Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* - - - - 1 ψήφοι

iOS 4.2.1 και οι επιπτώσεις του στην απόκριση των iDevices


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2010 - 11:29

Να πω και εγώ ότι σε iPhone 3GS non JB με 4.2.1 πάει πολύ καλά. Η αίσθηση μου είναι ότι είναι ελάχιστα πιο γρήγορο από την 4.1, με μικρή διαφορά όμως.

Και ναι επιτέλους in page search στον Safari. :lol: Όσοι λοιπόν έχουν καθαρό 3GS μην διστάσουν να αναβαθμίσουν. Είναι ΟΚ.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   eftijis

eftijis

    iPH Member

  • 268 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2010 - 11:40

σουπερ γρηγορα παει το 3G το δικο μου...καμμια σχεση με την 4.1,σκαλες πιο γρηγορο στην 4.2

#33   arionaki

arionaki

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2010 - 12:35

θα ηθελα να παρουσιασει το site ενα αντιστοιχο γραφημα και για το iphone4 πρωτου προχωρησω στην 4.2.1 ή να διαβασω/ακουσω περισσοτερες αποψεις.
Προς το παρων στην αναμονη, δεν εγινε και τιποτα.

#34   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 26/11/2010 - 12:54

Συγνώμη, ξέχασα να αναφέρω ότι και οι 2 συσκευές δεν είναι και δεν έχουν γίνει ποτέ jailbreak.

#35   giorgoscr250

giorgoscr250

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2010 - 13:24

εγω παιδια με 3gs μονο σε cydia και installous βλεπω οτι παιφτει αρκετα η ram...γυρω στα 70mb...ενω στην 4.1 δεν επαιφτε κατω απο 100...

#36   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 26/11/2010 - 13:56

Αφού είδαμε τις ευχάριστες επιπτώσεις του iOS 4.2.1 στο iPad σήμερα θα δούμε αν το τελευταίο update του iOS παρουσιάζει τα ίδια θετικά συναισθήματα στους κατόχους των υπολοίπων iDevices. To gigaom διενήργησε μία πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα χρησιμοποιώντας διάφορα τεστ επιδόσεων (benchmarking tests) για το τελευταίο iOS τόσο στο iPhone 3G όσο και στο iPhone 4, τα αποτελέσματα της οποίας σας παρουσιάζουμε παρακάτω:

iPhone 3G

Εφαρμογές που χρησιμοποιήθηκαν: GeekBench 2 (0,79€), Gauge Mathematical Tool (1,59€), BenchTest (0,79€), SunSpider (δωρεάν) και V8 (δωρεάν). Ο σκοπός ήταν να μετρηθούν οι επιδόσεις των iOS 3.1.3, iOS 4.0.2, iOS 4.1 και iOS 4.2.1 στο iPhone 3G.

Αναρτημένη εικόνα


Όπως παρατηρούμε από τον παραπάνω πίνακα αποτελεσμάτων, ελάχιστα είναι τα σημεία όπου το iOS 4.2.1 βαθμολογείται υψηλότερα από τις προηγούμενες εκδόσεις λογισμικού (JavaScript και Drawing into view). Οι επιδόσεις στη διαχείριση της μνήμης αλλά και στην εκτέλεση του "Gague’s Prime Number" είναι απελπιστικές. Οι τιμές αυτές επηρεάζουν πρωτίστως εφαρμογές που χρησιμοποιούν προηγμένες υπολογιστικές λειτουργίες όπως π.χ το Documents to Go


Παρ'όλα αυτά, η χρήση των προ-εγκατεστημένων εφαρμογών του iPhone 3G έρχεται σε αντίθεση με τα αποτελέσματα των μετρήσεων. Χρησιμοποιώντας τα Notes, Safari, Calendar και Contacts το gigaom παρατήρησε εμφανή βελτίωση στην ταχύτητα κύλισης και σε άλλες λειτουργίες όπως π.χ στην εισαγωγή δεδομένων.

iPhone 4

Τα αντικρουόμενα αποτελέσματα των τεστ στο iPhone 3G (benchmarking tests vs αποτελέσματα χρήσης) οδήγησαν το gigaom στο επόμενο βήμα. Το iPhone 4 πήρε σειρά με σκοπό να δοκιμαστεί στα ίδια τεστ ώστε να επιβεβαιώσει ή όχι τα αποτελέσματα των προηγούμενων μετρήσεων.

Αναρτημένη εικόνα


Από τη στιγμή που τόσο τα αποτελέσματα του "GeekBench Stdlib Allocate" όσο και τα αποτελέσματα του "Gague Prime Number" παρουσιάζουν τα ίδια απογοητευτικά νούμερα στο iPhone 4 όπως και στο iPhone 3G, το gigaom συμπεραίνει ότι οι εφαρμογές που χρησιμοποιήθηκαν για τις μετρήσεις πιθανώς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις αλλαγές που έχουν πραγματοποιηθεί στο iOS 4.2.1, και δεν παρουσιάζουν απαραίτητα τις πραγματικές επιδόσεις των συσκευών.

Συμπεράσματα

Εώς ότου ολοκληρωθούν οι αξιολογήσεις των εφαρμογών που χρησιμοποιήθηκαν δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με τα αποτελέσματα των benchmarking tests, ωστόσο σαν γενικό παρατήρηση μπορούμε να πούμε ότι οι κάτοχοι iPhone που χρησιμοποιούν την συσκευή όπως αυτή έρχεται από το κουτί, χωρίς να την αξιοποιούν πλήρως με τις διαθέσιμες εφαρμογές του App store δεν έχουν κανένα λόγο για να μην αναβαθμίσουν στο iOS 4.2.1 καθώς οι προ-εγκατεστημένες εφαρμογές της συσκευής παρουσιάζονται βελτιωμένες όσον αφορά την ταχύτητα απόκρισης. Οι υπόλοιποι χρήστες καλό θα ήταν να περιμένουν λίγο ακόμα εώς ότου έχουμε περισσότερες μετρήσεις...
Behind the Scenes...

#37   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19.675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2010 - 14:02

εγω που μιλησα με παιδια απο το φορουμ δεν συγκλονιστηκαν απο την αναβαθμιση οποτε λεω να περιμενω την 4.3 μηπως οντως αξιζει κατι παραπανω βλεπεται δεν ειμαι της αποψης παντα οτι καινουριο να το βαζω αν δεν εχει κραυγαλεες διαφορες.
παντα προσωπικη μου αποψη.

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#38   leon1600

leon1600

    iPH User

  • 158 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2010 - 19:36

Εμένα πάει σφαίρα το 3gs που έχω.
Το Cydia πετάει. Σκόρδα να μην το ματιάσω. Δεν καθυστερεί όπως στην 4.1.
Πάει ρολόι μέχρι στιγμής το πράγμα και μάλλον έτσι θα παραμείνει. :)

Φιλε κι εγω 3gs εχω μπορεις να μου πεις και μενα τι πρεπει να κανω;

#39   arionaki

arionaki

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 00:40

Αρκετα κατατοπιστικες οι τιμες απο τις μετρησεις.
Μαλλον θα περιμενω για την 4.3

Thnx.


#40   teo18480

teo18480

    iPH Contributor

  • 1.142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 12:44

Εγω ρε παιδια δεν μπορω να εχει βγει καποιο καινουριο iOS και να μην το βαλω στο 3gs μου!

#41   merkon

merkon

    iPH Enthousiast

  • 523 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • GameCenter:Merkon5

Δημοσίευση 27/11/2010 - 13:47

σουπερ γρηγορα παει το 3G το δικο μου...καμμια σχεση με την 4.1,σκαλες πιο γρηγορο στην 4.2



το εχει jailbroken ή οχι?

#42   bravelover

bravelover

    iPH Enthousiast

  • 412 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 14:19

εγω λεω να περιμενουμε μια και καλη την 4.3

#43   arionaki

arionaki

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 14:55

εγω λεω να περιμενουμε μια και καλη την 4.3


Θα συμφωνησω. Αλλωστε ο πινακας απο μονος του δειχνει οτι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο συγκριτικα με την 4.1
Καλο ειναι να μη βιαζομαστε παντα..


#44   giorgoscr250

giorgoscr250

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2010 - 15:15

σημερα που πεταξαν στο cydia update του installous το περασα και παει καλυτερα...

#45   giorgos_rou

giorgos_rou

    iPH Contributor

  • 1.402 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 27/11/2010 - 15:21

Τελικά, στο 3G είναι καλύτερη από την 4.1;
Θέλω να τη βάλω σε μίας φίλης

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες