Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Επιτραπέζια Παιχνίδια


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
316 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 10/08/2011 - 21:33

Εδω οποίος γουστάρει να παίζει επιτραπέζια Παιχνίδια στο iPad η στο iPhone μπορεί να προτείνει καποιο και για τους υπόλοιπους,ξεκιναω εγω με το carcassonne και το catan hd τα οποία είναι 2 παρόμοια Παιχνίδια όπου προσπαθείς να χτισεις πόλεις,δρόμους και γενικά είναι Παιχνίδια στρατηγικής όπου πρέπει να σκέφτεσαι αρκετά,δεν είναι θέμα τύχης η νικη παρόλο που στο catan hd υπάρχει και ζαρι,καλη διασκέδαση με την παρέα σας η και μόνοι σας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   PrivateUser

PrivateUser

    iPH Enthousiast

  • 464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:Fotis1

Δημοσίευση 10/08/2011 - 21:50

UNO,Trivial..,Τάβλι,Monopoly

#3   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/08/2011 - 05:26

Επίσης risk για κάποιους παλιούς αλλα γιατί όχι και πιο μικρούς,φοβερό επιτραπεζιο

#4   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2011 - 08:51

Χαχαχα δικός μου είσαι εσύ κάτσε να σε φτιάξω !!!
ΥΓ. (Τυχών απορίες με Pm δεν θα απαντηθούν)

Έχουμε και λέμε καταρχήν το Ipad είναι φτιαγμένο για να παίζει επιτραπέζια και ευτυχώς οι εταιρίες το έχουν καταλάβει και έχουν βγάλει πολλά αξιόλογα για αυτό.

Ξεκινώντας τον κατάλογο με παιχνίδια με κάρτες στο στυλ MTG έχουμε : Ascesion (κάπως διαφορετικό για την ακρίβεια σαν το Dominion,Orions,Orions2, Heroes Blade (Ότι πιο κοντινό στο MTG). Επίσης στο ίδιο στυλ αλλά μόνο με online multyplayer έχουμε Urban Rivals, Shadow Era (Καταπληκτικό), Kard Combat)
Συνεχίζοντας σε παιχνίδια με κάρτες σε άλλα στυλ έχουμε : Bang HD, Sword Poker1,2, Tichu(Δυστυχώς δεν παίζει multiplayer με μία συσκευή), Set Pro HD, Battleline!, Charlemagne, Chameleon, Vikings Lords (Πάρα πολύ καλό!),UNO, Oops (Το κλασικό Ταμπού αλλά Ελληνικά)

Και περνάμε στα καθαρά επιτραπέζια Πέρα από όλα τα κλασικά Σκάκι, Τάβλι, Aballon, Othelo, Scor4, Ναυμαχία, Ντάμα κτλ έχουμε ακόμη :

Risk
Monopoly
Conquist (Clonos του Ρίσκ για μένα καλύτερο)
WWtouch (Ότι πιο κοντινό υπάρχει στο Axis and Allies)
Puerto Rico (Φρέσκο πράμα :))
Scotland Yard (Δυστυχώς αποσύρθηκε λόγο δικαιωμάτων αλλά πρόλαβα και το αγόρασα )
NOIR (Πολύ ωραίο παιχνίδι που παίζεται μόνο με 2 παίχτες δεν έχει ΑΙ)
Carassonee
Stratengo
Jenga HD
Small World !!!
Catan HD
Blokus
Neurosima HEX (Φανταστικό)
Cargo Runners (Επιτραπέζιο αποκλειστικά για το IPAD)
Ticket to Ride
Reiner Kinza Samurai
Ghost Stories (Cooperetive multiplayer)
Tikal
New Colony
Wizard HEX
LEAD Wars
Werewolf (Εγώ το ήξερα σαν Παλέρμο ιδανικό για μεγάλες παρέες)
Πες Βρες (Μπράβο στο παλικάρι που το έφτιαξε)

ΥΓ. Ο κατάλογος είναι επιλεκτικός :) υπάρχουν και άλλα πολλά...

Τελευταίο για παρέα που έχει χρόνο και όρεξη προτείνω

wargame
Palm Heroes
Wesnoth
Battlefields

Τα οποία αν και δεν είναι επιτραπέζια έχουν κάτι από το στυλ

#5   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 12/08/2011 - 09:32

To Puerto Rico το έψαχνα καιρό, έχω το επιτραπέζιο και το έχω λιώσει, αλλά είχε πολύ στήσιμο πριν το παιχνίδι. Φοβερό αλλά πρέπει να θέλεις να το μάθεις, είναι σχετικά πολύπλοκο.

#6   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2.086 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 12/08/2011 - 09:48

@lula Πάντως το να είσαι 2 χρόνια member και το πρώτο σου post να αφορά τα επιτραπέζια, πρέπει να είσαι κολλημένος/η σε αυτά (σου το γράφει κάποιος που επίσης είναι αλλά πλέον λόγω χρόνου δυστυχώς όχι και τόσο).

#7   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2011 - 10:46

Χαχα ναι είμαι βασικά το Ipad είναι τέλειο για επιτραπέζια !!!

Και κάτι που το ξέχασα στο ποστ

To Everygame όπου μπορείς να φτιάξεις δικό σου επιτραπέζιο για το ipad όλα τα λεφτά !!! (Μπορείς μα πάρεις κομμάτια ταμπλό και εικόνες από το Vassal - Search on web)

#8   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/08/2011 - 14:11

Μπράβο lula,για όσους γουσταρουν τα επιτραπέζια θα τους βοηθήσει το ποστ σου,και εγω τρελαινομαι με δαυτα και προσπαθω να ξεκλεψω λίγο χρόνο για να παίξω,κατέβασα το ticket to ride τώρα πρόσφατα αλλα δεν έχω βρει χρόνο ακομα να δω πως παίζεται,είναι καλο έχω μάθει έτσι;

#9   igogos

igogos

    iPH Contributor

  • 1.044 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/08/2011 - 21:03

Έχω αγοράσει το Monopoly για iphone και είναι πραγματικά από τις πιο αγαπημένες μου εφαρμογές. Έχω δεί ότι υπάρχουν και παιχνίδια τύπου "Ποιός θέλει να γίνει εκατομμυριούχος" αλλά με τις ερωτήσεις επί αγγλικών κυρίως θεμάτων μάλλον θα είναι δύσκολα ώς αδύνατα.

#10   Noshiz

Noshiz

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:noshiz

Δημοσίευση 15/08/2011 - 22:13

Να προσθεσω και εγω ενα επιτραπεζιο παιχνιδι το The Game of Life απο την EA (αν και γινεται καπως βαρετο μετα απο λιγο)
οπως επισης και το Pictureka (ενα απο τα αγαπημενα μου και το συνιστω ανεπιφυλακτα)

#11   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2011 - 07:34

Το ΣΚ το έριξα και εγώ στα επιτραπέζια συγκεκριμένα σε 2 το καταπληκτικό BANG (Φοβερό με παρέα 5 ατόμων+ ακόμη και στο Iphone) Και στο Small Worlds ένα πανέμορφο παιχνίδι κατάκτησης πολύ απλό στην εκμάθηση του αλλά με μεγάλο βάθος και πολλές φυλές το ωραίο του είναι ότι μόλις δεις ότι μια φυλή δεν τραβάει κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού την παρατάς και παίρνεις άλλη.

ΥΓ. Το Game of life είναι όντως βαρετό και ο μόνος λόγος που το έχω αγοράσει είναι οι αναμνήσεις :P

ΥΓ2. Στο τελευταίο Upadate του Everygame εκτός από τα άλλα ενσωματωμένα παιχνίδια έχει και το Λίθινη εποχή αλλά δεν είχα χρόνο να το δοκιμάσω (Τα παιχνίδια του Everygame δεν έχουν ΑΙ και όλες οι κινήσεις γίνονται με το χέρι όπως στα κανονικά επιτραπέζια)

Τελευταία επεξεργασία από: lula, 16/08/2011 - 07:34


#12   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2011 - 10:07

Ρε παιδια το ticket to ride είναι καλο;
Και πάνω απο όλα είναι απλό να το μάθεις;

#13   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 16/08/2011 - 10:37

Ρε παιδια το ticket to ride είναι καλο;
Και πάνω απο όλα είναι απλό να το μάθεις;


Είναι καταπληκτικό επιτραπέζιο, και η μεταφορά στο στο iPad είναι απλά κορυφή. Όσον αφορά τη καμπύλη μάθησης, δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο: Οι κανόνες είναι απλοί, μια απλή ανάγνωση αρκεί για να πιάσεις το νόημα. Απο κει και πέρα, παίζοντας 1-2 παιχνίδια θα λύσεις και τυχόν απορίες, καθώς το παιχνίδι διαθέτει αρκετές ενδείξεις που σε καθοδηγούν στο τι κάνεις κάθε φορά...

Πέρα απο το iPad, το παιχνίδι το συνιστώ και ως κανονικό επιτραπέζιο: Κάντε μια βόλτα απο την Καίσσα και χτυπήστε το. Φυσικά είναι εισαγώμενο, οπότε μην περιμένετε Ελληνικά. Προσωπικά, μιας και ασχολούμαι με επιτραπέζια παιχνίδια, το θεωρώ ως ένα απο τα καλύτερα "οικογενειακά" παιχνίδια που κυκλοφορούν...

#14   lula

lula

    iPH Member

  • 269 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2011 - 11:58

Ρε παιδια το ticket to ride είναι καλο;
Και πάνω απο όλα είναι απλό να το μάθεις;


Το Ticket to Ride δεν το έχω αγοράσει ακόμη αλλά βλέπω ότι παίρνει καλές κριτικές παντού

εδώ είναι και οι κανόνες του μεταφρασμένοι στα Ελληνικά με μία πρόχειρη ανάγνωση δείχνει εύκολο στην εκμάθηση του.

http://rss.boardgame...eek-translation

#15   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/08/2011 - 17:28

Ευχαριστώ παιδια και τους δυο σας

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες