Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ρυθμίσεις Tethering και MMS για όλους τους παρόχους [iPhone OS 3.0]


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
184 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:15


Internet Tethering
: Δουλεύει μόνο για χρήστες ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ και όχι καρτοκινητής γι'αυτό όσο και να το παιδεύετε δε θα έχετε. Δουλεύει για χρήστες Vodafone, Cosmote και WIND.

Vodafone,Cosmote: Λαμβάνετε τις ρυθμίσεις αμέσως μετά την αναβάθμιση στην 3.0 από το iTunes.
WIND: Πηγαιντε εδω: http://help.benm.at/help.php.  απο το iPhone σας και κατεβάστε τις ρυθμισεις Wind και εγκαταστήστε τις.

Οδηγιες εδώ: link

MMS: Δουλεύει και για χρήστες συμβολαίου και καρτοκινητής.Δουλεύει για Vodafone, Cosmote και WIND.

Vodafone,Cosmote: Λαμβάνετε τις ρυθμίσεις αμέσως μετά την αναβάθμιση στην 3.0 από το iTunes.
WIND:Για να τα ενεργοποιήσουμε πάμε Settings-->General-->Network-->Cellular Data Network και βάζουμε τα εξής:

Για Internet:  APN gint.b-online.gr (username και password κενα)
Για MMS:
APN: mnet.b-online.gr
Username: mms
Password: mms
MMSC: http://192.168.200.95/servlets/mms
MMS Proxy: 192.168.200.11:9401
Τα υπόλοιπα κενά...




edit by sepsis:

Quote

Ανοίγουμε με το Safari στο iPhone μας, τη σελίδα http://help.benm.at. Πατάμε εκεί που λέει MobileConfigs, διαλέγουμε τη χώρα μας και τον provider μας και κατεβάζουμε το αρχείο με τις ρυθμίσεις. Το iPhone θα τις περάσει και ενεργοποιήσει αμέσως!



Χωρίς το παραπάνω κόλπο:

- Vodafone: ενεργοποιήται αυτόματα ΚΑΙ το MMS, ΚΑΙ το TETHERING.

- Cosmote: ενεργοποιήται αυτόματα το MMS, αλλά ΟΧΙ το TETHERING.

- Wind: δεν ενεργοποιήται αυτόματα, ΟΥΤΕ το MMS, ΟΥΤΕ το TETHERING.



many thanks to iGeorge 3G  :)


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:20

Ετσι μπράβο...όλα σε ένα νοικοκυρεμένα...Εγώ με wind σύνδεση παίζουν όλα κανονικά...το tethering σπέρνει πολυ βολικό...

#3   iPhoneHellas

iPhoneHellas

    iPH Admin

  • 640.961 μηνύματα
  • Twitter:@iphonehellas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:iPhoneHellas

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:21

Πολύ καλή δουλειά ipodtouchpro!

#4   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:24

Ευχαριστώ guys!!Να δώ τί θα κάνατε χωρίς εμένα και τον sepsis!!

Πλάκα κάνω,όλοι όσοι έχουν συνεισφέρει κάτι,έστω και μικρό, αξίζουν συγχαρητήρια!!

#5   djmike

djmike

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:30

Ενα προβληματακι με Wind

MMS επαιρνα και εστελνα πριν βάλω το tethering!!! τώρα το tethering δουλευει super και παιρνω MMS αλλα δεν στελνω....

πήγα στις ρυθμίσεις και είδα πως με αυτό που κάνουμε στο tethering τις αλλάζει όλες όποτε έβαλα με το χέρι τις "σωστές" ρυθμίσεις για MMS που είχα δώσει..... όμως και πάλι δεν στέλνει mms και επιπλέον αν κάνεις restart το iPhone ΄χανει το tethering!!!

Οπότε ξαναέκανα τη ρύθμιση για το tethering και απλώς παίρνω MMS

#6   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:32

Μέσα στο tethering λέει ότι "ίσως για την λειτουργία να υπάρχουν extra χρεώσεις" υπάρχει καμιά τέτοια περίπτωση??Εχω πρόγραμμα με δωρεαν mb δεδομένων,παίζει να μου έρθει καμιά extra χρέωση....

Εντωμεταξύ σήμερα με το tethering απο το PC χάλασα περίπου 100mb που με το κινητό αυτό το έκανα σε 2-3 εβδομάδες :D :D

#7   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:34

Quote

Ενα προβληματακι.....

παντα για wind λεμε....

mms επαιρνα και εστελνα πριν βάλω το tethering!!! τώρα το tethering δουλευει super και παιρνω mms αλλα δεν στελνω.... πήγα στις ρυθμίσεις και είδα πως με αυτό που κάνουμε στο tethering τις αλλάζει όλες όποτε έβαλα με το χέρι τις "σωστές" ρυθμίσεις για mms που είχα δώσει..... όμως και πάλι δεν στέλνει mms και επιπλέον αν κάνεις restart το iphone ΄χανει το tethering!!! Οπότε ξαναέκανα τη ρύθμιση για το tethering και απλώς παίρνω mms


Και εγώ μια απο τα ίδια...

#8   djmike

djmike

    iPH newbie

  • 74 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:39

Quote

Μέσα στο tethering λέει ότι "ίσως για την λειτουργία να υπάρχουν extra χρεώσεις" υπάρχει καμιά τέτοια περίπτωση??Εχω πρόγραμμα με δωρεαν mb δεδομένων,παίζει να μου έρθει καμιά extra χρέωση....



Εντωμεταξύ σήμερα με το tethering απο το PC χάλασα περίπου 100mb που με το κινητό αυτό το έκανα σε 2-3 εβδομάδες :D :D

extra χρεωσεις οχι ΑΛΛΑ πολλή προσοχή δώστε στο εξής το iphone με το mobile safari και το τροπο που χειριζεται τα email το youtube κλπ ¨χαλάνε" μικρό όγκο δεδομένων. ¨ομως το mac (ή το pc) τα παίζουν όλα σε full μέγεθος με αποτέλεσμα να χαλάς πολλά περισσότερα mb στον ίδιο χρόνο  βλέπωντας ας πούμε το ίδιο video στο youtube.....  οπότε έξτρα χρέωση και μάλιστα υψηλή μπορεί να υπάρξει αν ξεπεράσεις τα δεδομένα που ήδη πληρώνεις

#9   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:41

Συγνώμη για την χαζή ερώτηση αλλά τί είναι το Internet Tethering?

#10   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:45

Mοίρασμα του Internet απο το iPhone στο PC μέσω USB/BlueTooth.

(Παρακαλώ μην το ξαναπώ,έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια...κάντε και λίγο αναζήτηση)

#11   iPodTouchPro

iPodTouchPro

    iPH Elite Poster

  • 3.187 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:46

Quote

Μέσα στο tethering λέει ότι "ίσως για την λειτουργία να υπάρχουν extra χρεώσεις" υπάρχει καμιά τέτοια περίπτωση??Εχω πρόγραμμα με δωρεαν mb δεδομένων,παίζει να μου έρθει καμιά extra χρέωση....



Εντωμεταξύ σήμερα με το tethering απο το PC χάλασα περίπου 100mb που με το κινητό αυτό το έκανα σε 2-3 εβδομάδες :D :D
Πρόσεχε να μην υπερβείς το όριο γιατί τότε θα υπάρχουν αρκετά υψηλές χρεώσεις!!!

#12   BHacker

BHacker

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:48

Quote

Mοίρασμα του Internet απο το iPhone στο PC μέσω USB/BlueTooth.



(Παρακαλώ μην το ξαναπώ,έχω βαρεθεί να λέω τα ίδια και τα ίδια...κάντε και λίγο αναζήτηση)

Το διάβασα αλλά.....αυτό στην Κύπρο είναι εντελώς άχρηστο με τις ταχύτητες που μας προσφέρουν

#13   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 18:52

Μια σημείωση για χρήστες Vodafone:

Το internet tethering (μέσω iTunes - update carrier settings) υποστηρίζεται MONO αν έχετε λάβει ως
APN: webonly.vodafone.gr username: user password: pass.

ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ INTERNET ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΓΙΑ iPhone (προφανώς πρόκειται για ειδικό APN που προορίζεται μόνο για iPhone χρήστες).

Τουτέστιν, αν έχετε συμβόλαιο που δεν προορίζεται για iPhone και χρησιμοποιείτε απλά τη συσκευή, θα πρέπει να βάλετε ως APN: internet.vodafone.gr και username/pass κενά.
ΕΤΣΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ TETHERING!

Προφανώς η αγαπητή Vodafone δεν το έχει προβλέψει αυτό και  σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δούμε αν θα υποστηρίξουν tethering με το άλλο APN τους ή θα επιτρέψουν και σε άλλους χρήστες συμβολαίου (ή μη?) πρόσβαση στο webonly APN.

#14   epaminos

epaminos

    iPH Contributor

  • 1.546 μηνύματα
  • Twitter:@epaminos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:epaminos

Δημοσίευση 18/06/2009 - 19:19

Τα τρία αρχεία για τους παρόχους μπορείτε πλέον να τα κατεβάσετε και από εδώ και απλά να τα στείλετε με ένα e-mail στον εαυτό σας!!!  ;)



#15   Batman

Batman

    iPH User

  • 176 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/06/2009 - 19:21

Quote

Τα τρία αρχεία για τους παρόχους μπορείτε πλέον να τα κατεβάσετε και από εδώ και απλά να τα στείλετε με ένα e-mail στον εαυτό σας!!!  ;)


Που τί ακριβώς θα αλλάξει να περαστούν αυτά τα αρχεία??

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες