Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Με αφορμή τις "Θερμίδες": Πως γίνεται ένα review...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 20/10/2009 - 14:26

Βέβαια λόγω αν θέλετε συναδελφικής αλληλεγγύης δηλώνω αλληλέγγυος με τα παιδιά που φτιάξανε την εφαρμογή (τα οποία ούτε καν ξέρω) και είμαι σίγουρος ότι το version 2.0 θα είναι πολύ πιο κοντά σε αυτό που μάλλον είχαν στο μυαλό τους αρχικά αλλά δεν το αποτυπώσανε αν θέλετε με σαφήνεια στην εφαρμογή τους.


Ας μην την έβγαζαν ή ας την έβγαζαν δωρεάν για να δούνε τις πρώτες αρνητικές κριτικές να τις διορθώσουν και εγώ μαζί τους μετά να την κοστολογήσουν στα χρήματα που θέλουν.
Το βγάζω κάτι ημιτελές τσεπώνω λεφτά για να κάνω updates μου φαίνεται πως να το πώ; ερασιτεχνικό με δείγμα αρπαχτής μάλλον.

Τελευταία επεξεργασία από: Smaug, 20/10/2009 - 14:26


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   angmar

angmar

    iPH Member

  • 296 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/10/2009 - 14:38

1 Σοκοφρέτα 1 ευρώ
1 κουτάκι τσίχλες 80 λεπτά- 1,5 ευρώ
1 μπουκαλάκι νερό 50 λεπτά
1 κρουασαν σοκολάτας 1 ευρώ
1 φλυτζανάκι καφέ απο τον καφενέ της γειτονιάς μου 1 ΕΥΡΏ
Αμοιβή ηλεκτρολόγου για να μου αλλάξει 5 λάμπες 50 ευρώ
Αμοιβή αλλοδαπού μπογιατζή για βαφή ενός δωματίου σε δύο ώρες 200 ευρώ

iRadio GR εφαρμογή στο iPhone 1,59 ευρώ
thermides εφαρμογή στο iPhone 0,79 ευρώ
Εορτολογιο εφαρμογή στο iPhone 1,59 ευρώ
Πάμε Cinema εφαρμογή στο iPhone 4,99
Greek tv guide εφαρμογή στο iPhone 2,99


Αύριο θα καταθέσω και τιμές Super market όπου σε κανένας δεν κάνει review!!!


Πωω μας την είπες άσχημα τώρα! Πάλι καλά που βρέθηκες να μας ανοίξεις τα μάτια! Μόλις είδα οτι η ΕΥΑΘ μου χρεώνει ένα κυβικό νερό 0,41!!! Λαμόγια του κερατά δηλαδή, το κόβω άμεσα και με τα λεφτά που θα μου μείνουν αγοράζω και το πάμε σινεμά (άχρηστο για την πόλη μου) και το iradio (πολύ κακή σχέση απόδοσης/τιμής).

Το θέμα είναι οτι πιστεύεις οτι η αξία κάποιου πράγματος έχει άμεση σχέση με την τιμή του, αλλά δε μπορώ να καταλάβω γιατί, τόσο φιλοχρήματος;
Οι συγκρίσεις παραμενουν τραγικές, ο Smaug κάλυψε τα Points μου. Διαβάζοντας οτι πιστεύεις οτι κανένα πρόγραμμα δε πρέπει να είναι δωρεάν, θέλω να μου πείς τη γνώμη σου για τους developers των κάτωθι:

- Linux "flavors"
- Mozilla foundation projects
- openoffice
- songbird
- G.I.M.P.
- η λίστα θα μπορούσε να συνεχίζει για μέρες...

ειλικρινά πες μας, όλοι αυτοί είναι μ*****ς;

α, κάνε κι ένα κόπο μια και θα πας supermarket, δες πόσο πήγε ο αρακάς του μπαρμπαστάθη γιατί κάνω review και δεν έχω τιμή.

#18   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 20/10/2009 - 18:30

Διαβάζω απο το About Us στο site του Kwinbo (http://www.kwinbo.com/index.html οι developers του Θερμίδες): "We are a team of greek developers. Since we fall in love with Apple Software & Hardware, we are developing applications for the #1 device ever. the IPHONE. Our vision is to create useful and unique applications".

Είναι προφανές ότι η πρώτη τους εφαρμογή απο τη μια είναι περιορισμένης εώς μηδαμινής χρησιμότητας, απο την άλλη είναι αδύνατον να την χαρακτηρίσει κανείς μοναδική, όσο καλόπιστος κι αν είναι...
Κι όμως, αν πραγματικά ήθελαν να κάνουν μια χρήσιμη και μοναδική εφαρμογή, έστω και με ένα τόσο τετριμμένο αντικείμενο όσο οι θερμίδες, θα μπορούσαν, αρκεί να αφιέρωναν λίγο χρόνο παραπάνω στην προετοιμασία του project. Θα μπορούσαν αντί να αντιγράψουν στεγνά κάποια λίστα τροφών με θερμίδες που βρήκαν σε κάποιο site ή σε κάποιο βιβλίαράκι, να κάνουν μια σοβαρή έρευνα και να ασχοληθούν με το σύστημα GDA (Guideline Daily Amounts) την χρήση του οποίου η Ευρωπαική Ένωση έχει επιβάλει σε όλες τις χώρες της Ένωσης και το οποίο πλέον χρησιμοποιείται σε όλες τις τυποποιημένες τροφές. Θα μπορούσαν με αυτό το σύστημα να φτιάξουν ένα database τροφών, και αν το συνδιάσουν τόσο με ένα calculator θερμίδων, όσο και με μια shopping list, ακριβώς επειδή όλες πλέον οι τυποποιημένες τροφές αναγράφουν GDA στοιχεία, οπότε με μια βόλτα στο super market και το iPhone στο χέρι ήξερες και την συνολική θερμιδική αξία των τροφίμων που αγόρασες, ή είχες φτιάξει εκ των προτέρων λίστα με τις τροφές που θα αγόραζες με βάση την θερμιδική τους αξία! (και αν σας φαίνεται τραβηγμένο το "παω super market με το iPhone στο χέρι" σας πληροφορώ πως δεν είναι καθόλου τραβηγμένο: απο τότε που αγόρασα το Grocery Gadget Shoping List δεν έχω ξαναπάει για ψώνια χωρίς το iPhone...). Και έτσι θα έφτιαχναν μια πραγματικά χρήσιμη εφαρμογή η οποία θα χρησιμοποιούσε το πλέον πρόσφατο σύστημα μέτρησης θερμιδικής αξίας, και επιπλέον θα ήταν και πρωτότυπη, ακριβώς επειδή θα χρησιμοποιούσε αυτό το σύστημα. Και αν ήταν μάγκες θα χρησιμοποούσαν το GDA στο 100% των δυνατοτήτων του, γιατί εκτός απο θερμίδες αξιολογεί και τις ποσότητες του σακχάρου, του αλατιού, των υδατάνθρακων, των πρωτεϊνών, των φυτικών ινών, των λιπαρών και του κορεσμένου λίπους στις τροφές.

Αλλά για να κάνεις κάτι τέτοιο θέλει δουλειά. Και προφανώς είναι απείρως πιο εύκολο να κάνεις ένα search στο Internet και να βρείς μια λίστα με χίλιες τροφές και την αντίστοιχη αξία τους. Μόνο που αυτό που προκύπτει αξίζει το πολύ για free Web App (και πάλι μέτριο Web App), και όχι για εμπορική εφαρμογή για το iStore... Τα παιδιά του Kwinbo κατάφεραν τελικά να φτιάξουν μια εφαρμογή λιγότερο χρήσιμη και λιγότερο πρωτότυπη ακόμα και απο το Greek Anecdota της Tsolias Software: τουλάχιστον τα Greek Anekdota σαν εφαρμογή έκαναν αυτό ακριβώς που έλεγαν: δεν υπόσχονταν τίποτα περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Και μιλάμε τώρα για μια εφαρμογή η οποία και αυτή με το ζόρι θα μπορούσε να σταθεί ως free Web App, αλλά παρ΄ όλα αυτά βγήκε στο AppStore σαν εμπορική εφαρμογή, και υπήρξε και κόσμος που έδωσε 0.79 ευρώ για να την αποκτήσει...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 20/10/2009 - 18:32


#19   Tillter

Tillter

    iPH Contributor

  • 1.271 μηνύματα
  • Twitter:@Till773
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:Kajuku

Δημοσίευση 20/10/2009 - 18:54

Παρά τα όσα έγραψα παραπάνω, δεν θεωρώ τις Θερμίδες την πιο αποτυχημένη ελληνική εφαρμογή στο AppStore: Κατά την γνώμη μου αυτός ο τίτλος πάει δικαιωματικά στην πρόσφατη Kremala, απλά και μόνο επειδή παραβιάζει τον πρώτο και σημαντικότερο κανόνα που ακολουθούν όλοι οι developers που φτιάχνουν games για φορητές πλατφόρμες απο υπάρξεως gaming: δεν διαθέτει single player mode. Και κατ΄ εμέ αυτό οφείλεται απλά στο ότι ο developer του game απλά δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να το κάνει. Δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ κάποια άλλη λογική εξήγηση... Οπότε θεωρώ απλά ΤΡΑΓΙΚΟ το ότι αυτό το παιχνίδι στο AppStore παίρνει βαθμολογία πέντε αστέρων απο χρήστη με σχόλιο "Μπράβο φίλε μόνο που έκανες ένα ελληνικό app". Σε σύνολο μάλιστα 90 ratings, έχει πάρει 14 βαθμολογήσεις πέντε αστέρων και 10 τεσσάρων αστέρων. Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω με ποιο κριτίρια βάζουν πέντε αστέρια στην Kremala: το θεωρούν δηλαδή ισάξιο του FIFA 10 ή του Need for Speed; Το μόνο παρήγορο είναι ότι υπάρχουν και 43 βαθμολογήσεις με ένα αστέρι...

Τελευταία επεξεργασία από: Tillter, 20/10/2009 - 19:02


#20   WishmasteR

WishmasteR

    iPH newbie

  • 68 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2009 - 09:02

ε σύνολο μάλιστα 90 ratings, έχει πάρει 14 βαθμολογήσεις πέντε αστέρων και 10 τεσσάρων αστέρων. Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω με ποιο κριτίρια βάζουν πέντε αστέρια στην Kremala: το θεωρούν δηλαδή ισάξιο του FIFA 10 ή του Need for Speed; Το μόνο παρήγορο είναι ότι υπάρχουν και 43 βαθμολογήσεις με ένα αστέρι...

ε, να σου πω εγω πως μπαινουν τα 5 αστερια...

- αντε να κανω uninstall αυτη τη βλακεια απο το κινητο μου.
- δεν πατιεται το 'Χ', πατα το, ωπα! ρε φιλε τι μου βγαλε τωρα? τι αστερια και βαθμολογιες ειναι τουτενες? παταμε οκ για, δεν πατιεται ουτε κεινο, μουβγαλε και αστερια κιτρινα τωρα, βρε ουστ.
- αει αρκετα ασχοληθηκα, παω ν'αρμεξω την ζοζεφιναμ'

... καπως ετσι μπαινουν τα αστερακια προφανως, εν αγνοια και καταλαθος, η απλα βιαστικα για να φυγει αυτη η βλακεια απο μπροστα σου ...

Τελευταία επεξεργασία από: computeras, 25/10/2009 - 21:49
λίγο προσοχή στην γλώσσα παρακαλώ...


#21 Guest_bluradio_*

Guest_bluradio_*

Δημοσίευση 23/10/2009 - 10:06

Παρά τα όσα έγραψα παραπάνω, δεν θεωρώ τις Θερμίδες την πιο αποτυχημένη ελληνική εφαρμογή στο AppStore: Κατά την γνώμη μου αυτός ο τίτλος πάει δικαιωματικά στην πρόσφατη Kremala, απλά και μόνο επειδή παραβιάζει τον πρώτο και σημαντικότερο κανόνα που ακολουθούν όλοι οι developers που φτιάχνουν games για φορητές πλατφόρμες απο υπάρξεως gaming: δεν διαθέτει single player mode. Και κατ΄ εμέ αυτό οφείλεται απλά στο ότι ο developer του game απλά δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις για να το κάνει. Δυστηχώς δεν μπορώ να βρώ κάποια άλλη λογική εξήγηση... Οπότε θεωρώ απλά ΤΡΑΓΙΚΟ το ότι αυτό το παιχνίδι στο AppStore παίρνει βαθμολογία πέντε αστέρων απο χρήστη με σχόλιο "Μπράβο φίλε μόνο που έκανες ένα ελληνικό app". Σε σύνολο μάλιστα 90 ratings, έχει πάρει 14 βαθμολογήσεις πέντε αστέρων και 10 τεσσάρων αστέρων. Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω με ποιο κριτίρια βάζουν πέντε αστέρια στην Kremala: το θεωρούν δηλαδή ισάξιο του FIFA 10 ή του Need for Speed; Το μόνο παρήγορο είναι ότι υπάρχουν και 43 βαθμολογήσεις με ένα αστέρι...

http://www.fotolia.com/id/545422
Εδώ βρήκε η εφαρμογή θερμίδες το logo...
Δηλαδή πλήρωσε για τα γραφιστικά της εφαρμογής 2 $.
Είναι μεγάλη απατεωνιά να μην φτιάχνεις τουλάχιστον ένα δικό σου logo για την εφαρμογή!!!
Κρεμάστε τους!!
Οπότε εδώ με βρίσκεται 100% σύμφωνο!!!
Μου αρέσει να πληρώνεται η δουλειά αλλά η κοροϊδία με εξαγριώνει!
Παρ όλα αυτά είναι μια καλή ιδέα....
Ελπίζω να δουλέψουν και να τη βελτιώσουν!!!




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες