Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 1 ψήφοι

Clear: μια νέα έξυπνη to-do εφαρμογή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
15 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/02/2012 - 12:32

To App Store διαθέτει αυτή τη στιγμή αρκετές χιλιάδες εφαρμογές και παιχνίδια αλλά αυτές που πραγματικά έχουν αφήσει το σημάδι τους σε διάφορα επίπεδα είναι μετρημένες στα δάχτυλα. Τέτοιες εφαρμογές για παράδειγμα ήταν το Tweetie που εισήγαγε το στάνταρ πλέον 'Pull to Refresh', το Tweetbot με το design του, το Path κτλπ. Μια παρόμοια εφαρμογή, λοιπόν, που θα αλλάξει τα πάντα είναι και το Clear της Realmac Software που κυκλοφόρησε σήμερα στο App Store.

Αναρτημένη εικόνα


To Clear είναι μια εφαρμογή to-do που λειτουργεί αποκλειστικά με touch χειρισμούς εύκολα και γρήγορα. Μπορείτε να δημιουργήσετε διάφορες λίστες στις οποίες μπορείτε να προσθέσετε τα δικά σας to-do αντικείμενα. Όλα είναι σχεδιασμένα έτσι ώστε να μπορούν να γίνουν με touch χειρισμούς. Ας δούμε και από την εισαγωγή της εφαρμογής τα χαρακτηριστικά του Clear:

Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα


Αναρτημένη εικόνα



Η εφαρμογή διαθέτει μερικές τυπικές ρυθμίσεις, διάφορα themes (bonus: εάν έχετε το Tweetbot εγκατεστημένο έχετε πρόσβαση σε ένα ειδικό theme) και περισσότερα tips για να μπορέσετε να ξεκινήσετε. Δεν μπορώ να γνωρίζω κατά πόσο η εφαρμογή θα μπορέσει να παραμείνει μία από τις βασικές στο iPhone μου κυρίως εξαιτίας της έλλειψης συγχρονισμού με τον Mac αλλά και της ενσωματωμένης εφαρμογής Reminders της Apple. Δοκιμάστε και εσείς το Clear στην εισαγωγική τιμή των 0.79€ από το App Store [link].

Follow me on twitter


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 13:44

να προσθεσω κι ενα video παρουσιασης.. ειναι πραγματι πολυ ομορφη και εξυπνη εφαρμογη .. :)

http://www.youtube.com/watch?v=nx098UN_oG0



#3   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3.615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 14:07

1. Πολύς ντόρος εν μέρει δικαιολογημένος

2. Μοιάζει περισσότερο σαν Windows 8 εφαρμογή, παρά σαν iOS

3. Για μένα το syncing είναι crucial και αυτό εδώ δεν το υποστηρίζει.

4. Αυτός κάνει παρουσίαση με νύχι σαν φτυάρι...τί να πω; Προχτές έβλεπα σε άλλο ελληνικό blog παρουσίαση και ο τύπος δεν ήξερε να μιλά ορθά και στρωτά...έλεος!

#4   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 15/02/2012 - 14:24

Δε λέω, απο άποψη design και controls η εφαρμογή είναι άψογη (την χτύπησα έτσι για πλάκα, 79 λεπτά έχει άλλωστε). Επι της ουσίας όμως, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο, είναι απο τα πιο απλά To Do που μπορείς να βρείς στο App Store, και ουσιαστικά δεν προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο πέρα απο το όμορφο γραφικό περιβάλλον και τα multitouch controls...

#5   DINFUN

DINFUN

    -

  • 16.182 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/02/2012 - 14:27

φανταζομαι τα sync και τα υπολοιπα θα ερθουν ως update καποια στιγμη.. αλλα φαινεται πως δωσανε πολυ σημασια στο interface και στην ευκολια.. και λιγοτερο στο τι θα κανει... like apple.. :)

#6   nik198x

nik198x

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 15/02/2012 - 15:57

Σωστό κι αυτό αλλά ένα interface δεν φτάνει. Όχι απλώς λειτουργία συγχρονισμού δεν έχει αλλά ούτε καν λειτουργία υπενθύμισης; Πιο πολύ σαν εναλλακτική του Notes.app μου κάνει παρά του Reminders.app

#7   mikrovioslive

mikrovioslive

    iPH Addict

  • 739 μηνύματα
  • Twitter:@mikrovioslive
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:mikrovioslive

Δημοσίευση 15/02/2012 - 23:45

Σύμφωνο απόλυτα μαζί σ φίλε μ ..!!! Απλά σημειώσεις .; Είναι μια εφαρμογή δουλεμενη στα μισά της .. Όσο απλό και να φαίνεται είναι περίπλοκο τραβά εδώ τραβα εκεί .. Κάτω πάνω ... Εγώ απλά χρεισημοποιω το πανάρχαιο TODO και όσα και να έχω δοκιμάσει. Δεν το αλλάζω ... Όσοι χρεισημοποιουν todo καταλαβαίνουν τι εννοώ ...!!!

#8   monotis

monotis

    iPH Contributor

  • 1.164 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/02/2012 - 00:36

Εγω δεν εχω καταλαβει τι κανει βασικα,το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι το κανει τοσο εξυπνα και ωραια

#9   Nnaf

Nnaf

    iPH Addict

  • 733 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/02/2012 - 06:49

Εγω πάντως για todo εφαρμογη χρησιμοποιώ το reminders του iOS,απλά πράγματα

#10   larryf13

larryf13

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:larryf13

Δημοσίευση 16/02/2012 - 12:20

Τι βλακεία είναι αυτή; Πόσο σπρώξιμο δηλαδή έφαγε αυτή η εφαρμογή για να κυκλοφορήσει σε τόσα sites...

To-Do εφαρμογή είναι η μεγαλύτερη απάτη ever. Αφού το λειτουργικό έχει τα ημερολόγια του, καλύπτεσαι από εκεί.

#11   Slaughter

Slaughter

    iPH Addict

  • 879 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 16/02/2012 - 12:36

ελπίζω σε κάνα επόμενο Update να βάλουν κ κάνα icloud storage γιατί μπορείς άνετα να χάσεις τα data σου
κατά τα άλλα φαίνεται απλη αν την μάθεις λίγο

#12   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 24/04/2012 - 13:01

Αναρτημένη εικόνα


To Clear, η έξυπνη και πρωτότυπη to-do εφαρμογή σημειώσεων στην οποία είχαμε αναφερθεί λεπτομερώς σε προηγούμενο δημοσίευμα, αναβαθμίστηκε σήμερα προσφέροντας μερικές σημαντικές βελτιώσεις σε σχέση με την αρχική έκδοση, όπως shake to undo, απεριόριστο αριθμό χαρακτήρων και μυστικά themes. Εκτός από αυτά προστέθηκε μια επιλογή για την εμφάνιση της status bar με την ώρα στην κορυφή, βελτιώθηκε η απόκριση του tap-to-create και αναβαθμίστηκαν μερικά γραφικά στοιχεία στο γενικότερο περιβάλλον της εφαρμογής.

Μπορείτε να κατεβάσετε το Clear από το App Store [iTunes link] στην τιμή των 0.79€

Follow me on twitter


#13   Rottweiler

Rottweiler

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:greekrottys

Δημοσίευση 24/04/2012 - 13:11

Τι μυστικά Themes? Τα βρήκε κανένας? Τα ίδια μου φαίνονται εμένα.

#14   xmembs

xmembs

    iPH Enthousiast

  • 438 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/04/2012 - 13:15

Και πάλι το Sync δεν εκπληρώθηκε ως επιθυμία πολλών.

Όμορφο interface (αν και προσωπικά τα πολλά έντονα χρώματα μου προκαλούν ζαλάδα), αλλά τίποτα ουσιαστικό. Το αγόρασα για χαβαλέ, το απεγκατέστησα την ίδια ώρα.

Τα Reminders-Calendar-Notes του iOS νομίζω οτι αποτελούν την τέλεια λύση για To-Do εφαρμογές. Όλα τα άλλα πλέον δεν έχουν θέση στο SpringBoard μου :)

#15   xarislts

xarislts

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@xarislts
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • GameCenter:xaris_lts

Δημοσίευση 24/04/2012 - 14:05

Τι μυστικά Themes? Τα βρήκε κανένας? Τα ίδια μου φαίνονται εμένα.


Αν έχεις εγκατεστημένο το path σου βγάζει ένα μυστικό theme, αλλα δεν είναι κ πολυ ωραίο. Αντί για κόκκινες οι κατηγορίες είναι γκρι κ είναι αρκετά μονοτονο...

Εγω το αγόρασα χτες κ κατευθείαν έγραψα μια σημείωση με 78 χαρακτήρες κ είδα ότι την καταχωρησε κ μου φάνηκε περίεργο... Δεν ήξερα ότι έγινε αναβάθμιση. Αλλα κ πάλι θα προτιμούσα περισσότερο να γίνεται συγχρονισμός με το iCloud, γιατι οι σημειώσεις μας δεν αποθηκεύονται πουθενά κ σε περίπτωση που πάθει κάτι το τηλέφωνο θα τις χάσουμε...

Τελευταία επεξεργασία από: xarislts, 24/04/2012 - 14:08


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες