Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

Tο νέο iPad. Με Retina display και Quad core graphics. Έρχεται στην Ελλάδα στις 23 Μαρτίου.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
337 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   abominable

abominable

    iPH User

  • 112 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/03/2012 - 12:21

Να ρωτήσω και εγώ. Βασικά είδα ότι μόνο το Golden-i θα το έχει στις 23; Στο Πλαίσιο που ρώτησα μου είπαν από τις 26 και έπειτα, στο multirama τέλος του μήνα και σε άλλα καταστήματα σε 2-3 μήνες !!!

Λέτε είναι προτιμότερο να το παραγγείλει κανείς από εξωτερικό; (Και για το πότε θα το έχει και για το πόσο θα το πληρώσει...)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8.236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 15/03/2012 - 11:47

Αναρτημένη εικόνα


Εν όψει της αυριανής κυκλοφορίας του νέου iPad τα πρώτα reviews για το νέο tablet της Apple έχουν κάνει ήδη την εμφάνισή τους. Γενικότερα, όσοι χρησιμοποίησαν το νέο iPad έχουν μείνει εντυπωσιασμένοι από την Retina οθόνη αλλά και την ταχύτητα από τα δίκτυα LTE που, βέβαια, στην Ελλάδα δεν έχουμε.

Ας δούμε περιληπτικά, όμως, τις εντυπώσεις από κάθε reviewer.

Macworld:

  • Το κείμενο στις περισσότερες εφαρμογές μετατρέπεται σε Retina εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις (Kindle App)
  • To νέο iPad διαθέτει frame rate 1.6 φορές μεγαλύτερο από αυτό του iPad 2
  • H ποιότητα καταγραφής βίντεο στα 1080p ήταν πολύ καλή ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό

LoopInsight

  • «Θυμάστε πως ήταν η αλλαγή από τις οθόνες SD σε αυτές των HDTV; Είναι η ίδια αίσθηση»
  • Η οθόνη είναι η μεγαλύτερη διαφορά από το iPad 2
  • Οι ταινίες και οι φωτογραφίες είναι πεντακάθαρες.

Daring Fireball

  • Οι Retina εφαρμογές για το iPhone εκμεταλλεύονται την υψηλότερη ανάλυσή τους για την οθόνη του νέου iPad αν και ακόμα φαίνονται πιο θολές.
  • 50 γραμμάρια περισσότερο βάρος και 0.6 χιλιοστά περισσότερο πάχος είναι μικροί συμβιβασμοί μεν αλλά συμβιβασμοί. Η προτεραιότητα της Apple ήταν η διατήρηση της μεγάλης αυτονομίας της συσκευής. Παραμένει, ωστόσο, κατά πολύ ελαφρύτερο και λεπτότερο από το πρώτο iPad.

TechCrunch

  • «Μόλις χρησιμοποιήσεις και δεις το νέο iPad, δεν υπάρχει γυρισμός»
  • Μεγαλύτερη μπαταρία αλλά η συσκευή ζεσταίνεται στο κάτω αριστερό μέρος μετά από παρατεταμένη χρήση.

The Verge

  • «Δεν υπερβάλλω όταν λέω ότι είναι εύκολα η πιο όμορφη οθόνη υπολογιστή που έχω κοιτάξει ποτέ»
  • Η μπαταρία πλησιάζει αρκετά τους ισχυρισμούς της Apple

AllThingsD

  • «Εάν χρησιμοποιείτε ακόμα ένα iPad 2 και σας αρέσει δεν πρέπει να νιώσετε ότι πρέπει να αναβαθμίσετε αμέσως»
  • Μπορούν να χρησιμοποιηθούν μικρότερα fonts για την ανάγνωση βιβλίων ή e-mail απ' ότι στο iPad 2

NY Times

  • «Στην πραγματικότητα το νέο iPad έπρεπε να το πουν iPad 2S»
  • «Η Apple πήρε το iPad 2 και πρόσθεσε την τελευταία τεχνολογία στην οθόνη, μπαταρία και ασύρματες δυνατότητες»

via MacRumors

Follow me on twitter


#48   georgoud

georgoud

    iPH User

  • 161 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:georgoud

Δημοσίευση 15/03/2012 - 14:08

Θα συμφωνήσω με το NY Times

«Στην πραγματικότητα το νέο iPad έπρεπε να το πουν iPad 2S»
«Η Apple πήρε το iPad 2 και πρόσθεσε την τελευταία τεχνολογία στην οθόνη, μπαταρία και ασύρματες δυνατότητες»

Κοινώς αν δεν έχετε iPad το νέο iPad θα σας κάνει να μείνετε με το στόμα ανοιχτό, αν έχετε iPad 1 τότε η διαφορά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ και αξίζει αν έχετε τα λεφτά να κάνετε την αναβάθμιση. Τώρα οι κάτοχοι του iPad 2 που το χρησιμοποιούν για παιχνίδια κατά κύριο λόγο ή για τα προγράμματα εικόνας το νεο iPad τους κλείνει το μάτι....

Για τους υπόλοιπους μαζί με αυτούς και εγώ, κατόχους του iPad 2 το νέο iPad στην Ελλάδα του 2012 είναι δυστυχώς μια πολυτέλεια!!! :(

Θα βγάλω ακόμη ένα χρόνο με το iPad 2 και ας λένε ότι θέλουν! :lol:

#49   Nikosaei

Nikosaei

    iPH Enthousiast

  • 484 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini 4

Δημοσίευση 15/03/2012 - 14:13

Συμφωνω κ εγω με το ny times κ παραμενω ακομα για ενα ετος με το i pad 2

#50   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 15/03/2012 - 14:58

Έχω το 1 από τον τρίτο μήνα που είχε βγει και δεν πάει άλλο... Τα 256MB του είναι πλέον πολύ λίγα και πλέον με το 1GB του νέου iPad θα γίνει σφαγή... Τα πάντα πάνε αργά, το web browsing απλά δεν υφίσταται καθώς σου σπάει τα νεύρα και πολλά apps απλά κολάνε μετά από λίγο. Σίγουρα η κατάσταση θα χειροτερέψει. Ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιώ πλέον (βοήθησε και το ότι πήρα ένα Air και κάνω τα πάντα με αυτό, εκπληκτικό μηχάνημα!), μόλις φτάσει όμως το νέο iPad θα παω να το δω και αν δε με χαλάσει το έξτρα βάρος σε σχέση με το 2 (το οποίο ήταν το τρομερό συν του όταν βγήκε σε σχέση με το 1) θα το πάρω...

#51   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 15/03/2012 - 18:50





#52   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 15/03/2012 - 18:51

Έχω το 1 από τον τρίτο μήνα που είχε βγει και δεν πάει άλλο... Τα 256MB του είναι πλέον πολύ λίγα και πλέον με το 1GB του νέου iPad θα γίνει σφαγή... Τα πάντα πάνε αργά, το web browsing απλά δεν υφίσταται καθώς σου σπάει τα νεύρα και πολλά apps απλά κολάνε μετά από λίγο. Σίγουρα η κατάσταση θα χειροτερέψει. Ουσιαστικά δεν το χρησιμοποιώ πλέον (βοήθησε και το ότι πήρα ένα Air και κάνω τα πάντα με αυτό, εκπληκτικό μηχάνημα!), μόλις φτάσει όμως το νέο iPad θα παω να το δω και αν δε με χαλάσει το έξτρα βάρος σε σχέση με το 2 (το οποίο ήταν το τρομερό συν του όταν βγήκε σε σχέση με το 1) θα το πάρω...


Καλά πάντως αποτι διάβασα είναι ελάχιστο το έξτρα βάρος δε νομίζω να έχει ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά με το 2
Whatsapp doc?

#53   stako

stako

    iPH newbie

  • 55 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus

Δημοσίευση 15/03/2012 - 19:02

Καλά πάντως αποτι διάβασα είναι ελάχιστο το έξτρα βάρος δε νομίζω να έχει ΤΟΣΟ μεγάλη διαφορά με το 2


Σχετικό είναι αυτό. 110 γραμμάρια είχε διαφορά το 1 από το 2, τώρα αυτό γίνεται λίγο παραπάνω απο το μισό. Ποιος θα φανταζόταν ότι 100 γραμμάρια είχαν τόσα τεράστια διάφορα σε αίσθηση; Κι όμως, η διάφορα ήταν μεγάλη. Τώρα θα δείξει, ας το πάρουμε στα χέρια μας κ βλέπουμε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#54   sevarton

sevarton

    iPH Enthousiast

  • 574 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 15/03/2012 - 19:03

Να ρωτήσω και εγώ. Βασικά είδα ότι μόνο το Golden-i θα το έχει στις 23; Στο Πλαίσιο που ρώτησα μου είπαν από τις 26 και έπειτα, στο multirama τέλος του μήνα και σε άλλα καταστήματα σε 2-3 μήνες !!!

Λέτε είναι προτιμότερο να το παραγγείλει κανείς από εξωτερικό; (Και για το πότε θα το έχει και για το πόσο θα το πληρώσει...)

όχι απλα δε ξέρουν τίποτα οι υπάλληλοι. Τα ίδια μου έκαναν το Νοέμβριο με το Κινητο. Έχει ανακοινώνει απο όλα τα καταστήματα με μήλο προϊόντα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#55   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13.499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 15/03/2012 - 19:04

όχι απλα δε ξέρουν τίποτα οι υπάλληλοι. Τα ίδια μου έκαναν το Νοέμβριο με το Κινητο. Έχει ανακοινώνει απο όλα τα καταστήματα με μήλο προϊόντα


Sent from my iPhone using Tapatalk


Eμένα στο Multirama Πειραιά πάντως μου είπαν στις 23 θα το έχουν και έχουν και λίστα
Whatsapp doc?

#56   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 15/03/2012 - 20:18

Is it "The New iPad?" "iPad HD?" "iPad 3?" Who cares? All we know is this: It's here!
Join us for the iPad 3 4G teardown.

iPad 3 4G Teardown

#57   Valve

Valve

    News Team

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/03/2012 - 11:15

Αναρτημένη εικόνα


Η διάθεση του νέου iPad έχει ξεκινήσει σε ορισμένες χώρες (ΗΠΑ, Αγγλία, Αυστραλία κλπ.) και η ομάδα της ιστοσελίδας iFixit πρόλαβε να το προμηθευτεί και να το "διαλύσει" με τον δικό της τρόπο, για να μας δείξει τα σωθικά του. Όπως θα διαπιστώσετε παρακάτω, αρκετά από τα μέρη του νέου iPad είναι αυτά που είχαν διαρρεύσει αρκετές ημέρες πριν την παρουσίαση του, αλλά το teardown του iFixit αποκαλύπτει σημαντικές πληροφορίες για την κάμερα και τη μπαταρία που δε γνωρίζαμε μέχρι τώρα.

Αναρτημένη εικόνα


Η οθόνη στο συγκεκριμένο μοντέλο φαίνεται ότι είναι κατασκευασμένη από τη Samsung, η οποία είναι ο μοναδικός προμηθευτής για την αρχική φουρνιά των νέων iPads, ενώ αργότερα θα προστεθούν οι LG και Sharp.

Αναρτημένη εικόνα


Ο επεξεργαστής A5X είναι κατασκευασμένος την πρώτη εβδομάδα του Ιανουαρίου
Επιβεβαιώθηκε η μνήμη RAM 1GB, η οποία αποτελείται από δύο ξεχωριστά chips κατασκευασμένα από την Elpida, αντί να είναι ενσωματωμένα στο A5X SoC (όπως ήταν στο A5 SoC).
Η μνήμη flash είναι κατασκευασμένη από την Toshiba, αλλά γενικότερα η Apple προμηθεύεται μνήμες από διάφορους προμηθευτές ανάλογα με τη ζήτηση.

Αναρτημένη εικόνα


Περιλαμβάνει το Broadcom BCM4430 WiFi/Bluetooth chip, το οποίο υποστηρίζει χαμηλής ενεργειακής κατανάλωσης Bluetooth 4.0
Το wireless baseband chip (για το 3G) είναι το Qualcomm MDM9600.
Οι κυψέλες της μπαταρίας είναι κατά 70% μεγαλύτερες

http://www.dailymotion.com/video/xphcm2_ipad-3-teardown-review-by-ifixit_tech


via

#58   mithra

mithra

    iPH Addict

  • 801 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 16/03/2012 - 11:29

προβλέπω το επόμενο iPhone να υιοθετήσει την τεχνογνωσία της μπαταρίας του καινούριου iPad..

#59   panart

panart

    iPH Member

  • 257 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 16/03/2012 - 12:10



#60   thanostsimo

thanostsimo

    iPH Member

  • 205 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:thanostsimo

Δημοσίευση 17/03/2012 - 11:22

Οι κυψέλες μεγάλωσαν μόνο για να κρατήσουν τους αριθμούς του iPad 2

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (4)