2010 - 16:04

Απ' ότι καταλαβαίνω εγώ, το τοπίο δεν είναι ξεκάθαρο ακόμα.
Τα μόνα «σίγουρα» είναι τα εξής.

Δε θα μπορούμε ένα νούμερο (SIM) να το χρησιμοποιήσουμε σε δύο και πλέον συσκευές, (αν η μία από αυτές είναι το iPhone).
Ξεχνάμε τη δυνατότητα χρήσης Dual SIM, (εκτός αν προκύψει άλλος τρόπος για αυτό, κάτι μάλλον αδύνατο!)
Στον αντίποδα, ουσιαστικά αχρηστεύεται η κλοπή του νέου iPhone, όπως εξηγεί ο kamberis πιο πάνω.
Θα μπορεί να βρεθεί δηλαδή ανά πάσα στιγμή, ενώ λόγω της ταυτοποίησης δε θα μπορεί να αλλάξει νούμερο κάποιος ώστε να κάνει χρήση.

Δεν νομίζω όμως να έχουν στο νου τους τα παραπάνω οι άνθρωποι της Apple.
Είναι θέμα συμφωνιών και τακτικών της εταιρίας και σίγουρα πρέπει να ξεκαθαρίσει το τοπίο πριν καταλήξουμε στο αν θέλουμε κάτι τέτοιο η όχι.

Και όποιος καταλήξει στο δεύτερο, καλό θα ήταν να μην πέσει στο τρυπάκι να το πάρει ούτως ή άλλως.
Οι καταναλωτές έχουν δύναμη αλλά μόνο όταν είναι «σκεπτόμενοι». Αλλιώς καλά κάνουν και μας έχουν (συνήθως) γραμμένους...

#30   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 19/11/2010 - 16:26

Νομίζω ότι όπου υπάρχει αποκλειστικότητα μας κάνει κακό. Αυτό που θα ήθελα είναι όλες οι εταιρείες να έφερναν το μηλοφωνο για να μεγάλωνε ο ανταγωνισμός και συνεπώς να έπεφταν οι τιμές. 8)

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες