Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone και μπαταρία!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1054 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 18/08/2009 - 12:24

Usage: 3 Hours ,16 Minutes
Standby: 1 Day, 22 Hours
Battery Percentage: 40%

Ανοιχτό το 3G τα push καθώς και fetch hourly. Στο usage είναι τηλέφωνα games παιχνίδια και χρήση wifi. Μάλλον μια χαρά πάει το δικό μου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 12:32

Usage: 3 Hours ,16 Minutes
Standby: 1 Day, 22 Hours
Battery Percentage: 40%

Ανοιχτό το 3G τα push καθώς και fetch hourly. Στο usage είναι τηλέφωνα games παιχνίδια και χρήση wifi. Μάλλον μια χαρά πάει το δικό μου.



Διαφωνώ μαζί σου....δεν πάει μία χαρά,αλλά πολλές χαρές έχει το δικό σου!!!!Με τέτοια χρήση και έχει τα αποτελέσματα που μας γράφεις...?Είναι super!!!
Κάτι κάνουμε εμείς που δεν το έχουμε καταλάβει.... που θα πάει,ψάξε-ψάξε,κάτι θα βρούμε να διορθώσουμε!!!

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 18/08/2009 - 12:33


#63   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 18/08/2009 - 12:53

Γι'αυτό έγραψα παραπάνω ότι είναι λίγο περίεργο!!!! Δεν είναι σαφές ότι αυτό το πρόγραμμα «τρώει» την μπαταρία,αλλά και σε αυτήν την περίπτωση τι είναι αυτό που την εξουθενώνει?? Αυτό ψάχνω να βρω!!!
Να ρωτήσω κάποιον μήπως ξέρει... Πόσες ώρες πρέπει να διαρκέσει η πρώτη φόρρτιση του κινητού μετά την αγορά του ??? ?Εγώ το άφησα μόνο 3,5 ώρες!!! Μήπως ήθελε κανένα 12-ωρο για να ενισχυθεί? Δεν ξέρω, ρωτάω να δω μήπως κάτι δεν έκανα καλά αρχικώς!! Και εν συνεχεία, είναι καλύτερο να το φορτίζεις από τη πρίζα και κλειστό ή με το pc έχοντας ανοικτό το itunes?? Μήπως αυτά παίζουν ρόλο??

Αν λέω κάποια πράγματα λάθος,μην είστε αυστηροί μαζί μου,νέος χρήστης και εγώ του iphone δηλώνω!

Από το pc δεν το φορτίζω. Ζήτημα να το έχω κάνει 2-3 φορές στους 8 μήνες. Απο την άλλη περίμενε λίγο καιρό μήπως στρώσει η μπαταρία και ανεβεί η απόδοση. Μετά από κανά 2μηνο. Πάντως φροντιζω 1-2 φορές τον μήνα να το αφήνω να κλείσει εντελώς μόνο του από μπαταρία. Επίσης το φορτίζω βράδυ συνήθως και για αρκετές ώρες. 6-7 πάνω κάτω. Αυτό κάνω από την στιγμή που το αγόρασα. Οι πρώτες φορτίσεις δεν νομίζω να έχουν τόση σημασία, όσο το να το φορτίσεις πλήρως όταν μπαίνει στην πρίζα. Θα τύχει να το βάλεις για μισή ώρα και μετά να το βγάλεις γιατί πρέπει να φύγεις, αλλά αυτό συμβαίνει ελάχιστες φορές.

#64   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 13:13

Από το pc δεν το φορτίζω. Ζήτημα να το έχω κάνει 2-3 φορές στους 8 μήνες. Απο την άλλη περίμενε λίγο καιρό μήπως στρώσει η μπαταρία και ανεβεί η απόδοση. Μετά από κανά 2μηνο. Πάντως φροντιζω 1-2 φορές τον μήνα να το αφήνω να κλείσει εντελώς μόνο του από μπαταρία. Επίσης το φορτίζω βράδυ συνήθως και για αρκετές ώρες. 6-7 πάνω κάτω. Αυτό κάνω από την στιγμή που το αγόρασα. Οι πρώτες φορτίσεις δεν νομίζω να έχουν τόση σημασία, όσο το να το φορτίσεις πλήρως όταν μπαίνει στην πρίζα. Θα τύχει να το βάλεις για μισή ώρα και μετά να το βγάλεις γιατί πρέπει να φύγεις, αλλά αυτό συμβαίνει ελάχιστες φορές.


Άρα παίζουν ρόλο οι φορτίσεις!!! Αν όχι οι πρώτες οι επόμενες και ο τρόπος που διαχειρίζεσαι την φόρτισή του παρατηρώ ότι έχει τεράστια σημασία!!!Εγώ το πρωτοφόρτισα από το pc και μόνο για 2 ώρες! Νομίζω αυτό ήταν λάθος!Καλλίτερα να το φορτίσω στην πρίζα και για τουλάχιστον 7 ώρες! Νομίζω έτσι θα είναι καλύτερα και η μπαταρία του θα έχει μεγαλύτερη βιωσιμότητα μέσα στην ημέρα!Πάντως εχθές το φόρτισα από τις 04:00 μέχρι 12:00 το μεσημέρι σήμερα και μέχρι στιγμής δείχνει καλά. Η μπαταρία είναι εδώ και δύο ώρες στο 100% βέβαια χωρίς χρήση ακόμα,standby δηλαδή!!!

#65   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 18/08/2009 - 13:48

Αυτό το είχα παρατηρήσει και στο δικό μου. Standby αν δεν χάνει γρήγορα ενέργεια αυτό είναι καλό σημάδι. Πάντως είχα τεσταρει πριν λίγο καιρό να το δουλέψω χωρίς jailbreak μόνο σαν κινητό με SMS και ομιλία. Σε νορμαλ χρήση λίγων SMS και ομιλίας είχε παει στο 30% μετά από τρεις μέρες. Όλα τα είχα κλειστά από ιντερνετ και wifi. Όχι το 3G. Αλλά τα προγράμματα που θέλουν Ίντερνετ δεν τα δούλευα.
Προφανώς συμπεριφέρεται σαν laptop το κινητό όταν κάνουμε ένα σωρό εργασίες σε αυτό. Σε λίγες ώρες καθαρής λειτουργίας θα κλείσει. Κανά 4-5 ώρες υπολογιζω. Αλλά σαν κινητό με νορμαλ χρήση και όχι διαρκώς αναμμένη η οθόνη σερφαρωντας ή παίζοντας, σαν κινητό έχει καλή λειτουργία.

#66   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 13:54

Αυτό το είχα παρατηρήσει και στο δικό μου. Standby αν δεν χάνει γρήγορα ενέργεια αυτό είναι καλό σημάδι. Πάντως είχα τεσταρει πριν λίγο καιρό να το δουλέψω χωρίς jailbreak μόνο σαν κινητό με SMS και ομιλία. Σε νορμαλ χρήση λίγων SMS και ομιλίας είχε παει στο 30% μετά από τρεις μέρες. Όλα τα είχα κλειστά από ιντερνετ και wifi. Όχι το 3G. Αλλά τα προγράμματα που θέλουν Ίντερνετ δεν τα δούλευα.
Προφανώς συμπεριφέρεται σαν laptop το κινητό όταν κάνουμε ένα σωρό εργασίες σε αυτό. Σε λίγες ώρες καθαρής λειτουργίας θα κλείσει. Κανά 4-5 ώρες υπολογιζω. Αλλά σαν κινητό με νορμαλ χρήση και όχι διαρκώς αναμμένη η οθόνη σερφαρωντας ή παίζοντας, σαν κινητό έχει καλή λειτουργία.


Συμφωνώ απολύτως μαζί σου! Μετά από τρεις ώρες στο standby η μπαταρία είναι και πάλι στο 100%!!! Πολύ καλό σημάδι αυτό.Να δω αν θα δοκιμάσω το GPS τι θα γίνει....μην φύγει νερό..χαχαχαχα...!Πάντως χρειάζεται γερή φόρτιση με πρίζα για αρκετές ώρες!!! Αυτό είναι ένα πρώτο συμπέρασμα που βγάζω..!

#67   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 18/08/2009 - 14:19

Με το gps δεν το έχω δοκιμάσει να δω πότε τελειώνει η μπαταρία. Απο το λίγο που κατάλαβα την τελειώνει σχετικά γρήγορα. Πάλι όμως παίζουν ρόλο αρκετά. Όπως το αν τρέχουν και άλλα προγράμματα στο backround, εάν είναι σε jailbreak κλπ. Εγώ αυτό που θέλω να δω είναι το αν μετά από το κλείσιμο ενός χρόνου η μπαταρία θα μπορεί να είναι αρκετά δυνατή ώστε να κρατάει 1 ώρα έστω λιγότερο από ότι στις αρχές της. Πάντως δεν είναι για μετράμε την μπαταρία με την ώρα γιατί με όσα κάνουμε στο iPhone πάλι καλά να λέμε που κρατάει και τόσο ;-) (μην ξεχναμε ότι έχει και κάποιο hardware που όντως έχει απαιτήσεις).

#68   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 14:28

Με το gps δεν το έχω δοκιμάσει να δω πότε τελειώνει η μπαταρία. Απο το λίγο που κατάλαβα την τελειώνει σχετικά γρήγορα. Πάλι όμως παίζουν ρόλο αρκετά. Όπως το αν τρέχουν και άλλα προγράμματα στο backround, εάν είναι σε jailbreak κλπ. Εγώ αυτό που θέλω να δω είναι το αν μετά από το κλείσιμο ενός χρόνου η μπαταρία θα μπορεί να είναι αρκετά δυνατή ώστε να κρατάει 1 ώρα έστω λιγότερο από ότι στις αρχές της. Πάντως δεν είναι για μετράμε την μπαταρία με την ώρα γιατί με όσα κάνουμε στο iPhone πάλι καλά να λέμε που κρατάει και τόσο ;-) (μην ξεχναμε ότι έχει και κάποιο hardware που όντως έχει απαιτήσεις).


Δεν διαφωνώ με τα γραφόμενά σου απλά ..περίμενα μία μεγαλύτερη "αξιοπρέπεια" η μπαταρία του! Να ενημερώσω ότι η μπαταρία είναι ακόμη στο 100% με κάποια μηνύματα στο κινητό μου(sms)! Περίπου 3,5 ώρες είναι αυτή η απόδοσή του! Μέχρι στιγμής πολύ καλά! Το βράδυ προτίθεμαι να να χρησιμοποιήσω το GPS, για να δούμε...Θα μπω και στο Internet λίγο αργότερα να το δούμε πως δουλεύει! Εχω την αίσθηση και όχι απόδειξη ότι θέλει γερές φορτσίσεις και να είναι κλειστά τα push Notifications!!! Νομίζω ότι τότε η δύναμη της μπαταρίας είναι πολύ καλλίτερη!!!

#69   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 14:49

Με το gps δεν το έχω δοκιμάσει να δω πότε τελειώνει η μπαταρία. Απο το λίγο που κατάλαβα την τελειώνει σχετικά γρήγορα. Πάλι όμως παίζουν ρόλο αρκετά. Όπως το αν τρέχουν και άλλα προγράμματα στο backround, εάν είναι σε jailbreak κλπ. Εγώ αυτό που θέλω να δω είναι το αν μετά από το κλείσιμο ενός χρόνου η μπαταρία θα μπορεί να είναι αρκετά δυνατή ώστε να κρατάει 1 ώρα έστω λιγότερο από ότι στις αρχές της. Πάντως δεν είναι για μετράμε την μπαταρία με την ώρα γιατί με όσα κάνουμε στο iPhone πάλι καλά να λέμε που κρατάει και τόσο ;-) (μην ξεχναμε ότι έχει και κάποιο hardware που όντως έχει απαιτήσεις).


Να δώσω και στοιχεία μπαταρίας για να βλέπουμε και να συγκρίνουμε.
usage: 15 Minutes
Standby: 2 Hours, 44 Minutes

Μπαταρία στο 100%

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 18/08/2009 - 14:50


#70   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 14:59

Να δώσω και στοιχεία μπαταρίας για να βλέπουμε και να συγκρίνουμε.
usage: 15 Minutes
Standby: 2 Hours, 44 Minutes

Μπαταρία στο 100%


Ετσι Εστι Χρήστο... Κάπως έτσι είναι και το δικό μου... Για 3 περίπου ώρες μετά απο πλήρη φόρτιση και με λίγη χρήση σαν τηλεφωνο η μπαταρία του παραμενει στο 100%... Αν το παιδέψεις λογικό είναι να πέσει... (νομος της φυσικής) :) ... Σήμερα όμως μετά από όλο αυτό το ποστ και όλη την κουβέντα που κάναμε χθες το βράδυ σε βρήσκω αρκετά ικανοποιημένο...

#71   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 15:04

Ετσι Εστι Χρήστο... Κάπως έτσι είναι και το δικό μου... Για 3 περίπου ώρες μετά απο πλήρη φόρτιση και με λίγη χρήση σαν τηλεφωνο η μπαταρία του παραμενει στο 100%... Αν το παιδέψεις λογικό είναι να πέσει... (νομος της φυσικής) :) ... Σήμερα όμως μετά από όλο αυτό το ποστ και όλη την κουβέντα που κάναμε χθες το βράδυ σε βρήσκω αρκετά ικανοποιημένο...


Έχεις δίκιο.Και δεν μπορώ να μην αναφέρω την συμβολή σου που ήταν καθοριστική εχθές βράδυ Μιχάλη! Να σε ευχαριστήσω και δημόσια για τις συμβουλές στο πως να διαχειριζόμαστε την μπαταρία!Ελπίζω να συνεχίσουν όλα καλά!!! Πάντως παίζουν και καθοριστικότατο ρόλο ο τρόπος και η ώρες φόρτισης του κινητού!
Θέλει πρίζα και ώρες να φορτίσει,μετά θέλει προσοχή στο πως θα διαχειριστούμε στις εφαρμογές για να μην τρώνε ενέργεια!!!

#72   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 15:18

Φυσικά φίλε μου... Μην ξεχνάς πως κρατάς στα χέρια σου έναν υπολογιστή τσέπης που έχει μάλιστα πάρα πολλές δυνατότητες... Το 98 που πήρα τον πρώτο μου υπολογιστή ήταν 400mhz με 64 ram και 8gb δίσκο... το iphone που κρατάς είναι το 2πλάσιο σχεδόν απο αυτά και το κρατάει μια απλή μπαταρία... Πάντος αφού δεν μπορεί το λειτουργικό του να κάνει σωστή κατανομή ενεργειας, πρέπει να την κάνουμε εμείς οι χρήστες!!! Το άλλο κακό που έχει αυτό το τηλέφωνο είναι πως αν κλείσει απο μπαταρία οσο και να το προσπαθείς μουλαρώνει και δεν ανοιγει... Αλλες συσκευές ανοιγαν και σε άφηναν να στείλεις έστω ένα μηνυμα ή ένα συντομο τηλέφωνο... Μου έτυχε να βρεθώ σε μια δύσκολη κατάσταση και να είμαι χωρίς τηλέφωνο!!!

#73   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 15:22

Φυσικά φίλε μου... Μην ξεχνάς πως κρατάς στα χέρια σου έναν υπολογιστή τσέπης που έχει μάλιστα πάρα πολλές δυνατότητες... Το 98 που πήρα τον πρώτο μου υπολογιστή ήταν 400mhz με 64 ram και 8gb δίσκο... το iphone που κρατάς είναι το 2πλάσιο σχεδόν απο αυτά και το κρατάει μια απλή μπαταρία... Πάντος αφού δεν μπορεί το λειτουργικό του να κάνει σωστή κατανομή ενεργειας, πρέπει να την κάνουμε εμείς οι χρήστες!!! Το άλλο κακό που έχει αυτό το τηλέφωνο είναι πως αν κλείσει απο μπαταρία οσο και να το προσπαθείς μουλαρώνει και δεν ανοιγει... Αλλες συσκευές ανοιγαν και σε άφηναν να στείλεις έστω ένα μηνυμα ή ένα συντομο τηλέφωνο... Μου έτυχε να βρεθώ σε μια δύσκολη κατάσταση και να είμαι χωρίς τηλέφωνο!!!


Μιχάλη έχεις απόλυτο δίκιο! Το έπαθα και εγώ προχθές αυτό!!! Μου άδειασε η μπαταρία χωρίς να το περιμένω-ξέρεις με αυτά που συζητούσαμε πιο πάνω-και έμεινα χωρίς τηλέφωνο,ευτυχώς που είχα και δεύτερο νούμερο αλλιώς...την είχα βάψει!!!Γι'αυτό ας έχουμε και ένα δεύτερο μαζί μας,ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Να δώσω και στοιχεία

Usage: 22 Minutes
Standby: 3 Hours, 18 Minutes
Battery Percentage: 98%

Τελευταία επεξεργασία από: Christos75, 18/08/2009 - 15:30


#74   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/08/2009 - 15:26

Μιχάλη έχεις απόλυτο δίκιο! Το έπαθα και εγώ προχθές αυτό!!! Μου άδειασε η μπαταρία χωρίς να το περιμένω-ξέρεις με αυτά που συζητούσαμε πιο πάνω-και έμεινα χωρίς τηλέφωνο,ευτυχώς που είχα και δεύτερο νούμερο αλλιώς...την είχα βάψει!!!Γι'αυτό ας έχουμε και ένα δεύτερο μαζί μας,ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.


Εγώ έχω το καλό που έχω pc στο αυτοκίνητο και πάντα παίρνω το καλώδιο απο το σπίτι μαζί μου και αν χρειαστεί το ρίχνω στο usb στο αμάξι... Πραγματικά δεν έχω ψάξει αν υπάρχει φορτιστής αυτοκινήτου...

#75   Christos75

Christos75

    iPH Hero

  • 3.927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad Air +4G
  • GameCenter:Justsaychris

Δημοσίευση 18/08/2009 - 15:29

Εγώ έχω το καλό που έχω pc στο αυτοκίνητο και πάντα παίρνω το καλώδιο απο το σπίτι μαζί μου και αν χρειαστεί το ρίχνω στο usb στο αμάξι... Πραγματικά δεν έχω ψάξει αν υπάρχει φορτιστής αυτοκινήτου...



Αυτό πρέπει να το δούμε-ψάξουμε,θα μας τύχει καμιά αναποδιά κάποια στιγμή και θα τραβάμε τα μαλλιά μας!!!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες