Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Apple News: H Apple αλλάζει πορεία στην εξέλιξη του iPhone!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
22 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 20/03/2010 - 12:57

Ο Jason Schwarz υπέυθυνός του Street.com μέσα από τα σχόλιά του για την επερχόμενη είσοδο του iPad στην παγκόσμια Αγορά , κάνει νύξη για μελλοντικά σχέδια που ίσως υλοποιήσει η Apple για τα νέα μοντέλα iPhone . Συγκεκριμένα επισημαίνει μέσα από την συνεντευξή του πως η Apple με την κυκλοφορία του iPad θα προσπαθήσει να προωθήσει όσο δυνατόν περισσότερο την νέα της συσκευή.Αυτό σημαίνει πως προκειμένου αυτή να είναι ανταγωνίστική θα πρέπει να υπερτερεί σε ορισμένους τομεις. Με αυτό φυσικά ο ίδιος υποννοεί πως το iPhone θα πρέπει να "υπισθοχωρήσει" προκειμένου να αναδειχθεί αυτό το νέο προιόν!


Έτσι λοιπόν υποστηρίζει σύμφωνα με αναφορές του, πως το νέο iPhone θα μειονεκτεί σε σχέση με το παλιότερο μοντέλο όσον αφόρά το μέγεθος της οθόνης του. Έτσι το concept για το νέο iPhone μιλάει για μικρότερες οθόνες!!!


Ο ίδιος εξηγεί πως η πιθανή αυτή κίνηση της Apple οφείλεται στο ότι πλέον το iPad μιας και έχει αρκετά μεγάλη οθόνη και πιο δυνατά χαρακτηριστικά θα κερδίσει όσον αφορα την χρήση χιλιάδων προγραμμάτων και κυρίως παιχνιδιών. Έτσι το iPhone θα περιοριστεί σε απλή χρήση όπως τα υπόλοιπα τηλέφωνα, καθώς και ως μηχανή αναζήτησης στο internet όπως χαρακτηριστικά αναφέρει.

"The iPhone turns into your tethering your device. It turns into your Internet connection. You only have to pay one bill, one phone bill, and all your devices can connect to a 3G and eventually a 4G wireless network. So in effect what the iPhone becomes for Apple is the glue that holds their mobile ecosystem in place."

Πάντως η κίνηση αυτή ίσως φαίνεται παράδοξη καθώς γνωρίζουμε πως η Apple με την είσοδο μικροπαιχνιδιών στο iPhone και IPt κέρδισε το αγοραστικό κοινό και ανέβηκε στις πρώτες θέσεις της κατηγορίας αυτής !!!

Link to the original Video


πηγές : "iClarified, Macdailynews"

Τελευταία επεξεργασία από: AlexK, 20/03/2010 - 12:58


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.695 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 20/03/2010 - 13:04

Δεν πιστεύω να κάνει κάτι τέτοιο η apple με το iPhone(για να το πω καλύτερα δεν θέλω να πιστεψω ότι θα κάνει κάτι τέτοιο) γιατί μετά οι πωλήσεις του iPhone θα πέσουν δραματικα...και θα 'ναι κρίμα για όλους μας που το περιμένουμε σαν τρελοί(τουλάχιστον εγώ)...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#3   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/03/2010 - 13:13

η πιο αστεία άποψη που έχω ακούσει το τελευταίο διάστημα. ας μας πει ο κύριος πόσα του έσκασαν ανταγωνιστικές εταιρίες για να πει δημόσια τέτοιες μπούρδες. το ipad είναι ipad, μια συσκευή που μπορεί να στηριχθεί και να ανταπεξέλθει σε 3 βασικές κατηγορίες : internet, multimedia/games και ebooks. από κει και πέρα το iphone στόχο έχει κυρίως την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων με κλήσεις, sms/mms και social networking. δεν βλέπω για ποιό λόγο πρέπει η μία συσκευή να σαμποτάρει τις πωλήσεις της άλλης. αυτός που θέλει ένα τηλέφωνο θα πάρει το iphone, αυτός που θέλει ένα multimedia gadget θα πάρει το ipad. στην τελική, αργά ή γρήγορα θα εμφανιστούν στο appstore διαφορετικά apps για το iphone ώστε να είναι συμβατά με την μικρή του οθόνη (συγκριτικά με του ipad) και διαφορετικά apps για το ipad ώστε να αξιοποιούν πλήρως το μεγάλο μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης του με αποτέλεσμα να γίνει ξεκάθαρο το αγοραστικό κοινό της μιας και της άλλης συσκευής.

#4   JP335i

JP335i

    iPH Contributor

  • 1.080 μηνύματα
  • Twitter:@JimPapan
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:JP335i

Δημοσίευση 20/03/2010 - 13:24

η πιο αστεία άποψη που έχω ακούσει το τελευταίο διάστημα. ας μας πει ο κύριος πόσα του έσκασαν ανταγωνιστικές εταιρίες για να πει δημόσια τέτοιες μπούρδες. το ipad είναι ipad, μια συσκευή που μπορεί να στηριχθεί και να ανταπεξέλθει σε 3 βασικές κατηγορίες : internet, multimedia/games και ebooks. από κει και πέρα το iphone στόχο έχει κυρίως την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων με κλήσεις, sms/mms και social networking. δεν βλέπω για ποιό λόγο πρέπει η μία συσκευή να σαμποτάρει τις πωλήσεις της άλλης. αυτός που θέλει ένα τηλέφωνο θα πάρει το iphone, αυτός που θέλει ένα multimedia gadget θα πάρει το ipad. στην τελική, αργά ή γρήγορα θα εμφανιστούν στο appstore διαφορετικά apps για το iphone ώστε να είναι συμβατά με την μικρή του οθόνη (συγκριτικά με του ipad) και διαφορετικά apps για το ipad ώστε να αξιοποιούν πλήρως το μεγάλο μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης του με αποτέλεσμα να γίνει ξεκάθαρο το αγοραστικό κοινό της μιας και της άλλης συσκευής.



συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου. παρε +1 απο μενα!

#5   AlexK

AlexK

    iPH Contributor

  • 1.440 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • GameCenter:Alexkdef

Δημοσίευση 20/03/2010 - 14:21

η πιο αστεία άποψη που έχω ακούσει το τελευταίο διάστημα. ας μας πει ο κύριος πόσα του έσκασαν ανταγωνιστικές εταιρίες για να πει δημόσια τέτοιες μπούρδες. το ipad είναι ipad, μια συσκευή που μπορεί να στηριχθεί και να ανταπεξέλθει σε 3 βασικές κατηγορίες : internet, multimedia/games και ebooks. από κει και πέρα το iphone στόχο έχει κυρίως την επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων με κλήσεις, sms/mms και social networking. δεν βλέπω για ποιό λόγο πρέπει η μία συσκευή να σαμποτάρει τις πωλήσεις της άλλης. αυτός που θέλει ένα τηλέφωνο θα πάρει το iphone, αυτός που θέλει ένα multimedia gadget θα πάρει το ipad. στην τελική, αργά ή γρήγορα θα εμφανιστούν στο appstore διαφορετικά apps για το iphone ώστε να είναι συμβατά με την μικρή του οθόνη (συγκριτικά με του ipad) και διαφορετικά apps για το ipad ώστε να αξιοποιούν πλήρως το μεγάλο μέγεθος και την ανάλυση της οθόνης του με αποτέλεσμα να γίνει ξεκάθαρο το αγοραστικό κοινό της μιας και της άλλης συσκευής.


Άποψή του είναι παιδιά. Γιατι θεωρείτε οτι οι game developers θα ασχολούντε με την δημιουργία ipad based game apps περισσότερο πλεον από ότι στα iphone ? Δείτε οθόνη, γραφικά ανάλυση και interface που έχει? Και μόνο από το μέγεθος προσφέρει πολλά περισσότερα από το iphone σε θέμα gaming.

Εγώ θεωρώ υπερβολική την δήλωση του κυρίου σαφώς, απλά και αυτό που λέει και προσπαθει να εξάγει ως συμπερασμα δεν είναι χωρίς λογική... Ισως απλά παρατραβηγμένο ! Ίσως σταδιακά να οδηγηθεί εκεί η κατάσταση. Εξακολουθεί να αποτελεί υπόθεση - concept.

#6   92249224

92249224

    iPH newbie

  • 14 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 20/03/2010 - 14:51

και εγω πιστευω οτι ειναι υπερβολικη αποψη, αλλωστε το ipad ειναι μια λιγο "ενδιαμεση" συσκευη, κατι μεταξυ iphone και mac book, ή κινητου - laptop,
αλλωστε δεν καταλαβαινω γιατι ενα παιχνιδι που θα παιζει στο ipad δεν παιζει στο iphone? οταν και αν αλλαξει λειτουργικο το ipad και παει σε mac os, τοτε
το συζηταμε αλλα τοτε δεν θα εχει παλι (ετσι πιστευω ) θεμα το iphone, αλλα πλεον το ipad θα εχει γινει netbook και με μια αυξηση της οθωνης (εγω αυτο περιμενω για να το αγορασω αλλιως το θεωρω οτι δεν ειναι χρησιμο και λειτουργικο μιας και ειναι πολυ μεγαλο για τηλεφωνο και πολυ μικρο για laptop) τοτε θα γινει laptop επομενως το θεμα θα ειναι το mac book, ή και τα mac air.
Νομιζω οτι η apple θελει πολυ προσεκτικες κινησεις γιατι ήδη υπαρχουν παρα πολλες προπαραγγελιες και ισως το πραγμα της ξεφυγει με την εννοια του διαχωρισμου των μοντελων και των συσκευων της και σε τι χρησευουν και σε τι διαφερουν

#7   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/03/2010 - 15:42

και εγω πιστευω οτι ειναι υπερβολικη αποψη, αλλωστε το ipad ειναι μια λιγο "ενδιαμεση" συσκευη, κατι μεταξυ iphone και mac book, ή κινητου - laptop,
αλλωστε δεν καταλαβαινω γιατι ενα παιχνιδι που θα παιζει στο ipad δεν παιζει στο iphone?

δίνεται η δυνατότητα να επιλέξει ο developer αν θα δημιουργήσει μια εφαρμογή για ipad και iphone ή αποκλειστικά για ipad. στην δεύτερη περίπτωση όπως καταλαβαίνεις υπερτερεί εύκολα το ipad, ειδικά σε videogames, οπότε μπορείς να το χαρακτηρίσεις πχ παιχνιδοκονσόλα (λόγω οθόνης και επιδόσεων) σε αντίθεση με το iphone που πρώτα είναι κινητό και μετά όλα τα άλλα, άσχετα αν αστειευόμαστε λέγοντας ότι είναι μια συσκευή που παίρνει και τηλέφωνο.
πιστεύω ότι η χρησιμότητα του ipad θα φανεί αργά ή γρήγορα από το appstore και τις εφαρμογές που απευθύνονται σε αυτό αποκλειστικά. προς το παρόν, μπορώ να το δω σαν μια φορητή παιχνιδομηχανή, σαν έναν ebook reader και σαν μια internet device. όλα είναι θέμα χρόνου. στην τελική, η apple φαίνεται να μοιράζει αρκετές δυνατότητες μεταξύ των gadget της (ipod,iphone,ipad) και απλά παρέχει κάτι πιο εξειδικευμένο στην κάθε μια.
ipod = mp3 player με μεγάλο αποθηκευτικό χώρο
iphone = κινητό
ipad = games, ebooks και internet

Τελευταία επεξεργασία από: chresto, 20/03/2010 - 15:46


#8   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1.771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 20/03/2010 - 17:24

δίνεται η δυνατότητα να επιλέξει ο developer αν θα δημιουργήσει μια εφαρμογή για ipad και iphone ή αποκλειστικά για ipad. στην δεύτερη περίπτωση όπως καταλαβαίνεις υπερτερεί εύκολα το ipad, ειδικά σε videogames, οπότε μπορείς να το χαρακτηρίσεις πχ παιχνιδοκονσόλα (λόγω οθόνης και επιδόσεων) σε αντίθεση με το iphone που πρώτα είναι κινητό και μετά όλα τα άλλα, άσχετα αν αστειευόμαστε λέγοντας ότι είναι μια συσκευή που παίρνει και τηλέφωνο.


Kανείς δεν αστειεύεται. Το iPhone σαν κινητό είναι μια μετριότητα.

#9   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 19:06

Kανείς δεν αστειεύεται. Το iPhone σαν κινητό είναι μια μετριότητα.


Συμφωνώ απόλυτα!!! Δεν το πιστεύτε? Ας κάνουμε ένα τεστ! Κλείστε το wifi και το 3G και EDGE απο το iPhone και πήτε μου τί έμεινε? Αν δεν καταλάβατε ακόμα που το πάω δοκιμάστε να κρατησετε κλειστά τα παραπάνω για 10 μέρες!

#10   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 19:10

Συμφωνώ απόλυτα!!! Δεν το πιστεύτε? Ας κάνουμε ένα τεστ! Κλείστε το wifi και το 3G και EDGE απο το iPhone και πήτε μου τί έμεινε? Αν δεν καταλάβατε ακόμα που το πάω δοκιμάστε να κρατησετε κλειστά τα παραπάνω για 10 μέρες!


iPod και  παιχνιδομηχανη.

#11   MixalisXxx

MixalisXxx

    iPH Elite Poster

  • 2.047 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 19:23

Με 600€? Και δεν πέρνουμε ένα απλό mp3 player και ένα psp πχ που θα φτάσουμε στα 300 maximum! Ασε που και μόνο με το psp μπορείς να τρεχεις mp3!

Το iPhone παιδιά και αυτή είναι η γνώμη μου δεν ανοίκει σε καμιά κατηγορία! Είναι μια κατηγορία!
Όταν βγήκε το iPad περιμέναμε όλοι ένα φορητό υπολογιστή με touch οθόνη! Φάγαμε την κρυάδα μας γιατί ούτε ένα USB δεν μπορείς να του βάλεις πχ και έχει και τους περιορισμούς του iPhone! Μέχρι στιγμής το iphone για μένα είναι ένα μικρό λαπτοπ (jailbroaken φυσικα)! Κάνει τα πάντα! Κατεβάζω ότι θέλω απο όπου θέλω, κανω extract, μιλάω με skype, στέλνω mails, βλέπω το pc μου στο σπίτι απο όπου και να είμαι και γενικότερα κάνω ότι μου έρθει στο μυαλο!

Για να τα κάνω όλα αυτά με διαφορετικές συσκευές θα πρέπει κάθε μερα να βγαίνω με μια σχολική τσάντα στην πλάτη γεμάτη συσκευές! Το iPhone τα κάνει όλα σε 1 Wash&go που λέμε! Πλήρωσα 600€ και τα κάνω όλα! Όχι τέλεια αλλά αρκετά καλα!

Ενα psp ας πούμε μπορεί να έχει καλύτερα γραφικά, μεγαλύτερη οθόνη κ.ο.κ αλλά δεν μπορεί να κάνει όσα το iPhone! Η γνώμη μου λοιπόν είναι οτι το iPhone είναι λίγο απο όλα και δεν μπορεί κανείς να πει πως είναι ένα μόνο πράγμα!

#12   united_iFone

united_iFone

    Newbie

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 19:36

Με 600 ευρω περνεις μαζι και αυτα που ειπες να κλεισουμε ομως.

#13   chresto

chresto

    iPH Addict

  • 656 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 20/03/2010 - 19:59

νομίζω ότι κάποιοι παρερμήνευσαν τα όσα έγραψα παραπάνω. για να ξεκαθαρίσω την τοποθέτησή μου, δεν θεωρώ το iphone απλά ως ένα κινητό τηλέφωνο, αλλά όπως έγραψα, μια συσκευή της οποίας το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό είναι αν μη τι άλλο να κάνει κλήσεις και να δέχεται sms/mms. όσον αφορά τις υπόλοιπες δυνατότητές του, τις διαθέτουν επίσης και τα ipod touch της apple. αυτό που διαχωρίζει όμως ένα ipod από ένα iphone, είναι ότι ένα ipod πέρα από την φθηνότερη τιμή του, έχει και μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο (classic) ή μικρότερο, βολικότερο μέγεθος (nano, shuffle). όπως καταλαβαίνετε και επαναλαμβάνω, η apple έχει δημιουργήσει μια γκάμα προϊόντων που μοιράζονται δυνατότητες (αν όχι στο σύνολό τους, τουλάχιστον ως προς ένα βαθμό) αλλά το κάθε ένα ξεχωρίζει σε κάτι. ελπίζω τώρα να έγινα λιγάκι πιο κατανοητός.

#14   insidergr

insidergr

    iPH User

  • 111 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/03/2010 - 22:11

Οτι θα μικρινη Θεωρηστε το σιγουρο..

#15   christoforos258

christoforos258

    iPH User

  • 107 μηνύματα
  • Twitter:@chrisxenofontos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 20/03/2010 - 22:48

Οτι θα μικρινη Θεωρηστε το σιγουρο..


πρεπει να εισαι ο πνευματικος πατερας του steve εσυ :blush: :lol:

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες