Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

Activator: Εξαντλήστε την εφευρετικότητα σας!


  • Please log in to reply
1186 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   mesia

mesia

    iPH Enthousiast

  • 519 μηνύματα
  • Twitter:@mtsiftsis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 22/07/2015 - 15:07

Όσο αφορά το πρώτο, έχει αναφερθεί στο #1 post αυτού του νήματος και γίνεται.
Όσο αφορά το 2ο κάτι θα σκαρφιστώ και θα σου απαντήσω. :)


Vrahamis Μήπως σκαρφίστηκες κάτι;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6,834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/07/2015 - 15:24

Vrahamis Μήπως σκαρφίστηκες κάτι;

Δυστυχώς δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό επιλεκτικά για την ειδοποίηση που δεχόμαστε από συγκεκριμένες εφαρμογές.

 

Μπορεί να γίνει για όλες και μόνο όταν το notification της εκάστοτε εφαρμογής περιέχει μια λέξη ή μια φράση κλειδί που θα προκαθορίσουμε. Επίσης αυτό θα συμβαίνει ανεξάρτητα αν διαβάσαμε ή όχι την ειδοποίηση και αυτό απέχει από αυτό που ζητάς. 

 

Προς το παρόν δεν βλέπω κάποια λύση... :(


Big things have small beginnings

#273   mesia

mesia

    iPH Enthousiast

  • 519 μηνύματα
  • Twitter:@mtsiftsis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 22/07/2015 - 15:39

Δυστυχώς δεν μπορούμε να το κάνουμε αυτό επιλεκτικά για την ειδοποίηση που δεχόμαστε από συγκεκριμένες εφαρμογές.

Μπορεί να γίνει για όλες και μόνο όταν το notification της εκάστοτε εφαρμογής περιέχει μια λέξη ή μια φράση κλειδί που θα προκαθορίσουμε. Επίσης αυτό θα συμβαίνει ανεξάρτητα αν διαβάσαμε ή όχι την ειδοποίηση και αυτό απέχει από αυτό που ζητάς.

Προς το παρόν δεν βλέπω κάποια λύση... :(

Κρίμα. Ευχαριστώ για την προσπάθεια

#274   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3,175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/07/2015 - 21:42

Πως μπορώ όταν συνδέομαι σε συγκεκριμένο δίκτυο WiFi μετά από 30 δευτερόλεπτα να μου ανοίγει και το 3g ?

#275   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6,834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/07/2015 - 12:06

Πως μπορώ όταν συνδέομαι σε συγκεκριμένο δίκτυο WiFi μετά από 30 δευτερόλεπτα να μου ανοίγει και το 3g ?

Καλησπέρα, βεβαίως και γίνεται...

 

Χρησιμοποιείς κάποιο εκ των Rubik ή 3G Flipswitch;


Big things have small beginnings

#276   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3,175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/07/2015 - 12:16

Και τα δύο τα έχω και μόλις μπαίνω WiFi μου τα κλείνει όλα και θέλω μετά από 30 δευτερόλεπτα να τα ανοίγει το activator γιατί δεν έχω σήμα μες το σπίτι χωρίς 3G

#277   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6,834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/07/2015 - 12:27

Και τα δύο τα έχω και μόλις μπαίνω WiFi μου τα κλείνει όλα και θέλω μετά από 30 δευτερόλεπτα να τα ανοίγει το activator γιατί δεν έχω σήμα μες το σπίτι χωρίς 3G

Πας Activator>Anywhere>, more πάνω δεξιά και επιλέγεις "Joined Wifi Network". Βάλε το SSID που επιθυμείς, πάτα save και στην επόμενη οθόνη done. Scroll Down στο section "Network Status" επέλεξε "Joined SSID". 

 

Πάτα πάλι "more" πάνω δεξιά, επέλεξε Run Command, βάλε ότι όνομα θες, και στο Command, αυτό που σου γράφω από κάτω. (Πρόσεχε case/space sensitive)

 

 

Μετά save και στην επόμενη οθόνη done. Scroll down να βρεις το command που έφτιαξες και επέλεξε το. Είσαι έτοιμος.

 

 

sleep 30 && activator send switch-on.com.PS.3GSwitch

Τελευταία επεξεργασία από: vrachamis, 23/07/2015 - 12:28.

Big things have small beginnings

#278   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3,175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 23/07/2015 - 14:20

Πας Activator>Anywhere>, more πάνω δεξιά και επιλέγεις "Joined Wifi Network". Βάλε το SSID που επιθυμείς, πάτα save και στην επόμενη οθόνη done. Scroll Down στο section "Network Status" επέλεξε "Joined SSID".

Πάτα πάλι "more" πάνω δεξιά, επέλεξε Run Command, βάλε ότι όνομα θες, και στο Command, αυτό που σου γράφω από κάτω. (Πρόσεχε case/space sensitive)


Μετά save και στην επόμενη οθόνη done. Scroll down να βρεις το command που έφτιαξες και επέλεξε το. Είσαι έτοιμος.

sleep 30 && activator send switch-on.com.PS.3GSwitch
ευχαριστώ φίλε

#279   dimisidman

dimisidman

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2015 - 07:05

Καλημέρα.. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις..

• Θέλω να βάλω ένα χρονικό ώστε μόλις συνδέω τα bluetooth ακουστικά μου να ανεβαίνει η φωνή εκεί που θελω μετα από 5 δευτερόλεπτα ας πούμε..

• Θέλω να κλείνει το Bluetooth μετα απο ενα λεπτό μόλις αποσυνδεθούν τα ακουστικά μου.. Αυτο το προσπάθησα λίγο κ το έγραψα κάπως ετσι αλλα δν το δοκίμασα.

sleep 60&& activator send switch-off.com.ps.bluetoothSwitch


• Κ τέλος θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως μπορούμε να γράψουμε τέτοιους κώδικες στο activator..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

#280   stark

stark

    iPH Contributor

  • 1,055 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE

Δημοσίευση 24/07/2015 - 07:18

Καλημέρα.. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις..

• Θέλω να βάλω ένα χρονικό ώστε μόλις συνδέω τα bluetooth ακουστικά μου να ανεβαίνει η φωνή εκεί που θελω μετα από 5 δευτερόλεπτα ας πούμε..

• Θέλω να κλείνει το Bluetooth μετα απο ενα λεπτό μόλις αποσυνδεθούν τα ακουστικά μου.. Αυτο το προσπάθησα λίγο κ το έγραψα κάπως ετσι αλλα δν το δοκίμασα.

sleep 60&& activator send switch-off.com.ps.bluetoothSwitch


• Κ τέλος θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως μπορούμε να γράψουμε τέτοιους κώδικες στο activator..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Βασικά αν υπήρχε η δυνατότητα να απενεργοποιείται το bluetooth όταν αποσυνδέουμε τις paired συσκευες (bluetooth handsfree / bluetooth ασυρματο ηχείο, κλπ), θα βοηθούσε ίσως και στο θέμα της μπαταρίας.



#281   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6,834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2015 - 09:28

Καλημέρα.. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις..

• Θέλω να βάλω ένα χρονικό ώστε μόλις συνδέω τα bluetooth ακουστικά μου να ανεβαίνει η φωνή εκεί που θελω μετα από 5 δευτερόλεπτα ας πούμε..

• Θέλω να κλείνει το Bluetooth μετα απο ενα λεπτό μόλις αποσυνδεθούν τα ακουστικά μου.. Αυτο το προσπάθησα λίγο κ το έγραψα κάπως ετσι αλλα δν το δοκίμασα.

sleep 60&& activator send switch-off.com.ps.bluetoothSwitch


• Κ τέλος θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως μπορούμε να γράψουμε τέτοιους κώδικες στο activator..

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Καλημέρα φίλε μου,

 

Για να μπορεί το Activator να ελέγχει την κατάσταση σύνδεσης του Bluetooth και να προβαίνει σε ανάλογα actions, χρειάζεται την προσθήκη ενός plugin που ονομάζεται ActIf

Από κει και πέρα όλα αυτά που ζητάς γίνονται. Το command της απενεργοποίησης του Bluetooth μετά από 60sec την πλησίασες αρκετά, ωστόσο το σωστό είναι το παρακάτω:

sleep 60 && activator send switch-off.com.a3tweaks.switch.bluetooth

Μια μικρή εισαγωγή στα Shell Commands θα την βρεις εδώ, όπως επίσης μια βασική λίστα εντολών εδώ.

Ότι άλλο θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε περαιτέρω.... :)

 

 

Βασικά αν υπήρχε η δυνατότητα να απενεργοποιείται το bluetooth όταν αποσυνδέουμε τις paired συσκευες (bluetooth handsfree / bluetooth ασυρματο ηχείο, κλπ), θα βοηθούσε ίσως και στο θέμα της μπαταρίας.

Καλημέρα,

 

Από την "φύση" του το Activator είναι ένα battery neutral tweak. Αν του δίναμε την δυνατότητα να επιτηρεί 24/7 την κατάσταση σύνδεσης του Bluetooth, αυτό θα σήμαινε πως θα έπρεπε να εκτελεί κώδικα στο υπόβαθρο 24 ώρες το εικοσιτετράωρο.

Έτσι η ενεργειακή δαπάνη από την συνεχής επιτήρηση θα ήταν πολύ μεγαλύτερη από αυτή που θεωρητικά θα μας γλίτωνε όταν (και άμα) απενεργοποιούσε το Bluetooth.

Για να διατηρήσουμε λοιπόν τον energy saver χαρακτήρα, το σωστό είναι να αναθέσουμε την επιτήρηση της σύνδεσης Bluetooth σε ένα gesture.

 

Μ΄αυτό τον τρόπο το Activator στιγμιαία θα ελέγχει και ακαριαία θα πράττει.


Big things have small beginnings

#282   dimisidman

dimisidman

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2015 - 10:29

Καλημέρα φίλε μου,

Για να μπορεί το Activator να ελέγχει την κατάσταση σύνδεσης του Bluetooth και να προβαίνει σε ανάλογα actions, χρειάζεται την προσθήκη ενός plugin που ονομάζεται ActIf.
Από κει και πέρα όλα αυτά που ζητάς γίνονται. Το command της απενεργοποίησης του Bluetooth μετά από 60sec την πλησίασες αρκετά, ωστόσο το σωστό είναι το παρακάτω:

sleep 60 && activator send switch-off.com.a3tweaks.switch.bluetooth
Μια μικρή εισαγωγή στα Shell Commands θα την βρεις εδώ, όπως επίσης μια βασική λίστα εντολών εδώ.
Ότι άλλο θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε περαιτέρω.... :)


Καλημέρα,

Από την "φύση" του το Activator είναι ένα battery neutral tweak. Αν του δίναμε την δυνατότητα να επιτηρεί 24/7 την κατάσταση σύνδεσης του Bluetooth, αυτό θα σήμαινε πως θα έπρεπε να εκτελεί κώδικα στο υπόβαθρο 24 ώρες το εικοσιτετράωρο.
Έτσι η ενεργειακή δαπάνη από την συνεχής επιτήρηση θα ήταν πολύ μεγαλύτερη από αυτή που θεωρητικά θα μας γλίτωνε όταν (και άμα) απενεργοποιούσε το Bluetooth.
Για να διατηρήσουμε λοιπόν τον energy saver χαρακτήρα, το σωστό είναι να αναθέσουμε την επιτήρηση της σύνδεσης Bluetooth σε ένα gesture.

Μ΄αυτό τον τρόπο το Activator στιγμιαία θα ελέγχει και ακαριαία θα πράττει.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Ξεκίνησα πέρασα το actif έγραψα μεσα σε αυτο το ονομα τις συσκευής που θελω να διαβάζει απο το anywhere πήγα Bluetooth device διάλεξα την επιλογή disconnect κ εκει πρόσθεσα το χρονικό.. Στον χρόνο αυτο όμως αντί να μου το απενεργοποιεί απλά μου βγάζει αυτο το μήνυμα Attached File  ImageUploadedByTapatalk1437726380.190705.jpg   90.9KB   29 downloads.

Και αν μπορείς να με βοηθήσεις κ για την ένταση του ήχου κλήσης.. Εγω το έφτιαξα πρόχειρα.. Αλλα το θεμα μου ειναι οτι ναι μεν αλλάζει όταν συνδέεται το Bluetooth αλλα το συγκεκριμένο μετα απο λιγο δίνει άλλη ένταση στο τηλέφωνο. Δηλαδή στην αρχη απο το activator παίρνει την σωστή αλλα το ακουστικό μετα την αλλάζει.

Με αυτές τις λειτουργίες θα εχω θεμα κατανάλωσης μπαταρίας;;; Γιατί πρωτα είχα βάλει σε καθε συσκευή που συνδέεται να γίνεται αυτο με τον ήχο κ εχω την εντύπωση οτι εχω κάποια διαφορά.

#283   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6,834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2015 - 10:47

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Ξεκίνησα πέρασα το actif έγραψα μεσα σε αυτο το ονομα τις συσκευής που θελω να διαβάζει απο το anywhere πήγα Bluetooth device διάλεξα την επιλογή disconnect κ εκει πρόσθεσα το χρονικό.. Στον χρόνο αυτο όμως αντί να μου το απενεργοποιεί απλά μου βγάζει αυτο το μήνυμα attachicon.gifImageUploadedByTapatalk1437726380.190705.jpg.

Και αν μπορείς να με βοηθήσεις κ για την ένταση του ήχου κλήσης.. Εγω το έφτιαξα πρόχειρα.. Αλλα το θεμα μου ειναι οτι ναι μεν αλλάζει όταν συνδέεται το Bluetooth αλλα το συγκεκριμένο μετα απο λιγο δίνει άλλη ένταση στο τηλέφωνο. Δηλαδή στην αρχη απο το activator παίρνει την σωστή αλλα το ακουστικό μετα την αλλάζει.

Με αυτές τις λειτουργίες θα εχω θεμα κατανάλωσης μπαταρίας;;; Γιατί πρωτα είχα βάλει σε καθε συσκευή που συνδέεται να γίνεται αυτο με τον ήχο κ εχω την εντύπωση οτι εχω κάποια διαφορά.

Πως ακριβώς χρησιμοποίησες το ActIf; γράψε μου τι ακριβώς έκανες βήμα βήμα.

Όσο αφορά τον ήχο,όπως γράφει και το action, η αλλαγή αφορά το media volume(μουσική). Το volume του ακουστικού είναι ανεξάρτητο και δεν επηρεάζεται.


Big things have small beginnings

#284   dimisidman

dimisidman

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2015 - 10:56

Πως ακριβώς χρησιμοποίησες το ActIf; γράψε μου τι ακριβώς έκανες βήμα βήμα.
Όσο αφορά τον ήχο,όπως γράφει και το action, η αλλαγή αφορά το media volume(μουσική). Το volume του ακουστικού είναι ανεξάρτητο και δεν επηρεάζεται.



Μπήκα στο actif απο τις ρυθμίσεις πρόσθεσα στο Bluetooth το ονομα της συσκευήςAttached File  ImageUploadedByTapatalk1437728067.233404.jpg   88.19KB   31 downloads
Μετα στο activator -> anywhere-> bluetooth device -> disconnect device -> more -> πρόσθεσα το χρονικό κ το επέλεξα.
Εκανα μαλάκια; Θα απρεπε να το κάνω μεσα απο actif?

#285   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6,834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/07/2015 - 11:05

Μπήκα στο actif απο τις ρυθμίσεις πρόσθεσα στο Bluetooth το ονομα της συσκευήςattachicon.gifImageUploadedByTapatalk1437728067.233404.jpg
Μετα στο activator -> anywhere-> bluetooth device -> disconnect device -> more -> πρόσθεσα το χρονικό κ το επέλεξα.
Εκανα μαλάκια; Θα απρεπε να το κάνω μεσα απο actif?

Τώρα κατάλαβα τι θες να κάνεις. Το actIf τσάμπα το περάσαμε, δεν χρειάζεται, μπορείς να το αφαιρέσεις.

Την ανάθεση στον Activator την έχεις κάνει πολύ σωστά. Δεν στο απενεργοποιεί τo Bluetooth μετά από 60 sec; 

Ποια ver του Activator έχεις; Ποιο iOS;


Big things have small beginnings

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες