Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Με αφορμή τις "Θερμίδες": Πως γίνεται ένα review...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 19/10/2009 - 22:12

Σε συνέχεια του http://www.iphonehel...430 , θα επιχειρήσω σε αυτό το νέο thread να πω δυο – τρία πράγματα για το πως ακριβώς γίνεται το software reviewing: τα βασικά guidelines είναι κοινά για όλες τις πλατφόρμες και ισχύουν ακέραια για την πλατφόρμα του iPhone. Κάνω τον κόπο να ασχοληθώ με το αντικείμενο επειδή τα σχόλια μου για αρκετές εκ των Ελληνικών εφαρμογών του iPhone (και ειδικά για τις Θερμίδες) ήταν αρκετά αιχμηρά και κάποιοι ενοχλήθηκαν, σε τέτοιο μάλιστα βαθμό ώστε άκουσα τα εξ αμάξης...

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι προγραμματιστής. Αν και έχω σταματήσει εδώ και μερικά χρόνια να ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο, υπήρξα software reviewer επι σειρά ετών, για αρκετά τεχνολογικά περιοδικά. Σε αντίθεση με την άποψη του bluradio (“...καλό θα ήταν αυτοί που κρίνουν να έχουν φτιάξει τουλάχιστον μία εφαρμογή ή να έχουν ασχοληθεί επι του θέματος, να έχουν ανοίξει το xcode, έστω απο περιέργεια να δούν τι διάολο είναι αυτό, κι όχι να κρίνουν μόνο συγκρίνοντας και υπολογίζοντας αφαιρετικά...”), το software reviewing (τουλάχιστον σε επαγγελματικό επίπεδο, όπως το έχω βιώσει εγώ) δεν γίνεται ΠΟΤΕ απο προγραμματιστές: Η δουλειά του software reviewer ΔΕΝ είναι να μετρήσει το budget, το κόστος, τον χρόνο, τις εργατοώρες και το πόσοι άνθρωποι δούλεψαν για να παραχθεί μια εφαρμογή, ούτε να ελέγξει αν η εφαρμογή φτιάχτηκε μέσα σε 2 ώρες ή σε δυο χρόνια και ποιός ήταν ο βαθμός δυσκολίας της (πράγματα τα οποία θα λάμβανε σοβαρά υπόψη του ένας προγραμματιστής αν έκανε αυτός το review). Και ο λόγος για τον οποίο ΔΕΝ ασχολείται με αυτά τα πράγματα ο reviewer, είναι για να μην χάσει τον στόχο του. Για τον reviewer μια εφαρμογή, είτε είναι επεξεργαστής κειμένου, είτε είναι πρόγραμμα 3D modeling, είτε είναι τηλεοπτικός οδηγός, είτε είναι θερμιδομετρητής, υπόκειται στα ίδια αυστηρά κριτήρια αξιολόγησης, τα οποία είναι κοινά για όλες τις εφαρμογές. Το κόστος, ο χρόνος, οι εργατοώρες και τα συναφή έχουν σχέση με την τιμολόγηση της εφαρμογής, και όχι με την αξιολόγηση της. Αξιολόγηση. Αυτή είναι η λέξη – κλειδί. Και η αξιολόγηση γίνεται ΠΑΝΤΑ απο την σκοπιά του end user. Αυτός είναι ο στόχος του reviewer: η αξιολόγηση του software απο την μεριά του τελικού χρήστη, χρησιμοποιώντας συγκεκριμένα κριτήρια ποιότητας...

Το πρώτο πράγμα λοιπόν που κοιτάει ένας reviewer όταν επιχειρεί να αξιολογήσει μια εφαρμογή, είναι εάν η εφαρμογή κάνει αυτό το οποίο υποτίθεται ότι πρέπει να κάνει/ αναμένεται να κάνει/ διαφημίζεται ότι κάνει. Τις περισσότερες φορές αυτά τα τρία δεν συμπίπτουν. Όταν συμπίπτουν, τότε έχουμε μια καλή αρχή. Αλλα συνήθως το τι υποτίθεται ότι κάνει η εφαρμογή, είναι διαφορετικό τόσο απο τι περιμένει κανείς να κάνει, όσο και απο το τι διαφημίζεται ότι κάνει.

Case Study: Θερμίδες. Αντιγράφω απο το Application description στο AppStore: “Useful in every situation. Wherever you are eating or drinking, in home, work or out with your friends you can now calculate the number of calories and not be afraid of eating too mutch”.
Αυτή είναι η διαφήμηση του Θερμίδες. Δίνει στον υποψήφιο αγοράστη την εντύπωση ότι χρησιμοποιώντας την, θα μπορεί να υπολογίζει με ακρίβεια τον αριθμό των θερμίδων που καταναλώνει. Αυτό το οποίο δεν λέει, είναι ότι ο χρήστης θα πρέπει να κάνει ο ίδιος τους υπολογισμούς με το μυαλό του, μιας και η εφαρμογή δεν διαθέτει κάποιου είδους calculator (ώστε να μπορεί ο χρήστης να προσθέσει 3-4 τροφές μαζί και να δεί απευθείας το σύνολο των θερμίδων). Ακόμα χειρότερα, αυτό το οποίο ο χρήστης δεν γνωρίζει είναι ότι η θερμιδική αξία των τροφών που αναφέρονται στην εφαρμογή δεν βασίζεται σε κάποια δεδομένη σταθερά (πχ σε 100 γραμμάρια τροφής για όλο το φάσμα των τροφών), αλλά για κάθε τροφή λαμβάνεται υπόψη διαφορετική ποσότητα, πολλές φορές μάλιστα ασαφής: Η “μερίδα” δεν είναι τυποποιημένη ποσότητα φαγητού, ποτέ άλλωστε δεν υπήρξε. Και αυτό το “μέτριο” αβοκάντο τι ποσότητα φαγητού είναι?

Το δεύτερο πράγμα το οποίο εξετάζει ο reviewer είναι το κατά πόσο αυτό που κάνει η εφαρμογή είναι πράγματι χρήσιμο. Για τις περισσότερες εφαρμογές η απάντηση σε αυτό το ερώτημα είναι αρνητική, και επιπλέον εξαρτάται άμεσα απο τα ευρήματα του πρώτου μέρους της αξιολόγησης. Στην περίπτωση των Θερμίδων: Πόσο χρήσιμο είναι τελικά αυτό που κανει η συγκεκριμένη εφαρμογή; Αν αυτό που κάνει δεν διαφέρει σε τίποτα απο το να έχεις σε ένα μικρό βιβλιαράκι γραμένες χίλιες τροφές με την αντίστοιχη θερμιδική τους αξία με μη – τυποποιημένο τρόπο, και στο τέλος ένα ευρετήριο με τι τροφές και την σελίδα στην οποία θα τις βρείς, τότε η χρησιμότητα της εφαρμογής είναι απο ελάχιστη εώς μηδαμινή, μιας και όλη η δουλειά (κοινώς, ο υπολογισμός των θερμίδων με τα διάφορα είδη τροφών) γίνεται και στις δύο περιπτώσεις απο τον ίδιο τον χρήστη με την χρήση του... εγκεφάλου του. Ποιός ο λόγος ύπαρξης μιας εφαρμογής, όταν καταργείς το πλεονέκτημα χρήσης της εφαρμογής που είναι η αυτοματοποίηση της εργασίας;

Τέλος, το τρίτο πράγμα το οποίο εξετάζει ένας reviewer, με βάση πάντα τα παραπάνω, είναι το τι τελικά λείπει απο την εφαρμογή. Και εδώ αναπόφευκτα εισέρχεται η σύγκρισή με αντίστοιχες εφαρμογές. Και η σύγκριση συνήθως είναι αμείλικτη, καθώς γίνεται απο την μεριά του τελικού χρήστη, ο οποίος φυσικά ενδιαφέρεται πρώτα και κύρια για την κάλυψη των αναγκών του, και όχι για την εθνικότητα του developer της εφαρμογής...

Φυσικά σε αυτό το “πακέτο” έρευνας μπαίνουν και άλλα στοιχεία τα οποία εξετάζει ο reviewer, όπως είναι η σταθερότητα της εφαρμογής, τα τυχόν bugs, τα εξτρά χαρακτηριστικά που δίνουν επιπρόσθετη αξία στην εφαρμογή, η καμπύλη μάθησης, η αυθεντικότητα/ πρωτοτυπία της εφαρμογής, το “εικαστικό” της τμήμα (κοινώς τα εμφανισιακά της χαρακτηριστικά), η “μακροζωία” της (για πόσο καιρό κρατάει το ενδιαφέρον του χρήστη), το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται, και το πόσο ανταγωνιστική είναι σε σχέση με τις “αντίπαλες “εφαρμογές.

Χρησιμοποιώντας όλα τα παραπάνω, μπορείτε με άριστα το 10 να δώσετε μια βαθμολογία στις Θερμίδες; Και αφού βαθμολογήσετε, προσπαθήστε να εξηγήσετε πως γίνεται στο AppStore σε σύνολο 3 review με άριστα τα πέντε αστέρια, να έχει 2 review με τέσσερα αστέρια και 1 με δύο, και το μόνο πρόβλημα που εντοπίζεται είναι το ότι στις μεγάλες προτάσεις δεν φαίνεται ο αριθμός των θερμίδων...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 19/10/2009 - 22:14


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2009 - 23:01

Θα συμφωνήσω όσο πάει με τον tillter...

Είναι τουλάχιστον τραγικό να δίνεις λεφτά για κακογραμμένες (ή μισογραμμένες) τσαπατσουλιές του κ***υ. Θέλουμε καλούς και αυστηρούς reviewers γιατί αλλιώς καταλήγουμε να αγοράζουμε επικές πατάτες Νευροκοπίου που μας τις πουλάνε για optimized κώδικα εφάμιλλο με τον μηχανισμό των αντικυθήρων.

Τραγικό επίσης να κλαίγεται ο εκάστοτε developer για τον κόπο και το χρόνο τα λιωμένα πλήκτρα τους ρόζους στα χέρια και τις σκασμένες σόλες των παπουτσιών του μέχρι επιτέλους να τελειώσει η εφαρμογή. Το χαμηλό κόστος στο οποίο η ρουφιάνα η κοινωνία τον αναγκάζει να πουλήσει την εφαρμογή του αν και όλοι βαθιά μέσα μας ξέρουμε οτι έπρεπε να αγγίζει την τιμή του photoshop (ακατέβατα και χωρίς φπα) και ουσιαστικά μας κάνει χάρη που μας τη δίνει τόσο φτηνά. Να σταματήσει τις @@ριες του τύπου άμα δε ξέρετε μη μιλάτε (κι εσύ αμα δε μπορείς μη προγραμματίζεις) και θα μάθουν κάποτε οι πελάτες να μη γκρινιάζουν, πρέπει εσύ να μάθεις οτι ο πελάτης δεν σ έχει ανάγκη, εσύ τον χρειάζεσαι και τα χέρια σου θα βγάλουν αίμα για να κάνεις κάτι που θέλει να αγοράσει, πρέπει να μάθεις οτι τα λεφτά του (όσα και αν είναι, μην ακούσω, έεεελα μωρε 1 ευρώ είναι) δουλεύει για να τα βγάλει οπότε αν είναι να στα δώσει μπορεί να γκρινιάζει όσο γουστάρει, πλήρωσε, τέρμα, μόκο.

Σύντομες και απλές λύσεις,

-Μη πουλάτε αηδίες
-Μη πουλάτε beta καταστάσεις
-Μη πουλάτε αηδίες και πάτε να βγείτε από πάνω
-Μη τρώτε όλα τα πακοτίνια, αφήστε και για μένα τίποτα

αυτά για τώρα, τα άλλα αργότερα...

Τελευταία επεξεργασία από: thanasis, 19/10/2009 - 23:24


#3   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 19/10/2009 - 23:43

Και επειδή μου έχει βγεί το όνομα οτι μόνο θάβω, να πώ ότι το "Πάμε Σινεμά" που κυκλοφόρησε πρόσφατα (και το οποίο επίσης αγόρασα μαζί με το Greek TV Guide) είναι καλή εφαρμογή, αν και με μερικές προσθήκες θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερη. Το μόνο μεγάλο μείον της (το οποίο είναι και η αιτία που την βαθμολόγησα χαμηλά στο AppStore) είναι η τιμή της: 5 ευρώ είναι πολλά, όπως και να το δεί κανείς. Δεν γίνεται στην τελική ένα app που προβάλει πρόγραμμα κινηματογράφων (μίας μονο πόλης μάλιστα) να είναι ακριβότερο απο το Need for Speed: Undercover ή το Shrek Kart που βγήκε μόλις πριν απο λίγες μέρες... Και η δικαιολογία της "μικρής Ελληνικής αγοράς" δεν έχει αξία, γιατί ήταν επιλογή των developers να αυτο-περιοριστούν σε αυτή τη μικρή αγορά. Δεν φταίει ο χρήστης για τις επιλογές των developers...

#4   ellin

ellin

    iPH User

  • 195 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2009 - 23:56

Συμφωνώ και εγώ με την σειρά μου... οι Εληνικές εφαρμογές είναι (κατά 90%) αρπαχτές και προχειροδουλειές.

Αν απευθύνονταν στο παγκόσμιο κοινό δεν θα τις αγόραζε κανείς... προφανώς αυτός είναι και ο λόγος που τις βγάζουν ΜΟΝΟ στο Ελληνικό Appstore ;)


Ερώτηση: Γιατί μπαίνουν στον κόπο να φτιάξουν τέτοιες εφαρμογές; Απ΄όσο γνωρίζω η Apple σου κόβει την 1η επιταγή ΜΟΝΟ εφόσον ξεπεράσεις τα 100$.

Για μία άθλια ελληνική εφαρμογή την οποία κάποιος κοστολογεί 0.79€ αυτό σημαίνει ότι πρέπι να πουλήσει περίπου 150 κομμάτια (βαριέμαι να κάνω την πράξη τώρα) δεδομένου ότι η Apple παρακρατεί το 30% της τιμής... Αξίζει να κάτσει κάποιος να ασχοληθεί και να δημιουργήσει κάτι μέτριο; Για πιό λόγο;

Ελπίζω να ξανά-δούμε μία πραγματικά άξια εφαρμογή φτιαγμένη από Έλληνες η οποία να κάνει παγκόσμια καριέρα (βλ. iSteam - όχι ότι ήταν κάτι τέλειο αλλά είχε τον wow factor που την έκανε διάσημη)

#5   kostastnt

kostastnt

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2009 - 03:25

Εγώ απλά να πω ότι γενικά δεν με ενδιαφέρει αν μια εφαρμογή είναι φτιαγμένη από Έλληνα, Πακιστανό ή Αριανό... Ούτε θέλω να στηρίξω κάποιον, ούτε τίποτα... Την δουλειά μου/διασκέδαση μου θέλω να κάνω... Και ούτε στέκει σαν δικαιολογία για την τιμή μιας εφαρμογής αν ξέρω πόσο δύσκολο είναι ή αν μπορώ εγώ να το κάνω φθηνότερα... Δεν νομίζω κάποιος προγραμματιστής να αναγκάστηκε να βγάλει μια εφαρμογή...

Αυτά, αύριο θα συνεχίσω πιο ολοκληρωμένα την σκέψη μου...

#6   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2009 - 07:23

Εγώ πάντως το εορτολόγιο το αγόρασα (αν και έχω περασμένες τις γιορτές στο iCal και έχω sync me mobileme), γιατί είναι μια καλή ελληνική προσπάθεια με προοπτικές εξέλιξης... α! και λογική τιμή (1,50€)

#7   WishmasteR

WishmasteR

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2009 - 08:32

γι αυτο και μονο το λογο δεν αγορασα τις συγκεκριμενες εφαρμογες "tv guide" και "παμε σινεμα", νταξ ειπαμε να πληρωσουμε για να παρουμε αυτες τις χρησιμες εφαρμογες αλλα οχι κι ετσι. 4-5 ευρω ειναι παααρα πολλα γι αυτα που εχουν να προσφερουν. πανω απο 2 ευρω εκαστος δεν θα εδινα γι αυτες με τιποτα. στην εφαρμογη του σινεμα για παραδειγμα που βρηκα free για αγγλικους κινηματογραφους εχει ακομα να κατεβαζεις και τα trailers απο τη σελιδα της apple. μονο και μονο για να μου δειχνει την ωρα προβολης σορρυ αλλα τοσα λεφτα δε δινω.
ειπαμε να υποστηριξουμε καθε ελληνικη προσπαθεια και εχω προσπαθισει πραγματικα αγοραζοντας την "κερκιδα" και "εορτολογιο" αλλα οχι και να μας γ*##@%ε!..

#8   leras

leras

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2009 - 10:36

Δεν διαφωνώ με τα αρνητικά reviews, απλά τα περισσότερα reviews του Tillter είναι άνευ περιεχομένου. π.χ.:

Ειλικρινά, μια εφαρμογή σαν αυτή δεν μπορώ να την δω παρά μόνο σαν άσκηση, δοκιμή ή εξάσκηση πάνω στη γλώσσα προγραμματισμού του iPhone. Σαν μια γενική δοκιμή δηλαδή που κάνει κάποιος ο οποίος σκοπεύει να γράψει εφαρμογές για μια πλατφόρμα, αλλά θέλει να ξεκινήσει πρώτα με κάτι απλό για να δει πως τα πάει. Παρ΄ όλα αυτά, την προωθείτε κανονικά σαν εμπορική εφαρμογή. Ακόμα και τα 0.79 ευρώ που ζητάτε, είναι πολλά για μια εφαρμογή η οποία ουσιαστικά είναι ένα δοκιμαστικό app ελλάσονας αξίας, σημασίας και πρωτοτυπίας, και η οποία θα έπρεπε να είναι free όπως όλες οι εφαρμογές αυτού του επιπέδου...


Αντιθέτως, παραθέτω ένα παράδειγμα χρήσιμου review (από τον ίδιο):

Εδώ καλά αμα προσέξεις τις screenshots απο τις Θερμίδες, θα δείς ότι δεν έκαναν κάν τον κόπο να τσεκάρουν την ορθογραφία στις τροφές που έβαλαν, πόσες και πόσες είναι χωρίς τόνους...
Η εφαρμογή είναι όλες κι όλες χίλιες τροφές με τις αντίστοιχες θερμίδες σε fix ποσότητες, και ένα search! Δεν έχει τίποτε άλλο! Τρείς τροφές απο την λίστα να φάς, πρέπει να βγάλεις χαρτί και μολύβι για να μετρήσεις σύνολο θερμίδων! Ούτε καν ένα απλό calculator δεν έβαλαν στην εφαρμογή! Ούτε καν δυνατόητα να επιλέγεις την ΠΟΣΟΤΗΤΑ της τροφής για να δείς πόσες τελικά θερμίδες παίρνεις!



#9   leras

leras

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2009 - 10:47

Επίσης σχολιάζω από το αρχικό thread:

Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω "Ως πότε άραγε οι Έλληνες developers θα λειτουργούν με ορίζοντα πλατείας του χωριού και αρπαχτής;" όσο οι Έλληνες developers θα λειτουργούν με την μίζερη λογική του "ελληνικού κοινού", οι μόνες ελληνικές εφαρμογές που θα βλέπουμε θα είναι σαν αυτή... Όταν το όριο είναι ο ουρανός και εσύ βάζεις τον πήχη στους 30 πόντους, ε τότε αυτό αποκαλείται μιζέρια...


καθώς και το:

Και η δικαιολογία της "μικρής Ελληνικής αγοράς" δεν έχει αξία, γιατί ήταν επιλογή των developers να αυτο-περιοριστούν σε αυτή τη μικρή αγορά. Δεν φταίει ο χρήστης για τις επιλογές των developers...


Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να βγαίνουν μόνο εφαρμογές για τα σινεμά τις Κίνας. Αν δεν "αυτοπεριοριζόταν" κάποιος σε "ορίζοντα πλατείας" τότε απλά δεν θα έβγαινε ποτέ εφαρμογή για τα ελληνικά σινεμά. Και δεδομένου ότι η ελληνική αγορά είναι πολύ μικρή, υποθέτω πως οι developers την χρεώνουν τόσο για να μπορέσουν να κάνουν απόσβεση. Αν σε απασχολεί το κόστος είμαι σίγουρος πως θα μπορείς να βρεις εφαρμογή για τα σινεμά του Πεκίνου στα 0,79 ευρώ.

#10   ps3addict

ps3addict

    iPH newbie

  • 89 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2009 - 11:13

Συμφωνώ με τον Tillter σε 'οτι έχει γράψει σε αυτό το νήμα. Και το #1 και το #3

Υ.Γ. Για την εφαρμογή με το Cinema συμφωνώ επίσης. Έχει τρομερές ελλείψεις και τα 5 ευρώ που κοστίζει δεν τα αξίζει. Το κατέβασα και εγώ γιατί πάω πολύ στον κινηματογράφο αλλα δεν με βοήθησε καθόλου.

Υ.Γ.2. Προσωπικά δεν με νοιάζει αν είναι Έλληνας ο developer. Αντίθετα, ειδικά αν είναι Έλληνας, το κοιτάω 2 φορές γιατι η έννοια της αρπαχτής κυλάει στο αίμα μας. Και εγώ μέσα. Δυστηχως...

#11   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 20/10/2009 - 11:45

Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να βγαίνουν μόνο εφαρμογές για τα σινεμά τις Κίνας. Αν δεν "αυτοπεριοριζόταν" κάποιος σε "ορίζοντα πλατείας" τότε απλά δεν θα έβγαινε ποτέ εφαρμογή για τα ελληνικά σινεμά. Και δεδομένου ότι η ελληνική αγορά είναι πολύ μικρή, υποθέτω πως οι developers την χρεώνουν τόσο για να μπορέσουν να κάνουν απόσβεση. Αν σε απασχολεί το κόστος είμαι σίγουρος πως θα μπορείς να βρεις εφαρμογή για τα σινεμά του Πεκίνου στα 0,79 ευρώ.


Μη κολάς στο Πάμε Σινεμά, το σχόλιο μου ήταν ευρύτερο: Όταν μιλάω για την "πλατεία του χωριού", αναφέρομαι στην εμμονή δημιουργίας εφαρμογών που έχουν εξορισμού περιορισμένο κοινό, το Ελληνικό. Δε λέω, σίγουρα χρειάζεται και το Πάμε Σινεμά, και το Greek TV Guide και το Κερκίδα, και το Εορτολόγιο και όλες οι ελληνικού περιεχομένου εφαρμογές. Αλλά είναι άλλο πράγμα να βγάζεις ΚΑΙ ελληνικού περιεχομένου εφαρμογές, και άλλο πράγμα να βγάζεις ΜΟΝΟ ελληνικού περιεχομένου εφαρμογές. Η διαφορά ανάμεσα στα δύο είναι σημαντικότατη για έναν απλό λόγο: όταν βασίζεσαι αποκλειστικά και μόνο στην Ελληνική αγορά, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις απόσβεση της επένδυσης σου, ειδικά όταν η εφαρμογή σου είναι απο μέτρια εώς κακή (πχ Θερμίδες). Επειδή όμως θες ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να κάνεις απόσβεση (ακόμα κι αν είναι η πρώτη σου εφαρμογή, ακόμα κι αν είναι περιορισμένου ενδιαφέροντος, ακόμα κι αν είναι μισοτελειωμένη), την υπερκοστολογείς, και βασίζεσαι στο "φιλότιμο του έλληνα" για να την πουλήσεις. Οπότε την βλέπεις για 2-3 εβδομάδες στην πρώτη θέση των πωλήσεων στο AppStore, και μετά εξαφανίζεται. Για κοιτάξτε λίγο το AppStore, που πήγε η Κερκίδα; που πήγε το Greek Radio?που πήγε το iSuper League; Αυτή λοιπόν για μένα είναι η λογική της αρπαχτής. Αν θες να είσαι σοβαρός, δε βαράς 3 και 5 ευρώ για εφαρμογές που δεν αξίζουν ούτε τα μισά απο αυτά που ζητάς, μόνο και μόνο επειδή θες να βγάλεις γρήγορα τα λεφτά σου και να έχεις και κέρδος απο πάνω. Η ανάπτυξη εφαρμογών είναι σοβαρή υποθεση, η ανάπτυξη εφαρμογών είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ. Προφανώς πολλοί εδώ στην Ελλάδα (όχι πως δεν υπάρχουν τέτοιοι και στο εξωτερικό) αντιμετωπίζουν την ανάπτυξη εφαρμογών ως χόμπι για να βγάλουν γρήγορο χαρτζιλίκι: Μια παρέα 2-3 πιτσιρικάδων κάνουν σκόντο και πέρνουν ένα μεταχειρισμένο MacBook, κάνουν και τη συνδρομή στην Apple, και χρησιμοποιώντας τις ελάχιστες προγραμματιστικές τους γνώσεις, τα παραδείγματα και τα έτοιμα patterns των οδηγών της Apple καταλήγουν με εφαρμογές τύπου Θερμίδες, και τις πουλάνε στο AppStore ελπίζωντας να βγάλουν κανά φράγκο... Και πιστέψτε με, οι περισσότεροι "έλληνες developers", τέτοιοι είναι. Ε λοιπόν συγνώμη, αλλά δεν είσαστε ούτε Geohot ούτε Saurik: είστε απλά μέτριοι. Και δεν μπορείτε επ'άπειρον να πουλάτε φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

#12   leras

leras

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/10/2009 - 12:07

Για κοιτάξτε λίγο το AppStore, που πήγε η Κερκίδα; που πήγε το Greek Radio?που πήγε το iSuper League;


Και οι 3 εφαρμογές που αναφέρεις είναι στις top 2 θέσεις των κατηγοριών τους (Sports και Music).

#13   WoodyAllen

WoodyAllen

    iPH Contributor

  • 1.116 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2009 - 12:10

Λοιπόν θα μιλήσω και εγώ από την πλευρά του non iPhone proffesional developer.

Καταρχήν κατανοώ απόλυτα τον μόχθο των συνάδελφων προγραμματιστών για να δουλέψουν σε μια τόσο στρυφνή πλατφόρμα. Objective- C, pointers απουσία garbage collector!!!! νομίζαμε ότι τα είχαμε ρίξει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας (εκτός από αυτούς που γράφουν drivers) αλλά φευ το iPhone τα ξαναφερε στο προσκήνιο. Άρα το να φτιάξεις μια εφαρμογή δεν είναι ούτε απλό ούτε trivial όπως ας πούμε να φτιάξεις μια ιστοσελιδούλα για την τάδε εταιρία με ένα απλό Content management.

Αυτό βέβαια δεν αναιρεί το βασικό επιχείρημα του Tilter ότι για τον end user όλα αυτά είναι άνευ σημασίας. Ο χρήστης θέλει να κάνει την δουλειά του απλά, απροβλημάτιστα και εύκολα. Άρα συμφωνώ σίγουρα με την ουσία της κριτικής του.

Βέβαια λόγω αν θέλετε συναδελφικής αλληλεγγύης δηλώνω αλληλέγγυος με τα παιδιά που φτιάξανε την εφαρμογή (τα οποία ούτε καν ξέρω) και είμαι σίγουρος ότι το version 2.0 θα είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που μάλλον είχαν στο μυαλό τους αρχικά αλλά δεν το αποτυπώσανε αν θέλετε με σαφήνεια στην εφαρμογή τους.

#14 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 20/10/2009 - 12:56

1 Σοκοφρέτα 1 ευρώ
1 κουτάκι τσίχλες 80 λεπτά- 1,5 ευρώ
1 μπουκαλάκι νερό 50 λεπτά
1 κρουασαν σοκολάτας 1 ευρώ
1 φλυτζανάκι καφέ απο τον καφενέ της γειτονιάς μου 1 ΕΥΡΏ
Αμοιβή ηλεκτρολόγου για να μου αλλάξει 5 λάμπες 50 ευρώ
Αμοιβή αλλοδαπού μπογιατζή για βαφή ενός δωματίου σε δύο ώρες 200 ευρώ

iRadio GR εφαρμογή στο iPhone 1,59 ευρώ
thermides εφαρμογή στο iPhone 0,79 ευρώ
Εορτολογιο εφαρμογή στο iPhone 1,59 ευρώ
Πάμε Cinema εφαρμογή στο iPhone 4,99
Greek tv guide εφαρμογή στο iPhone 2,99


Αύριο θα καταθέσω και τιμές Super market όπου σε κανένας δεν κάνει review!!!

#15   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 20/10/2009 - 14:18

Συμφωνώ, just do it.

Nα κατατεθούν κι άλλα στοιχεία όμως, όπως budget, κόστος, χρόνος, εργατοώρες, πόσοι άνθρωποι δούλεψαν για μια εφαρμογή.
Υπάρχουν εφαρμογές που έγιναν μέσα σε δύο ώρες και φαίνονται στα μάτια των χρηστών απίστευτα δύσκολες κι έβγαλαν πολλά χρήματα και υπάρχουν εφαρμογές που έγιναν σε τρείς και τέσσερις μήνες και διατέθηκαν δωρεάν γιατί έτσι την είδαν οι κατασκευαστές τους!
Υπάρχουν εφαρμογές που έχουν απίστευτη δουλεια στη βάση τους κι όχι στην υλοποίηση της καθαυτού εφαρμογής!
Καλό θα ήταν αυτοί που κρίνουν να έχουν φτιάξει τουλάχιστον μία εφαρμογή ή να έχουν ασχοληθεί επι του θέματος (να έχουν ανοίξει το xcode, έστω απο περιέργεια να δούν τι διάολο είναι αυτό) κι όχι να κρίνουν μόνο συγκρίνοντας και υπολογίζοντας αφαιρετικά 'οπως μόνο αυτοί που έχουν παίξει λίγο μπάλλα κι έχουν ματώσει το γονατάκι τους, πέπει να μιλάνε για ποδόσφαιρο.
Στο τέλος θα καταλάβουν όλοι οι "πελάτες" αλλά και οι developers οτι καμμία εφαρμογή δεν θα πρέπει να διατίθεται δωρεάν, εκτός κι αν έχει διαφημιστικό σκοπό για να διαφημίσει δηλαδή την full version της εφαρμογής!

Just do it Tilter.

Υ.Γ.
Σίγουρα θα βγεί κάτι καλό και δημιουργικό!

Δεν με ενδιαφέρει τίποτα απο τα πρώτα. Ούτε το κόστος (πιο κόστος), ούτε ο χρόνος ούτε τίποτα. Είμαι πελάτης και με ενδιαφέρει μόνο το προιόν και η χρησιμότητα του. Δεν με ενδιαφέρει αν έκανες μισή ώρα,2 μέρες ή 5 μήνες πραγματικά ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ στο ελάχιστο.

Θα σε κρίνουν είτε το θές είτε όχι ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ που αγοράζουν το προιόν σου, είτε είναι app είτε είναι αυτοκίνητο. Για να πώ ότι ένα αυτοκίνητο δεν είναι καλό δεν χρειάζεται να είμαι μηχανολόγος μηχανικός για να το διαπιστώσω, όπως και αν μια app είναι μάπα, super wow programmer.

Kαμία εφαρμογή δωρεάν; ΟΚ ας ξεκλειδώσει η apple το fm tuner και συνέχισε εσύ να έχεις το iradio στα 1.59 για να δούμε πόσους πελάτες θα πιάσεις. Ας φτιάξει κάποιος κάτι ημιτελές ας το κάνουν review στο itunes και κανένας άλλος εκτός απο την παρέα του developer να δούμε πόσους πελάτες θα έχει και εκείνος.



1 Σοκοφρέτα 1 ευρώ
1 κουτάκι τσίχλες 80 λεπτά- 1,5 ευρώ
1 μπουκαλάκι νερό 50 λεπτά
1 κρουασαν σοκολάτας1 ευρώ
1 φλυτζανάκι καφέ απο τον καφενέ της γειτονιάς μου 1 ΕΥΡΏ
Αμοιβή ηλεκτρολόγου για να μου αλλάξει 5 λάμπες 50 ευρώ
Αμοιβή αλλοδαπού μπογιατζή για βαφή ενός δωματίου σε δύο ώρες 200 ευρώ

iRadio GR εφαρμογή στο iPhone 1,59 ευρώ
thermides εφαρμογή στο iPhone 0,79 ευρώ
Εορτολογιο εφαρμογή στο iPhone 1,59 ευρώ
Πάμε Cinema εφαρμογή στο iPhone 4,99
Greek tv guide εφαρμογή στο iPhone 2,99


Αύριο θα καταθέσω και τιμές Super market όπου σε κανένας δεν κάνει review!!!


1 κουτάκι τσίχλες. Μασάς μία για καμια ώρα κλατς κλούτς ανοίγεις και λίγο το στόμα αν είσαι μοσχάρι και όλα μια χαρά. Βάλε ότι έχει καμια 9-10 τσίχλες άρα 10 ώρες απασχολεί το στόμα σου χωρίς παράπονο.

1 κρουασάν σοκολάτας/σοκοφρέτα . Έχει μέσα σοκολάτα οπότε ότι και να πούμε είναι λίγο. Σοκολάτα uber alles.

1 μπουκαλάκι νερό. Αποτελείσαι απο 70+% απο νερό και χρειάζεται για να ζήσεις/ξεδιψάσεις. Είναι απαραίτητο και για την διατήρηση της υγείας σου.

1 φλυτζανάκι καφέ απο την γειτονιά. (Αν και ΤΡΕΛΗ ΚΛΕΨΙΑ) πάς με τους φίλους σου αράζεις κανα τρίωρο λές τις μλκίες σου σχολιάζεις και καμία, and life goes on. Διασκέδαση έξω απο το σπίτι και κοινωνικοποίηση πράγμα σπάνιο στις μέρες μας.

Αμοιβή ηλεκτρολόγου για αλλαγή λαμπτήρων. Αν και ηλεκτρολόγος μηχανικός (ΟΧΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΩ ΛΑΜΠΕΣ) αν ποτέ μου ζητούσαν να αλλάξω λάμπες σε κάποιο σπίτι θα χρέωνα τα διπλάσια. Είναι κάτι το πολύ απλό με τα εξής βήματα. Ανοίγω τον γενικό διακόπτη ξεβιδώνω την λάμπα αλλάζω την λάμπα, κλείνω το γενικό. Βάζω στοίχημα ότι αν μου δώσεις ένα χιμπατζή μέσα σε ένα μήνα θα στον έχω κάνει expert.

Βάψιμο δωματίου. Το έχω κάνει σε φιλικό σπίτι για παρέα, είναι εξαιρετικά απλό και κάναμε χαβαλέ όλη την ώρα με αποτέλεσμα έξοδα μηδαμινά αρκετές ώρες γέλιου και όμορφο αποτέλεσμα.

iRadio GR. Το κατέβασα όταν το είχες free. Το άνοιξα μια φορά και το έκλεισα. Δεν δέχομαι ότι για να ακούσω radio πρέπει να έχω wifi στο μισό μέτρο τι να κάνουμε. Εύχομαι η apple να ξεκλειδώσει το radio για να μπορώ επιτέλους να ακούσω ραδιόφωνο σαν άνθρωπος. (χωρίς δείγμα κακίας για τα έσοδα σου ειλικρινά).


Γενικότερα ο Tillter έκανε απίστευτο post και αν οι thermides είναι τόσο μάπα όσο λέει (δεν με απασχολέι κάν η εφαρμογή για να την βάλω έτσι για ιδέα) έχει απόλυτο δίκιο και όσοι απαντάτε εναντίον του μάλλον δεν έχετε να επιχειρηματολογήσετε κάτι το πολύ απαραίτητο σε μια αντιπαράθεση.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 20/10/2009 - 14:28


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες