Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και μπαταρία!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1054 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:15

Καλησπέρα / Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω όλους εσάς,τους χρήστες του iphone, σχετικά με την μπαταρία του! Ποια είναι η κανονική-πρέπουσα διάρκεια μιας καινούργιας μπαταρίας στο εν λόγω τηλέφωνο??
Εχω αγοράσει τη συσκευή, πριν 4 ημέρες και παρατηρώ ότι η μπαταρία του ενώ φορτίζεται πλήρως δνε αντέχει περισσότερο από μάι ημέρα με χαλαρή χρήση κιόλας.
Πριν το jailbreak εκτιμώ ότι διαρκούσε περισσότερο...ελάχιστα βέβαια! Πήγα στην έκδοση 3.0.1 και εκεί ήταν φρικτά τα πράγματα.Μέσα στην ίδια ημέρα άδειαζε κιόλας,από το πρωί μέχρι το μεσημέρι!Έτσι λοιπόν αποφάσισα να κάνω downgrade στη 3.0 έκδοση και κατά συνέπεια εκ νέου jailbreak και πάλι και βέβαια πέρασα και κάποιες εφαρμογές. Παρατηρώ και πάλι ωστόσο, ότι η μπαταρία μειώνεται χωρίς χρήση.Είναι φυσιολογικό αυτό ??? Με λίγα λόγια...το έβγαλα από τον φορτιστή (100%) και ενώ δεν το είχα σε wifi ή σε οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή ενεργή,η μπαταρία σταδιακά έπεφτε και έφτασε σε μία ώρα περίπου στο 92% χωρίς να το χρησιμοποιώ. Είναι φυσιολογικό αυτό τελικά ??? Θέλω τις απόψεις σας... Οι εφαρμογές που του έχω εγκαταστήσει είναι ελάχιστες όπως: IM+, Skype, IGO my way οι οποίες είναι και απενεργοποιημένες.
Θα αναμένω απαντήσεις σας...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 17/08/2009 - 22:17


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:26

Το πρόβλημα πάντοτε εντοπίζετε στην εφαρμογή IM+

Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι όσες εφαρμογές έχουν push notification μειώνει δραστικά την μπαταρία. Αυτό μάλιστα οφείλεται στο GPRS που με συνδυασμό των push notifications λειτουργεί συνέχεια! Ακόμα και τον ίδιο λόγο ισχύει και στο 3G.

Πολλές εφαρμογές πλέον χρήσιμες, όπως το Facebook, Twitter και άλλα social networks χρησιμοποιουν πλέον την μέθοδο push notification! Που σημαίνει πάπαλα η μπαταρία! Αν θέλεις να έχεις νέες εκδόσεις που έχουν push notification το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στις ρυθμίσεις των εφαρμογών και να απενεργοποιήσεις τα push notification!

#3   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:31

Αγαπητέ, δεν νομίζω ότι είναι αυτό....! Θα σου γράψω γιατί! Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά πολύ απλά εγώ τα είχα κλειστά όλα αυτά,και μάλιστα είχα απενεργοποιήσει ακόμα και το wifi!!!!!Αυτό που γράφεις θα το καταλάβαινα εαν τα είχα ανοικτά και ενεργοποιημένα,όταν είναι κλειστά όμως ??? Αλλά πάλι τόση ζημιά το IM+ και μάλιστα όταν αυτό είναι κλειστό ??? Δηλαδή αν χρειαστώ το GPS τι θα γίνει ??? Πρέπει να είμαι με φορτιστή αυτοκινήτου συνέχεια ???

#4   johnanad

johnanad

    iPH Addict

  • 870 μηνύματα
  • Twitter:@johnanad
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:johnanad

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:40

Αγαπητέ,δεν νομίζω ότι είναι αυτό....! Θα σου γράψω γιατί! Συμφωνώ σε αυτό που λες αλλά πολύ απλά εγώ τα είχα κλειστά όλα αυτά,και μάλιστα είχα απενεργοποιήσει το wifi!!!!!Αυτό που γράφεις θα το καταλάβαινα εαν τα είχα ανοικτά και ενεργοποιημένα,όταν είναι κλειστά όμως ??? Αλλά πάλι τόση ζημιά το IM+ και μάλιστα όταν αυτό είναι κλειστό ??? Δηλαδή αν χρειαστώ το GPS τι θα γίνει ??? Πρέπει να είμαι με φορτιστή αυτοκινήτου συνέχεια ???

οταν γραφεις ειχες κλειστο το IM+ τι εννοεις? ειχες κανει και απο το setting του off το push notification?

#5   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:43

οταν γραφεις ειχες κλειστο το IM+ τι εννοεις? ειχες κανει και απο το setting του off το push notification?


Εννοώ ότι καταρχήν είναι κλειστό το Wifi μου,συνεπώς δεν έχω internet και εν συνεχεία η εφαρμογή είναι κλειστή,δεν αρκούν αυτά???
Πως κάνω disable το push Notification??Και εν τέλει τι χρησιμεύει αυτό???

#6   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:43

Αγαπητέ μου και κλειστά να τα είχες πάλι αυτό είναι ανοιχτό

Ας πούμε όταν είσαι στο ΙΜ+ και μιλάς και μετάς θέλεις να φύγεις και απλά πατάς το home button και σε πάει στις εφαρμογές τότε δεν έκλεισε. απλά είναι σε αναμονή/απασχολημένο! Σε όλες τις εφαρμογές όταν θέλουμε να φύγουμε κάνουμε disconnect από την εφαρμογή και όχι πατώντας το home button απλά!

Στο ΙΜ+ κάνεις disconnect! Το ίδιο ισχύει και στο skype και σε παρόμοιες εφαρμογές

#7   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:45

Εννοώ ότι καταρχήν είναι κλειστό το Wifi μου,συνεπώς δεν έχω internet και εν συνεχεία η εφαρμογή είναι κλειστή,δεν αρκούν αυτά ???
Πως κάνω disable το push Notification??Και εν τέλει τι χρησιμεύει αυτό ???


Χρησιμεύει στο να μην χρησιμοποιείται το GPRS του κινητού και τρώει μπαταρία!
Αν βάλεις το κινητό σου μπροστά σε ηχείο θα ακους τον χαρακτηριστικό ήχο του GPRS συνέχεια. Που σημαίνει ότι λειτουργεί το τηλέφωνο συνέχεια! Σαν να παίζεις παιχνίδι και να μειώνεται η μπαταρία όσο το παίζεις

#8   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:57

Αγαπητέ μου και κλειστά να τα είχες πάλι αυτό είναι ανοιχτό

Ας πούμε όταν είσαι στο ΙΜ+ και μιλάς και μετάς θέλεις να φύγεις και απλά πατάς το home button και σε πάει στις εφαρμογές τότε δεν έκλεισε. απλά είναι σε αναμονή/απασχολημένο! Σε όλες τις εφαρμογές όταν θέλουμε να φύγουμε κάνουμε disconnect από την εφαρμογή και όχι πατώντας το home button απλά!

Στο ΙΜ+ κάνεις disconnect! Το ίδιο ισχύει και στο skype και σε παρόμοιες εφαρμογές


Μισό για να καταλάβω....πρέπει να κάνουμε dosconnect για να κλείσει???Αλλιώς το έχω ανοικτό αν αγνοία μου???Ωραία,και ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι,πως αφού του έχω κλειστό από wifi ή GPRS αυτό παραμένει ανοικτό και κάνει ζημιά στην μπαταρία????Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω!!!!!

#9   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 17/08/2009 - 22:58

Χρησιμεύει στο να μην χρησιμοποιείται το GPRS του κινητού και τρώει μπαταρία!
Αν βάλεις το κινητό σου μπροστά σε ηχείο θα ακους τον χαρακτηριστικό ήχο του GPRS συνέχεια. Που σημαίνει ότι λειτουργεί το τηλέφωνο συνέχεια! Σαν να παίζεις παιχνίδι και να μειώνεται η μπαταρία όσο το παίζεις


Δεν χρτησιμοποιώ ούτως ή άλλως GPRS!!!!Χρησιμοποιώ μόνο Wifi!!!!

#10   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 23:06

Δίπλα στο όνομα του δικτύου σου όταν είσαι εκτός wifi ή έξω στο δρόμο σου δείχνει ενα κύκλο. Αυτό είναι το GPRS! Αν δεν χρησιμοποιείς το wifi το κινητό σου χρησιμοποιεί το GPRS!

#11   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 17/08/2009 - 23:11

Μισό γιατί μπορεί να κάνω λάθος! Αυτό κλείνει κάπως ??? Αυτό λοιπόν τρώει μπαταρία,σωστά ??? Το έχω δει αυτό που λες αλλά δεν ήξερα ότι αυτό κάνει τόση ζημιά!Πως μπορώ να το απενεργοποιήσω αυτό ???

#12   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 23:24

βαλε απο το cydia το bossprefs και μεσα απο αυτο κανε disable to egde!

#13   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 17/08/2009 - 23:28

Με αυτό θα κάνω disable το GPRS? ???

#14   Ypnovatis

Ypnovatis

    iPH newbie

  • 94 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 17/08/2009 - 23:34

Και πως θα παίρνει τηλέφωνα τότες? :P
Απενεργοποιησε τα Push notification από το μενου των ρυθμίσεων και θα είσαι εντάξει...

#15   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 17/08/2009 - 23:37

Και πως θα παίρνει τηλέφωνα τότες? :P
Απενεργοποιησε τα Push notification από το μενου των ρυθμίσεων και θα είσαι εντάξει...


Μισό γιατί μπερδεύτηκα!!!!Τελικά αυτό σβήνω από ρυθμίσεις ή κατεβάζω αυτό που είπε το παιδί παραπάνω από Cydia????

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)