Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Tassimo ή Dolce Gusto;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
183 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/10/2016 - 20:17

Καφε στο σπιτι δεν πινω το πρωι στον χαμο του ετοιμασε παιδια για σχολειο κλπ καταστασεις πανικου.

Αν δεν εχω τον χρονο να τον παρασκευασω και να απολαυσω οπως θελω προτιμω να μην πιω.

Παροτι εχω παρει μερος σε καμποσα σεμιναρια για μπαριστες, εκανα πολυ καιρο και εριξα διαβασμα και δοκιμεσ για να καταλαβω τι θελω απο ενα φλυτζανι καφε ,μπορει η θεωρια να ειναι η ιδια   αλλα μεχρι να βρεις  την κοκομετρια που ταιριαζει στην μηχανη σου , την πιεση στο ταμπερ και πολλα ακομα θελει υπομονη.......

Βασικα ολα τα βρηκα οταν εκοψα το τσιγαρο και η οσφρηση/γευση αναστηθηκαν και επανηλθαν στην ζωη και αρχισα  να αντιλαμβανομαι ευκολοτερα τα αρωματα και τισ διαφορες στα χαρμανια του καφε...και το βασικοτερο αντιληφθηκα τι παπαριες μας πουλανε τοσα χρονια επωνυμα brand καφε (ονοματα μην λεμε)

Γιατι το βασικοτερο ειναι η ποιοτητα του καφε που αγοραζουμε και ποσο φρεσκο καβουρδισμενος ειναι...(πραγμα που σε καψουλα απλα δεν παιζει)

Πιστευω οτι ολεσ η μηχανες παραπανω που αναφερονται τυπου καψουλες ανεξαρτητος μαρκας προσφερουν κατω του μετριου αποτελεσμα και σε βαθος χρονου ειναι και πιο ακριβο το καθε φλυτζανι καφε που παραγουν ..

Διαβαστε και ενημερωθειτε( υπαρχουν πολλα αξιολογα φορουμ για καφε) και σιγα σιγα μαζεψτε ενα κεφαλαιο και αγοραστε τα σωστα προιοντα!!


Τελευταία επεξεργασία από: tzigis, 19/10/2016 - 20:18


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2.594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 22/10/2016 - 01:39

Το ερώτημα αν καταλαβαίνω καλά δεν είναι πως θα πιει ο φίλος ποιοτικό καφέ , αλλά πια από τις δυο μηχανές να διαλέξει.

Σίγουρα ο ποιοτικός καφές όπως και να έχει πάει σε αλλά κόστη.

Μεταξύ των δυο θα πρότεινα dolce Gusto , είναι πιο γευστικά τα ροφήματα της. Τις είχα και τις δυο αλλά τελικά έμεινα στη dolce . Tassimo έχει ποιοτικότερο καφέ , καλύτερα brand name αλλά δεν ξέρω γιατί χάνει στη γεύση και έχει μικρότερη ουςιαςτικα ποικιλία . (Σε διαφορετικά είδη ροφημάτων , τσάι κρύο ζεστό , νες καφέ κ.α.)

Παράγγελνα πάντα μέσω Ίντερνετ στο επιςιμο site με παραγγελία άνω των 50€ ώστε να έχω δωρεάν μεταφορικά.

Και η Τασσιμο πάντως δεν είναι άσχημη επιλογή.

Πάει χάθηκε ο παλιός κλασικός ελληνικός , το φραπεδάκι , ο ζεστός νες ..... το γυρίσαμε όλοι στα espresakia και στα καπουτσίνο ...... γίναμε ευρωπαίοι .....



Sent from my iPhone using Tapatalk

#168   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/10/2016 - 11:41

Το ερώτημα αν καταλαβαίνω καλά δεν είναι πως θα πιει ο φίλος ποιοτικό καφέ , αλλά πια από τις δυο μηχανές να διαλέξει.

Σίγουρα ο ποιοτικός καφές όπως και να έχει πάει σε αλλά κόστη.

Μεταξύ των δυο θα πρότεινα dolce Gusto , είναι πιο γευστικά τα ροφήματα της. Τις είχα και τις δυο αλλά τελικά έμεινα στη dolce . Tassimo έχει ποιοτικότερο καφέ , καλύτερα brand name αλλά δεν ξέρω γιατί χάνει στη γεύση και έχει μικρότερη ουςιαςτικα ποικιλία . (Σε διαφορετικά είδη ροφημάτων , τσάι κρύο ζεστό , νες καφέ κ.α.)

Παράγγελνα πάντα μέσω Ίντερνετ στο επιςιμο site με παραγγελία άνω των 50€ ώστε να έχω δωρεάν μεταφορικά.

Και η Τασσιμο πάντως δεν είναι άσχημη επιλογή.

Πάει χάθηκε ο παλιός κλασικός ελληνικός , το φραπεδάκι , ο ζεστός νες ..... το γυρίσαμε όλοι στα espresakia και στα καπουτσίνο ...... γίναμε ευρωπαίοι .....



Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα διαφωνήσω ως προς την tassimo. Η tassimo έχει απαίσιο καφέ δεν πίνεται βγάζει ένα καφέ πράγμα άνευ κρέμας espresso με φυσαλίδες τύπου γαλλικού. Τα υπόλοιπα ροφήματα της αξίζουν αλλά ο espresso είναι στιγμαίος καφές. Εγώ είχα την bosch και μόλις δοκίμασα επρεσσο από nespresso την έδωσα δρόμο την tassimo. Εντάξει έχει μεγάλο κόστος η κάψουλα της αλλά από την μια συγκρίνουμε αεροστεγώς κλειστή αλουμινένια κάψουλα και από την άλλη πλαστική κάψουλα που η γεύση της αλλοιώνεται ένεκα της θερμοκρασίας.

 

 

Ο ελληνικός είναι μακράν ο πιο καθαρός και υγιεινός καφές. Το γυρίσαμε γιατί είναι γρήγορος και δυνατός. Στον ελληνικό αν θες να τον κάνεις υπέροχο θες και χαμηλή φωτιά και καμινέτο και καλό καφέ ενώ εδώ πετάς κλείνεις πίνεις φεύγεις! :P



#169   PetrosMac

PetrosMac

    iPH Contributor

  • 1.013 μηνύματα

Δημοσίευση 22/10/2016 - 22:24

Και είναι μετά και αυτοί που πίνουν κατευθείαν καφέ στην Ιταλία! :P
Πέρα από την πλάκα αυτό που χρησιμοποιούν πολλοί στο σπίτι για να κάνουν καφέ εδώ στην Ιταλία είναι η moka που είναι στη ουσία και ο πιο παλιός τρόπος αφού πριν κάτι χρόνια δεν υπήρχαν οι καφετιέρες σαν τις παραπάνω που αναφέρετε.
Αλλά η τοπ εννοείται πως είναι η Nespresso που και κατά την δίκη μου γνώμη είναι ότι καλύτερο μπορεί να πάρει κάποιος αν δεν θέλει να πάει σε μηχανή που κόβει καφέ κτλ κτλ.Οι καπσουλες που χρησιμοποεί είναι λίγο ακριβές αλλά αξίζει τον κόπο πιστεύω.
Ορίστε και μια φωτογραφια από την δικιά μας στο σπίτι της κοπέλας μου, τραβηγμένη με το 6S εννοείται :) :P

0c892ff14d26b0dc34d637dcaebbfaf1.jpg


Inviato dal mio iPhone utilizzando Tapatalk

#170   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 663 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2016 - 08:27

Το ερώτημα αν καταλαβαίνω καλά δεν είναι πως θα πιει ο φίλος ποιοτικό καφέ , αλλά πια από τις δυο μηχανές να διαλέξει.

Σίγουρα ο ποιοτικός καφές όπως και να έχει πάει σε αλλά κόστη.

Μεταξύ των δυο θα πρότεινα dolce Gusto , είναι πιο γευστικά τα ροφήματα της. Τις είχα και τις δυο αλλά τελικά έμεινα στη dolce . Tassimo έχει ποιοτικότερο καφέ , καλύτερα brand name αλλά δεν ξέρω γιατί χάνει στη γεύση και έχει μικρότερη ουςιαςτικα ποικιλία . (Σε διαφορετικά είδη ροφημάτων , τσάι κρύο ζεστό , νες καφέ κ.α.)

Παράγγελνα πάντα μέσω Ίντερνετ στο επιςιμο site με παραγγελία άνω των 50€ ώστε να έχω δωρεάν μεταφορικά.

Και η Τασσιμο πάντως δεν είναι άσχημη επιλογή.

Πάει χάθηκε ο παλιός κλασικός ελληνικός , το φραπεδάκι , ο ζεστός νες ..... το γυρίσαμε όλοι στα espresakia και στα καπουτσίνο ...... γίναμε ευρωπαίοι .....



Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Καλημερα Πετρο...

Καλα καταλαβες την ερωτηση ...η απαντηση μου ηταν καμια απο τις δυο , (τελευταια προταση)

Υπαρχει και αυτη η τριτη επιλογη που πρεπει να επεξεργαστει...

Βαζει κατι παραπανω και παιρνει αυτο που πρεπει!!

 

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι πιο ακριβος ο ποιοτικοτερος (χυμα) καφες σε συγκριση με τις καψουλες...

Ειναι μεγαλυτερο το αρχικο κοστος αποκτησης μια αξιολογης μηχανης και ενος μυλου  αλλα αν υπολογισεις οτι πληρωνεις πανω κατω 40+ cents την καψουλα των 7 γραμαριων και  βαλεις κατω τα τεφτερια βλεπεις οτι κοστιζει 57 ευρω περιπου το κιλο.

Ενω απο 28-35 ευρω αγαραζεις αντιστοιχα (απο εναν μακρυ καταλογο)πολυ ανωτερες ποικιλιες καφε απο ολον τον κοσμο  οι οποιες καβουρδιζονται 2 ημερες πριν σου παραδοθουν ,

Εν κατακλειδι δεν τιθεται θεμα τιμης .....(περιπου 40-50% φθηνοτερα το καθε εσπρεσακι)

Ειναι απλα τα πραγματα ...εαν καποιος  θελει καφεδακι  ευκολα και γρηγορα χωρις πολλες σκοτουρες περνει τασσιμο ,nespresso κλπ και καθαρισε!!

Εαν θελει κατι παραπανω και γουσταρει τον καλο καφε και διαθετει τον χρονο να διαβασει και  ασχοληθει και το αποτελσμα  θα το λατρεψει ο ουρανισκος του , αλλα και η τσεπη του !!



#171   gkok

gkok

    iPH Enthousiast

  • 563 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 23/10/2016 - 09:51

Καλημερα Πετρο...

Καλα καταλαβες την ερωτηση ...η απαντηση μου ηταν καμια απο τις δυο , (τελευταια προταση)

Υπαρχει και αυτη η τριτη επιλογη που πρεπει να επεξεργαστει...

Βαζει κατι παραπανω και παιρνει αυτο που πρεπει!!

 

Σε καμια περιπτωση δεν ειναι πιο ακριβος ο ποιοτικοτερος (χυμα) καφες σε συγκριση με τις καψουλες...

Ειναι μεγαλυτερο το αρχικο κοστος αποκτησης μια αξιολογης μηχανης και ενος μυλου  αλλα αν υπολογισεις οτι πληρωνεις πανω κατω 40+ cents την καψουλα των 7 γραμαριων και  βαλεις κατω τα τεφτερια βλεπεις οτι κοστιζει 57 ευρω περιπου το κιλο.

Ενω απο 28-35 ευρω αγαραζεις αντιστοιχα (απο εναν μακρυ καταλογο)πολυ ανωτερες ποικιλιες καφε απο ολον τον κοσμο  οι οποιες καβουρδιζονται 2 ημερες πριν σου παραδοθουν ,

Εν κατακλειδι δεν τιθεται θεμα τιμης .....(περιπου 40-50% φθηνοτερα το καθε εσπρεσακι)

Ειναι απλα τα πραγματα ...εαν καποιος  θελει καφεδακι  ευκολα και γρηγορα χωρις πολλες σκοτουρες περνει τασσιμο ,nespresso κλπ και καθαρισε!!

Εαν θελει κατι παραπανω και γουσταρει τον καλο καφε και διαθετει τον χρονο να διαβασει και  ασχοληθει και το αποτελσμα  θα το λατρεψει ο ουρανισκος του , αλλα και η τσεπη του !!

 

Ακριβώς έτσι είναι.



#172   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2016 - 10:03

Παιδια εκαστως εφω εταχθη αυτο το ξεχνατε και νομιζω ειναι το βασικοτερο. Δεν κανουμε ολοι για baristas. Υπαρχουν μερικοι που μπορουν να βγαλουν εναν αψογο καφε απο μια μηχανη και υπαρχουν και αλλοι οπως εγω που οσες φορες και να μου δειξουν μονο στο ταβανι δεν θα εχει καφε. Απο κει και περα το κοστος ανεβαινει αρκετα στις μηχανες αν υπολογισουμε οτι δεν θα παρεις την πρωτη gaggia που θα δεις και θα παρεις μια απο μεσα να περιεχει ορειχαλκο οποτε και το κοστος ανεβαινει αρκετα εναν καλο μυλο που να παταει τους κοκκους με κεραμικες πετρες και μια μανα/ετερον ημισυ(ταλε κουαλε οταν φωναζουν κατ εικονα και καθ ομοιωσιν) να φωναζει ποσο σκ@τ@ εγινε η κουζινα απο τους καφεδες χυμενους απο δω και απο κει και εδω που τα λεμε οτι δεν μπορουν να ασχοληθουν με την κουζινα γιατι ολα πιανουν μεγαλο χωρο. Αν ζεις μονος εκει αλλαζει το πραγμα.

#173   manolovas

manolovas

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/10/2016 - 12:40

Nespresso krups και από μένα,μιας και νομίζω ότι είναι από τις μηχανές που για τα χρήματα τους,σου δίνουν άψογο καφέ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#174   Donsotiriou

Donsotiriou

    iPH Contributor

  • 965 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 23/10/2016 - 14:48

Illy iperespresso ή nespresso
Καμία άλλη :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

#175   FRAGIARDAN

FRAGIARDAN

    iPH newbie

  • 28 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 25/10/2016 - 17:09

μακρια απο καψουλες τοσο για λογους φρεσκαδας μ οσο για οικονομικους λογους -καψουλα 35-50 λεπτα, κομμενος απο εξω απο 15-25 λεπτα ο καφες και  λογους υγειας...ψαξτε τι λενε για τις καψουλες

ιλλυ ιλλυ και παλι ιλλυ

ολοι οι αλλοι εμπορικοι δεν πινονται, οτι και να λετε. βεβαια ειναι θεμα γουστου, αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι ο πιο ακριβος ε? δε μιλαω καν για σπεσιαλτυ καφεδες.

 

παρτε μια φιλιπς σαεκο με 80 ευρω και θα πιειτε καλο καφε αλλιως πατε πιο πανω. απλα η ντολτσε εχει τν ευκολια, πατας και πινεις ενα ας πουμε μετριο προς καλο καφεδακι 



#176   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5.828 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/10/2016 - 18:17

μακρια απο καψουλες τοσο για λογους φρεσκαδας μ οσο για οικονομικους λογους -καψουλα 35-50 λεπτα, κομμενος απο εξω απο 15-25 λεπτα ο καφες και λογους υγειας...ψαξτε τι λενε για τις καψουλες
ιλλυ ιλλυ και παλι ιλλυ
ολοι οι αλλοι εμπορικοι δεν πινονται, οτι και να λετε. βεβαια ειναι θεμα γουστου, αλλα δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι ο πιο ακριβος ε? δε μιλαω καν για σπεσιαλτυ καφεδες.

παρτε μια φιλιπς σαεκο με 80 ευρω και θα πιειτε καλο καφε αλλιως πατε πιο πανω. απλα η ντολτσε εχει τν ευκολια, πατας και πινεις ενα ας πουμε μετριο προς καλο καφεδακι

θα συμφωνησω και εγω στην ποιοτητα του καφε καθ´οτι εχω δουλεψει πολλα χρονια μπουφε σε πολυ καλες καφετεριες.Μονο illy σε εσπρεσσο.και μιας που το κουβεντιαζουμε εδω τοση ωρα παω να παρω ενα που εχω εδω διπλα μου... :) :)

#177   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12.704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 25/10/2016 - 18:34

Εγώ έχω αυτή και στην Αθήνα και χτο χωριό μου. Ε, κάθε μέρα παίρνω καφέ απο τα Coffee Island.



#178   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9.340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/10/2016 - 07:13

Εγώ έχω αυτή και στην Αθήνα και χτο χωριό μου. Ε, κάθε μέρα παίρνω καφέ απο τα Coffee Island.


Νταξει τα coffee κανουν καφεδαρες το χω πει. Καμια σχεση με τα αντιστοιχα νεροπλυματα της Λαρισας που αν κανεις το λαθος να παρεις κρυο καφε σου βαζουν μεσα 2μιση κιλα παγο και δυο σταγονες καφε αλλα κατι θες και για το σπιτι.

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 26/10/2016 - 07:14


#179   Bill4gr

Bill4gr

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini
  • GameCenter:bill4gr

Δημοσίευση 26/10/2016 - 08:22

Nespresso με 1000! Ο,τι άλλο είναι μακράν πίσω!
Έχω και Tassimo και οι καφέδες βγαίνουν νεροζουμι.. Την έδωσα στη μάνα μου και έβαλε σεμεδακι επανω!!

Οι καφέδες της Nespresso δεν συγκρίνονται!

Στάλθηκε από το Acer Iconia A500 μου

#180   manolovas

manolovas

    iPH newbie

  • 84 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/01/2017 - 15:44

Nespresso και από εμένα. 3 χρόνια τώρα την έχω και την έχω λιώσει. Την είχα πάρει προσφορά μαζί με το aeroccino. Έχω την ινιζια της κρουπς και είμαι υπέρ ευχαριστημένος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες