Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και μπαταρία!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1054 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:07

μια χαρα ειναι για την ακριβεια!!



Αυτά τα χαρακτηριστικά τα βρίσκεις μία χαρά??????Το πρωί θα θέλει φόρτιση που λέει ο λόγος!!!!!
Τα άσχημα ποια είναι????

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:10

Βρε παιδια συμφωνω με ολα οσα ειπατε... Κ εγω εχω τα παντα κλειστα κ τα ενεργοποιω μονο οταν τα χρειαζομαι!!! Αυτο που ηθελα να τονισω ομως ειναι οτι απο την 3.0 εκδοση κ πανω κατι πρεπει να συμβαινει με την διαχειρηση ενεργειας... Παρα μα παρα πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν προβληματα με την μπαταρια... Καντε ενα search στο google κ θα δειτε πως ολα τα φορουμ το γραφουν... Πολλες φορες το τηλεφωνο κατα την διαρκεια της φορτισης σταματαει λογο υπερθερμανσης... Το εχω κ εγω αυτο το προβλημα αλλα μαζι με εμενα κ αλλοι χρηστες... Οσο ειμασταν στην 2.2.1 δεν ειχαμε ποτε προβλημα... Τωρα φοβομαστε να αφησουμε το κινητο να φορτιζει οταν παμε για υπνο γιατι πραγματικα καιει κυριολεκτω!!! Η μονη μας ελπιδα ειναι το firmware που ερχεται!!!

Απορω επισης πως γινεται η apple να χρεισημοποιει την ιδια ακριβως μπαταρια στο 3gs αφου εχει να θρεψει 200mhz μεγαλυτερο επεξεργαστη, 250mb ram, 32αρη δισκο κ μεγαλυτερη καμερα!!!


Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!!!Και απ'ότι αντιλαμβάνομαι σιγά-σιγά πρέπει να υπάρχει πολύς κόσμος που αντιμετωπίζει θέμα με την μπαταρία του εν λόγω μοντέλου!!!!!Κάτι δεν πάει καλά!!!Το κινητό είναι αρκετά ζεστό πίσω αν το πιάσεις ακόμα και σε standby κατάσταση!!! Κάτι με την διαχείριση ενέργειας δεν έχει εύρυθμη λειτουργία με αποτέλεσμα την υψηλή δαπάνη ενέργειας και κατ'επέκταση την εξασθένιση της μπαταρίας!!!!

#48   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:12

βαλε απο το cydia το bossprefs και μεσα απο αυτο κανε disable to egde!


Το κάναμε και αυτό!!!!

#49   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:13

Βρε παιδια συμφωνω με ολα οσα ειπατε... Κ εγω εχω τα παντα κλειστα κ τα ενεργοποιω μονο οταν τα χρειαζομαι!!! Αυτο που ηθελα να τονισω ομως ειναι οτι απο την 3.0 εκδοση κ πανω κατι πρεπει να συμβαινει με την διαχειρηση ενεργειας... Παρα μα παρα πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν προβληματα με την μπαταρια... Καντε ενα search στο google κ θα δειτε πως ολα τα φορουμ το γραφουν... Πολλες φορες το τηλεφωνο κατα την διαρκεια της φορτισης σταματαει λογο υπερθερμανσης... Το εχω κ εγω αυτο το προβλημα αλλα μαζι με εμενα κ αλλοι χρηστες... Οσο ειμασταν στην 2.2.1 δεν ειχαμε ποτε προβλημα... Τωρα φοβομαστε να αφησουμε το κινητο να φορτιζει οταν παμε για υπνο γιατι πραγματικα καιει κυριολεκτω!!! Η μονη μας ελπιδα ειναι το firmware που ερχεται!!!

Απορω επισης πως γινεται η apple να χρεισημοποιει την ιδια ακριβως μπαταρια στο 3gs αφου εχει να θρεψει 200mhz μεγαλυτερο επεξεργαστη, 250mb ram, 32αρη δισκο κ μεγαλυτερη καμερα!!!


συμφωνω μαζι σου! και μαλιστα αυτο με την μπαταρια που ειναι ιδιες δεν το χα παρατηρησει!τοτε ομως πως το πουλανε με γενικα αυξημενη αυτονομια σε σχεση με τον προκατοχο του?

#50   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:18

συμφωνω μαζι σου! και μαλιστα αυτο με την μπαταρια που ειναι ιδιες δεν το χα παρατηρησει!τοτε ομως πως το πουλανε με γενικα αυξημενη αυτονομια σε σχεση με τον προκατοχο του?



Έλα μου ντε ? Εδώ είναι μάλλον το δούλεμα ???

Usage: 1 Hour, 20 Minutes
Standby: 1 Hour, 24 Minutes
Μπαταρία στο: 68%

Καλά λέω το πρωί θα θέλει πάλι φόρτιση!!!!Αλλά δεν ξέρω τι συνέβη διότι την πρώτη μέρα δεν ήταν έτσι!!!!!Περίεργα πράγματα...

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 18/08/2009 - 01:20


#51   billaros

billaros

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:30

λοιπον παιδια αυτο πο εχω να πω εγω ειναι το εξεις:ειμαι κατοχος ενοσ iphone με jailbrake και 3.0.1 os εκδοση!ολα πηγεναν καλα μεχρι...που ροτισα εδω σε ενα ποστ πωσ μπορω να βαλω msn στο κινητο μου!!τοτε καποιος μου ειπε gia to im-lite το οποιο και περασα...ομως ξαφνικα ι μπαταρια επεφτε σαν νερο...χαρακτηριστικα στην πρωτη φορτιση μετα το install το κινιτο μου αντεξε 6 ορες αναμονης!!!!!!!(Omg)
επαθα ταρακουλο :rolleyes: αρχισα να κλεινο 3g φωτεινοτητες αλλα παλι τιποτα..και στην δευτερη φορτιση τα ιδια...
σημερα λοιπον εκανα unistall το im-lite με αποτελεσμα να εχο λιωσει επιτιδες το κινητο με games εφαρμογες και αλλα και το μονο που εχω χασει μετα απο 6 ωρες ειναι το πρωτο νταμακι τις μπαταριας (επειδη δεν εχω βαλει τις %)!γιαυτο φιλε πριν κανεις οτιδηποτε δοκιμασε να βγαλεις το im και μετα ψαξου διαφορετικα...(φοτεινοτιτες,gprs κτλ)!

#52   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:36

λοιπον παιδια αυτο πο εχω να πω εγω ειναι το εξεις:ειμαι κατοχος ενοσ iphone με jailbrake και 3.0.1 os εκδοση!ολα πηγεναν καλα μεχρι...που ροτισα εδω σε ενα ποστ πωσ μπορω να βαλω msn στο κινητο μου!!τοτε καποιος μου ειπε gia to im-lite το οποιο και περασα...ομως ξαφνικα ι μπαταρια επεφτε σαν νερο...χαρακτηριστικα στην πρωτη φορτιση μετα το install το κινιτο μου αντεξε 6 ορες αναμονης!!!!!!!(Omg)
επαθα ταρακουλο :rolleyes: αρχισα να κλεινο 3g φωτεινοτητες αλλα παλι τιποτα..και στην δευτερη φορτιση τα ιδια...
σημερα λοιπον εκανα unistall το im-lite με αποτελεσμα να εχο λιωσει επιτιδες το κινητο με games εφαρμογες και αλλα και το μονο που εχω χασει μετα απο 6 ωρες ειναι το πρωτο νταμακι τις μπαταριας (επειδη δεν εχω βαλει τις %)!γιαυτο φιλε πριν κανεις οτιδηποτε δοκιμασε να βγαλεις το im και μετα ψαξου διαφορετικα...(φοτεινοτιτες,gprs κτλ)!


Συφωνώ μαζί σου!!! Στην αρχή έκανα πράγματα και δούλευαν όλα μία χαρά!!! Δεν είχα κανένα πρόβλημα! Από τότε που έβαλα το IM+ η μπαταρία πέφτει νερό....τόσο περίπου ένα 6-ωρο αντέχει μόνο!!!Τι διάολο κάνει αυτό το IM+ ? Σκέψου...εγώ δεν χρησιμοποιώ το Lite αλλά την κανονική του έκδοση!!!!Τα έχω κλείσει σχεδόν όλα και πάλι πέφτει η μπαταρία!!!! Απίστευτο!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 18/08/2009 - 01:37


#53   GiannisR

GiannisR

    iPH Enthousiast

  • 399 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:40

Συφωνώ μαζί σου!!! Στην αρχή έκανα πράγματα και δούλευαν όλα μία χαρά!!! Δεν είχα κανένα πρόβλημα! Από τότε που έβαλα το IM+ η μπαταρία πέφτει νερό....τόσο περίπου ένα 6-ωρο αντέχει μόνο!!!Τι διάολο κάνει αυτό το IM+ ? Σκέψου...εγώ δεν χρησιμοποιώ το Lite αλλά την κανονική του έκδοση!!!!Τα έχω κλείσει σχεδόν όλα και πάλι πέφτει η μπαταρία!!!! Απίστευτο!!!


Αστο να πέσει όλη η μπαταρία! Μόλις φτάσει στα 20% και λιγότερο, φόρτισε το πλήρης! Αλλά άστο να φορτίζει. Μην το χρησιμοποιείς καθόλου! Επίσης αν χρησιμοποιείς το wifi λογικό είναι να σου πέφτει! Καταναλώνει μπαταρία αν μεταφέρεις δεδομένα! Εγώ μετά από ολο αυτό το φόρτισα πλήρως

Usage: 3 λεπτά, 11 δευτερα
StandBy: 3 ώρες, 12 λεπτά, 16 δεύτερα
Μπαταρία: 99%

#54   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:44

Οντος το im ειναι φαγανα κ εξηγησαν τα παιδια τον λογο παραπανω... Προσωπικα το εχω εγκατεστημενο με κλειστα τα παντα κ δεν κουνιεται η μπαταρια... Δεν χρειαζεται να το βγαλεις απλα χρειαζεται να του απαγορεψεις την εισοδο στο ιντερνετ δηλαδη να κλεισεις το push...

Παντος παιδια εμενα μετα απο πληρη φορτιση κ μετα απο λιωσιμο πριν παω για υπνο πρεπει να το βαλω στη πριζα... Αν παλι δεν το λιωσω κραταει κ 2η μερα με κανονικη χρηση... (σαν τηλεφωνο δηλαδη)!!! Αυτα παντα με οοοοοολα κλειστα...

Και μιας κ μιλαμε για μπαταριες κ φορτισεις ειμαι στο 10% κ πρεπει να το βαλω να παρει την δοση του... Βλεπετε σας παρακολουθω εδω κ 2 ωρες απο το iphone... Θα σας καληνυχτησω κι ολας... Αρκετα για σημερα!!!

#55   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:45

Αστο να πέσει όλη η μπαταρία! Μόλις φτάσει στα 20% και λιγότερο, φόρτισε το πλήρης! Αλλά άστο να φορτίζει. Μην το χρησιμοποιείς καθόλου! Επίσης αν χρησιμοποιείς το wifi λογικό είναι να σου πέφτει! Καταναλώνει μπαταρία αν μεταφέρεις δεδομένα! Εγώ μετά από ολο αυτό το φόρτισα πλήρως

Usage: 3 λεπτά, 11 δευτερα
StandBy: 3 ώρες, 12 λεπτά, 16 δεύτερα
Μπαταρία: 99%


Αυτό θα κάνω, θα το αφήσω να πέσει πλήρως η μπαταρία! Μετά θα το φορτίσω από την πρίζα όχι από υπολογιστή!!!Αν και πάλι μου κάνει τα ίδια,θα βγάλω το ΙΜ+ διότι μάλλον αυτό κάνει την βαρβάτη δουλειά στην μπαταρία!!!! Ποιο άλλο πρόγραμμα συστήνεται για MSN messneger????Να είναι ελαφρύ και όχι "μπαταριοφονιάδικο" ???

#56   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 01:48

Οντος το im ειναι φαγανα κ εξηγησαν τα παιδια τον λογο παραπανω... Προσωπικα το εχω εγκατεστημενο με κλειστα τα παντα κ δεν κουνιεται η μπαταρια... Δεν χρειαζεται να το βγαλεις απλα χρειαζεται να του απαγορεψεις την εισοδο στο ιντερνετ δηλαδη να κλεισεις το push...

Παντος παιδια εμενα μετα απο πληρη φορτιση κ μετα απο λιωσιμο πριν παω για υπνο πρεπει να το βαλω στη πριζα... Αν παλι δεν το λιωσω κραταει κ 2η μερα με κανονικη χρηση... (σαν τηλεφωνο δηλαδη)!!! Αυτα παντα με οοοοοολα κλειστα...

Και μιας κ μιλαμε για μπαταριες κ φορτισεις ειμαι στο 10% κ πρεπει να το βαλω να παρει την δοση του... Βλεπετε σας παρακολουθω εδω κ 2 ωρες απο το iphone... Θα σας καληνυχτησω κι ολας... Αρκετα για σημερα!!!


Οκ φίλε μου καλά κάνεις!!!! Και εγώ δεν θέλω να το βγάλω το IM+ διότι είναι πολύ καλό όπως το δοκίμασα αλλά το γονατίζει το εργαλείο!!Σε ότι αφορά το push κλπ,ενημερώνω ότι τα έχω κλείσει όλα!!!! Παρά ταύτα,πάλι πέφτει!!!!Τι κουλά είναι αυτά...??????
Καλή νύχτα να σου ευχηθώ εγώ...Να δούμε αύριο τι εξελίξεις θα έχουμε!!!!!

#57   omen069

omen069

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/08/2009 - 10:30

Γιατι το κουραζετε? με apps on κ off
τα πραγματα ειναι απλα 2g με 3gs ιδιο os3.0
ιδιες εφαρμογες ιδιες ρυθμισεις
το 2g 3ημερες στο 90% η μπαταρια
το 3gs 3φορτισης την ημερα. και ας μην αναφερω τη ποιοτητα χρωματων της οθονης

Επιστρεφω στο 2g προτιμω να ανοιγουν οι εφαρμογεςμου λιγα δευτερα πιο αργα παρα να
ψαχνω καθε 3 ωρες για παροχη ρευματος

#58   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 10:38

Γιατι το κουραζετε? με apps on κ off
τα πραγματα ειναι απλα 2g με 3gs ιδιο os3.0
ιδιες εφαρμογες ιδιες ρυθμισεις
το 2g 3ημερες στο 90% η μπαταρια
το 3gs 3φορτισης την ημερα. και ας μην αναφερω τη ποιοτητα χρωματων της οθονης

Επιστρεφω στο 2g προτιμω να ανοιγουν οι εφαρμογεςμου λιγα δευτερα πιο αργα παρα να
ψαχνω καθε 3 ωρες για παροχη ρευματος


Εντάξει φίλε omen069...είσαι λίγο υπερβολικός! Τρεις φορτίσεις τη μέρα πρέπει...όλη μέρα να ασχολείσαι με το iphone, να μην κάνεις τίποτα άλλο!!!!Ναι εγώ πρώτος λέω ότι η μπαταρία πέφτει και δεν αντέχει αλλά όχι και τόσες φορτίσεις...!Σε ότι αφορά την ποιότητα χρωμάτων,δεν μπορώ να πω ότι δεν με αφήνει ικανοποιημένο...!Αν η μπαταρία ήταν δυνατή να αντέχει ένα διήμερο θα ήταν super!!!!!Για να δούμε αν μπορούμε με κάποιο τρόπο να το ρυθμίσουμε αυτό!

#59   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 18/08/2009 - 11:58

Εγώ πάντως με IM+ και μέσα ενεργοποιημένα msn, facebook, myspace και tweeter, δεν έχω πρόβλημα με το να μου τρώει την μπαταρία. Με Push ενεργοποιημένο και τα μηνύματα να έρχονται πυκνά συχνά απο tweeter, η μπαταρία λειτουργεί μια χαρά. Μια ημέρα με βγάζει όταν το ξεπάτωνα πριν και με παιχνίδια, ίντερνετ, με SSH ενεργοποιημένο, email κάθε 15 λεπτά, wifi, locations ανοιχτά όλα αυτά, εκτός απο bluetooth. Με το που έβαλα δηλαδή το IM+ δεν άρχισε να συμβαίνει κάτι απο όσα λέτε. Δεν καταναλώνει τόση μπαταρία.
Κάτι άλλο συμβαίνει και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Γιατί δεν δοκιμάζει κάποιος μόνο με τον IM+ εγκατεστημένο και χωρίς email να έρχονται αυτόματα ή ότι άλλο αφορά τέτοιες ενέργειες απο προγράμματα καιμετά απο φρέσκια εγκατάσταση του λειτουργικού να δει αν τρώει τόση μπαταρία το πρόγραμμα IM+.

#60   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 12:13

Εγώ πάντως με IM+ και μέσα ενεργοποιημένα msn, facebook, myspace και tweeter, δεν έχω πρόβλημα με το να μου τρώει την μπαταρία. Με Push ενεργοποιημένο και τα μηνύματα να έρχονται πυκνά συχνά απο tweeter, η μπαταρία λειτουργεί μια χαρά. Μια ημέρα με βγάζει όταν το ξεπάτωνα πριν και με παιχνίδια, ίντερνετ, με SSH ενεργοποιημένο, email κάθε 15 λεπτά, wifi, locations ανοιχτά όλα αυτά, εκτός απο bluetooth. Με το που έβαλα δηλαδή το IM+ δεν άρχισε να συμβαίνει κάτι απο όσα λέτε. Δεν καταναλώνει τόση μπαταρία.
Κάτι άλλο συμβαίνει και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι.

Γιατί δεν δοκιμάζει κάποιος μόνο με τον IM+ εγκατεστημένο και χωρίς email να έρχονται αυτόματα ή ότι άλλο αφορά τέτοιες ενέργειες απο προγράμματα καιμετά απο φρέσκια εγκατάσταση του λειτουργικού να δει αν τρώει τόση μπαταρία το πρόγραμμα IM+.


Γι'αυτό έγραψα παραπάνω ότι είναι λίγο περίεργο!!!! Δεν είναι σαφές ότι αυτό το πρόγραμμα «τρώει» την μπαταρία,αλλά και σε αυτήν την περίπτωση τι είναι αυτό που την εξουθενώνει?? Αυτό ψάχνω να βρω!!!
Να ρωτήσω κάποιον μήπως ξέρει... Πόσες ώρες πρέπει να διαρκέσει η πρώτη φόρρτιση του κινητού μετά την αγορά του ??? ?Εγώ το άφησα μόνο 3,5 ώρες!!! Μήπως ήθελε κανένα 12-ωρο για να ενισχυθεί? Δεν ξέρω, ρωτάω να δω μήπως κάτι δεν έκανα καλά αρχικώς!! Και εν συνεχεία, είναι καλύτερο να το φορτίζεις από τη πρίζα και κλειστό ή με το pc έχοντας ανοικτό το itunes?? Μήπως αυτά παίζουν ρόλο??

Αν λέω κάποια πράγματα λάθος,μην είστε αυστηροί μαζί μου,νέος χρήστης και εγώ του iphone δηλώνω!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 18/08/2009 - 12:15


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες